Jump to content

I posle svega, šta je onda progressive metal?


Recommended Posts

Pa ovako cesto mi se desi da cujem neki metal bend koji nije los ali po nicemu ne zvuci nesto progresivno a da pritom bend svira Progresive Metal.Razumem ja zbog cega su tool,meshugah,isis i mr bungle progresivni ali vi meni objasnite sta je toliko progresivno u vezi stratovariousa,kamelota i slicnih??Cesto obican power metal nazivaju progressive metal.Cesto i sami muzicari govore da je njihov band Progressive cisto zbog ega.Ono neko ima neki budjavi death metal bend i onda kaze "moj bend svira progresive death metal".Pa sta je ond uopste progresive??Jer to oznacava pravac metala slican power metalu ili je to naziv koji se daje bendovi koji po svojoj orginalnosti i umecu prevazilaze granice obicnog metala??Ja licno mislim da je naziv Progressive metal danas izgubio znacenje

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Zanimljiva tema...Slazem se sa tobom da se mnogi nazivaju Prog-bendovima iako to nijesu. Vjerovatno iz tog razloga sto su tehnicki dobro potkovani,pa smatraju da,iako im je muzika šablonizovana (po meni power metal je šablonski pravac),su progresivni. Danas imamo vise vrsta Progressive bendova.

Prva- Dream Theater i njihovi klonovi,znaci klasicni progressive.

Druga- Gorepomenuta grupa kvazi-progressivaca,a u stvari su power

Treca- Agresivniji progressive metal,tipa Into Eternity

Cetvrta ( i po meni ona koja je u pravom smislu progresivna,napredna i van šablona) je tipa PoS i Opeth .

Peta su oni bendovi koje si ti pomenuo :Tool & co.

 

Vjerovatno ih ima jos,ali ove mi padaju trenutno na pamet.

 

Za mene je cetvrta grupa ona prava jer su jedini koji su uspjeli da spoje najbolje iz klasicnog proga 90ih sa inventivnoscu i izadju iz okvira metal muzike.

 

Sve u svemu,tanka je granica izmedju avangarde i progressive-a (danasnjeg).

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Današnji progressive metal nije isto što je nekad bio. Bendovi poput Pain of Salvation, u želji da budu što ''progresivniji'', prestaju da budu metal. Pravi progressive zvuk je onaj koji se nije udaljio od heavy/power/thrash zvuka, dakle ono što su nekada radili Crimson Glory, Queensryche, Fates Warning i Dream Theater.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahh...progressive...mmm...

Svaka muzika bez žanrovskih ograničenja je progresivna.

 

Ono što ja najviše volim u progressive muzici jesu tkz. epovi- polusatne pesme (pa i duže) u kojoj pronalazim totalnu slobodu, probijanje svih granica. Za mene su to putovanja u različite sfere, priče, živote..i to najviše pronalazim u progressive rock-u, ali i prog metal ima svojih draži.

Omiljeni bend mi je Shadow Gallery. koga interesuje prog metal neka ih posluša. Tu su i Dream Theater i Symphony X, mada po meni njihov poslednji album nije toliko prog.

 

Preporučio bih vam više prog rock bendova ali ovo je metal forum :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tema je glupa skroz. Stratovarius i Kamelot nisu progressive bendovi, i ko to kaze ne razme se u muziku koju slusa. To su power bendovi. Ako ste negde pročitali da se pored njihovih naziva pominje progressive najverovatnije se odnosi na starije albume na kojima je bilo vrlo malo uticaja.

 

Edit: Dobro se zna šta je danas progressive, samo zavisi sa kim raspravljate o tome.

Edited by Toksa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je najsmesnije kada cujem da je Kamelot epic metal bend. Hahaha, mislim stvarno! Pa sta su onda Omen, Cirith Ungol, Hammerwitch... ?

 

 

Definitivno postoji vise vrsta progressive metala: onaj old-school (Savatage, Fates Warning, Mekong Delta, Watchtower), "klasican" sing-along progressive (Shadow Gallery, Evergrey, Threshold, Royal Hunt, Dream Theater), tehnicki progressive (Spiral Architect, Spastic Inc, Twisted Into Form), power/progressive (Nevermore, Communic), prog-fusion (Planet X, Devil's Slingshot), progressive death (Atheist, Cynic, (kasniji) Death), neoklasican prog (Symphony X, Time Requiem, Artension) i PRAVI PROGRESIVNI METAL tj. bendovi koji bukvalno ruse postojece granice, prave potpuno nov zvuk i nacin sviranja ili spajaju nespojivo (Opeth, PoS, Meshuggah, Tool).

 

 

Generalno, sve ove kategorizacije su glupe i sluze samo da bi se neki bend lakse "probio" na Metal sceni i ne treba se uopste zamarati ovim vec samo slusati sta vam se svidja i kraj. Svako ima svoje vidjenje toga sta je prog a sta ne, za nekoga Evergrey sviraju pravi progressive metal a za mene oni sviraju samo virtuoznije odsviran power metal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tešo, uzmi i preslušaj sledeće grupe- Spocks Beard, Neal morse, The Flower kings, Porcupine Tree, Transatlantic, Shadow Gallery, Genesis 70-ih, Yezda Urfa, Yes...

