Jump to content

Nuklearna energija


Rehabilitovani Bagrem

Recommended Posts

Ne bas da pravi energiju koja nista ne bi kostala, vec da je prenosi na daljinu a da to nista ne kosta (ili vrlo malo). Pravila bi se i dalje na isti nacin samo bi se prenosila bezicno tamo di je potrebna, pogotovu po zabitima. Ali sta bi ondak radila elektrodistribucija?

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne bas da pravi energiju koja nista ne bi kostala, vec da je prenosi na daljinu a da to nista ne kosta (ili vrlo malo). Pravila bi se i dalje na isti nacin samo bi se prenosila bezicno tamo di je potrebna, pogotovu po zabitima. Ali sta bi ondak radila elektrodistribucija?

 

 

vaistinu, sama "mehanika" cele te priche PRENOSA ne bi kostala.

 

Al brate, kostalo bi to djavo i po. :)

 

garant.

prbo bezbednost, ako nesto SALJES BEZICHNO znaci da BEZICHNO i skupljas sto znaci da LAKO mozes da UKRADES.

Pa bi tu uleteli oni za bezbednost tog protoka, pa bi tu bili jako placeni oni koji rade na mestima odakle se prenosi i proizvodi to, pa ihahah.... nabli bi mu cenu.

 

pa dalje, prijemni, transformatori, kondezatori, mojega bi to bilo isto ko za satandardnu struju.

Transformator danas moz kovach da napravi. Bezichna prenosiva energija ne bi bilo ni blizu OVE DANASNJE energije, vec visek kao grom, neki vid plazme.

 

Dalje, pitanje koliko bi to bilo zdravo za ljude generalno, msm, ipak SIBAJU te energije kroz nesto.

ne znamo dal ce da ima neki uticaj ako lupe u neki nukleus :)

To je vec malo fikcija, al moze lako da postane realnsot.

 

 

Ovako ih boli kurac, zica i kablova imamo bar kol'ko ti je volja.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Khm... zatvorila bi se?

 

Živim za taj dan da pobacam sve kablove i kabliće. Kad treba negde na put da pođem, majko mila koji haos u koferu. Punjači, punjači, punjači..

 

Kada budes imala iskustva bez kablova i kablica, i ne iskljucis druge mogucnosti pored tih prednosti bezhichnog prenosa. Kablovi su mnogo stabilniji od bezichnog. BILO CHEGA.

 

Pa pogledaj samo KOJI je internet BOLJI tebi? Adsl ili Wireless? :)

A to je samo protok informacija, kamoli protok energije.

 

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada budes imala iskustva bez kablova i kablica, i ne iskljucis druge mogucnosti pored tih prednosti bezhichnog prenosa. Kablovi su mnogo stabilniji od bezichnog. BILO CHEGA.

 

Pa pogledaj samo KOJI je internet BOLJI tebi? Adsl ili Wireless? :)

A to je samo protok informacija, kamoli protok energije.

 

 

Samo sam čekala kad će neko da mi ovo kaže.

 

Sve ja to znam prijatelju. Ovde kod kuće jedini kabAl je punjač, ali na poslu ne mogu bez UTPa.. još.

Post je bio u smislu, looking forward to. Isti argument za automobile su koristili kočijaši hvaleći konja kao glavno prevozno sredstvo, vidiš li neku zapregu na kolovozu danas? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti elektromagnetni talasi bi se prenosili na vrlo visokim frekvencijama a isti imaju tendenciju da ne penetriraju ljuCko telo vec 'klize' po povrsini cak ako je covek diretkno izlozen izvoru. Tesla baby. Posto je Tesla otkrio taj fenomen (slabu provodnost visokih energija na visokim frekvencijama) pravio je show kad mu dodje Mark Twain i dovede neku ekipu iz kafane i kuloara. Tesla se onda kacio na nekoliko miliona volti (frekvencija je bila reda velicine GHz koliko se secam) i pretvarao u zivu buktinju, plamenovi bi 'izbijali' iz njegovog tela, ovi padali u nesvest, urlali u delirijumu, pisali u gace. Naravno, nosio je tad i cipelice sa debelim gumenim djonom i stajao je na specijalnoj platformi koja je jopet izolator, za ne daj Boze.

 

Dobro bre, jel procitao neko nekakvu Teslinu biografiju? Ameri napisali bar 3-4.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo sam čekala kad će neko da mi ovo kaže.

 

Dakle i sama si svesna.

