Jump to content

Led Zeppelin


Varda

Recommended Posts

jedno je sigurno: i Black Sabbath i Led Zeppelin su začelnici metala!

Sigurne su tri stvari:

 

1. Prvi bend za čiji žanr je upotrebljen izraz "heavy metal" je Led Zeppelin - 1968.

 

2. Prvi album za koji je upotrebljen izraz "heavy metal album" je "Paranoid" od Black Sabbath - 1970.

 

3. Prvi singl na koji nalepljena etiketa "heavy metal" je "The Nile Song" od Pink Floyd - 1969. Verovali ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurne su tri stvari:

 

1. Prvi bend za čiji žanr je upotrebljen izraz "heavy metal" je Led Zeppelin - 1968.

 

2. Prvi album za koji je upotrebljen izraz "heavy metal album" je "Paranoid" od Black Sabbath - 1970.

 

3. Prvi singl na koji nalepljena etiketa "heavy metal" je "The Nile Song" od Pink Floyd - 1969. Verovali ili ne.

Pa kakve to veze ima?

Ljudi kazu da je CoB power pa nije i vecina ih ljudi smatra power-om ali koj kurac kad nije vec melodic-death. :bigblue:

 

Svi takodje kazu da je Led-Zeppelin "zacetnik" heavy-metala pa ipak nije heavy-metal vec rock. :) To su te bluz solaze i td. da ne nabrajam dalje. :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kakve to veze ima?

Ljudi kazu da je CoB power pa nije i vecina ih ljudi smatra power-om ali koj kurac kad nije vec melodic-death. :bigblue:

 

Svi takodje kazu da je Led-Zeppelin "zacetnik" heavy-metala pa ipak nije heavy-metal vec rock. :) To su te bluz solaze i td. da ne nabrajam dalje. :mhihi:

Ja nisam ni rekao da su heavy metal, jer nisu, kao što ni Sabbath nije metal, a daleko bilo da je Floyd metal. :rolleyes:

 

Po meni, Zeppelin je najčistiji mogući r'n'r, čak nije ni hard rock, dok Sabbath jeste hard rock ali ništa više od toga. Pink Floyd čak nije ni r'n'r, oni su prvo bili psychedelic rock, pa sympho rock, da bi na kraju prešli u AOR, što su sve blaži podpravci. Ali, sama etiketa "heavy metal" prvo je nalepljena na ta tri benda. Naravno da to nema nikakve veze sa onim što se danas zove (i smatra za) heavy.

 

A što se "začetnika" heavy metala tiče, to može biti samo Judas Priest (iz sedamdesetih) ili Sabbath (kad Ozzy je već otišao). Nije to ni Zeppelin, ni "Paranoid", ni Purple, ni šta ti ja znam ko već.

 

Ako ćemo baš da teramo mak na konac, ni Children Of Bodom nisu ni power ni melodic death već najobičniji heavy metal sa vrištavim vokalom. Melodic death su Death, Cynic, Atheist, da ne nabrajam sad. Uporedi Malmsteena sa CoB i videćeš da je to isti kurac, samo se vokal razlikuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurne su tri stvari:

 

1. Prvi bend za čiji žanr je upotrebljen izraz "heavy metal" je Led Zeppelin - 1968.

 

2. Prvi album za koji je upotrebljen izraz "heavy metal album" je "Paranoid" od Black Sabbath - 1970.

 

3. Prvi singl na koji nalepljena etiketa "heavy metal" je "The Nile Song" od Pink Floyd - 1969. Verovali ili ne.

The Nile Song? Interesantna informacija.

 

Ja sam cuo da je izraz 'heavy metal' prvi upotrebio menadzer Blue Oyster Culta, u pokusaju da opise kakvu muziku svira bend.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Disasterpiece

Zeppelini su Hard Rock!

bili i ostali ... Rok je mrtav otkako su se oni i grupe poput njih raspale i raspustile...

