Jump to content

Windows 7


ProgressiveR

Recommended Posts

Objasnih ti to gore. Da bi radio uspesno i sa svim vec napisanim web sajtovima, bez prerade websajtova, i da bi od sada radio sa novim websajtovima koji ce tek biti napisani ali 100% W3 kompatibilni. Ovi drugi brauzeri su posebna prica. Nebitni su u tom kontekstu. Za njih nisu pisane te stare aplikacije. Aplikacije pisane za web izmedju '96. i recimo 2003/4 su pisane da rade na IE. Jedino im je to bilo bitno, Nikom zivom nije bitno da li to radi u nekom drugom brauzeru, jer drugi brauzeri nisu takoreci ni postojali. Niko zivi ih nije koristio sem pokojeg studenta u Americi i zgubidana po svetu koji se obicno trte kako samo oni eto koriste neku ultra retku, nemogucu, po mogucstvu licno napisanu verziju kakvog bilo softvera, pa tako i brauzera. Biznisi brate koriste IE od '96., uredno i manje vise iskljucivo. E sad, posto je MS boleo djoka da u startu doteraju njihov standard (koji je uzgred mnogo bolji i avangardniji od W3) sa W3 specifikacijom (tojest, ovi drugi uvek kaskase, obzirom da rade dzaba, volonterski) onda W3 specifikacija nije nista nikom znacila i MS je terao svoje verzije standarda (koje tek sad ulaze polako u W3, jer sad MS tamo vodi kljucnu rec pored jos par velikih softverskih kuca). Sta to znaci? To znaci da odjebes standard i pises html (na kraju krajeva svi se razvojni web alati svode na html generatore) onako kako MS kaze da moze i treba. Onda 7-8 godina kasnije ostatak sveta 'catch up', i sad svi pocnu da prave brauzere i alate za pisanje web aplikacija vamo namo, ali ti mali igraci hoce u startu da se drze standarda, zlu ne trebalo. Ni jedan jedinio brauzer ne radi korektno sa html kodom pisanim specijalno za IE, one starije verzije. U ono vreme im je to bila mana. Danas nije bitno, jer ce MS i W3 standardi biti identicni, jer MS ima kontrolu nad svim tim, tojest ima ljude koji guraju sve te njihove napredne tehnologije u okvir standarda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otišli smo u offtopic, ali evo malo sam šunjao ... uglavnom sve je OVDE

 

Btw, IE nema podršku za one primere koje sam naveo ni u verziji 7 i 8 ... a možda neće imati ne u verziji 9. Toliko o njima i njihovim standardima

 

Za sada, Chrome (koga ne volim) ima najbolje stratne pozicije jer su počeli od samog starta da implementiraju sve što treba

 

Zaključak koji se definitvno nameće (mada sam ga i znao ranije) da su u ovom trenutku apsolutno nadmoćni FireFox i Safari

Edited by ProgressiveR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Btw, IE nema podršku za one primere koje sam naveo ni u verziji 7 i 8 ... a možda neće imati ne u verziji 9. Toliko o njima i njihovim standardima

 

O cemu konkretno pricas? Opacity i rounded corners...To si rekao. Sta si time mislio? Opacity cega? Rounded corners cega?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alfa opacity (važi za IE6) i round corners elemenata (div npr) ... i izlišno je da se raspravljamo ... mislim, šta koga ovde to i zanima. Hteo sam reći samo da me je smorila činjenica da su opet integrisali browser koji ne radi kako treba

Edited by ProgressiveR

Share this post


Link to post
Share on other sites

PNG Alpha Channel Transparency (to o cemu pricas ocigledno) postoji i u IE7 i u IE8 i radi bez problema (ne postoji u IE6). Postoje razliciti (noviji) opacity properties (ili atributi ako hoces) koji su vezani za druge html elemente ili atribute, recimo font. Ili color property generalno. Znaci, za svaki html element za koji definises neku boju, bilo bi zgodno da mozes da podesis i transparentnost. Ali to jos nijedan browser nije u celosti implementirao, radi se na tome. To je relativno novo i na desktopu, a kamoli na webu, treba povezati rendering engine browsera sa GUI engine OS-a. Znaci, postoji i u IE7 i u IE8 ne znam u cemu je problem. Sto se tice rounded corners ili edges bilo kog HTML elementa, pa i DIV-a, koji to browser podrzava koju to CSS specifikaciju gde je takvo nesto automatizovano. Koliko ja znam, rounded corners nikad i ne mozes da postignes samo sa CSS-om ni na jednom browseru. Postoje 3 osnovne tehnike kako se to radi, one starije koriste tabele i imidze, a novije koriste CSS klase i imidze. Ili Javascript. Sam browser nema blage veze o svemu tome niti zna sta ti zelis da postignes. Browser i ne moze nativno da podrzava takvu grafiku dok je OS ne podrzava nativno.

