Jump to content

Nuklearna energija


Rehabilitovani Bagrem

Recommended Posts

Koje je vase misljenje o njoj u vidu nuklearnih elektrana?

Strategija nase zemlje do 2015 godine zabranjuje izgradnju dok posle postoje mogucnosti izgradnje.Inace jedina koja je napravljena u SFRJ je bila Krsko koja je sagradjena 1975 a pocela sa radom 1985,da nije bilo rata u planu je bila gradnja jedne verovatno istog kapaciteta kod Futoga u Srbiji...

 

Moje misljenje je da su previse opasne i da nema potrebe za njima,bar kod nas gde je proizvodnja elektricne energije oko 25 ili 30 odsto putem hidroelektrana.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cisto da predupredim eventualnu buducu raspravu da li nama treba nuklearka :)

Necemo je graditi jer je u Obrenovcu podignut novi TENT koji ce podmirivati nase potrebe,a bice i za izvoz ;)

E sada termoelektrana jeste veliki zagadjivac-7 tona sumpora(izmedju ostaloga)dnevno u atomsferu bre,alo :opusteno:

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glavni problem kod termoelektrana je sto puno zagadjuju,citao sam strategiju razvoja elektroprivede u planu je gasna elektrana na NBG i negde kod novog sada i naravno djerdap 3 koji se ponovo aktuelizovao ovih dana.Smatram da bi trebala da pocne da se forsira solarna energija i vetra pa bi mozda cak imali 50 % energije dobijene iz obnovljivih izvora sto je mozda i jedina stvar koja bi funkcionisala normalno u ovoj zemlji.

 

P.S.izvinjavam se na kilometarskoj recenici :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radijacija iscezava vremenom-doduse vreme poluraspada je razlicito za elemente-krece se od 5 milijardi godina do par stotina godina ili dana ili sati

Uostalom otpad se ne bi skladistio u dvoristu tvoje kuce vec u za to propisanim mestima

 

Управо :da:

Људи једноставно неће да схвате да то није складиште кинеске робе, него нуклеарна електрана. Прича о томе како је ,,ово Србија'' и како ће ту да упадају људи преко везе, иако су завршили за бравара, како ће ту да се штеди на сваком кораку,... су идиотске. Ту не сме ни темељ да се постави а да људи из IAEA не одраде детаљну анализу и не посматрају сваки корак, како у изградњи тако и у раду електране. Они постављају своје људе који ће редовно вршити контроле, још уз то се веома често шаљу изненадне контроле, с' тим да могу да затворе електрану када год они желе. Не поштовање њихових захтева доноси санкције већ сутрадан.

Можда је некима тешко да поверују, али није баш све онако као у Симсоновима. Постоје посебни прописи где може да се електрана прави, складиштење отпада, његов транспорт (ако се неко сећа транспорта отпада из Винче. Скоро читав град је затворен, и уз пратњу војске је отпад превезен у Украјину) и одлагање.

 

Е сада, друга је прича то што би морали да се одрекнемо читавог буџета државе на неколико година и што нам тренутно никлеарна електрана не треба ни за курац јер нам је довољна једна хидро или термо електрана да реши проблеме на неко дуже време.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fuzija?? :)

Ili fusija, kako si rekao.

Jedina nuklearna reakcija trenutno na Zemlji izvodljiva je fisija. Fuzija ce biti moguca jedino ako se preselimo na Mars i celu Zemlju koristimo kao jednu veliku fuzionu elektranu. Ah, da - ni tad!

 

Potrebno je previse energije da bi se taj proces zapoceo, temperature koje nisu moguce na Zemlji, cak i kada bi se taj eksperiment radio na nekom "minijaturnom nivou" ne isplati se uopste ga zapocinjati. Kao da tonu uglja potrosis da bi grejao kavez za hrcka!

 

Da nas decenija deli od nuklearne fuzije, ne bi se svetski mocnici toliko brinuli oko zaliha nafte i uglja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fuzija?? :)

Ili fusija, kako si rekao.

Jedina nuklearna reakcija trenutno na Zemlji izvodljiva je fisija. Fuzija ce biti moguca jedino ako se preselimo na Mars i celu Zemlju koristimo kao jednu veliku fuzionu elektranu. Ah, da - ni tad!

 

Potrebno je previse energije da bi se taj proces zapoceo, temperature koje nisu moguce na Zemlji, cak i kada bi se taj eksperiment radio na nekom "minijaturnom nivou" ne isplati se uopste ga zapocinjati. Kao da tonu uglja potrosis da bi grejao kavez za hrcka!