Isti argument za automobile su koristili kočijaši hvaleći konja kao glavno prevozno sredstvo, vidiš li neku zapregu na kolovozu danas? :D

 

Nidje veze. Vidjam zaprege. Vidjam bicikle, i vidjam mane automobila idalje.

 

Poenta je u tome sto Konj umesto Automobila ima mnogo vise mana kao prevozno sredstvo manje vrlina.

za pocetak ne stiti od kise, za jednog coveka eventualno cetri, (ako imas kocije) duplo sporiji, rok trajanja znatno manji itd.

 

Da uzmemo da dovedes na Vrh Vrhova bezichnu energiju u odnosu na Kabal, opet ce KAbal da bude sa istim prednostima.

 

Jednostavno NISTA se ne prenosi BRZE i KVALITETNIJE kroz REDJU STvar( kao sto je vazduh ) nego kroz cvstru. Nijedna vrsta niti energije niti bilo chega.

 

 

 

 

Ti elektromagnetni talasi bi se prenosili na vrlo visokim frekvencijama a isti imaju tendenciju da ne penetriraju ljuCko telo vec 'klize' po povrsini cak ako je covek diretkno izlozen izvoru.

 

Dobro bre, jel procitao neko nekakvu Teslinu biografiju? Ameri napisali bar 3-4.

 

I kroz vreme moze da se putuje. :> Ako se priblizis crnoj rupi. :)

I Anti materija je odlichan izvor energije, al je prvo destruktivna, drugo retka, trece za pravljenje jako male kolichine treba jako puno vremena. :>

 

Point, pitanje koliko bi to BILO bezbedno, ipak u teslino vreme, nije bilo bash toliko poznanstvno svega toga. Chast tesli, chast naucnicima, ali ja idalje mislim da BEZICHNI prenos struje, na veliko mislim ovako civilno, i na velik daljine... ne bi na dobro izaso.

 

Sve sto prolazi, nekako utiche.

 

 

p.s.

 

I anstajn se radovao Teoriji relativiteta, al sumnjam da je bio najsrecniji covek na svetu kada je pukla picxka japancima sa sve njegovom teorijom na delu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam kako izgledaju vaše rasprave. Kucam brzo ali imam pametnijih stvari da radim. Onaj ko hoće da shvati vezu između unapređenja od kočije preko prvog automobila do današnjice, i paralelu između bežičnih tehnologija vs kabEl , shvatio je. Ti Bezlični verovatno nisi od tih :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, interesantna tema, a tek je sad vidim ... mene oduševljava nuklearna (i bilo koja eneregija dobijena iz nefosilnog goriva) energija. Posebno sam fasciniran implementacijom iste u brobene mašine (nosači aviona, podmornice, brodivi i sl).

Mislim da je nuklerana energija daleko, hm, kako bih rekao, isplativija, nego bilo koja druga, s tim da nosi ogroman rizik.

 

Bilo bi najbolje kada bi crkli svetski monoploisti koji nam namežu upotrebu nafte i kad bi prešli na alternativne izvore (vetar, more, sunce) ... mislim d abi tad za planetu bilo spasa ... ali ne verujem da će se to desiti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro bre, jel procitao neko nekakvu Teslinu biografiju? Ameri napisali bar 3-4.

Bas se i ja pitam, ovde ga izgleda ne ljubu mnogo. Ja gutao njegove biografije, napisali su i ovi nasi pokoju.

 

 

Jednostavno NISTA se ne prenosi BRZE i KVALITETNIJE kroz REDJU STvar( kao sto je vazduh ) nego kroz cvstru. Nijedna vrsta niti energije niti bilo chega.

A prdež? :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam kako izgledaju vaše rasprave. Kucam brzo ali imam pametnijih stvari da radim. Onaj ko hoće da shvati vezu između unapređenja od kočije preko prvog automobila do današnjice, i paralelu između bežičnih tehnologija vs kabEl , shvatio je. Ti Bezlični verovatno nisi od tih :D

 

 

 

1.Kazem ti uvek ce stvari KROZ cvrstu materiju NAJBRZE sprovode, posebno struja. I to je fakat neoboriva cinjenica i zakon.

2.Ne nego bezichni cilja na totalno 15 stvar.

To jeste radujemo se uvek novim tehnologijama bez toga da sagledamo i njihove mane i prednosti starih.

Uvek kada pricamo o novim otkrikicama i novim stvarima ja se setim Radiuma, kada je otkriven kako su se ljudi izletali pa pravili radioaktivne kreme brijache i 300 djavola, misleci da radium lechi

Zato sam ja emocionalno hladan.

