Jump to content

SEKA (Svetska Ekonomska KrizA)


Ајлин

Recommended Posts

неко срање ће бити. знато како је у оним америчким филмовима увек црња председник кад се деси нека катастрофа - или нас истребе марсовци, или буде неки метеор, или нека друга глобална катастрофа.

 

сад озбиљно, време је показало да после великих економских осцилацију увек дође до великог рата. историја ту нема милости. такође, увек у тренутку кад моћ доминантне силе опада, а конкуренти је сустижу - дође до катастрофе. то је неминовно. није било рата великих сила још од '45. можда је она баба Ванга и у праву, ко зна.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i to je tačno.. kriza 1929. je trajala punih 9 godina i završila se sa WWII. sad, neko će reći, ovo nije takva kriza, i u pravu je... ali posledice su iste, možda i gore...

 

 

u svakoj industriji (osim usluzhnih) targeti su rezultat mukotrpnih pregovora i prepucavanja top i midl menadzhera tj onije' s shop-floora. nije to onaj socijalistichki fazon ala skupi se pet sekretara i uz vinjak kazhu e sad udri petnajes' posto na proshlu godinu. drugi su parametri skroz...a to shto tradicje opstaju u drushtvima ne znachi da ljudima ne idu na kurac. kad dodje stani-pani, lako se menjaju. trba ti samo kritichna masa.

 

znam dobro kako izgledaju pregovori za targete :P samo je sigurno trebalo javnosti ranije skrenuti pažnju na pohlepu :no: kasno marko. mislim da se to desilo jer ne postoji regulativa za globalnu ekonomiju a uticaj globalizacije je takav da je odavno snagom prerastao granice postojećih država.

 

 

Za spasavanje roditelja. Mada, nisam nista ozbiljno mislio. Mrzi me da pisem esej, ali otrpilike ovako, dete/beba je najnemocnija, mada i roditelji mogu biti prestari. ALi su onda svoje svakako odguslali. Zena/muz se daju jos nekako i spasiti...jedno je ljubav prema suprugi/supruzi ali veruj mi da ljudski nagon prvo skace ka detetu. Mislim na nejac, ne mislim na dete od 20 godina ili 17, iako i tada roditelji jednostavno prvo misle na dete. Taj iskonski nago da se zivot mora zastiti, neprekinut niz...tacno da mozes da imas jos dece sa partnerom ako ju/ga spasis, ali ljudi uopste u tom trenutku ne rezonuju tako. Stavise, mali je broj parova koji ako im ne daj Boze umre dete, naprave drugo i budu srecni. Cesce se razvedu ili jednostavno oronu. Velika je to tuga, a potseca te prisustvo supruga/ge celog zivota svakodnevno na gubitak. Psihologija 101.

 

sve što si tu elaborirao si u pravu. htela sam da kažem, nema tu ispravnog/pogrešnog odgovora. jednostavno dosta zavisi od sistema vrednosti, to je sve. mada tebi to možda deluje nelogično (i meni je bilo vrrrlo čudno: razmišljala sam danima o tome kako neko može da kaže "roditelja" pa čak i "partnera"! hm... ), ali zaista ima ljudi koji ne bi spasli dete. to ne znači da su oni glupi - možda jednostavno imaju drugi sistem vrednosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam dobro kako izgledaju pregovori za targete :P samo je sigurno trebalo javnosti ranije skrenuti pažnju na pohlepu :no: kasno marko. mislim da se to desilo jer ne postoji regulativa za globalnu ekonomiju a uticaj globalizacije je takav da je odavno snagom prerastao granice postojećih država.

regulativu? Pa jebem li ga, ima tih supra-nacionalnih organizacija eipa WTo, Svetska Banka, Medjunarodni Monetarni al' nisu sve zemlje chlanice i nisu izbalansirani interesi. A i teorijska potka im je na staklenim nogama.

imali smo i tu diskusiju dok nije prerasla u poligon za politichke pamflete.

