Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

A jesi li ti znao da je u srednjem vijeku postojala država Bosna, prvi je spominje bizantski car Konstantin Porfiregenit VII u svom dokumentu "O upravlju države" gdje je spominje kao "Horion Bosona" tj. država u sastavu tadašnje Bizantije. Kasnije su dijelove te iste države zauzimali Srbi i Hrvati i Makedonci (Samuil) i Bugari i Mađari pa i Crnogorci. Naravno nikada je nisu zauzimali cijelom njenom teritorijom.

 

Ipak nakon 10. stoljeća nalazimo prve pisane dokumente o Bosanskoj banovini koja je pomalo bila vazal, a pomalo samostalana. Ipak za vrijeme Kulina bana dostiže svoj vrhunac kao banovina dok za vrijeme kralja Tvrtaka I Kotromanića dostiže svoj najveći vrhunac ikada pa tako da su se u njenom sastavu sastojali i dijelovi i Srbije i Hrvatske i Crne Gore. Štaviše Tvrtko I je krunisan u manastiru Mileševa u Prijepolju (Srbija).

 

Bosna je dakle bila nezavisna zemlja do dolaska Turaka, a njeni stanovnici su bili tzv. Dobri Bošnjani (Bogumili, Kršćani, pripadnici protestantske crkve Bosanske), a osim toga u tadašnjoj Bosni je bilo Srba i Hrvata tj. Katolika i Praovslavaca. Tako da nije isključena teza da u neki Bošnjaci zaista potiču od Srba tj. da su sa pravoslavlja prešli na Islam te su s vremenom identifikovali kao Bošnjaci.

 

Znači, postojala je kao srednjovjekovna država, postojala kao prvo sandžak pa ejalet u Osmanskom carstvu, za vrijeme Bosanske bune nakratko bila nezavisna, postojala kao pokrajina unutar Austrougarske, njena državnost je djelimično uništene unutar Kraljevine Jugoslavije, u SFRJ ponov oživljena njena državnost, i napokon ponovo postala nezavisna država 1992. godine i iste godine međunarodno je priznata od svih članica UN-a pa tako i Srbije.

А `ел си ти знао да владари те исте Босне називају своје поданике Србима (Матеја Нинослав), свој језик српским (Стефан Други Котроманић), а за истог тог Твртка си заборавио рећи да се крунисао као "краљ Србљем".

 

Термин "добри Бошњанин" се помиње искључиво у владарским повељама, и односи се на сведоке (узгред, којих је увек 12, као апостола), крупну властелу из разних крајева државе који сведоче о правноме чину који је записан у повељу. Тако се "добрим Бошњанима" називају и они коју су несумљиво Хрвати (властела из данашње Босанске крајине), или Срби (властела из данашње Херцеговине, Полимља и Подриња) што само указује да се под тим појмом обухватају они који су су верни (тј пружили добру в(ј)еру/bona fides) владару Босне.

 

Што се DAI тиче, Босна се у том делу помиње као област унутар Србије, и то, замисли, у поглављу насловљеном врло иникативо "О Србима и земљи којој сада настањују".

 

Један занимљив куриозитет је да не постоји нити један средњовековни босански извор који ће Србијанце назвати Срби. Доследно увек их називају Рашанима (што је оновремени еквивалент појму Србијанци. И Душана су звали рашки цар). Видиш исто тако неко из РС данас неће за браћу преко Дрине рећи Срби, већ управо Србијанци.

 

Даље, не видим какве везе има да ли је или не Босна раније била независна дражва?

 

Ено Херцеговина тј, њена претеча Захумље је била незавсина и полунезависна држава кроз већи део средњег века, потрајала је дуже и од Србије и од Босне, а касније је постајао прво Херцеговачки санџак, а потом и ејалет. Да ли то значи да треба да тражимо независну Херцеговину?

Edited by Stefan34
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom poštujem svakog sagovornika pa makar mi i govorio da potičem od Srba

 

Za ovu uvredu bi moderatori trebali da ti daju nedelju dana da razmislis o svojim stavovima.

 

So What!:Tvrdis da nisi postao od nas. Da li si zagovornik Darvinove teorije? Trebao bi da budes...

