Jump to content

Bonton


Zen

Recommended Posts

kako kaze definicija u Vujakliji

 

Bonton - dobar ton, fino ponasanje i lep nacin izrazavanja dobro vaspitanih i obrazovanih ljudi, otmeno drzanje.

 

Nesto o cemu svi pricaju, nesto cime su nas vecinom davile babe i dede.. A koliko mi danas uopste poznajemo osnovna pravila i koliko je to danas primenljivo u praksi?

 

Pre neki dan sam videla knjizicu Bonton i mislim da cu je kupiti. Citala sam je kao mala, a sad me zivo interesuje koliko toga sam zaboravila i cemu sam se nekad smejala, a sta bi mi i sad dobro doslo da se podsetim....

 

Mnogi smatraju Bonton necim sto ugrozava jednakost polova. Ne bih se slozila s tim. Bonton nema veze sa jednakoscu polova po mom misljenju kao ni opsta kultura koja se danas podrazumeva. No, to je moje misljenje.

 

Sta vi mislite o tome?

 

Da li je danas moguce biti "dzentlmen" i "dama" i sta to podrazumeva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su ok pre svega one stvari koje bi normalan covek radio i da bonton kao bonton nikad nije izmisljen;

Ima nekih pomalo smesnih pravila, npr. tacan ugao pod kojim mora da se drzi kasika kad se jede supa, itd... Sve dok neko ne jede tako da se svima ostalima za stolom zgadi jelo, sve je ok, ne treba ici u krajnosti.

 

Edit - inace, meni kad neko zapali ceigaretu a ne zahvali se, ja mu kazem da bi trebalo po bontonu :) I svima je to simpaticno, nije mi jos nikad niko rekao da izmisljam, da je to glupo, itd...

Edited by Милица

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Edit - inace, meni kad neko zapali ceigaretu a ne zahvali se, ja mu kazem da bi trebalo po bontonu :) I svima je to simpaticno, nije mi jos nikad niko rekao da izmisljam, da je to glupo, itd...

 

 

i treba da ti se zahvali :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jebes bonton.Dovoljno je ono sto te nauce kao malog.Nek osnovne stvari

Sad cu svaki put za ruckom da nosim uglomer

 

 

hahahaha a ne mora sad da se gleda kako da se drzi kasika pod kojim uglom ali ostale stvari kao npr kad se zapali cigara kaze se hvala to bi trebalo da se primijeni u praksi...barem ja tako mislim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bonton je po meni bezveze, samo besmisleno ukomplikovavanje savrseno proste stvari kao sto je osnovna kultura, naravno da cu da kazem "Hvala" coveku koji ce mi uciniti neku uslugu, to je meni nesto usadjeno iz vaspitanja mojih roditelja i mojeg licnog poimanja sveta, ne treba mi nikakav bonton da mi to kaze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bonton je po meni bezveze, samo besmisleno ukomplikovavanje savrseno proste stvari kao sto je osnovna kultura, naravno da cu da kazem "Hvala" coveku koji ce mi uciniti neku uslugu, to je meni nesto usadjeno iz vaspitanja mojih roditelja i mojeg licnog poimanja sveta, ne treba mi nikakav bonton da mi to kaze

 

Vidish mnogi ljudi nemaju pojma sta je Bonton, a pored osnovne kulture nisu ni prosli.

da ne pricam kako je nekima kucno vaspitanje ravno nuli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mrzim kad neko mljacka dok zdere,srce supu i kafu.

Kad imam 'cast' sa takvima da jedem ili im kazem da prestanu ili prekidam rucak i odlazim.

Nesto odvratnije ne mozes da zamislis

Kad ti neko zapali cigaru u sobi bez pitanja,u autu takodje.Kad zoves jednog ortaka,on ti dovuce jos trojicu.Postoji gomila primera ruznog ponasanja od kojih se zgrazavam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, postoji puno.

Mljackanje , srkanje i ostale djavolije me ne tangiraju puno, kad jedem ili pijem kafu obicno sam srecna i ne moze da me remeti necija srkutanje, a cak znam da je mnogima to posebna draz, a i kafu je malo nezgodno vrelu biti a da malo ne srknes.

To me ne uzbudjuje koliko bas nepristojno i bezobrazno ponasanje momaka u zenskom drustvu.

Ne glumim damicu neku, i ne mislim na klasicno bezobrazno ponasanje, nego na seljacine(Nemam nista protiv seljaka, mislim na seljacine :D) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, postoji puno.

Mljackanje , srkanje i ostale djavolije me ne tangiraju puno, kad jedem ili pijem kafu obicno sam srecna i ne moze da me remeti necija srkutanje, a cak znam da je mnogima to posebna draz, a i kafu je malo nezgodno vrelu biti a da malo ne srknes.

To me ne uzbudjuje koliko bas nepristojno i bezobrazno ponasanje momaka u zenskom drustvu.

Ne glumim damicu neku, i ne mislim na klasicno bezobrazno ponasanje, nego na seljacine(Nemam nista protiv seljaka, mislim na seljacine :D) .

Evo ti virtuelni cvet. flower.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oh pardon mlada madam, želite li ustupiti taj preteški kaput meni lično?

Vaša konstitucija suviše nežna, krhka da bi mogla podneti to breme estetski savršenog odevnog predmeta.

Šta nećeš a ?!

Ma skidaj se bre kučko, odma' šta čekaš! Da vidiš kako balkanboj prca bre eeej!!!

 

- današnji bonton. :mhihi:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...