 

neki dan sam cula da je Him rok jos neke grupice ne znam kako se zovu... :lol: ...

smesno nek se malo ljudi saberu... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam cuo da je izraz 'heavy metal' prvi upotrebio menadzer Blue Oyster Culta, u pokusaju da opise kakvu muziku svira bend.

 

Ja sam gledao istoriju metala na vh1 i rekli su da je prvi put uptrebljen izraz ''heavy metal'' u Rolling Stone časopisu 1970 (ili tu negde) i niko nije znao (kao ni sad :bigblue: ) na koga se to odnosilo,a prvi put se čuo izraz u pesmi Born To Be Wild od Steppenwolfa ja mislim

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Steppenwolf su prvi uveli taj izraz u tekst, tako da je ostao zabeležen.

 

Inače, malo sam još kopao i otkrio da je samu sintagmu "heavy metal" prvi put upotrebio Vilijem Berouz u romanu "Soft Machine". On je taj izraz koristio kao metaforu za teške droge. Možda se baš zato i vezao za muziku?

Edited by Hudini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Steppenwolf su prvi uveli taj izraz u tekst, tako da je ostao zabeležen.

 

Inače, malo sam još kopao i otkrio da je samu sintagmu "heavy metal" prvi put upotrebio Vilijem Berouz u romanu "Soft Machine". On je taj izraz koristio kao metaforu za teške droge. Možda se baš zato i vezao za muziku?

 

Hmmmm... Interesting :D:uhoh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam gledao istoriju metala na vh1 i rekli su da je prvi put uptrebljen izraz ''heavy metal'' u Rolling Stone časopisu 1970 (ili tu negde) i niko nije znao (kao ni sad :bigblue: ) na koga se to odnosilo,a prvi put se čuo izraz u pesmi Born To Be Wild od Steppenwolfa ja mislim

:pivopije:

Ja sam pratio VH1 dosta i shvatio da su sranej veliko, ne veruj toliko tom kanalu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače, malo sam još kopao i otkrio da je samu sintagmu "heavy metal" prvi put upotrebio Vilijem Berouz u romanu "Soft Machine". On je taj izraz koristio kao metaforu za teške droge. Možda se baš zato i vezao za muziku?

Zaboravio sam ovde da dodam da je taj roman objavljen 1962, znači u vreme kad su Bitlsi furali usne harmonike.

 

Ja sam pratio VH1 dosta i shvatio da su sranej veliko, ne veruj toliko tom kanalu...

Upravo tako. Taj kanal pravi takve dokumentarce da se zapitaš da li je to stvarno o bendu o kom govore ili su zamenili tekstove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Black Gruja

Da ostavimo filizofima da razmisljaju o tome sta je heavy metal a sta hard rock i da se vratimo na temu. Koja je po vama licno najbolja pesma Led Ceppelina? Meni licno Immigrant Song :muzicar: !!!

Takodje se slazem da je vh1 sr*nje, ali ponekad mozes da ulovis poneki spot Maiden-a i Doors-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ostavimo filizofima da razmisljaju o tome sta je heavy metal a sta hard rock i da se vratimo na temu. Koja je po vama licno najbolja pesma Led Ceppelina? Meni licno Immigrant Song :muzicar: !!!

Takodje se slazem da je vh1 sr*nje, ali ponekad mozes da ulovis poneki spot Maiden-a i Doors-a.

Može da se uhvati dosta dobrih stvari na VH1, dobar program skroz.

 

A najbolje stvari od Zeppelina... Prva, bila i ostala, Stairway to heaven.

Zatim: In my time of dying, I'm gonna crawl, Immigrant song, Ramble on, Four sticks, The Rain song, The Crunge, Achiles last stand, Heartbreaker, No quarter, Dancing days, Royal orleans, Friends, Since I've been loving you, Misty mountain hop, Carouselambra... Setiću se još desetak njih za par sekundi.

 

:rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...