a javnost je za pohlepu znala. al' dok je bilo leba i igara za vechinu je boleo/la paja/maca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao sam burazeru - hajde da kupimo par hektara zemlje u amazonskoj prašumi. Kažu, neki naši ljudi za male pare kupuju. Neka bude nas par hiljada odavde, različitih profila i zanimanja, pa da osnujemo naprednu zajednicu tamo, da nam svet zavidi. I da se bavimo poljoprivredom, da nam hrane nikad ne zafali, a spoljnom svetu da pružamo razne usluge (zato nam trebaju poznavaoci raznih veština i tehnologija) i to menjamo za industrijske proizvoide. I za oružje, da možemo da se odbranimo od eventualnih uljeza, kojima bi smetalo naše uređenje. Svaki dan za svakog člana zajednice obavezno nekoliko sati poljoprivrednog rada i vojne obuke. Sve ostalo vreme slobodno, kulturni život na najvišem nivou. I šta nas se tiče kriza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam bash toliko upucen u ekonomiju,hteo bi vas pitam:shta je to uzrok seke?Jel to zbog dolara i duga koji on nosi automatski svojom egzistencijom ili su Rokfeleri smislili novu zajebanciju ili neshto trece?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam bash toliko upucen u ekonomiju,hteo bi vas pitam:shta je to uzrok seke?Jel to zbog dolara i duga koji on nosi automatski svojom egzistencijom ili su Rokfeleri smislili novu zajebanciju ili neshto trece?

 

Treće. Uzrok je u unutrašnjim protivrečnostima koje kapitalizam nosi u sebi još od svog nastanka. Sve ostalo su naivna objašnjenja građanskih ekonomista, zainteresovanih za opstanak neodrživog eksploatatorskog sistema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Losh

 

imaš odgovor ovde

 

 

kratka verzija: američko tržište nepokretnosti se zasitilo konačno, svi koji imaju kintu kupili su kućerine. i onda su banke i hipotekarne institucije i ostali iz finansijske industrije smislili način da zgrnu još keša. spustili su malo kriterijume takozvanih AAA klijenata i davali šakom i kapom vel'ke kredite za još veće kuće ljudima koji nemaju dokazanu kreditnu sposobnost tj rizični su. loše u celoj priči je to, što su to radili sa parama stranih investitora (izvan US - ostatak sveta praktično) te kad su krajnji klijenti prestali da servisiraju njihove kredite, oni ostaju bez svojih kuća, kuće tj hipoteke idu bankama, ali sad su banke u problemu jer niko više nije hteo da kupi te hipoteke i banke su ostale zaglavljene sa njima. zbog odjednom ogromne ponude koja se stvorila na tržištu nepokretnosti, prenaduvana cena istih se sunovraćuje. u isto vreme, nekim institucijama se desilo i da su pare dodatno ulagale u finansijske derivate (hartije od vrednosti: opcije, fjučersi - kratko objašnjenje najprostije: fjučersi i opcije su proizvodi čija se logika svodi na klađenje šta će se desiti sa cenom određenih akcija ili robe, ako je npr robna berza u pitanju) pa su i na tome prsli jer su vršili kupoprodaju ogromnih vrednosti bez pokrića. a to su sve ogrooomne masne pare.

 

zatim pošto su banke popucale svi drugi dilovi i investicije u zdrav ostatak privrede takođe prestaju jer priuštivog keša iz banaka više nema. de facto u biznisu (teorijski) ostaje samo onaj ko sve radi iz sopstvenog keša, a pošto cela ekonomija počiva na kreditiranju (što nije problem, jel': funkcioniše hiljadama godina...), i ono malo "zdravih" firmi ne zna više kome da veruje, jer zavisi od svojih kupaca i dobavljača... stvara se opšte nepoverenje, prestaje plaćanje. likvidnost odlazi u majčinu, a fiksni troškovi jedu najpre velike firme i industrije sa velikom akumulacijom... efekat globalizacije i finansijske međupovezanosti celog svetskog tržišta sada uzima maha, i svima polako ali sigurno dolazi talas krize.

 

drugim rečima, presisalo.

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, @Losh, eto ti u postu iznad tipičnog primera naivnog građansko-ekonomskog objašnjenja, o kome sam govorio. Karakteristično za ta objašnjenja je da su predugačka u odnosu na to koliko malo odgovaraju na postavljeno pitanje. Nama marksistima su dovoljne dve rečenice da ih pokopamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, @Losh, eto ti u postu iznad tipičnog primera naivnog građansko-ekonomskog objašnjenja, o kome sam govorio. Karakteristično za ta objašnjenja je da su predugačka u odnosu na to koliko malo odgovaraju na postavljeno pitanje. Nama marksistima su dovoljne dve rečenice da ih pokopamo.

 

ignore him :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Cega se pametan stidi, time se budala ponosi', kaze stara narodna izreka.

 

Izvoli, dokaži da nisam u pravu. Praksa te demantuje i tek će te demantovati. Ako misliš da će kapitalizam večno trajati, onda nemaš šanse da me pobediš, jer i zdrav razum, a ne samo istorija i nauka, govore da nijedan poredak nije večno trajao, niti može da traje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvoli, dokaži da nisam u pravu. Praksa te demantuje i tek će te demantovati. Ako misliš da će kapitalizam večno trajati, onda nemaš šanse da me pobediš, jer i zdrav razum, a ne samo istorija i nauka, govore da nijedan poredak nije večno trajao, niti može da traje.

