Jump to content

Jezici


hypnos

Recommended Posts

Yeah actually, we say BETER in Dutch, and i wrote it on purpose. Poor u.

"Poor u" ako namerno mesas dva jezika da bi dokazala da znas jedan od njih.

Au fait, pourquoi you didn't écrit au moins one word en français too? Ispravka - en français 2 (vidim da pripadas "eliti" koja ovako pise)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znanje stranih jezika je super stvar...moze dobra kinta da se zaradi na prevodjenju...znam ljude koji studiraju i lepo zarade od prevodjenja i od toga sto budu vodici za ljude koji dolaze iz te drzave ciji ono jezik uce...naravno,mislim na neke malo manje komercijalne jezike...ruski,poljski...

Share this post


Link to post
Share on other sites

SLOVENSKI? Koji slovenski? :)

 

 

Ja uvek pizdim kada nas Italijani nazivaju "slavi" i kada nas jezik nazivaju "lo slavo"....vrhunac njihovog debilizma.

Jednom tipu sam rekla cak da bi smo se tako zvali jedni9no da smo ziveli pre 15 vekova, a danas smo SRBI, a ne "slavi".

Share this post


Link to post
Share on other sites

zanimljivo je kako je opstao jezik luzickih srba ,koja je pod uticajem ceskog i poljskog,kako nas oni zovu Južni Serbja :D

 

Da, jako je zanimljiv jezik i uopste njihovo etnicko preklo. Oni su ostali izolovana etnicka i jezicka grupa usred Nemacke i sacuvali su svoj identitet, sto je zaista fantasticno. Inace, juce je bio dan Maternjeg Jezika, a profesor Ivan Klaj je u intervjuu objavljenom na mts mondo pozvao sve da neguju maternji jezik, jer engleski ne bi trebalo da bude globalni jezik jednog dana, vec samo da olaksa sporazumevanje. U istom tekstu je navedeno ono na sta sam i ja ukazala svojim ucenicima da ce za 100 goina od postojecih 6.000 jezika koji se govore u svetu ostati samo 3.000.

 

nisam znao da nas tako zovu, to bi isto bilo kao kad bi njih nazvali lombardi a njihov jezik il lombardo je li tako? :D

 

Ne, to bi bilo kao da mi njih nazovemo Latinima ili Nemce Germanima...sto im se sigurno ne bi svidelo, jer i oni gaje jak osecaj za nacionalnu pripadnost i time se ponose.

 

PS. kada sam drugu iz Rima rekla da su ovde AC/DC rasprodali koncert, on mi je odgovorio da sviraju i u Padaniji a u Italiji uopste ne:)

Edited by Shamandalie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja uvek pizdim kada nas Italijani nazivaju "slavi" i kada nas jezik nazivaju "lo slavo"....vrhunac njihovog debilizma.

Jednom tipu sam rekla cak da bi smo se tako zvali jedni9no da smo ziveli pre 15 vekova, a danas smo SRBI, a ne "slavi".

Da jebo te, oni su SVI u tom tripu. Bas su sasavi ti rimljani. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, jako je zanimljiv jezik i uopste njihovo etnicko preklo. Oni su ostali izolovana etnicka i jezicka grupa usred Nemacke i sacuvali su svoj identitet, sto je zaista fantasticno. Inace, juce je bio dan Maternjeg Jezika, a profesor Ivan Klaj je u intervjuu objavljenom na mts mondo pozvao sve da neguju maternji jezik, jer engleski ne bi trebalo da bude globalni jezik jednog dana, vec samo da olaksa sporazumevanje. U istom tekstu je navedeno ono na sta sam i ja ukazala svojim ucenicima da ce za 100 goina od postojecih 6.000 jezika koji se govore u svetu ostati samo 3.000.

 

 

 

Ne, to bi bilo kao da mi njih nazovemo Latinima ili Nemce Germanima...sto im se sigurno ne bi svidelo, jer i oni gaje jak osecaj za nacionalnu pripadnost i time se ponose.

 

PS. kada sam drugu iz Rima rekla da su ovde AC/DC rasprodali koncert, on mi je odgovorio da sviraju i u Padaniji a u Italiji uopste ne:)

 

 

pa naravno ,mislim da oni to malo kazu i iz namjere nisu toliki debili da ne znaju to.

Hitler je htio totalno da istrijebi Luzicke Srbe za vrijeme rata ali eto ni tada nije uspio.

jedan dio te teritorije je bio u boljoj poziciji od drugog jer je imao i bolje uslove....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Shamandalie - a da nazovemo Nemce Nemcima? Nije ti to palo na pamet? Ni oni sebe ne zovu tako.

 

 

Uopste ne kapiras o cemu pisem. Nije poenta kako se na nekom jeziku kaze Nemac (Neméth na madjarskom na primer, ili tedesco na italijanskom), vec je poenta i problem u tome sto smo mi Srbi, a na italijanskom za to postoji jasan izraz za to- SERBO, ali oni nas zovu Slovenima, odnosno Slavi! Reci Nemcu da je Germanin, znacilo bi da je varvarin, a reci Italijanu da je Latin, znacilo bi da je stari Rimljanin.

Istina je da Italijani nisu toliko glupi, ali vise vole da sve sa ovdasnjih prostora stavljaju u isti kos, odnosno da iz nekog straha ili predrasude nece Srbina nazvati Srbinom, ali zato ce uvek znati gde je Croazia i da je njen stanovink croato, iliti Kossovo i kossovaro....njihov debilizam ide dotle da pojedine NVO organizuju I corsi della lingua bosniaca (kurseve bosanskog jezika) pa kada ih drugi napadnu zbog toga jer je totalni apsurd, onda se ljute a sami se pokopavaju u svom neznanju i ogranicenosti.

