Jump to content

Azra


Nestvarna

Recommended Posts

  • 8 months later...
Текстови овог човека имају највећу вредност у историји оне старе Југе. Толико. И довољхо, рекао бих.

 

:pivopije:

 

Dzoni je neverovatno pametan covek. Gledam danas na you tube neke njegove izjave pred sam pocetak rata, covek je sve predvideo i ostao mirotvorac, nije dao da ga zatruju prljavom propagandom i za to cu da ga postujem vecno.

 

A tekstovi njegovih pesama su vrh, nesto sto domaca scena jos dugo nece imati....a nije ni zasluzila da ima

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Johan je specificna pojava u nasoj kulturi, ne samo muzici...kazem nasoj,jer jbg sve je ipak to bilo nekad isto...textovi,glas,ta njegova harizma...a to sto on sad laje,pa jbg jedini odgovor na to moze biti:i to je taj prokleti Branimir kog ili volis ili mrzis...ja ovo prvo,i pored svega...

tesko je izdvojiti neku pesmu kao najbolju,ali eto sad mi na pamet pada rodjen da budem sonjo...ja sam sitna marioneta u ovo profitersko vreme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Red Witch
Johan je specificna pojava u nasoj kulturi, ne samo muzici...kazem nasoj,jer jbg sve je ipak to bilo nekad isto...textovi,glas,ta njegova harizma...a to sto on sad laje,pa jbg jedini odgovor na to moze biti:i to je taj prokleti Branimir kog ili volis ili mrzis...ja ovo prvo,i pored svega...

tesko je izdvojiti neku pesmu kao najbolju,ali eto sad mi na pamet pada rodjen da budem sonjo...ja sam sitna marioneta u ovo profitersko vreme...

 

Svaka cast, svaka rec koju si napisao je na mestu. Dzonija ILI VOLIS ILI MRZIS. Dodala bih samo da njega ne moze bas svako da razume i u tome je njegova velicina (tekstovi koje on pise nisu za siroke narodne mase)... A sto se najbolje pesme tice, zaista je tesko odabrati, ali moj izbor bi bio KAD FAZANI LETE. Jos jednom, respect i svaka cast na komentaru.... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast, svaka rec koju si napisao je na mestu. Dzonija ILI VOLIS ILI MRZIS. Dodala bih samo da njega ne moze bas svako da razume i u tome je njegova velicina (tekstovi koje on pise nisu za siroke narodne mase)... A sto se najbolje pesme tice, zaista je tesko odabrati, ali moj izbor bi bio KAD FAZANI LETE. Jos jednom, respect i svaka cast na komentaru.... :rolleyes:

 

Moram da se slozim sa Vama. Dzoni nije pisao muziku za siroke mase, a oni koji ga mrze su sitne dushe, glupaci za koje Dzoni i nije pisao svoje tekstove.

 

I kao sto Dzoni jednom prilikom, bez lazne skromnosti, rece "ja imam, fakat, bar 200 dobrih pesama" tako da ne mogu da kazem koja je najbolja, ali mogu reci koja mi je nekako posebno draga, a to je "vrata podzemnih voda" sa Ravno do dna......

 

Da se ne lazemo, Johan nikad nije bio neki opasan muzicar - gitarista, ali njegova snaga je upravo u tekstovima. Kao sto Satrianiju nikad nije padalo na pamet da forsira ono u cemu nije dobar (a to je pisanje tekstova i pevanje) tako i se i Dzoni fokusirao na ono sto najbolje redi - pise ultra genijelane tekstove uz solidno muziciranje na gitari.. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Red Witch
Moram da se slozim sa Vama. Dzoni nije pisao muziku za siroke mase, a oni koji ga mrze su sitne dushe, glupaci za koje Dzoni i nije pisao svoje tekstove.

 

I kao sto Dzoni jednom prilikom, bez lazne skromnosti, rece "ja imam, fakat, bar 200 dobrih pesama" tako da ne mogu da kazem koja je najbolja, ali mogu reci koja mi je nekako posebno draga, a to je "vrata podzemnih voda" sa Ravno do dna......

 

Da se ne lazemo, Johan nikad nije bio neki opasan muzicar - gitarista, ali njegova snaga je upravo u tekstovima. Kao sto Satrianiju nikad nije padalo na pamet da forsira ono u cemu nije dobar (a to je pisanje tekstova i pevanje) tako i se i Dzoni fokusirao na ono sto najbolje redi - pise ultra genijelane tekstove uz solidno muziciranje na gitari.. :pivopije:

 

:pivopije: Tekstovi, tekstovi i samo tekstovi... To je ono sto je Azru izdvojilo i obelezilo... To je ono zbog cega toliko volim Dzonija i njegov bend...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Džoni je egocentrični kučkin sin, ali može mu se. Inteligentan, harizmatičan, stamen. Njegovi tekstovi su obeležili period u kojem su radili, nijedna pesma nije trivijalno i namenski napisana. Pobegao je od fanova, benda, sebe, ali zašto mu uzeti za zlo kad je ionako domaća rock muzika zamrla.