 

Niko nije ni spomenuo da ce kapitalizam vecno trajati. Sto se demantija tice, demantovan si samom cinjenicom da je 'kapitalno' marksisticko delo "Kapital: kritika politicke ekonomije" izdato 1867. godine. Koliko vidim kapitalizam nikad zivlji i zdraviji nije bio, stavise umesto da zapad ulece u komunizam, istok ulece u kapitalizam. Osvesti se covece, dozovi se pameti. Ti si hi-jackovao ovaj nalog ili sam se ja tripovao da si ti neki drugi lik sa slicnim imenom u nalogu. Posto ko god stoji iza ovog tvog naloga poslednjih mesec ili dva, non-stop izvaljuje gluposti. Neke parole iz nekih suludih udzbenika koji se prodaju samo na potezu Avala-Kalemegdan. No, slobodna zemlja, it's ok.

 

 

Dalje, ne mogu 'da te pobedim', jer mi ne pada na pamet ni da se takmicim sa tobom. Nismo sefe ti i ja ni u istoj ligi. Ako to ne kapiras, da si mi ziv i zdrav.

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko nije ni spomenuo da ce kapitalizam vecno trajati. Sto se demantija tice, demantovan si samom cinjenicom da je 'kapitalno' marksisticko delo "Kapital: kritika politicke ekonomije" izdato 1867. godine. Koliko vidim kapitalizam nikad zivlji i zdraviji nije bio, stavise umesto da zapad ulece u komunizam, istok ulece u kapitalizam.

 

Pa to je sasvim u skladu sa rezultatima Marksove analize u Kapitalu. Ako si upućen u to delo, onda znaš da je Marks vršio analizu na primeru ekonomije Velike Britanije, s tim što ju je posmatrao kao zatvoren sistem, apstrahujući spoljnu trgovinu. U praksi samo svetska ekonomija može da funkcioniše na taj način. Sve zakonitosti koje je Marks utvrdio danas važe i u ogoljenom obliku se ispoljavaju na svetskom nivou. Taj "istok" o kome govoriš sve vreme je bio deo svetskog kapitalističkog sistema i dok se tripovao da gradi "socijalizam". To nikakav socijalizam nije bio, vreme socijalizma tek dolazi (ako ne prevlada negativni scenario). Marks bi se prevrnuo u grobu, da je čuo da je revolucija pobedila u Rusiji i da "istok" predstavlja avangardu svetskog socijalizma. Čitaj malo Valerštajna, ne završava se marksizam 1867. godine, on se razvija sve vreme. I ne znam kako na temi o svetskoj ekonomskoj krizi, tj. krizi kapitalzma možeš da tvrdiš da je "kapitalizam nikad življi". Nisi ti, druže, nikad bio marksista, kao što si rekao na nekoj od prethodnih strana. Ti si bio "marksista" onda kada su svi bili "marksisti", jer te je režim učio da to budeš. Ja sam marksista postao onda kad je druge ljude postalo stid da se pozivaju na Marksa i tako krenuo protiv struje. I ova kriza dokazuje da sam pobedio, tj. da sam bio u pravu kad sam govorio šta će biti s kapitalizmom, dok su mi se moje kolege sa fakulteta i moji profesori smejali. Ja sam pravi marksista, i ko to jednom postane, više ne prestaje to da bude, jer praksa sve vreme pokazuje koliko je Marks bio u pravu, kao i njegovi sledbenici (mislim na prave sledbenike Marksove misli, a ne na samozvane "marksiste" u službi nekih režima").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Now you're just wasting my time. Mogu da kupim papagaja i metnem ga tu iza ledja, da mi ponavlja nabubano. Stavise, demantujes sam sebe u svom postu. Shvatam da marksizam, protivno tvom tvrdjenju upravo nije odmakao ni milimetar. Ono sto ti ne shvatas je da je citava teorija passé. Ponudjena je javnosti, izmedju polovine 19. i pocetka 20. veka. Ko je prihvatio - prihvatio i to je to. Kao sto znas i sam, prihvatili su oni pogresni, njima to nije ni bila ponudjena opcija ali se pohalavili. Marksizam kao ideologija javio se u glavi sina velikog industrijaliste u Nemackoj. Koji kako kazes, naglaba uglavnom o Britaniji (i Nemackoj). Amerika se tad tek nazirala na ekonomskom horizontu (u prvoj polovini 19. veka). Uglavnom, ponudjen ko pocascen, zapad rekao neka hvala, 'takvi uslovi se jos ispunili, a ako se ikad ispune, videcemo sta cemo' a istok rekao 'Ma davaj, sve je bolje od ovog carizma i tiranije'.

