Jump to content

Veliki prasak (Big Bang)


imaginos

Recommended Posts

Haw-king je glupan, ali to tek sad izlazi na videlo medj ostalim glupanima, jer je par decenija bilo nepopularno kenjati o degenericima kako su glupi. Inace tip je glupan. GLUPAN. Mislim, diplomirao je on i savladao osnove fizike, sve je to ok. I ja sam , sa 26 godina. Errr, doktorirao. Kvantnu mehaniku. Samo jos da sam degenerik i da se vecina vas sazali. Inace, generalno, mi kvantni fizicari (tojest JA, JA pa JA!!! vecina vas, cuj vecina, OGROMNA VECINA ste degenerici :smoke: ), ne jebemo ovog degenerika za smrdljiv sir, ali ODVAJKADA. Al cutasmo, nije popularno. Vala, ima tu stotine drugih likova, apropo kosmologije, koji su bitniji. Stavise, ima ih jedno dvadesetak, koji su samo 'veliki prasak' odradili bolje. Uzgred, ako bas nekog zanima jebeni veliki prasak, ne postoji bolje stivo od materijala koji je pokaz'o i dokaz'o George Smoot. CMB. COBE.

 

Dosta breeeeeeeee.

 

 

P.S. E da, znam da vas bole djoka za sve to anyway. Ali zato brate vi zivite na 100 Eura mesecno a ja radim za JPL/NASA. U L.A.-ju. Eeeeeeeeeeej.

 

 

Email me at [email protected]

 

Zajebavam se. Za email samo doduse.

Ne dam vam email. Poslovni. A da radim za JPL, radim. I za Caltech. Aj sad, sta, hoce neko da me proverava? Mislim najgrdji sam ono placenik. Pazi kad NASA mene mora da plati kao konsultanta iz jebene Srboslavije da im odradim posao. A prezauzet sam.

 

Ako je neko u fazonu da polozi pare preko PayPal-a, vizavi opklade, momci iz NASE ce drage volje potvrditi. Sta, 100 kinti opklada? No biggie.

 

 

I za kraj! (apropo prethodnog posta).

Mojne slucajno da gubite vreme citajuci knjige ovog degenerika (Haw-Kinga). Meni to ide u rok sluzbe ali sam debelo placen da jedem govna. Vama ni iz dzepa ni u dzep. Ako bas nekoga zanima sta to citamo mi genijalci, sto radimo u Kaliforniji za NASE DzejPiElove i Armije, fucking PP me. Over'n'out.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm...

znam coveka koji je radio za nasu, takodje kao konsultant na nekom projektu ili tako nesto.. i rece mi da su ciketani, i da gledaju da ustede gde god mogu, a narocito na placanju spoljnog kadra ;) . jel to istina, i kakav je tvoj utisak?

 

(u svakom slucaju, covek je jedva docekao da se zavrsi taj projekat i presao da radi isplatljivije stvari. ;-) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

@imaginos

 

Kapiras, da sam se zajebavao, u velikoj meri. Ja obicno i svratim na YUM kad ama bas nista pametnije nemam da radim. Onda me iziritiraju neka razmisljanja, i po najjacoj srpskoj tradiciji u kontru! Do daske.

 

 

Inace, kao i svugde drugde, i u NASA je kako se snadjes. Koliko trazis toliko ces dobiti ako oni procene da im bas ti trebas i niko drugi. Za svako radno mesto u bilo kojoj firmi postoji budzet, negde je fixan, negde flexibilan, tipa 'hteli smo nacelno da platimo toliko i toliko, ali cemo kandidatu u startu da opnudimo 15% manje pa ako prodje prodje, a ako naleti neki super kandidat koga bas ne zele da propuste onda plate i 15-20% vise. Kapiras.

 

Inace, NASA je drzavna institucija, i kao tak'a ne place previse, nisu preterano flexibilni, no u pitanju je prestiz jel'da. Nije da je kinta losa, daleko od toga, plus sto imas beneficije opake (drzavna firma jel'da, inace beneficije postoje u svakoj normalnoj firmi anyway, znaci osiguranja - medicinska, penziono, topli obroci, i sve uredno, nismo to mi izmislili).

 

Ruku na srce, ja sam petljao preko kontraktora (JPL) koji rade projekte za bilo kog narucioca (to se zove government contractor) i onda i JPL ima budzet za dati projekat, jer te jel'da placa narucioc posla (u ovom slucaju NASA recimo). E sad, opet, ako hoce (JPL) da im ti to bas radis, mogu da te i preplate, pa namaknu lovu iz budzeta od nekog drugog posla, ili sa svog bankovnog racuna.

 

Uvek je lova u privatnom sektoru najveca. Ali je tu i nateze opstati i izboriti se za kojekake stvari. Ko god je malo proboravio u Ameriki provalio je da 90% crnaca rade u drzavnim firmama. Radio ne radio svira ti radio + beneficije. A ne mos' da dobijes otkaz, taman da spalis zgradu slucajno.