Edited by ..charlie..
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

А `ел си ти знао да владари те исте Босне називају своје поданике Србима (Матеја Нинослав), свој језик српским (Стефан Други Котроманић), а за истог тог Твртка си заборавио рећи да се крунисао као "краљ Србљем".

 

Термин "добри Бошњанин" се помиње искључиво у владарским повељама, и односи се на сведоке (узгред, којих је увек 12, као апостола), крупну властелу из разних крајева државе који сведоче о правноме чину који је записан у повељу. Тако се "добрим Бошњанима" називају и они коју су несумљиво Хрвати (властела из данашње Босанске крајине), или Срби (властела из данашње Херцеговине, Полимља и Подриња) што само указује да се под тим појмом обухватају они који су су верни (тј пружили добру в(ј)еру/bona fides) владару Босне.

 

Што се DAI тиче, Босна се у том делу помиње као област унутар Србије, и то, замисли, у поглављу насловљеном врло иникативо "О Србима и земљи којој сада настањују".

 

Један занимљив куриозитет је да не постоји нити један средњовековни босански извор који ће Србијанце назвати Срби. Доследно увек их називају Рашанима (што је оновремени еквивалент појму Србијанци. И Душана су звали рашки цар). Видиш исто тако неко из РС данас неће за браћу преко Дрине рећи Срби, већ управо Србијанци.

 

Даље, не видим какве везе има да ли је или не Босна раније била независна дражва?

 

Ено Херцеговина тј, њена претеча Захумље је била незавсина и полунезависна држава кроз већи део средњег века, потрајала је дуже и од Србије и од Босне, а касније је постајао прво Херцеговачки санџак, а потом и ејалет. Да ли то значи да треба да тражимо независну Херцеговину?

 

Tvrtko I se krunisao za kralja pazi sad "Srblja, Bosne, Pomorja i Zapdnih zemalja". Tako stoji, a ti si tu izvadio iz konteksta riječ Srblja. Znači među njegovim podanicima

su se nalazili i Srbi, ali i Dalmatinci, Hrvati kao i Bošnjani.

 

Imenuj mi izovre u kojima se Matej Ninoslav i Stefan II se nazivaju Srbima. A ako nisi znao moja država se zove Bosna i Hercegovina, znači Hercegovina baš zbog svoje prošlosti je zadržala svoj naziv, kulturu i identitet. Inače Hercegovci su prepoznatljiv u BiH po načinu govora baš kao i u Srbiji Šumadinci, Moravci itd..

 

Uglavnom Hercegovci nikad nisu razvili identitet na nacionalnoj osnovi. Jer i Hercegovinu skoro podjedanko naseljavaju sva tri naroda. Sjevernu naseljavaju Bošnjaci, Istočnu Srbi, a Zapadnu Hrvati. Uglavnom ne znam da li je ikada postojao separatistički pokret za Hercegovinu (Herceg-Bosna je zahvatal dijelove Bosne i ne sve dijelove Hercegovine).

 

I još na kraju želim istaći da se ovakva historije Bosne i Bošnjaka (Bosanaca) uzima za zvaničnu historiju u većini svjetskih zemalja. Čak i Hrvatska prihvata ovu teoriju o Bošnjacima. Ali najbitnije je kao što sam istakao 3 miliona Bošnjaka u BiH i diljem svijeta se identifikuju tako i niko im to ne osporva, pa čak ni u Srbiji. I bunili se neki protiv toga ili ne to je jednostavno tako.

 

Trenutno najveći manifest bosanskog patriotizma možemo vidjeti na fudbalskim utakmicama. U maju mjesecu će navijači naše reprezentacije pokušati oboriti rekord u broju naših navijača (očekuje ih se 50 000) u Čikagu gdje će se odigrati prijateljska utakmica sa Meksikom. Hajde objasnite tim ljduima zašto oni ne mogu biti Bosanci i Hercegovci.

  • Upvote 1
  • Downvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jesi li ti znao da je u srednjem vijeku postojala država Bosna, prvi je spominje bizantski car Konstantin Porfiregenit VII u svom dokumentu "O upravlju države" gdje je spominje kao "Horion Bosona" tj. država u sastavu tadašnje Bizantije. Kasnije su dijelove te iste države zauzimali Srbi i Hrvati i Makedonci (Samuil) i Bugari i Mađari pa i Crnogorci. Naravno nikada je nisu zauzimali cijelom njenom teritorijom.