 

ajde probacu nesto od toga ovako i ovako u zadnje vreme slusam toliko folka da nisam ni stigao da slusam nikakvu rok muziku.sto se tice tog progresive roka pa svidja mi se rush.i mislim da bi trebao da poslusam rane radove genesisa jer cujem stalno ljude kako ih hvale

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajde probacu nesto od toga ovako i ovako u zadnje vreme slusam toliko folka da nisam ni stigao da slusam nikakvu rok muziku.sto se tice tog progresive roka pa svidja mi se rush.i mislim da bi trebao da poslusam rane radove genesisa jer cujem stalno ljude kako ih hvale

 

Da, Rush je super.

 

Od Genesis, uzmi prvi album iz '69 , album Foxtrot i album Trick of Trail, za početak.

omiljene pesme- Watcher of the Skies, firth of fifth, Suppers ready i ceo Trick of Trail.

ako ti se sve to sviđa, poput rush-a, komotno pređi i na ostale bendove koje sam naveo. Otvoren si čovek vidim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno postoji vise vrsta progressive metala: onaj old-school (Savatage, Fates Warning, Mekong Delta, Watchtower), "klasican" sing-along progressive (Shadow Gallery, Evergrey, Threshold, Royal Hunt, Dream Theater), tehnicki progressive (Spiral Architect, Spastic Inc, Twisted Into Form), power/progressive (Nevermore, Communic), prog-fusion (Planet X, Devil's Slingshot), progressive death (Atheist, Cynic, (kasniji) Death), neoklasican prog (Symphony X, Time Requiem, Artension) i PRAVI PROGRESIVNI METAL tj. bendovi koji bukvalno ruse postojece granice, prave potpuno nov zvuk i nacin sviranja ili spajaju nespojivo (Opeth, PoS, Meshuggah, Tool).

 

Ja koliko znam, i Dream Theater je u početku bio oldschool, pa je posle postao ovo što kažeš, mada oni imaju od svake kategorije pomalo. Queensryche je takođe oldschool, a i Crimson Glory na albumu Transcedence. Za mene je i Opeth progressive death, a Nevermore je melodic thrash metal bend sa tu i tamo progressive uticajima. Za Evergrey ja odavno govorim da je više heavy nego progressive, ali eto, odstupa od klasičnog heavy-ja, pa ga je bilo najlakše svrstati u progressive.

 

 

Lepo reche chovek.

 

I nemojte da je josh nekome sluchajno palo na pamet da nazove Stratovarius progresivom.

 

Stratovarius je na prva dva albuma bio oldschool heavy/power sa Tolkijevim neoklasičnim stilom sviranja. Treći album je pretežno prog, jer su bili pod jakim uticajem Queensryche. Većina albuma nadalje je tipičan savremeni neoklasični power, a prog uticaja ima uglavnom na sporijim pesmama.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spocks Beard

Uuuu, ovaj razbija! Kakav genijalan bend, otkrio sam ga početkom ove godine, mislim da je Tanya postavila linkove na prog rock temi. Fascinirali su me, pogotovo album The Kindness of strangers. :rockdevil:

 

Uzgred, oni su progressive rock. No doubt about it.

 

"klasican" sing-along progressive (Shadow Gallery, Evergrey, Threshold, Royal Hunt, Dream Theater)

Interesantno stavljanje Evergrey i Dream Theater u istu kategoriju... Ne bih im našao ništa zajedničko, a fan sam oba.

Edited by Totamealand

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uuuu, ovaj razbija! Kakav genijalan bend, otkrio sam ga početkom ove godine, mislim da je Tanya postavila linkove na prog rock temi. Fascinirali su me, pogotovo album The Kindness of strangers. :rockdevil:

 

Uzgred, oni su progressive rock. No doubt about it.

 

Da, pravi prog rock. Poslušaj i ''The Light'' i ''Snow''(posebno). Snow je poslednji album sa Nilom. Remek delo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče Spock's beard, nisam još preslušao Snow, ali mi se The Light jako svideo. Njega sam prvog preslušao, primamio me je omot, jako simpatičan i interesantan.

 

Snow je jednostavno savršen- gledano u celini, jer je to konceptualan album na kojem sve pesme čine delove jedne velike priče!

Motivi koji se ponavljaju ali u različitim izvedbama, instrumentalne i vokalne deonice... zaista prelep album. Nema epova, dakle nema polusatnih pesama ali na kraju se stiče utisak da sve pesme čine jednu veliku pesmu :)

Mada, videćeš tj. čućeš i sam.

 

The Light je njihov prvi album i zanimljivo da su za njegovo snimanje bukvalno krpili pare, a na kraju ispao kultni album.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...