Jump to content

Zašto domaći metal bendovi prave tekstove na engleskom?


Recommended Posts

nije uopste nacisticki svaki jezik se razlikuje i neki jezici su bolji a neki losiji

 

Ovo jednostavno nije tačno. Bez ikakvih subjektivnih upliva, opšta lingvistika je po ovom pitanju vrlo precizna. Svaki jezik je savršeno dobar i dovoljan zajednici koja ga koristi. A sad, da li su te zajednice više ili manje razvijene, nije stvar jezika. Ne postoje bolji i lošiji jezici.

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo jednostavno nije tačno. Bez ikakvih subjektivnih upliva, opšta lingvistika je po ovom pitanju vrlo precizna. Svaki jezik je savršeno dobar i dovoljan zajednici koja ga koristi. A sad, da li su te zajednice više ili manje razvijene, nije stvar jezika. Ne postoje bolji i lošiji jezici.

 

objektivno postoje bolji i losiji jezici isto kao sto postoje bolji i gori ljudi ali je pravo svakog naroda da se tripuje da je najbolji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne lupaj. Postoje jezici koji su pogodniji za nesto, a ne apsolutno bolji. Tako na primer, nemacki zvuci ostro, zapovednicki, dok ruski prosto "peva sam od sebe". Narodi su vremenom oblikovali sopstvene jezike po svojoj potrebi. A kako je metal zapadna "tvorevina", i pisan sa time u vidu, tako i engleski zvuci mnogo pogodnije. Po meni, srpski zvuci "dobro" u metal kontekstu samo kada ima epski prizvuk, kada se koriste opskurnije reci.

 

Primer: Pesma od Bodlera "Citaocu" iz Cveca zla, prepev, zaista zvuci mocno i nimalo smesno, naravno zahvaljujuci i oddllllicnom prevodu. To bi recimo zaista bilo mocno. Mislim da ju je Stone odradio kao "Za korak paklu blize".

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne lupaj. Postoje jezici koji su pogodniji za nesto, a ne apsolutno bolji. Tako na primer, nemacki zvuci ostro, zapovednicki, dok ruski prosto "peva sam od sebe". Narodi su vremenom oblikovali sopstvene jezike po svojoj potrebi. A kako je metal zapadna "tvorevina", i pisan sa time u vidu, tako i engleski zvuci mnogo pogodnije. Po meni, srpski zvuci "dobro" u metal kontekstu samo kada ima epski prizvuk, kada se koriste opskurnije reci.

 

Primer: Pesma od Bodlera "Citaocu" iz Cveca zla, prepev, zaista zvuci mocno i nimalo smesno, naravno zahvaljujuci i oddllllicnom prevodu. To bi recimo zaista bilo mocno. Mislim da ju je Stone odradio kao "Za korak paklu blize".

 

naravno da postoje jezici koji su pogodniji za odredjene stvari.svaki jezik je postao dugim procesom evolucije i zbog toga svakom narodu svoj maternji jezik mora biti superioran.ne vidim poentu pravljenja tekstova na engleskom.sta vise gej je praviti tekstove na engleskom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako tako gledas, zasto onda svirati Rock i Metal, to je zapadnjacka tvorevina...

 

A zasto ne moze da postoji srpska varijanta te zapadnjacke tvorevine? Zasto ne bi mogli da niknu i novi (nasi) pravci u okviru te impozantne zapadnjacke tvorevine? Srpski Etno Rok ili Epski Metal (lupam mada mozda ovo prvo vec postoji)? Zasto samo da kopiramo ono sto su drugi vec uradili? Je li ta zapadnjacka tvorevina toliko savrsena da ne moze biti bolja pa je ne treba nikad menjati vec cemo svi da napravimo bendove koji ce da pevaju isto sto i amerikanci/britanci samo sa malko razlicitim rasporedom/kombinacijom reci u recenici? I da nazovemo svoje bendove Ironed MaideIn? I gitarista Stevan da mi se prekrsti u npr Steve a bubnjar Djole u John? A ja da se nazovem Johnny?