 

Ti ces da pobacas kablove, ali ce neko da ima rizichniji psoo, vecu platu, nesto ce drugo da dobije svoj chir, boljku, muku.

 

Dakle, ti debelo ne shvatas bezlichnog.

 

 

A prdež? :mhihi:

DAMN!

:rockdevil:

 

Dobar pasulj daleko se cuje. :>

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Već neko vreme pratim koncepte pasivnih kuća. One su apsolutni hit u Austriji i ostalim zemljama centralne Evrope.

 

 

 

Zapravo, radi se o običnim kućama koje samo imaju pametno ugrađene i usklađene sisteme u sebi, na primer izmenjivače toplote, solarne kolektore na krovu, debele dobro izolovane zidove, sistem kombinovanih goriva (peleti&sunčeva energija, na primer, dosta rasprostranjeno u Švedskoj), itd.

 

Skuplje su u izgradnji, ali su zato u eksploataciji daleko daleko isplativije.

I što je najlepše, ne zavisiš skoro uopšte od javnih servisa i konvencionalnih sistema dobave režija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, interesantna tema, a tek je sad vidim ... mene oduševljava nuklearna (i bilo koja eneregija dobijena iz nefosilnog goriva) energija.

 

pa ti nuklearnu energiju moz da dobijes i iz fosilnih goriva hahah, samo ti trebaju velike kolichine xD Drugim rechima kritichna masa.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kroz vreme moze da se putuje. :> Ako se priblizis crnoj rupi. :)

I Anti materija je odlichan izvor energije, al je prvo destruktivna, drugo retka, trece za pravljenje jako male kolichine treba jako puno vremena. :>

 

Point, pitanje koliko bi to BILO bezbedno, ipak u teslino vreme, nije bilo bash toliko poznanstvno svega toga. Chast tesli, chast naucnicima, ali ja idalje mislim da BEZICHNI prenos struje, na veliko mislim ovako civilno, i na velik daljine... ne bi na dobro izaso.

 

Sve sto prolazi, nekako utiche.

 

 

p.s.

 

I anstajn se radovao Teoriji relativiteta, al sumnjam da je bio najsrecniji covek na svetu kada je pukla picxka japancima sa sve njegovom teorijom na delu.

 

S kim kasljes :lol:? Covece, ti samo piskaras uopste ne citas sta je napisano niti ti ulazi u glavu.

 

Prenos elektricne energije bezicno je siguran. Vrlo siguran. Radi se to i danas. Samo nije besplatno. Radi ga vojska, njima to odgovara recimo. Ja ti kazem sta je i kako je a ti onda pocnes da filozofiras uprkos svemu.

 

Nema nikakve stete po ljucki ili bilo koji drugi organizam. I nece se nista desiti 21 decembra 2012. Sem sto je mom burazeru od strica jubilarni 50-ti rodjendan. Tako da cu cugnuti u njegovo ime. Dobar je 'decko'.

 

pa ti nuklearnu energiju moz da dobijes i iz fosilnih goriva hahah, samo ti trebaju velike kolichine xD Drugim rechima kritichna masa.

 

 

Ajde!!! Kojim putem, deder objasni pa da te predlozim za Nobelovu nagradu, koliko veceras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prenos elektricne energije bezicno je siguran. Vrlo siguran. Radi se to i danas. Samo nije besplatno. Radi ga vojska, njima to odgovara recimo. Ja ti kazem sta je i kako je a ti onda pocnes da filozofiras uprkos svemu.

Nije jer ne poznajemo dovoljno uticaje frekvencija na mozak. Drugim recima sve je frekvencija.

Pa normalno da filozofiram kad jeste da nije bezbedno. I da ne mozemo da znamo koliko je bezbedno jer ne poznajemo dovoljno.

 

Nema nikakve stete po ljucki ili bilo koji drugi organizam. I nece se nista desiti 21 decembra 2012. Sem sto je mom burazeru od strica jubilarni 50-ti rodjendan. Tako da cu cugnuti u njegovo ime. Dobar je 'decko'.

 

Pozdravi Burazrera od strica, i meni je tad rodjus cutni i u moje. Ako nije problem.

Ima stete. Sve ima uticaja i stete na ljudski organizam, samo je pitanje u kolikoj meri.

 

Oce, desice se nesto jako znacajno. :>

Svidelo se to tebi ili ne. :>

 

 

 

Ajde!!! Kojim putem, deder objasni pa da te predlozim za Nobelovu nagradu, koliko veceras.

