Jump to content

Nuklearna energija


Rehabilitovani Bagrem

Recommended Posts

Ова прича је почела са добијањем нуклеарне енергије из фосилног горива. Да, већина елемената има стабилне изотопе (веома ретке), али не ово:

 

 

,,Нестабилни молекули'' су нешто потпуно друго и немају везе са нуклеарном енергијом. Тиме се занима хемијска термодинамика.

 

Када су у питању нестабилни атоми, тачно је да скоро свака супстанца садржи у траговима мале количине неког изотопа, али за самоодржавајућу ланчану реакцију су потребне велике концентрације нестабилних језгара, и потребни су одређени услови да би дошло до апсорбције неутрона који је ослобођен, на шта утиче већи број фактора (нпр. високе брзине ослобођених неутрона морају бити смањене, за шта се морају користити неутронски модератори). Значи, није могуће да до ланчане реакције доведе оних 0,058% деутеријума или сл. већ су потребне високе концентрације (деутеријума), а не његова велика количина.

Такође говори се о вероватноћи радиоактивног распада језга. Неће до њега доћи истог тренутка, тако да није могуће да дође до самоодрживе ланчане реакције код атома код којих је та вероватноћа мала. Значи, само одређени изотопи.

 

Едит: извињавам се што нисам могао раније да одговорим. Дошла екипа на стан.

 

ovo podebljano je ono sto sam ja upravo rekao " ako imamo odredjenu Kritichnu masu"

Ja sam se malo pogreshno izrazio, ipak nisam strucnjak pa pogresim sto sta no - razumemo se.

 

:)

 

Bezlicni prijatelju, objasnio ti je sef Mile, i pri tome dodao bitne napomene. Generalno, sjajno je da se time zanimas ali brate onda koristi preciznu terminologiju (generalno) i batali skakanje sa teme na temu.

 

Za pocetak postoji dva razloga sto ne koristim strucnu i preciznu terminologiju:

- Ne pricam sa strucnim i preciznim kadrom ( dakle nisu svi upuceni kao Ti i On)

- Ne poznajem u dovoljno jakim kolichinama terminologiju.

 

Moje znanje se bazira na udzbenicima za prirodno matematicki smer gimnaze + ljudi koji su me spremali od kojih je jedan Magistar Hemije ( inace Pukovnik u penziji iz HBO - hemijska odbrana srbije ) i drugi moj ujak koji je diplomirani hemicahr iz hemijske industrije zupa. Do tih informacija koje ja imam dolazio sam iz razgovora sa njima posto nisu bile bash "obavezne za znanje"

 

sto se tiche stabuilnosti.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Periodic...le_Isotopes.PNG

 

Elem, lutas oko nekih stvari, poznajes terminologiju ali je cesto ne koristis pravovremeno. Drugo, analogija ti je falicna. I baba ima picku i deda ima kurac. Svi uslovi su znaci tu za produzenje vrste? N

 

Dobro majku mu, imam 21 godinu, ne studiram ni fiziku ni hemiju, i postujem na forumu ne branim seminarski, maturski niti doktorat :D

Nemojte da mi zamerate za toliko.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne mozes da imas kriticnu masu koristeci 'fosilno gorivo'. Jel sad jasnije?

 

 

P.S. Ja ti ne zameram, ama uopste. Keep chugging at it. Nije ni poenta da ti mi ista objasnimo, poenta je u zivotu da uvek budes koliko toliko nezadovoljan objasnjenjima pa uvek zveras okolo i raspitujes se sta se 'tamo preko' radi. Kad sam izas'o sa srpskog (dobro de, jugoslovenskog) faksa mislio sam da sam u'vatio Boga za onu stvar. Tako to biva. Onda se prosetas vasionom pa naletis na cudne tipove sa zvakom "sedi sinko u tu stolicu da propustimo par miliona volti kroz tvoju dusu, nes' nista da osetis veruj nam"...Ili "gledaj pravo u taj laserski snop sto ti ulazi u oko (i mozak) sinko, ne mrdaj".