 

Drugim recima, ja jos nisam video deklaraciju tipa <DIV style="roundedEdges:true"> ili nesto u tom smislu, i da automatski crta zaokrugljene ivice. Koji je to znaci property/attribute u CSS2.1 ili CSS3 koji odredjuje zaokrugljenje uglove nekog (bilo kog) elementa ukljucujuci i DIV. Do tell.

 

 

Elem, pre par meseci zavrsismo megasajt koji upraznjava nangro i jedno i drugo (transparencije i rounded edges) i naravno sve lepo radi na svim browserima. Sem na IE6. Tu ne rade PNG Alfa Transparencije.

 

 

Mozes se uveriti i sam ako testiras neko vreme. Sajt koristi te dve posalice o kojima pricamo na svakoj stranici.

 

 

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja znam, rounded corners nikad i ne mozes da postignes samo sa CSS-om ni na jednom browseru.

 

Čemu toliki elan za prepirke ... pogledaj kako round-corners ne postoje u FF i Safariju: PRIMER. Ne pričam napamet ...

 

Kod za ovo je

 

.round {

-moz-border-radius:0.75em;

-khtml-border-radius:0.75em;}

 

Eto, koliko znaš ;) (za ovo zadnje sam se šalio, nemoj sad odmah da skačeš)

Edited by ProgressiveR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledacu...nije sad to nesto katarzicno. Pogledacu to konkretno pa se javim :pivopije: . Nije bre nikakva 'srpska mamodadaija', zanima me o cemu pricas jer radim u tom smislu. Znaci, opusteno, ne cimam te, nego mi cinis uslugu. Aight? Relax :smoke: . Nemo' bre odma' u kontra-napad...

 

 

P.S. Nije mi bilo jasno o cemu konkretno pricas. Bacicemo to na test, pa se valjda razumemo.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) e dobro je :)

 

ma, dosta sam u ovom poslu, tako reći preko glave mi je već ... a problemi za cross-browser optimizacijom su mi svakodnevnica, tako da znam uglavnom kako koji browser diše. Eto, nadao sam se da su se gospoda iz Redmonda uzela u pamet i napravila browser koji će makar približno izaći u susret današnjici ... ali ne ... ali OK, dobro je da postoje alternative

 

PoZ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledao sam u vezi tih stvari. Pazi, transparencije rade, to smo utvrdili, znaci samo na IE6 ne rade. A sto se tice ovih novih fora, pa upravo u tome je problem. Nove su. Ta dva propertija koje si naveo su nestandardna u smislu da su browser-dependent. Postoji problem u CSS3 specifikaciji, u vezi implementacije tih rounded-corners. Videcemo kad finaliziraju. Ovi frajeri iz Mozille, slicno i iz Opera a cenim i raznih OpenSource asocijacija, izbacuju novi 'build' maltene nedeljno. To im je i jedini posao, tako da kapiram da su vec gurnuli unutra podrsku za nesto sto jos nije ni formulisano i standardizovano u relativno najnovije bildove browsera,samo da bi mogli da bar u necemu imaju primat i da tupe okolo kako eto oni imaju a drugi nemaju. Nis se ne brini, cim se to standardizuje i potpise, napravice i MS podrsku za ono sto zavrsi u CSS3. A posto oni izbace jedan build godisnje, znaci iduce godine :lol:.

 

Videcemo. Nece to nikome promaci kad bude standardizovano. Digo si nam paniku. Em je CSS3 nedoradjen em je IE8 beta. A kazem, MS ne izbacuje buildove svake nedelje samo da bi mogli da se trte kako eto imaju i oni ovo ili ono. Alfa transparencije (ili opacity) postoje jos u IE7, tako da mi nije jasno sta te tu buni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da znam da postoje alpha transp ... ali ne u verziji IE6 (osim js png-fix) ... dao sam samo bzvz primere ... veliki je problem što sam 100% uveren da ni IE8 neće doneti ono što je browser trebao da ime pre recimo godinu dana ... o tome se radi. Ta sporost i nezainteresovanost MS-a je užasna, kao i činjenica da u svoj OS turaju uvek browser koji je loš, a to automatski znači da veći deo sveta (oni koje ne znaju mnogo) koristi loš browser, a što se implicira meni i tebi i ostali po kičmi ... eto to :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebat ga. Pazi, zaboravljas bitan momenat a to je da MS ne moze da se otkaci (i ne treba verovatno, raja bi popizdela) od podrske nekim prastarim tehnologijama. Pa tako i brauzer. Sve sto je ikad radilo sa IE (tojest Trident engine) mora da radi savrseno i u najnovijoj verziji a to je onda uvek diskutabilno. Cesto ispadne i sranje. Jednostavno, neverovatno je tesko ubaciti nove sexy stvari a ne smes da zamenis stare gluposti pri tome. Sve ostane unutra i onda bloatware. Ja da sam MS pravio bih brate dve verzije brauzera bar, i to je to. Kome se biznis zasniva na podrsci za softver od pre 10-12 godina i jace, evo vam brate ta i ta verzija a ovima sto hoce 'bleeding-edge' evo druga verzija. Al to MS nece nikad uraditi. Znam ove likove sto rade razvoj IE8 i uopste IE. Ne znam ih licno i personalno ali znam tacno koji su likovi. Likovi jebu kevu, nije to problem. Problem je sto ih karaju menadzeri sa specifikacijom. Pored kazem sve te bede koju moraju da odrzavaju, bloatware koda jos od pre 10-tak godina, oni moraju da ugradjuju podrsku i APi i konekcije (hooks) za vecinu MS proizvoda u taj brauzer. Svaki MS-ov produkt maltene ima posebno hendlovanje u IE. Da bi brauzer radio neke stvari koje drugi brauzeri ne mogu u ludilu. IE jeste deo platforme, nije tamo neki standalone quratz. Nisu to oni dobro zamislili od starta. Mislim jesu, ali za njihovu licnu upotrebu. Kazem, IE je jednostavno deo platforme isto koliko i Windows Explorer da ne kazem shell/file interface. Da se MS pita oni bi ga zalemili u Windows ali im ovi ne daju.

