Jump to content

Dante's Inferno Test


Satyr

Recommended Posts

Ovo je zanimljiv test koji odredjuje u kom krugu pakla se nalazi vasa dusa

http://www.4degreez.com/misc/dante-inferno-test.mv

 

 

moj rezultat je bio da se nalazim u 8.

odnosno ovako je izgledalo

The Dante's Inferno Test has banished you to the Eigth Level of Hell - the Malebolge!

 

Here is how you matched up against all the levels:

Level | Score

Purgatory | Very Low

Level 1 - Limbo | Very Low

Level 2 | High

Level 3 | High

Level 4 | Very High

Level 5 | High

Level 6 - The City of Dis | Very High

Level 7 | Moderate

Level 8- the Malebolge | Very High

Level 9 - Cocytus | High

Edited by Satyr

Share this post


Link to post
Share on other sites

The Dante's Inferno Test has sent you to Purgatory!

 

Here is how you matched up against all the levels:

Level | Score

Purgatory | Very High

Level 1 - Limbo | High

Level 2 | Low

Level 3 | Low

Level 4 | Very Low

Level 5 | Low

Level 6 - The City of Dis | Very Low

Level 7 | Moderate

Level 8- the Malebolge | Low

Level 9 - Cocytus | Very Low

 

Level descriptions: http://www.4degreez.com/misc/dante-inferno-information.html

Take the test: http://www.4degreez.com/misc/dante-inferno-test.mv

 

Ја сам златан у односу на вас B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Level Who are sent there? Score

 

Purgatory Repenting Believers Very Low

 

Level 1 - Limbo Virtuous Non-Believers High

Level 2 - Lustful High

Level 3 Gluttonous Moderate

Level 4 Prodigal and Avaricious Low

Level 5 Wrathful and Gloomy Low

Level 6 - The City of Dis Heretics Moderate

Level 7 Violent Low

Level 8- the Malebolge Fraudulent, Malicious, Panderers Moderate

Level 9 - Cocytus Treacherous Low

 

edit

u drugom sam krugu :)

Edited by Mita

Share this post


Link to post
Share on other sites

The wretched King Minos has decided your fate. His tale wraps around his body 2 times.

 

The sweet light no longer strikes against your eyes. Your shade has been banished to... the Second Level of Hell!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

The Dante's Inferno Test has banished you to the Sixth Level of Hell - The City of Dis!

 

Here is how you matched up against all the levels:

Level | Score

Purgatory | Very Low

Level 1 - Limbo | High

Level 2 | Moderate

Level 3 | High

Level 4 | Low

Level 5 | Low

Level 6 - The City of Dis | Very High

Level 7 | High

Level 8- the Malebolge | Moderate

Level 9 - Cocytus | Low

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji smarachki kivz

 

You are one of the lucky ones! Because of your virtue and beliefs, you have escaped eternal punishment. You are sent to Purgatory!

 

Purgatory

 

You have escaped damnation and made it to Purgatory, a place where the dew of repentance washes off the stain of sin and girds the spirit with humility. Through contrition, confession, and satisfaction by works of righteousness, you must make your way up the mountain. As the sins are cleansed from your soul, you will be illuminated by the Sun of Divine Grace, and you will join other souls, smiling and happy, upon the summit of this mountain. Before long you will know the joys of Paradise as you ascend to the ethereal realm of Heaven.

 

Level Who are sent there? Score

Purgatory Repenting Believers Extreme

Level 1 - Limbo Virtuous Non-Believers High

Level 2 Lustful Very Low

Level 3 Gluttonous Moderate

Level 4 Prodigal and Avaricious Very Low

Level 5 Wrathful and Gloomy Very Low

Level 6 - The City of Dis Heretics Very Low

Level 7 Violent Very Low

Level 8- the Malebolge Fraudulent, Malicious, Panderers Low

Level 9 - Cocytus Treacherous Very Low

 

Hahahaha, gorite u paklu!

