Jump to content

SEKA (Svetska Ekonomska KrizA)


Ајлин

Recommended Posts

Ma pristavim ti ga mami u dusnik. Nisam te nista pitao.

Touche.

 

aj' sad stvarno na nekoj drugoj temi.

ontopic:

cenim da je dzapanski model poslovanja bio stvar istorijskog trenutka i rigidne kulture. kapiram da ce ih tek neka sledeca istorijska trauma ponovo vratiti na kolosek. sad su i oni dekadentni k'o ostatak sveta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, interesantno tumačenje. Ali ja upravo verujem u suprotno!

 

Za mene, njihov 'kaizen' je nešto baš treba da bude i potpuno je održiv, i uvek ali uvek će imati tržište! Problem je bio baš u tome što su, pokušavši da očigledno snize troškove, napustili tu svoju filozofiju i završili sa celim serijama reklamiranih kočnica na vozilima širom sveta :no:

 

 

 

Interesantno mi je da gledam kako u vreme najveće krize Apple polako ali sigurno proždire Microsoft :mhihi: To je dokaz da i u najgorim vremenima može da se napravi proboj, ako je proizvod pravi. Realno, i njihovi proizvodi su krajnje 'potrošački' (sad će me možda mnogi napasti, ali grozim se iPhone-a! Brrr...), međutim pravi pristup i realno neke prednosti koje su ponudili potrošačima (funkcionalnosti, inovativnost, dizajn) prosto -- prodaju stvar. I svaka im čast na tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јапоси су пукли. Упропаси их демографија. Све су старији, све је мање радно способног становништва, а притом су затворена култура која не прихвата страну радну снагу. Они су осуђени на лагано пропадање.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno si u pravu, ali sličnu situaciju ima dosta drugih nacija koje takođe rapidno stare. Japan ima jedan vrlo specifičan problem, a to je ograničen prostor i skup život po gradovima zato i ne mogu da prime ne znam kakvu količinu radne snage jer su već ionako prenaseljeni! Sa kulturom imaju problem tj sa uticajem globalizaciju na njihovu kulturu jer je u potpunoj suprotnosti sa njihovim vrednostima sve što zapad nameće... i to je interesantno posmatrati...

 

Lično mislim da je jedini njihov odgovor u dijaspori, to im je svetla budućnost, i intelektualne usluge, jer ostala tržišta itekako imaju šta od njih i od Nemaca da nauče.

 

 

Zanimljivo mi je da posmatram i kako EU pruža otpor prema Turskoj. 60 miliona stanovnika pretežno islamske veroispovesti i prosečne starosti ispod 30 godina! Mislim da je samo ovo dovoljno da im ograniči pristup Evropi po difoltu. :haha: Ali, razlozi koje EU svaki put iznova nađe su prajsles.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нема теорије да их приме. За коју годину Турака ће бити ваљда више од Немаца или Француза. А Турска би била највећа чланица Уније. Значи, имали би и највише гласова унутар ЕУ. Могу мислити, да Немци, Енглези и Французи дозволе да им они кроје капу. А, иначе, турска економија је ваљда 17 на свету, тако нешто.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je. I sa 20+ miliona radno sposobnog stanovništva, poješće kilavu Evropu koja samo gleda kako da skrati sad i četvrtak i da rade 3,5 dana u nedelji.

 

 

 

 

Još jedna zanimljiva pojava koja se masovno dešava je iseljavanje imućnih Nemaca iz Nemačke. Uglavnom odlaze u Češku i okolne zemlje koje su poreski daleko povoljnije za život. Ne znam da li se sećaš onih voćnih jogurta Mueller...? Vlasnik je istoimena porodica, a g.Mueller je izračunao da će mu firma propasti u slučaju njegove smrti jer će naslednici, da bi uopšte nasledili taj njegov kapital, morati da prodaju firmu kako bi platili porez na nasledstvo, koji je ogroman u Nemačkoj!

 

Nemačka je još jedno tržište koje je u apsurdnoj situaciji da joj dolazi neobrazovano radno sposobno stanovništvo da ne bi radilo na račun imućnih starih porodica koje su u procesu finansijskog raseljavanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, interesantno tumačenje. Ali ja upravo verujem u suprotno!

 

Za mene, njihov 'kaizen' je nešto baš treba da bude i potpuno je održiv, i uvek ali uvek će imati tržište! Problem je bio baš u tome što su, pokušavši da očigledno snize troškove, napustili tu svoju filozofiju i završili sa celim serijama reklamiranih kočnica na vozilima širom sveta :no:

Yeah but,

Kaizen je danas standard u celoj auto-industriji. GM ga je poceo usvojati jos davne 1988 kada su zajedno s Toyotom napravili NUMMI negde oko Silikonske doline. I tada su Corola i Saturn izasli sa iste proizvodne trake s tim da je corola bila nekih 400$ skuplja. I ljudi su i dalje vise kupovali Toyoty.

Udzbenicki primer stvaranja brenda.