 

Ipak nakon 10. stoljeća nalazimo prve pisane dokumente o Bosanskoj banovini koja je pomalo bila vazal, a pomalo samostalana. Ipak za vrijeme Kulina bana dostiže svoj vrhunac kao banovina dok za vrijeme kralja Tvrtaka I Kotromanića dostiže svoj najveći vrhunac ikada pa tako da su se u njenom sastavu sastojali i dijelovi i Srbije i Hrvatske i Crne Gore. Štaviše Tvrtko I je krunisan u manastiru Mileševa u Prijepolju (Srbija).

 

Bosna je dakle bila nezavisna zemlja do dolaska Turaka, a njeni stanovnici su bili tzv. Dobri Bošnjani (Bogumili, Kršćani, pripadnici protestantske crkve Bosanske), a osim toga u tadašnjoj Bosni je bilo Srba i Hrvata tj. Katolika i Praovslavaca. Tako da nije isključena teza da u neki Bošnjaci zaista potiču od Srba tj. da su sa pravoslavlja prešli na Islam te su s vremenom identifikovali kao Bošnjaci.

 

Znači, postojala je kao srednjovjekovna država, postojala kao prvo sandžak pa ejalet u Osmanskom carstvu, za vrijeme Bosanske bune nakratko bila nezavisna, postojala kao pokrajina unutar Austrougarske, njena državnost je djelimično uništene unutar Kraljevine Jugoslavije, u SFRJ ponov oživljena njena državnost, i napokon ponovo postala nezavisna država 1992. godine i iste godine međunarodno je priznata od svih članica UN-a pa tako i Srbije.

 

Ja te opet pitam - zamisli kako bi danas izgledala mapa Francuske, Italije ili Nemačke kad bi se gledalo koje su sve državice na tom prostoru postojale pre modernog doba. Bavarska je stara nemačka država, Burgundija stara francuska itd. Isto ti je sa Bosnom, jedna od srednjovekovnih srpskih država. Kad je u moderno doba došlo buđenje nacionalne svesti, formirale su se nacionalne države, a mi smo ovde formirali multinacionalnu i time omogućili veštačko stvaranje novih nacija. Ima toga i u Evropi - Belgija, Švajcarska, Austrija, ali nekako su najviše koncentrisane na ovom našem prostoru. Uz to, činjenica je da Bošnjaci nikada za sebe ne bi tražili da budu posebna nacija da nisu religijski različiti, tj. da nisu muslimani. Da su ostali hrišćani, danas bi svi bili ili Srbi, ili Hrvati, nikome ne bi padalo na pamet da se poziva na srednjovekovnu Bosnu.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja te opet pitam - zamisli kako bi danas izgledala mapa Francuske, Italije ili Nemačke kad bi se gledalo koje su sve državice na tom prostoru postojale pre modernog doba. Bavarska je stara nemačka država, Burgundija stara francuska itd. Isto ti je sa Bosnom, jedna od srednjovekovnih srpskih država. Kad je u moderno doba došlo buđenje nacionalne svesti, formirale su se nacionalne države, a mi smo ovde formirali multinacionalnu i time omogućili veštačko stvaranje novih nacija. Ima toga i u Evropi - Belgija, Švajcarska, Austrija, ali nekako su najviše koncentrisane na ovom našem prostoru. Uz to, činjenica je da Bošnjaci nikada za sebe ne bi tražili da budu posebna nacija da nisu religijski različiti, tj. da nisu muslimani. Da su ostali hrišćani, danas bi svi bili ili Srbi, ili Hrvati, nikome ne bi padalo na pamet da se poziva na srednjovekovnu Bosnu.

 

A ja tebe pitam zašto danšnji Bosanci (Bošnjaci) su uzeli puške u urke da brane svoju domovinu kada je počeo rat. Zašto Crnogrci koji su pravoslavci tj. kršćani sebe ne smatraju Srbima i žele svoju nezavisnost (to su dokazali i na referendumu). Zašto imaju svoju, naciju, identitet, jezik (odnedavno i posebnu azbuku).

 

I opet ću po ko zna koji put ponoviti otkud 3 miliona ljudi koji sebe ne smatraju ni Srbima ni Hrvatima, nego samo Bosancima i Hercegovcima.