 

I tako dalje i tako dalje.

 

Idem da gutnem neku pilulu pa da nastavim da policioniram board-om. There's quite a bit of stupidity to prevent ;) .

 

Uzgred, bas sad ova moja firma radi na nekom drugom projektu za Caltech (u cijem je okviru JPL). Moja firma naplati 160-175$/h, u zavisnosti od tipa posla, pa meni isplate ovo moje. Obicno, kad radis kao konsultant, dobijes 55% satnice od one koju firma naplacuje krajnjim korisnicima. Pa ti vidi da li ti odgovara.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Torino

 

Pravo zboris. Kako negde spomenuh, sto je redja materija, vise para komandujes. Moj problem je sto mi taj SAP nije sexy, ali u ludilu. Ni PowerBuilder, JD Edwards, i slicne kerefeke. Fakat se useres od para radeci na tim tehnologijama. You don't wanna know what I think 'bout them. A i to sam sve radio. Kratkotrajno. Ipak sam ja covek kreativac, i sad radim na najzescoj stvari od kako je izmisljena slavina.

 

P.S. Moguce da sam u zabludi. Sta zna frizer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...
Neki ovde mesaju stvari.

Oslanjaju se na teoriju koja nema veze sa danasnjom teorijom.Ako se svemir siri,sta je iza tog svemira?Iza nema prostora,nema vremena,jednom recju nista.

 

Aj po stoti put. A kako iz nista moze nastati nesto? I kako definises "Nista"

Edited by LEMUR PRAVOSLAVAC

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajd odgledajte stephen hawking master of universe,iz dva dela je,imate na torrentima...objasnice vam neke stvari,mene mrzi da diskutujem jer licno ne volim svoje misljenje da "nabijam" nekom drugome,prosto ga cuvam za sebe.Samo cu reci da se slazem sa njegovom teorijom.

 

Teorija :da: Znaci nema tu neke tacnosti............Nagadjanje :da:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije bas striktno vezano za temu, ali:

 

http://hubblesite.org/newscenter/archive/r...008/16/image/a/

 

teleskop hubble je napravio slike sudara galaksija, i to je objavljeno na njihovm sajtu povodom 18 godina hubble-a. super su slike, ako nista drugo moze makar da se napravi neki dobar wallpaper od njih. ;)

 

p.s. skrolujte zkroz dole, tamo gde su male slicice, kad se udje tu ima i nesto teksta o svakoj slici posebno a mogu da se skinu vece slike..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da napomenem, da se neko ne primi 10,000 iljada octo, to ne izgleda tako na teleckopu, ovi savataju brojke (u vidu svetla) ili obrnuto...elem, ovo su sve 'artisti ofarbali'. Samo da ne bude zabune. Kazu ovi ucenjaci doduse , da si se bas sad tamo zatekao/la , e tako to izgleda. Tako i nikako drugojacije. Nije sala.

 

P.S. Da, ovo nije kao kad das svojoj ribi, em je mnogo kewl em je riba, i sad kao ona je odradila. Ovi frajeri sto to crtaju, sedi im Ciolkovski vise glave. Aj' dobro, Sagan.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Odliveni Mozak aka Dersu Urzala aka ????

 

u tvojim postovima moze se detektovati visoka inteligencija i obrazovanje tehnickog smera, ali, tebra, to je izresetano histericnim upadicama u pola (sopstvene) recenice i komentarima cesto borderline lunacy prirode, tako da je tesko pratiti sta si uopste 'teo da kazes i zasto? da li mozda poznajes coveka koji se predstavlja kao Dr.Bouz, njegova onlina persona jako je slicna tvojoj. ako zaista radis za JPL mene stvarno zanima sta citate od literature tamo, pa me pm. ako samo lozis na ovoj temi zato sto ti se moze, jebiga onda sam ispao naivan, joke is on me, ha ha, move on....

 

@at all:

 

da vidimo prvo ko na ovoj temi kosi, a ko vodu nosi. da se malo rascisti od ovih nekoliko strana ko sere bez ikakvog backgrounda, a ko ima pojma o cemu govori, ko je citao u 24 sata da se neke galaksije tamo sudaraju i ko misli da su Hyakutake i Hale Bopp demokratski kandidati na americkim izborima i novi model Toyote, kome je matematika bila onaj predmet sa kojeg bezalo u vreme pismenog i koji ih smara, a sad bi da palamude o postanju, a ko je tehnicki dovoljno potkovan da moze da razume o cemu se govori, jer, no offense, vidi se veliki broj istoricara filozofije (ne filozofa) koji nemaju blage veze o osnovnim pojmovima... Dekart? Matematika. Pitagora? Matematika. Njutn? Matematika. Ajnstajn? Matematika.

Edited by Turin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih nesto duzila sa pricom jer ne znam odgovore na svakakve teorije ovde date i tako to, ali ja samo da kazem sta sam ja cula...i mislim da sam cula na onim naucnim emisijama na rts1 ili pak na discovery-ju ili bog-te-pit'o gde, da kad vaseljena dostigne tu neku svoju velicinu(jer se ona kao neprestano siri), da ce poceti ponovo da se skuplja u tu neku tacku iz koje je i nastala...a sta posle toga...nista...