 

Neki ljudi drze svoje diplome po zidu. Kad sam shvatio koliko ne znam, na zapadu izmedju ostalog, spakovao sam diplome u fisek i u podrum. Da me ne podsecaju svaki dan koliko sam glup :mhihi:. Secam se kad smo bili klinci u Juzi i pricali kako cemo jednog dana da odemo na zapad. Ono, kao sanjas da odes kao baja. Onda udjes u salu za konferencije i shvatis da si najgluplji u istoj. E taj filing treba osetiti. Priceless.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mozes da imas kriticnu masu koristeci 'fosilno gorivo'. Jel sad jasnije?

 

Ma mozes. :> sam si reko " u svemiru je sve moguce"

a sto se uospte peglamo oko ove tvrdnje xD

 

Ja sam je uz kurac spomenuo onako, cisto reda radi, da ljudi imaju malo "otvoreniji" um posto vecina misli da nukelarna energija moz da dodje samo iz plutonijuma :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma mozes. :> sam si reko " u svemiru je sve moguce"

a sto se uospte peglamo oko ove tvrdnje xD

 

Ja sam je uz kurac spomenuo onako, cisto reda radi, da ljudi imaju malo "otvoreniji" um posto vecina misli da nukelarna energija moz da dodje samo iz plutonijuma :D

 

Daleko od toga da sam rekao da je u svemiru sve moguce. Mislim da citiras moj PM tebi licno, a tu sam ti rekao da je moguce da postoje jos i svakakvi drugi izotopi (stabilni i nestabilni) 'sve je moguce'. Pogotovu imajuci u vidu da izotope budzimo i sami na Zemlji u laboratorijama vec decenijama.

 

 

Sto se ovog drugog tice, vidi, pusti bre vecinu. Uvek pratis manjinu :rockdevil:. A i cool je. Salim se, dobro deder ljude ne zanima nemoj da si nakraj srca. Dalje, mi taj plutonijum pravimo u toku nuklearne reakcije. Nema tu puno plutonijuma bez transmutacije Uranijuma. Mrka kapa. Gramce-dva.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Иначе, ево кога интересује:

 

http://rapidshare.com/files/245781737/The_Nuclear_Physics_and_Reactor_Theory_Handbook.pdf

 

Прилично лепо објашњено, мада не залази баш у детаље.

 

zahvaljujem. :pivopije:

Imas li nesto o kvatnom skoku. to mene zanima poprilichno a nemam nista? Sem dokumentaraca o kvantnoj fizici koje sam gledao.

 

 

Daleko od toga da sam rekao da je u svemiru sve moguce. Mislim da citiras moj PM tebi licno, a tu sam ti rekao da je moguce da postoje jos i svakakvi drugi izotopi (stabilni i nestabilni) 'sve je moguce'. Pogotovu imajuci u vidu da izotope budzimo i sami na Zemlji u laboratorijama vec decenijama.

 

 

Sto se ovog drugog tice, vidi, pusti bre vecinu. Uvek pratis manjinu :rockdevil:. A i cool je. Salim se, dobro deder ljude ne zanima nemoj da si nakraj srca. Dalje, mi taj plutonijum pravimo u toku nuklearne reakcije. Nema tu puno plutonijuma bez transmutacije Uranijuma. Mrka kapa. Gramce-dva.

 

 

A dobro sry zbog citata sa PM.a :)

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao u uvek kad postuješ bilo šta na YUM, zažalih što sam pogledao temu pa još i dodao svoj glas ... prvo dobro odmeriš da nikoga i ničiju sujetu ne očepiš, ali se uvek nađe neko ko mora da maše svojom pameću ...

 

"Moje znanje se bazira na udzbenicima za prirodno matematicki smer gimnaze + ljudi koji su me spremali od kojih je jedan Magistar Hemije ( inace Pukovnik u penziji iz HBO - hemijska odbrana srbije ) i drugi moj ujak koji je diplomirani hemicahr iz hemijske industrije zupa"

 

To što si u kontaktu sa obrazovanim ljudima ne znači neminovno da je njihovo znaje preskočilo na tebe. Sledeće, ako se hvataš za titule i pojomve, služba HBO u Vojsci znači Hemijsko-biološka odbrana, a ne "hemijska odbrana Srbije".

 

Jbt, ne mogu da verujem da će se ovde stvarno uvek neko naći da na bilo šta odgovori sa "e nije tako, ja sam pametan, može to i drugačije" ... ljudi, šta time postižete, aman? Dersu je super objasnio (ono sa bobom i dedom).