Nema to veze sa nobelovom nagradom to je cinjenicno stanje. Dzaba ti taj PHD ako to ne znash.

To se uci u gimnaziji na prirodno matematickom smeru i iz lekcija o atomskoj fizici i iz lekcija o organskoj hemiji.

 

Da li ja moram da ti pricham stvari koje sam znash?

Da svaka materija ima "radioaktivne" t.j nestabilne molekula.

Naprimer svaki 15000-ti molekula vode, je nestabilan.

Uz dovoljnu kolichinu vode (negde velichine solarnog sistema u fernom obliku xD ) sa spajanjem takve dve kolichine dobijemo znacajnu nuklearnu energiju. :>

 

 

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada budes imala iskustva bez kablova i kablica, i ne iskljucis druge mogucnosti pored tih prednosti bezhichnog prenosa. Kablovi su mnogo stabilniji od bezichnog. BILO CHEGA.

sta to znaci "kablovi su MNOGO STABILNIJI". ali molim te, konkretno objasni (tehnicki) sta pod tim mislis..

 

Pa pogledaj samo KOJI je internet BOLJI tebi? Adsl ili Wireless? :)

A to je samo protok informacija, kamoli protok energije.

o cemu bre ti pricas? ja u kuci imam kablovski net koji je ukljucen u wireless ruter preko koga komp downloaduje 24 casa dnevno..

sta je tu "nestabilno", leba ti? dva laptopa i jedan desktop u kuci, i sva tri idu na net (i lokal) preko wirelessa...

 

kucni internet "kroz zicu" ce da bude stvar za muzej vrlo brzo, da ne pricam sto HSDPA cak i kod nas funcionise besprekorno (to vam je onaj "telenor internet" sto se sad reklamira) - ali bukvalno BESPREKONRNO, 5-6 ljudi za koje znam da ga aktivno koriste nikad nisu imali nikakav tehnicki problem, jos samo da pojeftini i da uvedu flat, pa mogu i da otkazem kablovski net...

 

Nije jer ne poznajemo dovoljno uticaje frekvencija na mozak. Drugim recima sve je frekvencija.

Pa normalno da filozofiram kad jeste da nije bezbedno. I da ne mozemo da znamo koliko je bezbedno jer ne poznajemo dovoljno.

:) :) "sve je frekvencija", "sve je relativno", "moze da bude a ne mora da znaci", "drz da nabijem", :) :)

jos jedna u gomili fraza. nego reci ti nama KONRKETNO - sta to "nije bezbedno". konkertno.

 

cela ova prica me podseca na one tipove koji tripuju kako mobilni telefoni "zrace" pa stavljaju one "nalepnice za zastitu" od 20 dinara sto se kupuju na buvljaku... :udri:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To se uci u gimnaziji na prirodno matematickom smeru i iz lekcija o atomskoj fizici i iz lekcija o organskoj hemiji.

 

Da li ja moram da ti pricham stvari koje sam znash?

Da svaka materija ima "radioaktivne" t.j nestabilne molekula.

Naprimer svaki 15000-ti molekula vode, je nestabilan.

Uz dovoljnu kolichinu vode (negde velichine solarnog sistema u fernom obliku xD ) sa spajanjem takve dve kolichine dobijemo znacajnu nuklearnu energiju. :>

 

Cek da se povratim, zagrcnuo sam se, zamalo da se zadavim.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema to veze sa nobelovom nagradom to je cinjenicno stanje. Dzaba ti taj PHD ako to ne znash.

To se uci u gimnaziji na prirodno matematickom smeru i iz lekcija o atomskoj fizici i iz lekcija o organskoj hemiji.

 

Da li ja moram da ti pricham stvari koje sam znash?

Da svaka materija ima "radioaktivne" t.j nestabilne molekula.

Naprimer svaki 15000-ti molekula vode, je nestabilan.

Uz dovoljnu kolichinu vode (negde velichine solarnog sistema u fernom obliku xD ) sa spajanjem takve dve kolichine dobijemo znacajnu nuklearnu energiju. :>

 

PHYSICS FAIL :rockdevil:

 

Или је то ипак органска хемија... да,да, мора бити то. Чини ми се да сам ту прочитао.

Edited by Миле Ложач

Share this post


Link to post
Share on other sites

PHYSICS FAIL :rockdevil:

 

Или је то ипак органска хемија... да,да, мора бити то. Чини ми се да сам ту прочитао.

 

 

A sta kao nije tako ?