 

Znam bre da IE6 nema podrsku za transparencije, ustanovili smo to. Nije ni FF 1.0 imao. Ni Opera 3.0, whatever. Poenta je da ga ne koristis ako ti bas to u zivotu treba. Doduse kapiram, ti si najebao kao zuti kad treba nesto u tom smislu da se odradi a klijenti nece da menjaju platformu.

 

 

Sefe, treba da vidis nase projekte. Mi imamo posebne UI i validacione javascipt module za svaki brauzer. Posle detekcije, ucita se modul za taj i taj brauzer i milina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam, radio sam i ja to par puta ... naravno, sigurno u mnogo rudimentarnoj varjanti nego vi tamo, ali to sa browser-sniff i učitavanjem zasebnog CSS-a ... kao što rekoh sve je to krivljenje kičme ... Stvar je da većina klijenata želi da ima nešto fens a kad mu odradiš fens onda jauče što mu se ne vidi u IE6 ... i onda meni skače pritisak jer budali ne možeš da objasniš (pa ni sa analogijom da ne možeš kočija da voziš 220 km/h) zašto mu ne radi nešto u browseru starom 9 godina. Jbg ...

 

Heh, moram ovo da ispričam, jedna od meni jačih fora u IE6 (ne znam da li ti se desila) ... radio sam detekciju browsera sa js ... i znaš zašto mi se raspadalo? Jer IE6 nije mogao da pročita js koji je trebao da ga detektuje! Vrh! :)

 

Otišli smo u teški off topic, ali je bilo korisno proturiti po koju o našoj muci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

Moj drug ima 7 vec par meseci i odushevljen je. ( naravno u pitanju je beta verzija )

 

Svi drajveri su mu updatovani , sve aplikacije , igre i programi mu rade.

 

A koliko sam i ja video kod njega , brzi je od viste i od xpa.

 

Xp je vec zastareo OS , kada je napravljen ? 2001 ? Isn't that too old too use now ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sijalica je napravljena 1879. godine. Isn't that too old to be used now?

 

Denny , sto se pravis pametan kada nisi ? Izuglao si da je prva sijalica napravljena 1879. godine i sada si genije ?

 

I windows 98 je napravljen 98 pa ga niko ne koristi.

 

Zato , molim te da prekines da postujes ovakva sranja.

P.S. Uskoro ce ti se javiti Marko Gore .

Edited by Feral Ghoul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je na Visti neka ostane na njoj ko je na XP-u neka ostane na njemu-za sada :D

Fora je sto nema jos uvek drajvera za sve i treba svakako sacekati-recimo gledah na FSC i Dell sajtovima i uopste nemaju da se skinu drajveri za 7-micu koliko videh za lapice ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je na Visti neka ostane na njoj ko je na XP-u neka ostane na njemu-za sada :D

Fora je sto nema jos uvek drajvera za sve i treba svakako sacekati-recimo gledah na FSC i Dell sajtovima i uopste nemaju da se skinu drajveri za 7-micu koliko videh za lapice ;)

 

Do sada sam insatlirao Win7 na 15-tak raznoraznih kompova (uključujući i laptopove) i Win7 je pronalazio i instalirao gotovo sve drajvere, a što nije mogao da nađe uspevoa ej da pokupi iz drajvera za Xp ili Vista (kod laptopova).

 

E sad, ne znam baš da li će pronaći baš svaki drajver, ali ono, na laptopovima se obično nalazi 50% uređaja koji zahtevaju neki drajver zajeban a nikad se i ne koriste .. tako da ...

 

Ja sam apsolutno oduševljen sam Win7 čak razmišljam i da ga pazarujem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...