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

vala bas smaracki. a i star mnogo.

cetvrti krug.

mislim da su oni preko 6. bolesnici jer sam sasvim dovoljan hejter a na cetvrtom sam :)

Sta znam ja sam bas miroljubivo bice, dobra sam i prema ljudima koji mene hejtuju i gaze me :D

Ali sam opet 6 krug, mislim da me je zajebala preterana ljubav prema hrani i preterano odsustvo vere :D

Mada sad vidim da mi je za violent high O.o A za sva pitanja vezana za nasilje sam izabrala ne nasilan nacin :D whatever, nisam vernik stoga ne verujem u postojanje pakla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Purgatory Repenting Believers Very Low

Level 1 - Limbo Virtuous Non-Believers Very Low

Level 2 Lustful Moderate

Level 3 Gluttonous Moderate

Level 4 Prodigal and Avaricious Moderate

Level 5 Wrathful and Gloomy Very High

Level 6 - The City of Dis Heretics Low

Level 7 Violent High

Level 8 - the Malebolge Fraudulent, Malicious, Panderers Very High

Level 9 - Cocytus Treacherous Low

 

hehehe :twisted:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U prvom se krugu - Limbu nalaze duše nekrštenih. Njihove se duše ne muče i jedina im je muka neispunjiva želja da vide Boga. Tu se nalaze djeca i antičke ličnosti koje su se rodile prije stvaranja kršćanstva; Homer, Ovidije, Vergilije...

 

U drugom se krugu nalaze duše ljubavnika, kojima vitla paklena oluja. Čuva ga Minos, a on ujedno i razvrstava teže grješnike. U ovom krugu Dante razgovara s Francescom i Paolom, ljubavnicima iz Ravenne.

 

U trećem se krugu muče duše proždrljivaca. Njihove su muke da ih, polijegale po blatu, šiba kiša i snijeg dok ih Kerber, mitski čuvar Hada, rasčetvoruje.

 

U četvrtom su krugu duše rasipnika i škrtaca. Oni prsima guraju teške terete, a čuva ih Pluton.

 

Peti je krug krug duša srditih i žestokih, koji su zagnjureni pri vrhu, a lijeni se dave pri dnu. Čuva ih Flegija.

 

Šesti je krug krivovjeraca koji su zakopani u vatrenim grobovima. Ovdje Dante priča s Farinatom i Cavalcantijem.

 

Sedmi je krug podijeljen na tri pojasa. U prvom se pojasu nalaze nasilnici na bližnjega, a čuvaju ih kentauri, koji ih, dok su uronjeni u Flagetont, rijeku od vruće krvi, gađaju strelicama. U drugom se pojasu nalaze samoubojice, koji su pretvoreni u otrovno granje, te rasipnike, koji gonjeni Harpijama trče kroz šume samoubojica. U trećem se krugu na užarenom pijesku nalaze nasilnici protiv Boga, leže nepokretni nauzak, protiv prirode, moraju trčati i protiv rada, moraju sjediti. Ovdje Dante sreće Brunetta Latinija, protivnika prirode, njegovog učitelja i uglednog književnika, te mu on proriče da će biti prognan iz Firence.

 

Metabolge ili zle jaruge, kako se još zove osmi krug pakla, sadržavaju deset rovova. U prvom su rovu zavodnici žena (njih bičuju đavoli), u drugom laskavci (zaronjeni u ljudsku nečist. U trećem su rovu simonisti - ljudi koji su prodavali ili kupovali crkvene časti, naglavce zabodeni u šuplju stijenu. Tamo Dante sreće Papu Nikolu III. U četvrtom se krugu nalaze vračevi i lažni proroci, koji hodaju unatrag, glave okrenute naopaku. U petom su krugu podmitljivci i varalice, zagnjureni u vrelu smolu, a čuvaju ih vrazi. U šestom su krugu licemjeri, prisiljeni da hodaju pod debelim pozlaćenim kabanicama. U sedmom su rovu lupeži koji trče progonjeni od otrovnih zmija. U osmom su krugu himbeni savjetnici, a među njima Dante sreće Odiseja, koji mu opisuje svoje zadnje putovanje. U devetom su rovu sijači nesloge, koje vrag ranjava mačem, a u desetom su rovu krivotvoritelji, kažnjeni strašnim bolestima.

 

U deveti krug Dantea i Vergilija prenese div Antej. Taj je krug podijeljen na četiri zone: Kain - zona izdajica rođaka, Antenori - zona izdajica domovine ili stranke, Tolomeja - zona izdajica gostiju, Guidecca - zona izdajica svojih dobročinitelja. U središtu Kocita, ujedno i središtu zemlje, nalazi se gorostasni Lucifer, koji je do pola zaronjen u led. Ima tri glave, a ispod svake po par ogromnih krila kojima stvara hladan vjetar. U ustima su mu Juda, Brut i Kasije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...