I zar nisu promene prirodan evolutivni tok svega pa i roka? Zar druge razvijenije zemlje nemaju svoje velike i popularne metal bendove koji pevaju na maternjem jeziku? I zasto bi to onda bilo nemoguce za nas?

 

 

PS retoricka pitanja, ne verujem da ima potrebe odgovarati na njih...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko ne kaze da to ne moze, ali ti dadoh odgovor zasto mislim da je na "obicnom" srpskom besciljno pokusavati, zvucace smesno (demonska devojka, satana se smeje, itd.) Jedino da nikne novi stil, a ne cisto kopiranje.

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zasto ne moze da postoji srpska varijanta te zapadnjacke tvorevine? Zasto ne bi mogli da niknu i novi (nasi) pravci u okviru te impozantne zapadnjacke tvorevine? Srpski Etno Rok ili Epski Metal (lupam mada mozda ovo prvo vec postoji)? Zasto samo da kopiramo ono sto su drugi vec uradili? Je li ta zapadnjacka tvorevina toliko savrsena da ne moze biti bolja pa je ne treba nikad menjati vec cemo svi da napravimo bendove koji ce da pevaju isto sto i amerikanci/britanci samo sa malko razlicitim rasporedom/kombinacijom reci u recenici? I da nazovemo svoje bendove Ironed MaideIn? I gitarista Stevan da mi se prekrsti u npr Steve a bubnjar Djole u John? A ja da se nazovem Johnny?

I zar nisu promene prirodan evolutivni tok svega pa i roka? Zar druge razvijenije zemlje nemaju svoje velike i popularne metal bendove koji pevaju na maternjem jeziku? I zasto bi to onda bilo nemoguce za nas?

 

 

PS retoricka pitanja, ne verujem da ima potrebe odgovarati na njih...

 

slazem se nema poente praviti ciste kopije zvuke zapadnih bendova potrebno je praviti nesto nase i orginalno

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zasto ne moze da postoji srpska varijanta te zapadnjacke tvorevine? Zasto ne bi mogli da niknu i novi (nasi) pravci u okviru te impozantne zapadnjacke tvorevine? Srpski Etno Rok ili Epski Metal (lupam mada mozda ovo prvo vec postoji)? Zasto samo da kopiramo ono sto su drugi vec uradili? Je li ta zapadnjacka tvorevina toliko savrsena da ne moze biti bolja pa je ne treba nikad menjati vec cemo svi da napravimo bendove koji ce da pevaju isto sto i amerikanci/britanci samo sa malko razlicitim rasporedom/kombinacijom reci u recenici? I da nazovemo svoje bendove Ironed MaideIn? I gitarista Stevan da mi se prekrsti u npr Steve a bubnjar Djole u John? A ja da se nazovem Johnny?

I zar nisu promene prirodan evolutivni tok svega pa i roka? Zar druge razvijenije zemlje nemaju svoje velike i popularne metal bendove koji pevaju na maternjem jeziku? I zasto bi to onda bilo nemoguce za nas?

 

 

PS retoricka pitanja, ne verujem da ima potrebe odgovarati na njih...

razmisli o ovome:Ima li ljudi na domacoj metal sceni koji mogu/hoce i znaju da razbiju kalupe zapadnjacke metal tvorevine?

 

 

verovatno ce i ovo pitanje ostati bez odgovora

Edited by M-16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muzika je univerzalna stvar,a engleski ako vec nije onda bar postaje univerzalan jezik,tako da jedno s drugim ide....A s druge strane,da bi nastao jedan novi pravac treba da postoje uslovi,i ne smao jedna novi pravac nego bilo shta...Jedan bedni demo zna da predstavlja problem domacim bendovima,jer nemamo zapadnjachki standard,a i ne znam bash koliko je potrebno da izmishljamo toplu vodu...Kao shto rekoh muzika je univerzalna,niko nikoga ne tera da pravi muziku u okviru jednog pravca,to je stvar lichnog izbora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mrzelo me je da chitam sve postove, samo da dam odgovor na pitanje (ustvari, da dam svoje mishljenje, da neko ne shvati pogreshno :))

domaci bendovi pevaju na engleskom zato shto je:

a) zvuchniji i samim tim prilagodljiviji muzici. lakshe je uklopiti u pesmu some bats in my hat nego shachica shishmisha u mom sheshiru. ako razumete shta hocju da kazhem (ne znam zashto bi iko pominjao shishmishe i sheshire.) xD