 

Da nas decenija deli od nuklearne fuzije, ne bi se svetski mocnici toliko brinuli oko zaliha nafte i uglja.

 

aaaa, pa ti nisi u toku :P... sve što ti treba za fuziju je kuglica deuterijuma i 192 sinhronizovana lasera koji će da svetlosnim pritiskom drže kuglicu deuterijuma, i još jedan koji će da je greje, i onda na kraju kuglica implodira i fuzira u Helijum ili šta već... i mislim da su Ameri uspeli (mislim, speli su da sinhronizuju 192 lasera :) )

nego su spičkali gomilu para na pogrešan pristup pokušavajući da naprave fuziju pomoću plazme koju su držali u magnetnom polju, što je bila glupa ideja, al zapeli ljudi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nego su spičkali gomilu para na pogrešan pristup pokušavajući da naprave fuziju pomoću plazme koju su držali u magnetnom polju, što je bila glupa ideja, al zapeli ljudi...

 

Па и није. Шта више, мислим да се данас и највише ради на развоју токамак методе која се заснива на конфинирању плазме уз помоћ магнетног поља и пропуштањем струје кроз плазму. Она, наводно, највише обећава.

 

ЕДИТ: И овај француски фузиони реактор се заснива на токамак методи

Edited by Миле Ложач

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma jok bre, to sam i ja mislio, ali ta ideja sa magnetnim poljem se polako napušta, tolike godine se trude, a još nisu uspeli ni da izvedu da drže plazmu u mag. polju, a ova varijanta sa laserom se pokazala kao praktičnija, pogotovu što se tehnologija lasera još uvek razvija, i još uvek provaljuju šta sve može da se uradi sa laserom, i što je taj pristup već dao rezultate, za razliku od ovo sa mag. poljem...

mada, možda je ovo što ja pričam samo propaganda mog profesora jonizovanih gasova i lasera :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš je pre nekoliko dana bila emisija o Đerdapu. Sviđa mi se ideja o Đerdapu 3. Rukovodim se mišlju da ćemo reke uvek imati, no matter what.

 

Eolska energija je dobra zamisao, ali pitanje koliko je naša država spremna da investira. Vetrenjača košta, zauzima neki prostor i pretvara poljoprivredno zemljište u manje iskoristivo poljoprivredno zemljište... pogodne su za prostrane, kao tiganj ravne, ili izjalovljene / za intenzivnu poljoprivredu hladne zemlje (Nemačka, Poljska).. mislim da bi bilo gre'ota graditi ih u Panoniji... doduše, nije da smo baš prebogati sa mehanizacijom, ali opet, bolje da niče pšenica nego vetrenjače, kad već imamo hidro struju.

 

Za nuklearke, sve ste u pravu što se tiče procedura, ali ako samo razmišljamo za trenutak statistički doći ćemo do neizbežnog zaključka da što ih je više, sve je veća mogućnost greške. Gledam snimke iz opustošenog Pripjata i ježim se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš je pre nekoliko dana bila emisija o Đerdapu. Sviđa mi se ideja o Đerdapu 3. Rukovodim se mišlju da ćemo reke uvek imati, no matter what.

 

Eolska energija je dobra zamisao, ali pitanje koliko je naša država spremna da investira. Vetrenjača košta, zauzima neki prostor i pretvara poljoprivredno zemljište u manje iskoristivo poljoprivredno zemljište... pogodne su za prostrane, kao tiganj ravne, ili izjalovljene / za intenzivnu poljoprivredu hladne zemlje (Nemačka, Poljska).. mislim da bi bilo gre'ota graditi ih u Panoniji... doduše, nije da smo baš prebogati sa mehanizacijom, ali opet, bolje da niče pšenica nego vetrenjače, kad već imamo hidro struju.

 

Za nuklearke, sve ste u pravu što se tiče procedura, ali ako samo razmišljamo za trenutak statistički doći ćemo do neizbežnog zaključka da što ih je više, sve je veća mogućnost greške. Gledam snimke iz opustošenog Pripjata i ježim se...

 

У Србији је потенцијал ечних токова употребљен неких 60%, што значи да ту има још места за унапређење.

 

Кад је у питању еолска енергија, у Србији је већ вршена анализа где су могуће локације за постављање ветрњача и ово је резултат:

 

lp7.gif

 

Значи, само на планинама. У Панонији има ветрова, али нема их стално, па је то и проблем.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...