 

Dalje, svi znamo, uključujući i tebe da kad se kaže nuklearna energija da se ne misli na fosilno gorivo ... e sad, što je tebi dosadno, to je druga priča. Umesto da učiš, radiš, juriš sojke, ti se gađaš ovde sa linkovima sa Wikipedije i citatima iz knjiga. Vreme će ti pokazati da je znanje alat za preživljavanje a ne za kurč.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To što si u kontaktu sa obrazovanim ljudima ne znači neminovno da je njihovo znaje preskočilo na tebe. Sledeće, ako se hvataš za titule i pojomve, služba HBO u Vojsci znači Hemijsko-biološka odbrana, a ne "hemijska odbrana Srbije".

 

Znam ja savrshno sta znaci hbo kao sto vidis O je na zadnjem mestu, S ni nema u skracenici hbo. Dakle, iz nekog razloga nisam dao puno ime.

Ne, ne znaci da je njihovo znanje neminovno preskocilo na mene, ako ga nisam :"skupaljao" A skupljao sam ga.

Dakle ne seri.

 

Jbt, ne mogu da verujem da će se ovde stvarno uvek neko naći da na bilo šta odgovori sa "e nije tako, ja sam pametan, može to i drugačije" ... ljudi, šta time postižete, aman? Dersu je super objasnio (ono sa bobom i dedom).

 

Ajd ne seri sta se postize bilo cime ovde.

Dalje, svi znamo, uključujući i tebe da kad se kaže nuklearna energija da se ne misli na fosilno gorivo ... e sad, što je tebi dosadno, to je druga priča. Umesto da učiš, radiš, juriš sojke, ti se gađaš ovde sa linkovima sa Wikipedije i citatima iz knjiga. Vreme će ti pokazati da je znanje alat za preživljavanje a ne za kurč.

 

Kada se kaze nuklearna energija za mene (ne znam za ostale) isli se na stvar koja je toliko jaka da

1. proizvod drzajna atoma onakvih kakvi su.

2. Sadrzi se u svemu. Pa i u fosilnim gorivima. Drugim recima, nukelarna energija MOZE da se oslobodi iz SVAKOG atoma. I to NIKO ovde nije poreko. Porecheno je jedino da ne moze da se prave LANCHANE reakcije, da se od cele jedne mase pa i sire stvori ZNACAJNA nuklearna eksplozija ili ENERGIJA pod kojom moze da se pokrece elektrana.

 

I ne kenjaj mi o sujeti leba ti.

 

Jbt, ne mogu da verujem da će se ovde stvarno uvek neko naći da na bilo šta odgovori sa "e nije tako, ja sam pametan, može to i drugačije" ... ljudi, šta time postižete, aman? Dersu je super objasnio (ono sa bobom i dedom).

 

To je i poenta konverzacije, 2 way street. Sad sto bi ti one way, to je tvoj problem. I to je sujeta, a ne to sto sam ti ja odgovorio. A to "nije tako moze ovako ja sam pametan" isto mogu da stavim i za tvoj post "nesto sto ne moze iz fosilnih goriva" tom nuklearnom energijom verovatno neces nikad moci nista da pokreces sto ima veze sa fosilnim gorivima.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti elektromagnetni talasi bi se prenosili na vrlo visokim frekvencijama a isti imaju tendenciju da ne penetriraju ljuCko telo vec 'klize' po povrsini cak ako je covek diretkno izlozen izvoru. Tesla baby. Posto je Tesla otkrio taj fenomen (slabu provodnost visokih energija na visokim frekvencijama) pravio je show kad mu dodje Mark Twain i dovede neku ekipu iz kafane i kuloara. Tesla se onda kacio na nekoliko miliona volti (frekvencija je bila reda velicine GHz koliko se secam) i pretvarao u zivu buktinju, plamenovi bi 'izbijali' iz njegovog tela, ovi padali u nesvest, urlali u delirijumu, pisali u gace. Naravno, nosio je tad i cipelice sa debelim gumenim djonom i stajao je na specijalnoj platformi koja je jopet izolator, za ne daj Boze.

 

Dobro bre, jel procitao neko nekakvu Teslinu biografiju? Ameri napisali bar 3-4.