 

Za razliku od Bavaraca koji su zadržali svoju kulturu, tradiciju, religiju (oni su katolici dok je većinski dio Njemačke protestantski) i jezik, Bosanci kada god bio ulazili u neke šeme sa ostalim narodima, uglavnom bi završavalo rušenjem Bosne, rušenjem kulture njenog naroda, jezika, tradicije i nametanje nekih svojih teorija jer su Bosanci u manjini u odnosu na Srbe i Hrvate koji žive na ovim prostorima. Zbog pokušaja asimilacije Bosanaca, oni su htjeli svoju zemlju dok je to u Bavarskoj nemoguće, a osim toga njima je dobro u Njemačkoj zbog ekonomskih prilika tako da nikada nisu izražavali želju za separacijom ili autonomijom.

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

t. Zašto Crnogrci koji su pravoslavci tj. kršćani sebe ne smatraju Srbima i žele svoju nezavisnost (to su dokazali i na referendumu). Zašto imaju svoju, naciju, identitet, jezik (odnedavno i posebnu azbuku).

 

Zasto se onda preko 30% stanovnika Crne Gore izjasnjava kao Srbi? Ako se jos pogleda rezultat glasanja na referendumu (koji su manje-vise odlucile manjine), tj. kako su glasali pravoslavci tamo, taj postotak je jos i veci. Ili namerno ili slucajno, ali eto vidis, spinujes cinjenice. Zato nije ni cudo sto ovde ljudi misle da si provokator. Moje misljenje je da nisi bas to, ali da si dobro informisan - i nisi bas.

 

Vuces paralele koje se ne mogu vuci, kao argument uzimas nedavno napravljeno pismo...mora to bolje.

Edited by Џрк

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto se onda preko 30% stanovnika Crne Gore izjasnjava kao Srbi? Ako se jos pogleda rezultat glasanja na referendumu (koji su manje-vise odlucile manjine), tj. kako su glasali pravoslavci tamo, taj postotak je jos i veci. Ili namerno ili slucajno, ali eto vidis, spinujes cinjenice. Zato nije ni cudo sto ovde ljudi misle da si povokator. Moje misljenje je da nisi bas to, ali da si dobro informisan - i nisi bas.

 

Koliko znam prema posljednjem popisu u Crnoj Gori se oko 75% stanovništva kao pravoslavci dok se etnički 45% izjasnilo kao Crnogorci, 28,7% kao Srbi, 8,6% kao Bošnjaci, 5% kao Albanci i 1% kao Hrvati.

 

Montenegro_Referendum_2006.png

 

Ovo je mapa koja daje pregled u kojim opštinama se najviše glasalo za za izdvajanje, a u kojim protiv (crveni su za, plavi protiv). Uglavnom finalni rezultat je bio koliko znam 55,5% za nezavisnost i 44,5% za ostanak u državnoj zajednici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja tebe pitam zašto danšnji Bosanci (Bošnjaci) su uzeli puške u urke da brane svoju domovinu kada je počeo rat. Zašto Crnogrci koji su pravoslavci tj. kršćani sebe ne smatraju Srbima i žele svoju nezavisnost (to su dokazali i na referendumu). Zašto imaju svoju, naciju, identitet, jezik (odnedavno i posebnu azbuku).

 

I opet ću po ko zna koji put ponoviti otkud 3 miliona ljudi koji sebe ne smatraju ni Srbima ni Hrvatima, nego samo Bosancima i Hercegovcima.

 

Za razliku od Bavaraca koji su zadržali svoju kulturu, tradiciju, religiju (oni su katolici dok je većinski dio Njemačke protestantski) i jezik, Bosanci kada god bio ulazili u neke šeme sa ostalim narodima, uglavnom bi završavalo rušenjem Bosne, rušenjem kulture njenog naroda, jezika, tradicije i nametanje nekih svojih teorija jer su Bosanci u manjini u odnosu na Srbe i Hrvate koji žive na ovim prostorima. Zbog pokušaja asimilacije Bosanaca, oni su htjeli svoju zemlju dok je to u Bavarskoj nemoguće, a osim toga njima je dobro u Njemačkoj zbog ekonomskih prilika tako da nikada nisu izražavali želju za separacijom ili autonomijom.