 

Medjutim kada sam to reako mislio sam vise na fore tipa dozivotno zaposlenje, 過労死(karōshi) i ostale bisere politike ljudskih reursa. To je postalo neodrzivo cini mi se. A to je donekle i kljuch priche.

Edited by matatrtaDmoderate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još jedna zanimljiva pojava koja se masovno dešava je iseljavanje imućnih Nemaca iz Nemačke. Uglavnom odlaze u Češku i okolne zemlje koje su poreski daleko povoljnije za život. Ne znam da li se sećaš onih voćnih jogurta Mueller...? Vlasnik je istoimena porodica, a g.Mueller je izračunao da će mu firma propasti u slučaju njegove smrti jer će naslednici, da bi uopšte nasledili taj njegov kapital, morati da prodaju firmu kako bi platili porez na nasledstvo, koji je ogroman u Nemačkoj!

Не знам да ли сте већ помињали превару са порезом која би ових дана требало да буде потпуно разоткривена. Наиме, немачкој држави је понуђен диск са подацима о пореским обезницима који избегавају своју обавеза плаћања депоновањем новца у швајцарске банке. Неко се докопао података о њима и сада их нуди у замену за 300 милиона евра (нисам сигуран у износ, мислим да је горе наведена сума у питању). На диску су и подаци о аустријским побегуљама, с тим да је њихова ситуација још боља, пошто аустријски закон дозвољава употребу украдених података у судским процесима.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahah, nisam ni znala za to!

 

U svakom slučaju, ne bih tim ljudima bila u koži, i bez sudskih procesa. Nemci npr za svaki eur koji zarade vrate nazad u sistem oko 80-85 euro centi. Nije ni čudo što od socijalne pomoći tamo možeš sasvim komotno da živiš, ali to guši njihovu ekonomiju big time.

 

 

 

 

...

Medjutim kada sam to reako mislio sam vise na fore tipa dozivotno zaposlenje, 過労死(karōshi) i ostale bisere politike ljudskih reursa. To je postalo neodrzivo cini mi se. A to je donekle i kljuch priche.

 

Da, u pravu si. Senioritet ne treba bezuslovno shvatati. Sa druge strane, jako je teško odmeriti koliko ti zaista vredi zaposleni koji zna kompaniju i posao tj koliko košta njegova zamena. Jebena rabota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Нема теорије да их приме. За коју годину Турака ће бити ваљда више од Немаца или Француза. А Турска би била највећа чланица Уније. Значи, имали би и највише гласова унутар ЕУ. Могу мислити, да Немци, Енглези и Французи дозволе да им они кроје капу. А, иначе, турска економија је ваљда 17 на свету, тако нешто.

 

 

čini mi se da će francuska i nemačka, odn. francuska u prvom redu, biti u skoroj budućnosti prinuđena da mnogo ozbiljnije razmatra mogućnost pristupanja truske EU, pošto brojna populacija turske, pored glasova koje predstavljaju, predstavlja i novo i veliko trđište, koje je više nego potrebno zapadnoevropskim zemljama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Право питање је да ли је Француска (и западна Европа уопште) спремна даље да разводни свој културни и национални идентитет са милионима нових економских досељеника муслимана. Замислите приме Турску и похита 15 милиона радника на запад. У западној Европи већ данас има око 40ак милиона муслимана

Има одличан чланак у новом foreign affairs-у, Јack Goldstone - The new population bomb, о релативном демографском и економском пропадању Запада спрам муслиманског света. Становништво развијених земаља рапидно стари, и на Западу и у Јапану и Јужној Кореји (која ће нпр. до 2050. да има 11 милиона мање радно способних становника). Са друге стране, земље попут Турске, Индонезије, Египта, Нигерије, Пакистана страховитом брзином умножавају своје становништво и неке од тих земаља ће у 21. веку постати економски најзначајније, одмах иза Кине и Америке. Питање је коме ће за 10-20 година бити важније чланство Турске у ЕУ, Турској или самој ЕУ. Али, све ми се чини да Европа, која је у добу од средњег века надаље и настала као пре свега хришћански простор, и то кроз сукоб са Исламом, не би могла да свари пријем једне такве регионалне силе као што је Турска, чија се сфера утицаја протеже од Балкана до средње Азије. Турска има фантастичан геополитички положај и зато је неопходна Западу, али кроз НАТО. Са друге стране, Европљани их још увек не желе у својој породици.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rekla bih da je samo pitanje vremena kada ce evropske razvijene i nerazvijene zemlje biti pregazene od strane istocnih (dominantno muslimanskih) zemalja. druga je stvar ta, da ako je vec neminovno da se prodas, onda je racionalno postici za sto bolju cenu za sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Krkobabić izboksovao u pregovorima sa MMF - om usklađivanje visine penzija sa visinom plata u javnom sektoru umesto indeksiranja u skladu sa promenama visine troškova života. Neverovatno.

Edited by Куруз

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...