 

jes da je off ali moram ovo da podelim s nekim...

imamo na faksu (fizickom) u laboratoriji za nastavna sretstva neki teslin generator, i mi s "uciteljskog" smera radimo neke demonstacione oglede s njim, ono, u'vatis se jednom rukom za onu kuglicu a u drugoj drzis pokvarenu neonku, i ona svetli, i tako te fore za decu... i dodju nam dva lika, pre'stavnici elitnog istrazivackog smera, i ne smeju da se u'vate, krenu da se preznojavaju, "jbg to su kilovolti, ce izginemo..."

jbg, neko ume da resi sistem tri diferencijalne jednacine, a neko zna fiziku :D...

Share this post


Link to post
Share on other sites

to Bezlični: Lepo su te mama i tata (il' ko već) vaspitali, nema šta. Bravo, omladino, takvi kao ti ste budućnost Srbije! (bez ikakvog prenesenog značenja)

 

 

Vidim dokle su nas doveli stariji. ;)

 

Ljut sam brate ljut sam. Mnogo ste govno napravili od sveta, pa ne mogu da ne budem ljut.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jes da je off ali moram ovo da podelim s nekim...

imamo na faksu (fizickom) u laboratoriji za nastavna sretstva neki teslin generator, i mi s "uciteljskog" smera radimo neke demonstacione oglede s njim, ono, u'vatis se jednom rukom za onu kuglicu a u drugoj drzis pokvarenu neonku, i ona svetli, i tako te fore za decu... i dodju nam dva lika, pre'stavnici elitnog istrazivackog smera, i ne smeju da se u'vate, krenu da se preznojavaju, "jbg to su kilovolti, ce izginemo..."

jbg, neko ume da resi sistem tri diferencijalne jednacine, a neko zna fiziku :D...

 

A neko i jedno i drugo. I trece. Ima i' raznih.

 

 

 

Mi smo imali profu koji nas (u)redno vezivo na 220 u voltima. Preko varistora. Da malo 'osetimo' struju, ako cemo vec time da se bavimo. Onda je dizao amperazu pa ko dokle stigne, takmicenje. Brate, kad pocnu grcevi pa ne mozes ni da pustis vise elektrode, obuzima te panika lagano. A profa se smeska i drzi ruku na regleru. Ekipa licitira, ajmo jos 5 mA, mozes ti to. Oko 50mA i preko, tu se vec gine narode. Mi smo isli do jedno 20-25. Ah, mlados' :rockdevil:.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A neko i jedno i drugo. I trece. Ima i' raznih.

 

 

 

Mi smo imali profu koji nas (u)redno vezivo na 220 u voltima. Preko varistora. Da malo 'osetimo' struju, ako cemo vec time da se bavimo. Onda je dizao amperazu pa ko dokle stigne, takmicenje. Brate, kad pocnu grcevi pa ne mozes ni da pustis vise elektrode, obuzima te panika lagano. A profa se smeska i drzi ruku na regleru. Ekipa licitira, ajmo jos 5 mA, mozes ti to. Oko 50mA i preko, tu se vec gine narode. Mi smo isli do jedno 20-25. Ah, mlados' :rockdevil:.

 

 

A zato si ti sad tako normalan. :evotigana::rockdevil:

 

Ajd i ja da se pohvalim.

Mene raspalila kucna elektro instalacija dok sam iamo 6 god, sreca pa sam imao neke klompe.

ono tipa gradila se kuca virele kene zice pa ja reko da ih pipnem da vidim sta ce da bude.

 

kako vec rekoh bog blagoslovio klompe inache ja ne bih bio medj zivima danas.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene je dosta puta udarala struja,jednom su mi cak ostali plikovi na kaziprstu dosta dugo.Cale se jednom paralizovao kratko,radio je nesto na cirkularu ali alternator nije praznio struju po gasenju,i on uhvati za steker,za one dve iglice i mazne ga,a bio je bos.Imao je samo lude srece sto sklopka i na najmanji spoj izbacuje sve osigurace inace bi poginuo

Share this post


Link to post
Share on other sites

ODe nam sva radijacija.

 

Ostadosmo na elektrichnim udarima i koga je koliko puta cepila struja koliko volti.

 

Sta kazete da napravimo medjunarodno takmicenje u tome, u fazonu,

:ja sam kroz zivot isdrzao 3 trafo stanice...

