Jump to content

I posle svega, šta je onda progressive metal?


Recommended Posts

ima i hiticnih progressive metal pjesama, pored onih progresivnijih i ambicioznijih pjesama koje ponekad doduse znaju da se oduze i zvuce nategnuto - ali kad neki bend ubode takvu neku pjesmu i kad se sve slozi onda je to stvarno praznik. sto su strukture i aranzmani kompleksniji i pjesme duze to ce pre biti hit\miss varijanta, ali na svakom iole ozbiljnom progressive metal albumu koji sam ja cuo ima strasnih momenata, makar i da se kao cjelina ne uklopi sve (kao kad se neki manje iskusan bend oproba u konceptualnom albumu ili neke prog opera, 20+ minutni epici itd), treba znati cijeniti te momente, a za to treba biti connoisseour u izvjesnom smislu, potreban je odredjeni slusalacki staz.

progressive metal se konstanto razvija. metal scena je posebna zbog toga sto su bendovi u intenzivnom kontaktu jedni sa drugima, slusaju jedni druge, tour-uju zajedno. kao sto sa sa jedne strane neprestano radjaju nove originalne ideje, tako se i vec odsvirane ideje stalno osvjezavaju i javljaju se nove, konciznije, destilirane, osvjezene forme i zato ja mislim da se ovaj pravac konstanto razvija jer je upravo to pravac u kome se ne moze jednostavno udariti u kreativni zid i zakljuciti "u ovoj vrsti muzike je stvarno sve vec odsvirano" za razliku od ostalih metal pravaca i to je sustinska odlika progressive metala izmedju ostalog.

treba pratiti i umeti ceniti taj razvoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni ponekad nije jasno zašto neke bendove označavaju kao progressive. Evergrey je meni od početka više delovao kao heavy/power, i dan danas pokušavam da provalim šta je to zbog čega ga svrstavaju u progressive.

Ma kakav heavy power. Uzmi bendove koji su definicije heavy metala i power metala, a onda ih uporedi sa Evergrey. Sta je tu isto ili slicno?

 

Mracniji, depresivniji, nabudzeniji metal, znatno vise progressive, nego power. A to ako ne mozes da cujes, to je druga stvar. Eto npr. uzima se Dream Theater za primer progressive metala. Bolje je tu pitanje sta je progressive metal na poslednjim albumima ovog benda, kad tu rifovi vise lice na Metallicu i Muse, nego na bilo kakav prog.

Edited by Apeiron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakav heavy power. Uzmi bendove koji su definicije heavy metala i power metala, a onda ih uporedi sa Evergrey. Sta je tu isto ili slicno?

 

Isto kad uzmem da slušam Iced Earth i uporedim ih sa bendovima koji su definicija heavy i power metala, ne primećujem neku sličnost, jednostavno Iced Earth imaju prilično unikatan zvuk, pa ipak niko za njih ne kaže da su progressive. Jesu Evergrey nabudženiji i mračniji, ali kad bi to određivalo prog metal, verovatno bi spisak prog bendova izgledao znatno drugačije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prince of darkness je vec potvrdio da ne zna i ne zeli da zna sta je us power tako da dzaba da mu objasnjavas

 

Ne, Prince zna šta je US power, ali se ne slaže s tom odrednicom iz 3 razloga:

 

1. Protiv toga sam da pravci nose ime države u nazivu; šta je onda Angel Dust, i oni prave istu muziku kao US power bendovi, a nisu iz US, već iz Nemačke;

 

2. Ne sviđa mi se trpanje bendova od kojih su neki hard rock, neki heavy, neki thrash, u isti pravac, i to samo zato što imaju eto kao malo tvrđi zvuk da bi bili hard ili heavy, a isuviše su melodični da bi bili thrash;

 

3. Ono što je glavno je da ako US power izjednačimo sa powerom uopšte, onda nemamo gde svrstati gomilu power bendova, od Helloween-a, preko Gamma Ray i Stratovarius-a, do At Vance, Rhapsody, Dragonforce, pa neka bude tu i ta famozna Angra... a ti bendovi su u stvari power, a ovi US su ili thrash, ili heavy, ili hard rock, a obično sadrže od svega pomalo. S tim što neke od njih (rani Queensryche, Lethal, Crimson Glory...) trpaju i u prog.