 

ASvaki ELEMENT ima IZOTOP koji je radioaktivan i nestabilan.

To cak moze i da se izracuna.

 

Recimo kao sto rekoh na primer u vodi svaki 150 000 molekul h20 je nestabilan.

 

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

sta to znaci "kablovi su MNOGO STABILNIJI". ali molim te, konkretno objasni (tehnicki) sta pod tim mislis..

 

Ajde ovako, posto se ovde dosta gadjamo pojmovima da se bacimo na narodni jezik.

Kao sto sam vec dao primer Wireless interneta i Adsl-a.

Dakle preko wireless se gube paketi, moze 300 kurac da ometa itd.

Kabli ima svoj put i pichi.

to je fakat cinjenica jedan, sto se tiche struje ili radio signala.

 

 

o cemu bre ti pricas? ja u kuci imam kablovski net koji je ukljucen u wireless ruter preko koga komp downloaduje 24 casa dnevno..

sta je tu "nestabilno", leba ti? dva laptopa i jedan desktop u kuci, i sva tri idu na net (i lokal) preko wirelessa...

 

kucni internet "kroz zicu" ce da bude stvar za muzej vrlo brzo, da ne pricam sto HSDPA cak i kod nas funcionise besprekorno (to vam je onaj "telenor internet" sto se sad reklamira) - ali bukvalno BESPREKONRNO, 5-6 ljudi za koje znam da ga aktivno koriste nikad nisu imali nikakav tehnicki problem, jos samo da pojeftini i da uvedu flat, pa mogu i da otkazem kablovski net...

 

wirless idealisti.

Jel si se zapitao nekad koja tehnologija stoji iza toga :D

Nisu imali problema :D

 

Ajd ce vidimo za neku god, dal nece da ima problema :D

 

 

:) :) "sve je frekvencija", "sve je relativno", "moze da bude a ne mora da znaci", "drz da nabijem", :) :)

jos jedna u gomili fraza. nego reci ti nama KONRKETNO - sta to "nije bezbedno". konkertno.

Nije poenta u tome STA ZNAMO, neg osta NE ZNAMO.

Ja ovde skrecem paznju da jako malo znamo. :>

I da se sam tesla uplasio pojedinih svojih postignuca, sta su "uradila"

Ti jebote imas organ, mozak i cns koji ceo radi na elektrichnim impulsima na odredjenim frekvencija. AJDE DA GA OPALIM SA NEKIM ELEKETRICHNIM IPULSOM FREKVENCIJE KOJA BI MOGLA DA MU NASKODI? ( a svakako postoji )

Ne bi mogl oda skodi?

ZNamo li mi koja frekvencija skodi? Ne. Za sad znamo koja ne skodi.

A tesla nije bio bash biolog, tako da nije mogao da zna da li njegovi bezichni prenosi mogu da utichu na ljudski um i u kojoj meri.

DAkle svaka kenjaza je suvisna :D:evotigana:

 

Postoje zvukovi, boje, koji mogu da te uspavaju, usrece, utuku, sve na razlicitim frekvencijama. TO NIJE MISTIKA TO JE NAUKA I TO VRLO LAKO PROVERLJIVA.

 

cela ova prica me podseca na one tipove koji tripuju kako mobilni telefoni "zrace" pa stavljaju one "nalepnice za zastitu" od 20 dinara sto se kupuju na buvljaku... :udri:

 

pa i zrache, sve zraci kamoli telefon, sad sto to nije dovoljno stetno.

Zraci i monitor, i tv itd.

 

Sve utiche, nije sve relativno, a time sto sve utiche sto se JACHA stvar prenosi, to je VECI rizik, da jedna mala nasa ljudska greska moze da kosta celo covecanstvo.

 

Zato dok vi trchite ka tome da ce da vam bude LEPSI bezichni svet, ja samo kazem da ipak trchite. ;)

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema to veze sa nobelovom nagradom to je cinjenicno stanje. Dzaba ti taj PHD ako to ne znash.

To se uci u gimnaziji na prirodno matematickom smeru i iz lekcija o atomskoj fizici i iz lekcija o organskoj hemiji.

 

Da li ja moram da ti pricham stvari koje sam znash?

Da svaka materija ima "radioaktivne" t.j nestabilne molekula.

Naprimer svaki 15000-ti molekula vode, je nestabilan.

Uz dovoljnu kolichinu vode (negde velichine solarnog sistema u fernom obliku xD ) sa spajanjem takve dve kolichine dobijemo znacajnu nuklearnu energiju. :>

 

Ова прича је почела са добијањем нуклеарне енергије из фосилног горива. Да, већина елемената има стабилне изотопе (веома ретке), али не ово:

 

Da svaka materija ima "radioaktivne" t.j nestabilne molekula.