 

Jedino je Azijatima, i to onim najnerazvijenijim dalekoistocnim, ponudjen u kasnijem periodu, ovi se grdno zajebali pa prihvatili. I sta, nista. Vecina tih azijatskih zemalja tipa Koreja, Vijetnam, Kambodza bore se rukama i nogama da se vrate ako ne u imperijalizam a ono kapitalizam. Sve je bolje sem komunistickog ludila. A ja sam prestao da budem marksista jer nisam Marks a i proslo mu vreme kako kazem. Danas, da je ziv, ni Marks ne bi bio marksista, debelo bi korigovao teoriju jer je to vreme proslo. U kapitalizmu se zivi najbolje na svetu, kapitalizam doduse nije drzavno ili drustveno uredjenje (to bi recimo bio socijalizam); kapitalizam je ekonomsko uredjenje. Ponuda - potraznja. Prosto. Nastariji i najprirodniji zakon na svetu. Ako nesto postoji, a meni bas to treba, kostace me. Nista prirodnije.

 

 

Nema veze, ziv bio...idemo dalje. Kazem, gubim vreme, a vreme je novac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

doduše, ni sam marks nije bio marksista, misim, po sopstvenoj podeli nije spadao u radničku klasu. (licemer?)

 

apropo kapitalizma - nije to liberalizam, već često (danas) državni intervencionizam

 

I ova kriza dokazuje da sam pobedio, tj. da sam bio u pravu kad sam govorio šta će biti s kapitalizmom, dok su mi se moje kolege sa fakulteta i moji profesori smejali. Ja sam pravi marksista, i ko to jednom postane, više ne prestaje to da bude, jer praksa sve vreme pokazuje koliko je Marks bio u pravu, kao i njegovi sledbenici (mislim na prave sledbenike Marksove misli, a ne na samozvane "marksiste" u službi nekih režima").

 

vreme je jedino pokazalo koliko je marks bio u krivu, to što je marks propagirao nije se nikad ni ostvarilo, a kapitalizam je ipak (surova) realnost

Share this post


Link to post
Share on other sites

U kapitalizmu se zivi najbolje na svetu, kapitalizam doduse nije drzavno ili drustveno uredjenje (to bi recimo bio socijalizam); kapitalizam je ekonomsko uredjenje. Ponuda - potraznja. Prosto. Nastariji i najprirodniji zakon na svetu. Ako nesto postoji, a meni bas to treba, kostace me. Nista prirodnije.

 

Kapitalizam je neodrživ, a ja sam već pomenuo Marksovu teoriju proširene reprodukcije i knjigu Roze Luksemburg Akumulacija kapitala, gde je dokazano da je neodrživ i objašnjeno zašto će propasti. Naravno, i Valerštajna, koji objašnjava kretanje kapitalizma kao svetskog sistema i period tranzicije u kome se nalazimo. Videćemo koliko će lepo da se živi u kapitalizmu kad ova kriza preraste u još teže krize i lomove, kad krenu ratovi do istrebljenja, dalja ekološka degradacija Zemlje i niknu totalitarni režimi širom sveta (jer će njima vladajuća klasa pokušati da sačuva privilegije, kad shvati da se kapitalizam nepovratno urušava).

 

Još jednom, pokazuješ naivnost građanskog mišljenja. Nesposobnost da prevaziđeš podelu na "zapad" i "istok2 i počneš da posmatraš svet kao CELINU, u kojoj već 500 godina postoji samo JEDAN SVETSKI SISTEM - svetski kapitalistički, koji je sada u tranziciji ka nečemu novom - ja se nadam, ako bude pameti i ako hoćemo da izbegnemo Sudnji dan, ka svetskom socijalističkom sistemu. I mislim da sam već objasnio osnovne postavke tog sistema, samo ih ti nisi čitao, ili nisi razumeo. Rekao sam da će socijalizam biti isto što i kapitalizam, samo malo drukčije. A u tome "malo drukčije" je poenta... upravo to će doneti novom sistemu i više ekonomske efikasnosti i više socijalne pravde, nego što je ikad bilo u kapitalizmu. Ali avaj, ti si i dalje učauren u naivno shvatanje po kome je socijalizam (čak si upotrebio izraz komunizam) ono što je postojalo na tzv. "istoku", pa sve vreme (srećom uzaludno) pokušavaš meni da imputiraš kako se za tako nešto zalažem. Ono što si zaboravio je da ni kapitalizam, kao ni taj lažni socijalizam, nije uvek značio demokratiju i slobodu - seti se nacizma i fašizma pokušaj barem jednom da zamisliš kakvi nas tek fašizmi i nacizmi čekaju kad ova kriza uzme maha. I vidi da li ćeš obavezno živeti bolje u takvom poretku, ili ćeš se pridružiti snagama globalnog otpora tiraniji, koje će se, kad-tad, formirati.

