Jump to content

I posle svega, šta je onda progressive metal?


Recommended Posts

Pa dobro, a sad uzmi i preslusaj neki noviji prog rock bend i uporedi sa Zepellin-om i videces da nije isto. Da ima napretka.

Danas se svira jos zahtevnije i virtuoznije.

 

 

E pa kitu bi se sviralo da im nije pre svega bilo tehnickog napredka u studiju koji ti omogucuje da koristis i 1000 kanala ako treba, zvuk instrumenata i pojacala, o tastaturama da ne pricamo... Preslusaj "Kansas - Two for the show" - album je uzivo, kraj ´70 - imas tu svega sto karakterise danasnji progressive... Stvari koje je doticni bend u datim tehnickim uslovima celebrirao bio bio mission impossible za danasnje bendove sem nekih, stvarno jakih ala DT, PoS, Spocks Beard koji su stvarno studirali materiju...

 

Normalno je i da se zanar godinama prakticiranja poboljsao i to iz vise razloga, tehniku sam spomenuo - individualna tehnika sviranja se drasticno popravila, ali to sto danas zvuci bolje ne znaci da postoji elementarna razlika, bez tog pocetka nebi nista postojalo, pogledaj koji su heroji 1 Portnoy-a npr. naci ces tu i YES i Kansas, Rush, King Crimson - tada je kroz ove bendove "progressive" postao genre...

 

Na kraju, pogled na muziku je subjektivan, tako da svako moze za sebe da donese zakljucak...

 

btw. ona Tosetova pesma sa evrovizije je kompletna (!) u 7/8 - progressive?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma to je cist prog! :)

Ne gleda se to tako bukvalno.. treba da bude promene takta u pesmi, ako gledas tako svaki bend koji ne svira u 4/4 je prog.

 

Yes, rush i slicni bendovi su zacetnici takve vrste muzike i to se slazem.

 

Ali mislim da termin progressiv ne znaci nesto inovativno.

U tom slucaju 80% "svezih" bendova ne bi bili prog, pa gde bi njih onda svrstali?

Npr Pagan's Mind ili Circus Maximus, oni su prog ali ima jos 1000 bendova koji zvuce tako a i bolje.

I sta onda oni nisu prog jer nisu jedinstveni?

Edited by Chicken Hunter

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Ali mislim da termin progressiv ne znaci nesto inovativno.

U tom slucaju 80% "svezih" bendova ne bi bili prog, pa gde bi njih onda svrstali?

Npr Pagan's Mind ili Circus Maximus, oni su prog ali ima jos 1000 bendova koji zvuce tako a i bolje.

I sta onda oni nisu prog jer nisu jedinstveni?

 

Pa to je ono sto kazem - svrstavamo ih u taj genre jer u svetu musike sve nekako mora da se svrsta pa se makar nazvalo Power Melodic Progressive Thrash Metal umesto prosto i jednostavno - Metal

 

A poreklo tog muzickog stila i razlog zbog cega se zove genre zove "progressive" lezi u pomenutim bendovima ´70 koji su u to vreme bili "progressive" u smisli napredno, inovativno...

 

 

approach to musical composition that has been applied to several different music genres

 

Za danasnje uslove ovo apsolutno stoji, nebitno koja vrsta muzike :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Metallica ima progressivnih elemenata.Master of Puppets pjesma je za tadasnji thrash metal bila naprednija nekoliko svjetlosnih godina.Kao i Orion sa onim "bluzi" gitarama. And Justice for all obiluje prog elementima,ako ni zbog cega onda zbog slojevitosti pjesama. Nerijetko imas glavnu temu,tercu od iste,treca gitara svira nesto trece...dodaj duzinu pjesama,komplexnije aranzmane (za tadasnji metal),neparne ritmove i eto ti prog note.

 

Jeste da je napredniji bio thrash ili sve to sa bluz gitarama, ali nedovoljno da se to nazovu progy elementi. Mada ovo sto si rekao za neparne ritmove uopshte o tome nisma razmisljao kada sam pisao predjashnji post, mozda ima nehsto u tome. XD

 

A reci da je Stiven Wilson jedini progresivni muzicar danasnjice mi je malo pretjerano. Iskreno ti preporucujem Pure Reason Revolution ili Pineapple Thief..kao i Gazpacho. Zasto Michael Akerfeldt nije progresivan? Daniel Gildenlow? Devon Graves? Svaka cast Stiviju,hiperaktivan muzicar i nerijetko dobar,ali ima ih jos...