 

Što se tiče toga da IE liči na Maidene, pa svaki metal bend pomalo liči na Maidene, jer su oni uticali na celokupnu metal scenu. Ipak, nikad nisam čuo neki Schaffer-ovski gitarski rif kod Maidena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, Prince zna šta je US power, ali se ne slaže s tom odrednicom iz 3 razloga:

 

1. Protiv toga sam da pravci nose ime države u nazivu; šta je onda Angel Dust, i oni prave istu muziku kao US power bendovi, a nisu iz US, već iz Nemačke;

 

2. Ne sviđa mi se trpanje bendova od kojih su neki hard rock, neki heavy, neki thrash, u isti pravac, i to samo zato što imaju eto kao malo tvrđi zvuk da bi bili hard ili heavy, a isuviše su melodični da bi bili thrash;

 

3. Ono što je glavno je da ako US power izjednačimo sa powerom uopšte, onda nemamo gde svrstati gomilu power bendova, od Helloween-a, preko Gamma Ray i Stratovarius-a, do At Vance, Rhapsody, Dragonforce, pa neka bude tu i ta famozna Angra... a ti bendovi su u stvari power, a ovi US su ili thrash, ili heavy, ili hard rock, a obično sadrže od svega pomalo. S tim što neke od njih (rani Queensryche, Lethal, Crimson Glory...) trpaju i u prog.

 

Što se tiče toga da IE liči na Maidene, pa svaki metal bend pomalo liči na Maidene, jer su oni uticali na celokupnu metal scenu. Ipak, nikad nisam čuo neki Schaffer-ovski gitarski rif kod Maidena.

 

predajem se. i mene si razoruzao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

Aj da i ja nešto dodam.

 

Bez obzira na nastojanja i želje svih muzičara (i slušalaca) da Progressive metal bude ne znam koliko inovativan, ipak se na kraju svede na formu, i to je OK, jer ljudska bića, po definiciji rade na formama. Pre nego krene napad, da objasnim šta je forma (primer):

 

- forma je to da su naše uši naštimane prirodno i prilično ujednačeno da frekvenciju doživljavaju koa isti ton. Naravno da ima ljudi koji čuju i razaznaju i polu-tonove, čak i četvrt-tonove, ali su oni izuzetno retki, tako da nema svrhe baviti se njima

 

- forma su i naše oči koje frekvenciju pretvaraju u boje, i to je, opet, da se ne ponavljam, prilično uniformno, jer u drugom slučaju predstavlja problem (daltonizam npr.)

 

Nadam se da smo shvatili na šta ciljam kad kažem "forma".

 

Ja (kao neko ko je prilično u progressive metal vodama) zapravo očekujem da čujem od nekog benda određenu formu, određeni oblik koji smatram da treba da ima nalepnicu "progressive". Ovo ne znači da neću slušati nešto što nema label "Prog". Naprotiv!

Poenta je da smatram da progresive bendovi treba da imaju neki zajednički imenitelj, nešto što će da ih svrsta u tu kategoriju i ne mislim ni najmanje da je to loše. Zašto bi i bilo?

 

Mislim da su elementi koji odvajaju progressive metal bendove:

 

- specifični riffovi (obično ne preterano brz tempo), sa dosta pauza, i u različitim time signature (ovo nikad nisam znao kako da prevedem)

 

- upotreba klavijatura - ovo nije specifično samo za prog metal, ali je specifično to da u progressivu klavijature dosta više pokrivaju (instrumentalno) i da često preuzimaju funkciju druge gitare recimo

 

- aranžmani - istina je da se bendovi prog metal opredeljenja trude da osmisle što inovatnivniji i zahtevniji aranžman, i msilim da je to skroz ok, iako, moram priznati, ima dosta omašaja u tim pokušajima, ali zato im ai dosta sjajnih stvari. Opet stavr ukusa odlučuje

 

- konceptualnost - da li u textovima ili u muzici, svejedno je. Opet, i tu sam se naslušao gluposti koje su nastale iz forsiranja da se bude konceptualan ... ponekad i kolosalni bendovi to urade (DT npr)

 

Mislim da je to uglavnom ta nit koja je zajednička u benodvima.

 

Ono što je sjajno u progressivu je to što bendovi ne moraju biti žanrovski niti bilo kako drugačije ograničeni. Ne mislim da pesma nije progressive kao ne traje 10+ minuta (to je predrasuda) - recimo SymphonyX - In The Dragon's Den (3 minuta ali isprangijaju za sve pare).

 

Sjajan primer širine progressive muzike pružaju Ayreon, Pain Of Salvation, Andromeda.

 

Ono što je verovatno najbolaj stavr kod progresive je to što postoji jako puno bendova koji nose tu nalepnicu a koji gotovo da ne naliče jedan drugom.

 

Opet, postoji krš onih koji su copy/paste, ali jbg ... sve je to statistika

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...