 

Pa naravno da su Bavarci zadržali svoju tradiciju, kulturu i jezik, jer su to nemačka tradicija, kultura i jezik. Bavarci su Nemci, nisu Marsovci. Kao i Austrijanci, nego je njima odvojena država malo duže potrajala, pa je dovela do veštačkog formiranja posebnog austrijskog identiteta. No, Austrijanci barem priznaju da govore nemačkim jezikom, ne izmišljaju austrijski, kao što su izmišljeni bosanski i crnogorski. Religija nije bitna za određenje nacije, to ima samo kod nas i nigde više u svetu. I opet kažem - da nema te religijske razlike kao posledice islamizacije, nikada tih 3 miliona Bošnjaka ne bi dobilo ideju da se razlikuju od Srba i Hrvata. To je veštački napravljeno, isto kao i u Crnoj Gori što se izmišlja poseban jezik, posebna crkva - to je posledica, a ne uzrok separatisanja. Bošnjacima, tj. tada Muslimanima, bilo je super u Jugoslaviji, i ekonomski i u svakom drugom pogledu. Ne znam o čemu pričaš kad pominješ "rušenje Bosne, njene kulture, jezika". Uzeli su i Srbi i Hrvati puške u ruke da brane svoju domovinu, ali ste ih vi prozvali agresorima. Kako neko u svojoj zemlji može biti agresor, nije mi jasno.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa vidis, od tih 75% pravoslavnih - mozes slobodno smatrati da su svi do jednog koji se izjasnjavaju kao Srbi pravoslavci. Takodje mozes smatrati i da su bar 90% manjina glasale za samostalnost, a to sve ulazi u tih 55%. I sta dobijes kad sve saberes - dobijes da se vecina pravoslavaca smatra Srbima, ili da je bar vrlllo tesno. I kako onda pricas o jasnoj zelji Crnogoraca za svojom drzavom, kad se tako gloze? Pa vise Crnogoraca ima u BG-u nego u Crnoj Gori...ja tamo imam korene, i meni je jasno da smo mi isti narod. Dve nacije, ali jedan narod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvrtko I se krunisao za kralja pazi sad "Srblja, Bosne, Pomorja i Zapdnih zemalja". Tako stoji, a ti si tu izvadio iz konteksta riječ Srblja. Znači među njegovim podanicima

su se nalazili i Srbi, ali i Dalmatinci, Hrvati kao i Bošnjani.

 

Imenuj mi izovre u kojima se Matej Ninoslav i Stefan II se nazivaju Srbima. A ako nisi znao moja država se zove Bosna i Hercegovina, znači Hercegovina baš zbog svoje prošlosti je zadržala svoj naziv, kulturu i identitet. Inače Hercegovci su prepoznatljiv u BiH po načinu govora baš kao i u Srbiji Šumadinci, Moravci itd..

 

Uglavnom Hercegovci nikad nisu razvili identitet na nacionalnoj osnovi. Jer i Hercegovinu skoro podjedanko naseljavaju sva tri naroda. Sjevernu naseljavaju Bošnjaci, Istočnu Srbi, a Zapadnu Hrvati. Uglavnom ne znam da li je ikada postojao separatistički pokret za Hercegovinu (Herceg-Bosna je zahvatal dijelove Bosne i ne sve dijelove Hercegovine).

 

I još na kraju želim istaći da se ovakva historije Bosne i Bošnjaka (Bosanaca) uzima za zvaničnu historiju u većini svjetskih zemalja. Čak i Hrvatska prihvata ovu teoriju o Bošnjacima. Ali najbitnije je kao što sam istakao 3 miliona Bošnjaka u BiH i diljem svijeta se identifikuju tako i niko im to ne osporva, pa čak ni u Srbiji. I bunili se neki protiv toga ili ne to je jednostavno tako.

 

Trenutno najveći manifest bosanskog patriotizma možemo vidjeti na fudbalskim utakmicama. U maju mjesecu će navijači naše reprezentacije pokušati oboriti rekord u broju naših navijača (očekuje ih se 50 000) u Čikagu gdje će se odigrati prijateljska utakmica sa Meksikom. Hajde objasnite tim ljduima zašto oni ne mogu biti Bosanci i Hercegovci.