 

Lako je tebi da mudruješ kad, koliko čujem, živiš u Americi. Bezbedan si, dokle god Amerika čuva svoju moć, pa možeš da govoriš o ostatku sveta, a da ne snosiš posledice koje snose ljudi koji žive u tom ostatku sveta. O položaju i ulozi SAD u svetskom sistemu neću ovde da trošim reči, o tome sam pisao u svom specijalističkom radu i rekao šta mislim da će se dalje dešavati, mogu da ti pošaljem, ako si zainteresovan. A onaj komentar da ja pišem gluposti u poslednja dva meseca - pa većina ljudi na ovom forumu će ti reći da nisi u pravu, odnosno da ja pišem gluposti otkako sam došao na forum, a to je više od dve godine. Tako da sam ja isti onaj koji sam tada bio, jedino što sam u svojoj gluposti napredovao - pre sam bio samo diplomirani glupak, a sad treba i da specijalizujem glupost.

 

@Guzzilla, hvala na komentaru da se to o čemu je Marks govorio nije ostvarilo. Sasvim tačno, i bolje što nije - tek treba da se ostvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Now you're just wasting my time. Mogu da kupim papagaja i metnem ga tu iza ledja, da mi ponavlja nabubano. Stavise, demantujes sam sebe u svom postu. Shvatam da marksizam, protivno tvom tvrdjenju upravo nije odmakao ni milimetar. Ono sto ti ne shvatas je da je citava teorija passé. Ponudjena je javnosti, izmedju polovine 19. i pocetka 20. veka. Ko je prihvatio - prihvatio i to je to. Kao sto znas i sam, prihvatili su oni pogresni, njima to nije ni bila ponudjena opcija ali se pohalavili. Marksizam kao ideologija javio se u glavi sina velikog industrijaliste u Nemackoj. Koji kako kazes, naglaba uglavnom o Britaniji (i Nemackoj). Amerika se tad tek nazirala na ekonomskom horizontu (u prvoj polovini 19. veka). Uglavnom, ponudjen ko pocascen, zapad rekao neka hvala, 'takvi uslovi se jos ispunili, a ako se ikad ispune, videcemo sta cemo' a istok rekao 'Ma davaj, sve je bolje od ovog carizma i tiranije'.

 

Jedino je Azijatima, i to onim najnerazvijenijim dalekoistocnim, ponudjen u kasnijem periodu, ovi se grdno zajebali pa prihvatili. I sta, nista. Vecina tih azijatskih zemalja tipa Koreja, Vijetnam, Kambodza bore se rukama i nogama da se vrate ako ne u imperijalizam a ono kapitalizam. Sve je bolje sem komunistickog ludila. A ja sam prestao da budem marksista jer nisam Marks a i proslo mu vreme kako kazem. Danas, da je ziv, ni Marks ne bi bio marksista, debelo bi korigovao teoriju jer je to vreme proslo. U kapitalizmu se zivi najbolje na svetu, kapitalizam doduse nije drzavno ili drustveno uredjenje (to bi recimo bio socijalizam); kapitalizam je ekonomsko uredjenje. Ponuda - potraznja. Prosto. Nastariji i najprirodniji zakon na svetu. Ako nesto postoji, a meni bas to treba, kostace me. Nista prirodnije.

 

 

Nema veze, ziv bio...idemo dalje. Kazem, gubim vreme, a vreme je novac.

 

 

Poenta je što će možda jednog dana i taj kapitalizam postati više virtuelan nego opipljiv, baš kao i komunizam. Forsirani komunizam je ono o čemu pričaš, lagano će svet skliznuti u onaj prirodni komunizam. Fora sa komunizmom 20. veka je ista priča kao sa crkvom, forsirati neprirodnim putem nešto što mora doći spontano, u slučaju crkve (uglavnom katolici) to su ljudske i duhovne vrednosti, u slučaju komunizma ekonomija, društveno uređenje i milion drugih stvari. Svakako da su se zemlje istoka zajebale kad su prihvatile tu laž, i to je tada bila laž , al ne mora da znači da ta politika neće vaskrsnuti u novom, istinitom i superiornom obliku, u stvari to neće više biti ista stvar!

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...