 

Neznam meni je Steva pravi heroj ove scene. Ali to je subjektivno misljenje Mikael je meni mozda i drazi muzichar (tako jest bolji kao muzichar), ali verujem da je steva eksperimentlaniji. Svaka chast na mikalovom prog death metal(koji je najuknikatniji od svih), sa raznim bluz i jazz uticajima, stvarno prelepo i svaka mu chast. Devon Graves bre kopija Majnarda. Daniel meni nikad nije bio nit poseban muzichar/inovator/ vokalista ili sta vec, mada nit Devon nit Daniel nisu uneli neshto u znar cega ranije nije bilo, tako da pominjanje njih mi je smeshno. Inache za one bendove sto si nabrojao Steva je najveci uticaj

 

 

progressivno = napredno

 

Kada su ´70 Rush, Kansas, Zepellin i King Crimson uveli neparne taktove u muzici i tako izazvali novi stil i zvuk onda je to bilo progressivno - ako to isto cinis danas, ne moze u sustini vise biti progressivno jer se vec radi 30 i kusur godina...

 

To i jeste o cemu pricam - za "progressive" danas dovoljno je da jednostavno kopiras DT ili PoS, jer je to postao zanar kome pripadas... U ´70 si morao da uradis nesto stvarno novo ne bi li bio "progressive" tj napredan... Simple isnt it?

 

Nezna mzashto sma ti citirao ovaj post mozda sto je najmanji , al islazem se sa svim tvojim postovima. I isto ovo sma ja napisao tamo kada sam pisao o avangardi. :pivopije: To je to.

 

 

 

 

 

 

 

 

Inache evo JLTP, je pomenuo neke tu bendove, pa bi ja nehsto da vas pitam. Danas sam se jako umoran vracao kuci i u MP3 playeru mi je pichio Ocenasize, i sve se mislim da bash ovde postavim pitanje sta ljudi misle o ovom novom zanrom koji sada uzima zamah.

 

Nachi rech je o famoznom New Progu , to su bendovi tipa Ocenasize, amlifier, novi Mew, Pure Reason Revolution, Pineapple Thief...... sta mislite o ovom novom zanru dali ima to veze prave sa prog rockom i sta mislite o njemu? Meni je za sada najachi u zanru Oceansize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuo sam samo za Oceansize, nije los bend... Ima definitivno elemenata proga, i to onog starijeg...

 

"The Mars Volta" i njihov album Francis the Mute je za mene npr bend koji je nov a neverovatno "progressive" u onom smislu kao sto su bili bendovi u ´70...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imate teme za nepoznate prog bendove:

http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...0&start=320

http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...&start=1400

 

Inace, stvarno je debilno reci da master ili and justice imaju prog elemenata.

To stoji da su pesme malo drugacije od predhodnih albuma ali i dalje je to komercijalno i po nekom sablonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuo sam samo za Oceansize, nije los bend... Ima definitivno elemenata proga, i to onog starijeg...

 

"The Mars Volta" i njihov album Francis the Mute je za mene npr bend koji je nov a neverovatno "progressive" u onom smislu kao sto su bili bendovi u ´70...

 

Mhm. jako dobar bend koji isto moze, mada..... i nemoze da sapda u ovu kategoriju New Proga.

 

Imate teme za nepoznate prog bendove:

http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...0&start=320

http://www.yumetal.net/forum/index.php?sho...&start=1400

 

Inace, stvarno je debilno reci da master ili and justice imaju prog elemenata.

To stoji da su pesme malo drugacije od predhodnih albuma ali i dalje je to komercijalno i po nekom sablonu.

Nije rech o bendovima, nego mene interesuje sta ljudi ovde misle o tom novom pravcu sto se dize taj New Prog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato postoje ti ''talasi'' proga. Prvi talas je poceo krajem 60-ih, a kod nas je to bila Korni Grupa (prvi i jedini prog rock bend kod nas). Genesis, Rush, Yezda Urfa, Yes, Gentle Giant, ELP, Camel, to su sve ti cuveni bendovi koji su zapoceli.

Onda je 90-ih poceo drugi talas sa Dream Theater, SyX, Marillion, The Flower Kings, Spock's Beard, Porcupine Tree..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace, stvarno je debilno reci da master ili and justice imaju prog elemenata.

To stoji da su pesme malo drugacije od predhodnih albuma ali i dalje je to komercijalno i po nekom sablonu.

 

Druze,ajde vrati se na prethodnu stranu i procitaj SVOJ post o NOVOM albumu Metallice..vidjeces da rijec "debilno" dobija potpuno novu dimenziju.

Navodis Death Magnetic kao nesto sto tezi progu,a kazes da ...and Justice for All toga nema?

 

@ Lunar: MIslim da taj novi prog mi mnogo lezi ;) Oceansize stvarno nijesam slusao,ali cemo ispraviti to. Pure Reason Revolution su bend koji je stvarno osvjezenje na citavoj prog sceni. Kao i Pineapple Thief.

Edited by Just Like a Timepiece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navodis Death Magnetic kao nesto sto tezi progu,a kazes da ...and Justice for All toga nema?

da. i stojim iza toga. ;)

Ne kazem da and justice nije napredniji od kill'em koji je bas onjaj old skul thresh, ali ipak death je savremeniji. Daleko od toga da je to prog. U stvari, Blackend bi mogao da uleti kao izuzetak. :pivopije:

 

Moja poenta je sledeca:

Hocu da kazem da je sada u "modi" da pesme budu sve slozenije i slozenije.

