Jump to content

I posle svega, šta je onda progressive metal?


Recommended Posts

Progresiv je muzika koju malo ljudi razume; svega 15% razume, 85% ne razume. Muzika je ispred vremena, prilagođena za 2017. godinu.

 

Mislim da je to isto grupa Rush rekla 1976e. Samo sto ni nisu rekli 2017-a , nego 2112-a. XD Ajde zivi bili pa docekali. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Metal je odavno metastazirao u nesto jos vece i nepreciznije definisano nego tzv "klasicna muzika" (termin koji isto organski ne podnosim, mozda jedino manje od isto uravnilovskog termina "ozbiljna muzika") i nema svrhe mnogo diskutovati o pod-zanrovima i pod-pod zanrovima. Bend je bend, ako je originalan ne moze da se lako uklopi u bilo koju definiciju.. problem je sto ljudi pate od toga da sve definisu pa cak i kad se pojavi zaista originalan bend (tipa Opeth, jelte) nastane potreba da se to definise kao zanr i da se pojave likovi koji "prateci taj zanr" pokusavaju da kopiraju ono sto Opethovci rade. Slazem se da je termin "progressive" totalno glupo koriscen.. po meni su jedine "progresivne" pesme pesme koje zaista "progresuju" negde, znaci nema refrena koji se stalno ponavljaju, standardizovanih strofa itd, ili ako ih ima oni ipak vode ka necem novom posle odredjenog vremena, pa opet ka necem novom. Nadam se da je makar neko skapirao sta sam hteo da kazem :pivopije:

 

 

Slazem se. Progresivno znaci anti-shablonizirano i inovativno.

 

 

Kazu da "prave" progresivne bendove karakterisu nekakvi neparni ritmovi, virtuozne deonice na klavijaturi i sl. To je sve jedan veliki shablon. Evo npr. In The Woods nemaju neparne ritmove pa su 3 puta progresivniji od bilo kakvog Dream Theater-a, isto tako, Mastodon nemaju nikakve neoklasicne ultra-brze deonice na klavijaturama pa su progresivniji i zanimljiviji od bilo kog drugog by-the-book progressive benda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Tešo,

 

dobar topic.

 

U osnovi, da bi za nešto rekli da je progressive, trebalo bi da imamo referentnu vrednost, zar ne? Tj, progresivno u odnosu na šta? E, to "šta" se žešće promenilo u odnosu na godine kad je Ryche bio prog...

 

 

Hoću da kažem, poslušajte na primer Litu Ford, ona je tada bila smatrana za heavy, a danas je Shakira po aranžmanima više heavy od nje u nekim pesmama.

 

Dakle pojam progressive bi trebalo da se stalno menja, kako većina pravaca prihvata nešto kao normalno i standardno, tako se progressivci udaljavaju od toga :) to je sva slast progressive-a.. za mene... stalno otkrivanje novih ideja.

 

Progressive za mene znači novo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Progressive metal jeste nešto novo, i to u odnosu na tradicionalne metal pravce. Da bi se uopšte poredio sa tradicionalnim pravcima, u njemu mora da postoji i dovoljno toga starog, tj. mora da ima osnovu u tradicionalnim prvcima. Ako te osnove nema, ako se u muzici benda ne može prepoznati ništa od tradicionalnih pravaca, onda nije progressive, već alternative - neki kažu avantguarde, ali ja sam protiv toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muski deo na romski peva Luis, a zenski na srpskom ni manje ni vise nego Stoja :lol: (to je jedini minus koji nalazim spotu, trebala je neka istaknutija pevacica to da odradi) Al moras priznati da violinisti i ostatak orkestra imaju dobre rifove :lol::D  

Edited by KazimKazim

Share this post


Link to post
Share on other sites

louisa sam kanda prepoznala, a stoja.. jaooo

 

pre par godina, vozim se ja kući iz banata od nekog klijenta i skapiram da nisam ponela antiradar. a nagazila. i znam da ima pandura a ne znam gde su... i ajd pokupim nekog lokalca pred perlezom, taman ako ide do beograda oni obično sve znaju napamet.

 

uđe tip, onako osrednjih godina, geačke face, sa sve crnim ispod noktiju..

 

razgovor:

- a vi ste iz beograda?

- da.

- moja sestra radi u beogradu. sad baš idem da je sačekam.

- lepo. (slušam motorhead ne gasim, a on.. pauza pa nastavlja da priča)

- radi tamo za jednu firmu. poznatu.

- jel.

- da. za grand. (dramska pauza) možda je znate.

- možda

- (opet dramska pauza) stoja je moja sestra

 

 

 

edit: sušti progressive je kad prodaje ono tozla

Edited by eileen

Share this post


Link to post
Share on other sites

ekspanzija kvazi prog bendova je posledica internetskog, shtreberskog, "ja sam brzi od tebe" egomanijachkog pogleda na metal. Po svaku cenu biti bolji tehnichar od drugih, nema veze shto muzika nema veze sa zivotom...hajde da napravimo riffove koje niko drugi nece moci da odsvira...pliz :)

po meni je to samo trenutna moda u metalu...

respekt dobrim bendovima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ekspanzija kvazi prog bendova je posledica internetskog, shtreberskog, "ja sam brzi od tebe" egomanijachkog pogleda na metal. Po svaku cenu biti bolji tehnichar od drugih, nema veze shto muzika nema veze sa zivotom...hajde da napravimo riffove koje niko drugi nece moci da odsvira...pliz :)

po meni je to samo trenutna moda u metalu...

respekt dobrim bendovima...

 

слазем се такав поглед на метал убија саму суштину

Share this post


Link to post
Share on other sites

ekspanzija kvazi prog bendova je posledica internetskog, shtreberskog, "ja sam brzi od tebe" egomanijachkog pogleda na metal. Po svaku cenu biti bolji tehnichar od drugih, nema veze shto muzika nema veze sa zivotom...hajde da napravimo riffove koje niko drugi nece moci da odsvira...pliz :)

po meni je to samo trenutna moda u metalu...

respekt dobrim bendovima...

 

Naravno da ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako se u muzici benda ne može prepoznati ništa od tradicionalnih pravaca, onda nije progressive, već alternative - neki kažu avantguarde, ali ja sam protiv toga.

 

наравно ти си против свега што није хемерфол

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...