 

Jel sad jasnije???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uopste ne kapiras o cemu pisem. Nije poenta kako se na nekom jeziku kaze Nemac (Neméth na madjarskom na primer, ili tedesco na italijanskom), vec je poenta i problem u tome sto smo mi Srbi, a na italijanskom za to postoji jasan izraz za to- SERBO, ali oni nas zovu Slovenima, odnosno Slavi! Reci Nemcu da je Germanin, znacilo bi da je varvarin, a reci Italijanu da je Latin, znacilo bi da je stari Rimljanin.

Istina je da Italijani nisu toliko glupi, ali vise vole da sve sa ovdasnjih prostora stavljaju u isti kos, odnosno da iz nekog straha ili predrasude nece Srbina nazvati Srbinom, ali zato ce uvek znati gde je Croazia i da je njen stanovink croato, iliti Kossovo i kossovaro....njihov debilizam ide dotle da pojedine NVO organizuju I corsi della lingua bosniaca (kurseve bosanskog jezika) pa kada ih drugi napadnu zbog toga jer je totalni apsurd, onda se ljute a sami se pokopavaju u svom neznanju i ogranicenosti.

 

Jel sad jasnije???

Aha, izvini, mislila sam da je to prosto njihovo ime za Srbe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uopste ne kapiras o cemu pisem. Nije poenta kako se na nekom jeziku kaze Nemac (Neméth na madjarskom na primer, ili tedesco na italijanskom), vec je poenta i problem u tome sto smo mi Srbi, a na italijanskom za to postoji jasan izraz za to- SERBO, ali oni nas zovu Slovenima, odnosno Slavi! Reci Nemcu da je Germanin, znacilo bi da je varvarin, a reci Italijanu da je Latin, znacilo bi da je stari Rimljanin.

Istina je da Italijani nisu toliko glupi, ali vise vole da sve sa ovdasnjih prostora stavljaju u isti kos, odnosno da iz nekog straha ili predrasude nece Srbina nazvati Srbinom, ali zato ce uvek znati gde je Croazia i da je njen stanovink croato, iliti Kossovo i kossovaro....njihov debilizam ide dotle da pojedine NVO organizuju I corsi della lingua bosniaca (kurseve bosanskog jezika) pa kada ih drugi napadnu zbog toga jer je totalni apsurd, onda se ljute a sami se pokopavaju u svom neznanju i ogranicenosti.

 

Jel sad jasnije???

 

Ali mi i jesmo primitivni u odnosu na njih. Možda to nisi ti, možda to nisam ja ili neko drugi ali velika većina ovog naroda jeste jer nemamo sistem vrednosti, ali to je već druga tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poljski govore samo poljaci. jes' ono da ih ima mnogo, procena je oko 100 milki širom sveta, ali zaista mnogo ih je u poslednjih 5-6 godina progovorilo (bloken) english, tako da je vajda ...khm.. skoro nikakva.

 

a ono gore što ste diskutovali o skraćivanju engleskog, pa to rade uglavnom ljudi koji chatuju i to iz vrlo praktičnih razloga: kraće je i sleng je isto kao i ovde vaš kvlt i tako još neke fore. :) how r u? :D navikneš se. i mi skrnavimo srpski na najrazličitije načine, ne kažem da nema "čistunaca", ali uglavom ljudi prihvataju vremenom neke stvari.

 

 

naravno u poslovnoj komunikaciji ne turaš how r u, cu, lol, itd. :) :) mada ima: KR, BR, asap (kako trula fora taj asap!), f2f, attn i šta ti ja znam još tih nekih skraćenica koje su opšteprihvaćene. a neke od njih su zaista troo kratež...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali mi i jesmo primitivni u odnosu na njih. Možda to nisi ti, možda to nisam ja ili neko drugi ali velika većina ovog naroda jeste jer nemamo sistem vrednosti, ali to je već druga tema.

 

mi smo najgori,treba nas zapaliti...imamo ok jezik i kulturu...uostalom koristimo i dva pisma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

a profesor Ivan Klaj je u intervjuu objavljenom na mts mondo pozvao sve da neguju maternji jezik, jer engleski ne bi trebalo da bude globalni jezik jednog dana, vec samo da olaksa sporazumevanje. U istom tekstu je navedeno ono na sta sam i ja ukazala svojim ucenicima da ce za 100 goina od postojecih 6.000 jezika koji se govore u svetu ostati samo 3.000.

svaka cast profesoru sto je postao profesor i sve to, ali ja se ne slazem sa njim, i mislim da bi engleski upravo jednog dana trebalo da postane globalni jezik.

 

sto se tice izumiranja 3000 jezika - pa sta? u cemu je tragedija? ko zna koliko jezika je do sada izumrlo pa nikom nista, i dalje smo zivi i zdravi. i onaj originalni staroslovenski jezik se vise ne koristi, pa nikom nista. dobra strana toga sto se sve vise komunikacije obavlja na engleskom je povecanje efekta sinergije na svim poljima, laksa dostupnost literature/znanja, itd.. ne vidim nista lose u tome da engleski jednog dana postane globalni jezik.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

svaka cast profesoru sto je postao profesor i sve to, ali ja se ne slazem sa njim, i mislim da bi engleski upravo jednog dana trebalo da postane globalni jezik.

 

Praktično nemoguće i neizvodivo, te je svaka dalja rasprava na tu temu izlišna :da: Čim prevedeš "Na Drini ćuprija" na engleski, a da pritom zadržiš duh tog dela, ja ću te podržati.

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...