Naprimer svaki 15000-ti molekula vode, je nestabilan.

 

,,Нестабилни молекули'' су нешто потпуно друго и немају везе са нуклеарном енергијом. Тиме се занима хемијска термодинамика.

 

Када су у питању нестабилни атоми, тачно је да скоро свака супстанца садржи у траговима мале количине неког изотопа, али за самоодржавајућу ланчану реакцију су потребне велике концентрације нестабилних језгара, и потребни су одређени услови да би дошло до апсорбције неутрона који је ослобођен, на шта утиче већи број фактора (нпр. високе брзине ослобођених неутрона морају бити смањене, за шта се морају користити неутронски модератори). Значи, није могуће да до ланчане реакције доведе оних 0,058% деутеријума или сл. већ су потребне високе концентрације (деутеријума), а не његова велика количина.

Такође говори се о вероватноћи радиоактивног распада језга. Неће до њега доћи истог тренутка, тако да није могуће да дође до самоодрживе ланчане реакције код атома код којих је та вероватноћа мала. Значи, само одређени изотопи.

 

Едит: извињавам се што нисам могао раније да одговорим. Дошла екипа на стан.

Edited by Миле Ложач

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bezlicni prijatelju, objasnio ti je sef Mile, i pri tome dodao bitne napomene. Generalno, sjajno je da se time zanimas ali brate onda koristi preciznu terminologiju (generalno) i batali skakanje sa teme na temu.

 

Na stranu sto su molekuli jedno a atomi nesto drugo (generalno molekulima tojest hemijskim jedinjenjima izmedju elemenata se bavi hemija, a atomima i njihovom konstrukcijom i interakcijama fizika) fosilna goriva su nastala od.....gasp....udahni sad....fosila. A fosili su fosilizirani ostaci bioloskih organizama. Bioloski organizmi u sebi sadrze vrlo malu, zanemarljivu kolicinu i koncentraciju radioaktivnih izotopa. Naravno, radioaktivni 'nestabilni' izotop moze da se napravi u laboratoriji od ama bas svakog hemijskog elementa pocev od vodonika. U prirodi malo teze. Zato su nam prevashodno i poznati stabilni izotopi, i na planeti Zemlji postoji preko 300 izotopa od kojih je preko 250 (oko 75%) stabilno. Medjutim ti mesas babe i zabe. Ne treba ti radioaktivni izotop da kreiras nuklearni reaktor. Samo sto ce onda ta reakcija u reaktoru morati da ih kreira da bi se nastavila fisija, u nasem slucaju za mirnodopske upotrebe, kontrolisana. Znaci, ako ne koristis radioaktivne izotope, moras da menjas konstrukciju i komplikujes si zivot. Ali ima 3 tipa reaktora danas generalno u upotrebi i radioaktivni raspad je samo jedan od tipova. Postoje i reaktori (mada ne sluze za 'pravljenje' elektricne energije) koji bas 'trose' i ove brze neutrone, bez neutronskog moderatora. Oni kreiraju fisioni materijal. Svojevrsni perpetuum mobile, jer procesom fisije koriscenjem brzih neutrona (da ne ulazimo u tehnicke detalje, ocekujem veliki + od Ajlin :lol: ) kreira se vise fisionog materijala nego sto se potrosi in the first place!

 

 

Elem, lutas oko nekih stvari, poznajes terminologiju ali je cesto ne koristis pravovremeno. Drugo, analogija ti je falicna. I baba ima picku i deda ima kurac. Svi uslovi su znaci tu za produzenje vrste? Nisu. baba i deda bi imali jezive probleme oko toga da naprave dete iako su prividno svi uslovi tu, na papiru. Sama cinjenica da je neki atom nestabilan, ne znaci nista sama po sebi. Posto je ceo kosmos ukljucujuci i Zemlju prepun nestabilnih izotopa, da to samo po sebi nesto znaci u smislu nuklearne reakcije, mi bi poskakivali okolo svako malo od detonacija. Stavise, kazu da Zemlja nekada davno i jeste. Uran je pre x miliona godina (kao jedini nama znani prirodno fisioni element) bukvalno detonirao 'sam od sebe' (opet, da ne ulazim u detalje, o Ajlin, ocekujem veliku pusu). Posto se tako sav premetnuo u U238, prosao je i taj voz.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...