Sto bi znacilo 8 sati pod 220 volti 6 sati po 140 volti, 10 sati pod jednofaznom vezbe radi... etc.... kenjam....

 

Kod vinche ima kafana idite vidite popijte. Vatajte se za gole zice sa strujnim kolima, a ako nemate napravite.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde ovako, posto se ovde dosta gadjamo pojmovima da se bacimo na narodni jezik.

ako je zbog mene - nema potrebe, mozemo da se "gadjamo pojmovima".

 

Kao sto sam vec dao primer Wireless interneta i Adsl-a.

Dakle preko wireless se gube paketi, moze 300 kurac da ometa itd.

nemoj da bezis od onoga o cemu pricamo i da skreces temu.

 

kako objasnjavas da meni komp downloaduje 24 casa dnevno preko wirelessa, pa nema nikakvih izgubljenih paketa i toboznje "nestabilnosti"? i ne samo meni, jos gomili ljudi wireless radi besprekorno. i dalje nisi odgovorio na pitanje: konkretno o nestabilnosti wirelessa i zasto je losiji od kabla - sta to imam "preko kabla" a nemam "preko wirelessa"?

 

wirless idealisti.

Jel si se zapitao nekad koja tehnologija stoji iza toga

Nisu imali problema

 

Ajd ce vidimo za neku god, dal nece da ima problema

opet bezis od odgovora, i izbegavas konkretne argumente.

- sta ce se desiti "za neku godinu"?? zbog kojih problema? uzorkovanih cime?

 

Nije poenta u tome STA ZNAMO, neg osta NE ZNAMO.

Ja ovde skrecem paznju da jako malo znamo. :>

wow! pa ti si nas spasitelj? ti si nas upozorio da "nije bezbedno" i spasao si svet. ti si pravi prorok. ;):)

 

I da se sam tesla uplasio pojedinih svojih postignuca, sta su "uradila"

Ti jebote imas organ, mozak i cns koji ceo radi na elektrichnim impulsima na odredjenim frekvencija. AJDE DA GA OPALIM SA NEKIM ELEKETRICHNIM IPULSOM FREKVENCIJE KOJA BI MOGLA DA MU NASKODI? ( a svakako postoji )

Ne bi mogl oda skodi?

 

ZNamo li mi koja frekvencija skodi? Ne. Za sad znamo koja ne skodi.

A tesla nije bio bash biolog, tako da nije mogao da zna da li njegovi bezichni prenosi mogu da utichu na ljudski um i u kojoj meri.

kakve sad tesla ima veze sa mojim pitanjem: sta nije bezbedno po coveka u bezicnom prenosu signala. vidim da ne znas koje sve "frekvencije" prolaze kroz tebe 24 casa dnevno pa ti ne fali dlaka sa glave zbog toga.. :) :)

 

DAkle svaka kenjaza je suvisna

zasto onda nastavljas da kenjas a nisi naucio gradivo? ;)

 

zaista, najdobronamernije ti kazem: sedi i UCI. vidi se da ne znas prakticno nista o ovim temama, nego si tu i tamo nacuo nesto. lepo je sto imas puno samopouzdanja da se pojavis na nekom forumu i izneses svoje stavove, ali ispadas smesan jer ovde ima ljudi koji to mnogo detaljnije znaju. medjutim, pre nego sto uzmes da ucis bilo sta, posveti se logici. bez logike ti ne vrede ni sve knjige sveta. nabrojacu samo nekoliko logickih gresaka koje si napravio u poruci:

1. korelacija izmedju zvukova i boja koje 'mogu da te usrece ili utuku' i wirelessa i "zracenja" mobilnih telefona. korelacija ne postoji zbog drugacije prirode uticaja. to bi bilo kao kad bi rekao "jel znas da mozes da umres od previse alkohola u krvi? e, i molekuli alkohola imaju rezonantnu frekvencu, pa onda postoji opasnost da je ta frekvenca jednaka wireless prenosu, sto znaci da mozes da se napijes ako stanes blizu antene". :)

2. korelacija izmedju teslinih pronalazaka i onoga o cemu pricamo.

3. centralni argument ti je "skrecem paznju na ono sto ne znamo" da bi plasirao neke svoje licne teze indukovane strahom koji osecas zato sto ne znas dovoljno o materiji o kojoj pricas. :udri:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...