Нисам извадио из контекста, већ само место тог појма у његовој титулу има велики значај. Он је на првом месту. Он је пре свега "краљ Србљем" па све остало. Исто је и кнез Лазар био "господин Србљем и Подунављу", па ми сигурно нећеш рећи да у Смедереву, Раму и Голупцу нису живели Срби?

 

Извори су повеље бана Матије Нинослава Дубровчанима из 1234, 1243 и 1249, као и повеља бана Стефана Другог Дубровчанима из 1333.

 

Смара ме то баратање појмом "званична историја". Оно што се учи у школи није званична историја. То је историја прилагођена политичким потребама државе. Не постоји нешто што би се могло назвати "званична историја". Званични језик се нпр прописује законом, а историја се тумачи, постоје струје, теорије и хипотезе, које могу бити доминантне и преовлађујуће, али, докле год су произашле из коришћена историграфске методе, и оне најкрхкије претпоставке су валидне. Међутим, у новонасталим екс Ју републикама се оно што се дешава у школским програмима пренело и у научне кругове те се историја тумачу у складу са потребама државе и/или нације. Тако је у Бошњака, Македонаца и у национал-Црногораца.

 

Срби су још пре 150 година схватили да Вук Бранковић није издао, али историографија српских суседа још није достигла тај ниво.

 

Занимљиво како си од приче о томе као си "Босанац" дошао од приче о Бошњачком патриотизму.

Edited by Stefan34

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa naravno da su Bavarci zadržali svoju tradiciju, kulturu i jezik, jer su to nemačka tradicija, kultura i jezik. Bavarci su Nemci, nisu Marsovci. Kao i Austrijanci, nego je njima odvojena država malo duže potrajala, pa je dovela do veštačkog formiranja posebnog austrijskog identiteta. No, Austrijanci barem priznaju da govore nemačkim jezikom, ne izmišljaju austrijski, kao što su izmišljeni bosanski i crnogorski. Religija nije bitna za određenje nacije, to ima samo kod nas i nigde više u svetu. I opet kažem - da nema te religijske razlike kao posledice islamizacije, nikada tih 3 miliona Bošnjaka ne bi dobilo ideju da se razlikuju od Srba i Hrvata. To je veštački napravljeno, isto kao i u Crnoj Gori što se izmišlja poseban jezik, posebna crkva - to je posledica, a ne uzrok separatisanja. Bošnjacima, tj. tada Muslimanima, bilo je super u Jugoslaviji, i ekonomski i u svakom drugom pogledu. Ne znam o čemu pričaš kad pominješ "rušenje Bosne, njene kulture, jezika". Uzeli su i Srbi i Hrvati puške u ruke da brane svoju domovinu, ali ste ih vi prozvali agresorima. Kako neko u svojoj zemlji može biti agresor, nije mi jasno.

 

Da Njemci sa posebnom narodnom nošnjom, jezikom, kulturom, historijom, književnosti, ali narod sličan ostalim Njemcima. Da za neke nacije religija nije bitna, npr. u Albaniji mamo takav primjer,ono šta ja želim da dokažem da je Bosna činjenica, nezavisna, bez obzira koliko je neki priznavali ili pokušavali srušiti. Bosna će opstati sigurno, a što se tiče Hrvata, oni jesu imali zasebnu vojnu frakciju i jesu imali i sukobe sa ARBIH, ali HVO se vodi kao vojska koja je branila Bosnu i Hercegovina, a njihovi zvaničnici tvrde isto. Drugo, Bosanski Hrvati priznaju BiH kao svoju državu, ali traže veću autnomiju. Uglavnom zvanična politika svih hrvatskih stranaka u BiH uglavnom poziva na veću autonomiju ili treći entitet, ali ne spominju nikakve separtističke ideje jer su prihvatili BiH kao svoju državu.

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Republici Srpskoj ima oko milion i po Srba,koliko to onda u Bosni i Hercegovini ima stanovnika jebote,kad se 3 miliona izjasnjavaju samo kao "Bosanci i Hercegovci".Gde su jos bosanski muslimani iliti bosnjaci i Hrvati?Jos ce u BiH ispasti da ima vise naroda nego u Hrvatskoj i Srbiji zajedno.