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvo, da pocnemo od elementarnih stvari. big beng je TEORJA (iliti model). da li svi ucesnici ove rasprave znaju sta je to "teorija"? imam utisak da ne znaju, pa cu zato da citiram definiciju, posto vas mrzi da sami trazite:

 

Theory

A scientifically testable general principle or body of principles offered to explain observed phenomena. In scientific usage, a theory is distinct from a hypothesis (or conjecture) that is proposed to explain previously observed phenomena. For a hypothesis to rise to the level of theory, it must predict the existence of new phenomena that are subsequently observed. A theory can be overturned if new phenomena are observed that directly contradict the theory.

 

 

dakle, big beng je TEORIJA, niko ne tvrdi da je to apsolutna istina. big beng je MODEL koji kaze da je svemir nastao iz jedne "tacke" (signulariteta) koji se u jednom momentu prosirio (i dalje se siri) i "naduvao" u nama poznati i nepoznati svemir. nista vise od toga. big beng se ne bavi onim sto je bilo PRE velikog praska - nauka jednostavno kaze: ne znamo.

 

inspiracija za ovaj model nije nastala proizvoljno, iz maste, nije nastala iz bajki, legenda, verovanja i slicnog. inspiracija za teoriju big benga se oslanja na neke cinjenice, kao sto je ne primer hablov zakon po kome se svemir DOKAZANO siri i druge galaksije se vrlo brzo udaljavaju od nase, itd. teorija big benga je skrojena tako da se uklapa u te cinjenice koje su ljudi uocili. ako se u medjuvremenu pojave neke cinjenice koje iskacu iz modela big benga - pogodite sta ce se desiti: niko nece da gura glavu u pesak i da negira te cinjenice - vec ce teorija biti PROMENJENA! (esencijalna razlika izmedju nauke i religije, btw.)

 

zamislite jedan od onih balona za decu, znate ima ih na ulici da se kupe: jedan je u obliku sundjer boba, jedan je u obliku mikija, teletabisa i slicno. sad zamislite da neko naduvava taj balon sve dok on ne pukne i pri tome sve to snima kamerom. zatim uzme taj snimak, isece ga i da vam samo poslednjih 0.001 sekund gde se na kratko vidi kako rascepani parcici balona lete na sve strane. i na kraju vam postavi pitanje: "kakvog je oblika bio balon pre nego sto je pukao"? eto, ja ne mogu plasticnije od toga da vam objasnim o cemu je rec, ali stvarno ne bi bilo lose da nesto procitate na tu temu pre nego sto nastupite sa svojim, kao beton cvrstim, stavom o svakom pitanju. ;-)

 

Kada su Stonsi krenuli na turneju...Blah :mrtav:

Share this post


Link to post
Share on other sites

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

 

2012 godine ce biti podignut u orbitu teleskop koji ce biti nekoliko desetina puta jaci od sadasnjeg zvani Habl.

Inace uz pomoc Habl-a je i utvrdjeno kada je nastao veliki prasak principom 'ultra deep field' koji gleda u svemir,tacnije proslost nekoliko milijardi svetlosnih godina.

 

Ultra deep field radi na principu slikanja duboke unutrasnjosti svemira koja nije preterano osvetljena velikim zvezdama,slikanje se vrsi i do 400-500 puta i onda se te slike mozaicki sklapaju i na osnovu toga se dolazi do nekih otkrica.Isto tako Habl je uspeo da utvrdi i koji su elementi ucestvovali pri samom nastanku svemira.

Habl je snimio i udarac komete u Jupiter,fascinantan snimak

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
cetvrta dimenzija

 

ovo je mozda i kljuc sve mudrosti.nas mozak ne moze da zamisli cetvorodimenzionalni svet,isto kao sto niza bica od coveka ne mogu da zamisle nas u meri u kojoj ga covek koristi.ne mozes ti sunjderima,dupljarima i insektima da objasnis cemu sluzi telefon i ostale gluposti.isto tako covekov mozak ne moze da zamisli beskonacnost prostora ili vremena,isto tako ne moze da zamisli da pre velikog praska nije bilo NISTA,znaci nema prostora,nema vremena.posle eksplozije sva ta materija je tome NISTA pocela da daje prostor i vreme sireci se.isto tako coveku je lakse da zamisli sirenje beskonacnog nego konacnog prostora.

 

zvezde se udaljavaju od zemlje ne zato sto se one krecu vec je to posledica kretanja prostora u kome se one nalaze.prost model za to je uzmes da naduvavas balon,i kako ga sve vise duvas tacke se sve vise udaljavaju jedna od druge.

 

kad neko kaze bog je stvorio zemlju.ko je stvorio boga?bog postoji oduvek.moze li neko da zamisli beskonacnost u proslosti?ne moze.gluposti

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...