B) engleski, kao dominantan jezik u svetu je nametnut i u muzici (pritom odvajam ovo od prvog pitanja, nije najzvuchniji od SVIH jezika, vecj od srpskog konkretno!)i zato je bendovima prosto lakshe da, ako planiraju neko internacionalnu karijeru pevaju na jeziku koji je razumljiv shirem krugu ljudi.

 

pritom, svaka chast bendovima koji su uspeli da pevaju na srpskom i da to dobro zvuchi:)

Edited by Lithium +Karma+

Share this post


Link to post
Share on other sites

objektivno postoje bolji i losiji jezici isto kao sto postoje bolji i gori ljudi ali je pravo svakog naroda da se tripuje da je najbolji

Postoje bogatiji i slozeniji jezici i prostiji i (glupsi)Jer recimo ubuntu jezik AA DZA BU je prilicno glup jer ogranicava jelte kao i svaka stvar(zato je turbo folk glup jeboga ja)Al fora je u tome sto svaki bend moze da se izrazi kako valja samo na svom jeziku...Al i ovako i onako 90% ljudi ovde ne cita tekstove tako da nema veze:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Muzika je univerzalna stvar,a engleski ako vec nije onda bar postaje univerzalan jezik,tako da jedno s drugim ide....A s druge strane,da bi nastao jedan novi pravac treba da postoje uslovi,i ne smao jedna novi pravac nego bilo shta...Jedan bedni demo zna da predstavlja problem domacim bendovima,jer nemamo zapadnjachki standard,a i ne znam bash koliko je potrebno da izmishljamo toplu vodu...Kao shto rekoh muzika je univerzalna,niko nikoga ne tera da pravi muziku u okviru jednog pravca,to je stvar lichnog izbora...

 

da, i komunikacija je univerzalna stvar kao sto je engleski univerzalan znaci trebalo bi i da se sporazumevamo na engleskom... cekaj, moze i ovako, velika nuzda je univerzalna stvar kao sto je i sherpa za kuvanje supe unizverzalna stvar - znaci... zbuni, stanuo sam se...

 

 

troo-la logika...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Сви који испитујете зашто неко пева на енглеском, а не српском научите прво српски језик, савладајте речи, граматику и правопис. Дакле, не пише се "Енглески", него "енглески", великим словом се називи језика пишу управо у енглеском. ЈЕДНОМ ЗА СВАГДА, не пише се "мајца", него "мајица", јер је то сада општерпихваћени деминутив изворне речи "маја" која се користила за дотични одевни предмет. Прекините да пишете са w, sh, ch , tj, cj и сличним глупостима, користите српску ћирилицу, па и да расправљамо.

 

О англицизмима да не и говорим. Једном смо на теми о Креатору преводили на српски назив песме 'Terror Zone' и сви су преводили буквално, не користећи ни у једном тренутку српске речи, већ је увек било 'Зона терора', а не 'Област тлачења', како би на српском било, ма колико то смешно звучало.

Edited by RNA

Share this post


Link to post
Share on other sites

@RNA: to kako cje ko da pishe svakako nije tvoje da pishesh, jebiga, ne pishem ni ja sh ch cj u svesci, ali tastatura je neshto drugo. a s obzirom da na milion stvari (loginovi bilo gde, pretrazhivachi) ne registruju cjirilicu, mnogo mi je lakshe da pishem na ovom tarzan jeziku nego da svaki chas prebacujem tastaturu.

 

anyway, terror zone.

kad se vecj prevodi, hajde da bar zvuchi lepo. Oblast tlachenja ne zvuchi lepo ;)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...