 

Bosna i Hercegovina opstaje zbog Medjunarodne zajednice,na silu je odrzavaju.Federacija BiH i Republika Srpska nikad nece funkcionisati kao Bosna i Hercegovina u vreme Jugoslavije.Nikad.Niti mogu zajedno niti bilo ko zeli vise zajedno.Niti ce se ikada ukinuti Sepublika Srpska jer ima 49% posto teritorije prema Dejstonskom sporazumu.E to balije svrbi,jer hoce sve,malo im je Federacija BiH.Zato zele ukidanje Republike Srpske,a mogu da je ukinu samo kad Srba ne bude bilo.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kad su ih naterali Amerikanci. Ali zato na utakmicama klubova u hrvatskoj Hercegovini nigde nećeš videti bosansku zastavu, samo hrvatske.

 

Vjeruj mi da ćeš teško među Bosanskim Hrvatima teško pronaći nekog separatistu. Uglavnom kao što rekoh, ali oni žele Treći entitet i pristat će na sve smao da im niko ne dira taj entitet.

 

A ti si na utakmicama vidio ovu zastavu:

 

herceg_bosna_p.jpg

 

A to je zastava Hrvata u BiH i nekadašnja zastava Herceg-Bosne, a ova zastav ispod je zastava Republike Hrvatske.

 

Hrvatska1.gif

  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuruze brate moj otresi stoku , reci adminu , ljubavi tvojoj , nek stoku pocera ... Anci udri , sta koj kurac ...

 

Naguzim ti familiju jajaro usrana sto si se registorvala samo da seres po nama , braci sa Dinare , pojedes nam sva govna sto si izasrao , pocevsi od Hansa Holcijusa ... PRESJEDNIK SESELJ !!!!

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mujo i Fata odlucili da dobiju dijete...

I pita Fata kako cemo ga nazvati...? odgovori Mujo- Elvedin.

I tako je Elvedin rastao i zivio ali u 19 god. pogine u saobracajnoj nesreci....

Skrhani bolom odluce da napreve jos jedno

I ponovo Fata upita kako cemo ga nazvati...odgovori mujo Elvir...

I tako je Elvir rastao ali ponovo je i Elvir kao i Elvedin poginuo...

Skrhani bolom ne znaju sta ce Fata i Mujo odluce da ipak pokusaju jos jednom

i prilikom biranja imena pita Fata Muju. Dobro Mujo koje cemo ime...?

Kaze Mujo Slobodan...Fata se zapita zasto Mujo Slobodan...?

Kad ginu nasi, nek ginu i njihovi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajde idi u Široki i reci im da oni u stvari kače zastavu Hrvatske, nego neku drugu

 

zaslužio si kesu čvaraka za sav trud uložen u ovu diskusiju

 

Od kume i kuma za mladence....

 

http://hercegbosna.org/forum/post377518.html

 

Kuruze brate moj otresi stoku , reci adminu , ljubavi tvojoj , nek stoku pocera ... Anci udri , sta koj kurac ...

 

Naguzim ti familiju jajaro usrana sto si se registorvala samo da seres po nama , braci sa Dinare , pojedes nam sva govna sto si izasrao , pocevsi od Hansa Holcijusa ... PRESJEDNIK SESELJ !!!!

 

I druže ja tebe nisam vrijeđao, ali evo ti to radiš. Spominjanje familije u ovom kontekstu je vrijeđenja i provokacija, a ti mene za isto non-stop optužuješ mada to ne radim. Na forum sam se registrovao da raspravljam o metalu, ali usputno sam naletio i na ovu temu.

  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kume i kuma za mladence....

 

http://hercegbosna.org/forum/post377518.html

 

 

Јебена анкета: Ukupno glasova : 35

А чак и на тој небитној теми постоје овакви постови:

 

Pripajanje Hrvatskoj je ma koliko bilo nerealno, ipak mnogo realnije od same nezavisnosti, ili što Hrvati kažu - neovisnosti.

 

Da nije bilo povijesnih zbilja koje su se dogodile u 15. stoljeću pa nadalje, vjerojatno bi teritorij BiH bio sjedinjen s hrvatskim nacionalnim bićem.

 

 

Цитираш сумњиве изворе (попут овог форума, ако се то уопште може назвати извором), наводиш нетачне историјске податке, прећуткујеш оно што ти се не свиђа, а хоћеш да учествујеш у дискусији. Немам ништа ни против тебе ни против измишљене нације којој припадаш, само ми је интересантно то што глумите посебан народ.