Gledaj ti koncepciju load i reload pesama iz 90-ih koje traju 3-5 min i koncepciju ovih na novom koje su od 7-9min.

 

fuðr:

potpuno se slazem!

Edited by Chicken Hunter

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Čitam ovde neki likovi kažu kako Stratovarius nije ni malo progressive već samo power. Šta je onda pesma '4th Reich'? Nemožemo uzimati u obzir samo njihov noviji period. Stratovarius ima i starijih albuma gde neke pesme u određenim momentima podsećaju na Qeensryche. Ako Queensryche nisu progressive onda neznam ko je.

Edited by Download_manager

Share this post


Link to post
Share on other sites

Progresiv metal?To je ekvivalent drkanju bez svrsavanja.Drkas,drkas,drkas,i kada osetis da ces svrsiti,ti ostavis palamar,sacekas jedno vreme,pa onda nastavis da drkas.I tako u krug.Besciljno.

Uh, a zar to nije najslađe? :D

Progressive metal muzičari su najkvalitetniji muzičari u metalu, uopšteno gledano. Uglavnom.

 

 

Neki kažu da nije ni to.

 

Naravno. Stratovarius je feminizirani metal. Baš kao i Sonata A(nta)rctica. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Progresiv metal?To je ekvivalent drkanju bez svrsavanja.Drkas,drkas,drkas,i kada osetis da ces svrsiti,ti ostavis palamar,sacekas jedno vreme,pa onda nastavis da drkas.I tako u krug.Besciljno.

Vidis, ja bih to isto rekao za brutal death metal, za raw black metal, za jazz, za Meshuggah...

 

Ali za prog ne bih, mozda i zbog toga sto sam odrastao na istom, i to potpuno drugacije izgleda kad si 100% posvecen prici, u odnosu na posmatranje sa strane (kao sto ce meni upuceniji death metalac reci da ima razlike u brutal death metal bendovima, a ja je ne vidim ni sekunde).

Edited by Apeiron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidis, ja bih to isto rekao za brutal death metal, za raw black metal, za jazz, za Meshuggah...

 

Za jazz se moze reci to.Za ostalo od navedenog ne moze.Itekako imaju kraj,vrhunac,svrsavanje.Iako,taj tzv.raw black metal bih izdvojio iz ove grupacije,posto je meni licno takav oblik muzike apsolutno neslusljiv i neopevano sranje.

 

Ali za prog ne bih, mozda i zbog toga sto sam odrastao na istom, i to potpuno drugacije izgleda kad si 100% posvecen prici, u odnosu na posmatranje sa strane (kao sto ce meni upuceniji death metalac reci da ima razlike u brutal death metal bendovima, a ja je ne vidim ni sekunde).

 

Ja nisam pricao o razlikama medju bendovima.U progu itekako ima razlike.U muzici i samom pristupu komponovanju i izvodjenju.Ja sam pricao o konstantnom vrtenju u krug.Barem ja imam takav osecaj.Sviraju,sviraju,sviraju,sviraju...i nikako da zavrse.Nigde nema tacke.Nigde nema ejakulacije.

Takav je slucaj recimo i kod sred gitarista.Zato ih i ne volim.Onaj Malmsteen drka li drka,zavija,uvija.izivljava se...i nikako da jebeno svrsi od tog silnog drkanja.Dok recimo,uzmimo za primer nekog jednostavnijeg gitaristu.Nemora ni biti u metal vodama.Recimo,Stevie Ray Vaughan.Jeste da je taj covek udarao samo klasicnu blues skalu,i vrteo je do iznemoglosti.Ali to je imalo dusu,i sto je bitno,imalo je svoj vrhunac.Kraj.Kada osetis da je gotovo,da je doslo do tacke kljucanja.I eksplodiralo.Kod proga ja licno to ne osetim.

 

Nije progressive za svakoga.

 

To je istina.Za mene definitivno nije.Ja licno volim tehnicki potkovaniju svirku,ali bilo kakav oblik progresive je meni preterano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidis, ja bih to isto rekao za brutal death metal, za raw black metal, za jazz, za Meshuggah...

 

Meshuggah je bezvezna budalaština. Okupili se predrkani muzičari da pokažu kako oni mogu zajebano da sviraju, a pesme su im totalno neinspirativne. Oni rade na principu ajde da sviramo što komplikovanije pa makar to bilo najveće govno. Isto kao što alternativni rokeri rade suprotno- ajde da sviramo što jednostavnije pa makar to bilo najveće govno. Zato su technical progressive i alternativni rock (Coldplay, Stone Sour, 3 Doors Down ... ) najgori muzički pravci (čast izuzetcima)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...