Edited by Underkuruz
  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јебена анкета: Ukupno glasova : 35

А чак и на тој небитној теми постоје овакви постови:

 

 

 

 

Цитираш сумњиве изворе (попут овог форума, ако се то уопште може назвати извором), наводиш нетачне историјске податке, прећуткујеш оно што ти се не свиђа, а хоћеш да учествујеш у дискусији. Немам ништа ни против тебе ни против измишљене нације којој припадаш, само ми је интересантно то што глумите посебан народ.

 

To je najveći forum i portal Hrvata u BiH. Malo izlistaj taj forum pa pogledaj kakvo je mišljenje Hrvata u BiH o njihovom položaju. Uglavnom, uvjeren sam da bi ti bilo malo kad bi svih milion Hrvata u BiH ispunilo tu anketu. A nisam rekao da nema i onih koji su separatistički nastrojeni samo da ih je veoma veoma malo.

 

Ako nemaš ništa protiv moje nacije, nemoj je ni zadirati onda. nemam ja ništa protiv Srba, pa ih ne diram. Čak imam i jednu srpsku porodicu u komšiluku (pravo fini ljudi, ne lažem stvarno).

 

Bez ljutnje, ali Srbi koji žive u Srbiji nemaju puno pravo da govore o siutaciji u istoj. Zašto? Jer u Bosni, u svakom gradu imamo po barem jednu hrvatsku, srpsku i bošnjačku porodicu. Znači u svakom. I oni moraju živjeti zajedno, i evo već 20 godine žive bez problema. Znači ovdje suživot se još uvijek izgrađuje, a u Srbija je de facto srpski naseljena, osim Sandžaka, dijelova Vojvodine, ali i tamo gdje ima manjina uglavnom Srbi zauzimaju veliki procent stanovništva. I najlakše je pametovati iz Srbije ljudima u Bosni kako će živjeti. Jest li vi ratovali ovamo? Jeste li okusili patnje rata? Imali ste bobmardovanje nekoliko mjeseci, a to je ništa u odnosu na rat u BiH.

 

Uglavnom kao što rekoh, 20 godina BiH je nezavisna država i biće sigurno još zadugo, a garant stabilnosti BiH su upraov Hrvatska i Srbija. Ako niste znali, u Dejtonu janso stoji da Bosnu će čuvati niko drugi do Hrvatska i Srbija. Znači svaki poušaj separatističke akcije, njihova je odgovornost da je zaustave. Zato i Josipović i Tadić već dugo vremena jasno ističe da njih zanima samo stabilna BiH.

  • Upvote 1
  • Downvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Dejtonu stoji i da postoji Republika Srpska. Čije postojanje je takođe garant stabilnosti BiH, a pokušaj njenog ukidanja - garant definitivnog raspada BiH.

 

A stoji i da postoji Federacija BiH pa opet, Bosanski Srbi predvođeni Dodikom iniciraju njen raspad forimiranjem trećeg hrvatskog entitet, a hajmo reći da i stabilnost i tog entiteta je garant postojanja te države.

 

I opet ću ponoviti nemam ništa protiv teritorijalne jedinice Hrvata u BiH, ali ne u formi u kojoj to žele neki drugi političari.

Edited by So What!
  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha,znaci Srbi toliko plemeniti da se bore za Hrvate i to jos u Federaciji,al time jadne muslimane sjebavaju. :mhihi::mhihi:

Nema bosanski Srbi sejtani,krivi za sve.Samo muslimani jadni,ugnjetavani,bez prava. :cry:

 

 

Sve oko hrvatskog entiteta i zelje i probleme Hrvata resavajte i mutite u svojoj federalnoj jedinici,s njima vi i jeste u FBiH.A Srbe i Republiku Srpsku ne mesajte.Svrbi Muju tih srpskih 49%,al nece ni od svojih 51% da krajcuje za Hrvate.I posle im Dodik i bosanski Srbi krivi. :mhihi::mhihi::mhihi:

 

 

Al dobro sto se zalazes za hrvatski entitet al ti smeta Republika Srpska,a samo malo malo pa pomenes kako nemas nista protiv Srba. :rockdevil:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...