 

 

Vrati se Džoni, sve ti je oprošteno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Džoni je egocentrični kučkin sin, ali može mu se. Inteligentan, harizmatičan, stamen. Njegovi tekstovi su obeležili period u kojem su radili, nijedna pesma nije trivijalno i namenski napisana. Pobegao je od fanova, benda, sebe, ali zašto mu uzeti za zlo kad je ionako domaća rock muzika zamrla.

Vrati se Džoni, sve ti je oprošteno...

 

A i zasitio se, osetio je da su ga muze napustile, pa i sam je rekao Boru Djordjevicu da se ostavi muzike i da su i njega muze napustile. Dnas kako kaze u Holandiji samo ponekad uzme u ruke gitaru, cisto da se podseti nekih stvari, da se ne zaborave. Komsije mu do skoro nisu uopste imali pojma da je on u YU bio poznata licnost, muzicar. To volim kod njega, znaci ne istice se, ne hvali, zivi skromno, ne pati za slavom i parama.

A kao sto je jednom prilikom rekao "ne zelim svirati onima koju su u rukama drzali oruzje". On se borio protiv rata, protiv gluposti, a zbog toga je u HR proglashen za izdajnika, ovde nije prihvacen i shvacen i najbolje je bilo da digne ruke, ode u inostranstvo i pokusa da zaboravi sve ovo ovde.

 

Secam se jednog intervjua, pita ga novinarka kao zasto ne reklamira novi album, kako misli da ga proda ako ne reklamira, a on nju pita da li je cula nekad za Dostojevskog, ona glupaca kaze da jeste, a onda nju Dzoni pita da li je ikada videla da se Dostojevski reklamira preko TV, i glupaca je odmah zacutala, a Dzoni je dodao da se kvalitet uvek sam probije do onih koji ga prepoznaju... :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kao sto je jednom prilikom rekao "ne zelim svirati onima koju su u rukama drzali oruzje". On se borio protiv rata, protiv gluposti, a zbog toga je u HR proglashen za izdajnika, ovde nije prihvacen i shvacen i najbolje je bilo da digne ruke, ode u inostranstvo i pokusa da zaboravi sve ovo ovde.

 

"Jebeš umetnost koja je prvo podobna pa onda sve ostalo"

 

Njegova muzika se vodila prvenstveno tom ideologijom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest obicni_alkos

Azra - Pametni i knjiski ljudi

 

večeras sam s čerom bio

u kavkazu uz pljuge i pivo

raspravljali smo mnoge stvari

i kužili svijet

 

čeri spike nikad dosta

pita me o planovima

smije mi se baca foru

da osniva bend

 

a u sebi nemoć krije

da promijeni stil manire

da zablista u onom

u čemu je jak

 

jer i on kao i drugi

pametni i knjiški ljudi

istrosio se vremenom

skroz na skroz

 

vani kiša i dalje sipa

ništa novo pod neonom

šankerica bocom boži

istjeruje dug

 

kažem čeri da smo stranci

kao što to i morrison reče

usamljeni marginalci

polusvijet

 

a čera me i dalje sluša

pije pivu pljugu duva

gleda nekud u daljinu u noć

 

jer i on kao i drugi

pametni i knjiški ljudi

istrošio se vremenom

skroz na skroz

 

 

Kako niko da se seti ovog izvanrednog teksta . A taman i da

opravdam svoj nick . :D Baš u zadnje vreme se

mogu pronaći u ovom tekstu ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest obicni_alkos

Azra - Proljece 13 u decembru

 

proljeće čak i u decembru

trinaestog

ili bilo kog drugog

 

proljeće stoji iza barikade

s podignutom rukom

zar sumnjaš u svoju djecu

misliš da ne pamte

 

kaži da li te pitaju za put prema nebu

cijena je sigurno visoka

kaži da li te pitaju sa bijesom u sebi

ne tajeći ništa

ne htijući mnogo osim života

 

o čemu razmišlja obrisano lice

između dva osmijeha

i nakanom tamnijom od noći

o čemu razmišlja dok zuri u tvoju ženu

stvorenje niotkuda možda te provocira

 

 

Još jedan odličan tekst .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Fakat se ne biraju sredstva, seljacine uvijek u prve redove

gledam samo njihova lica, slavna artiljerija stize na cilj

... ja sam tu slucajno i prokleto sam ljut

 

Neponovljiv lik, napravio sta je hteo i sklonio se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Poljubi me ravno u dupe''

 

Džoni je očito tada bio pod nekim zlim koktel drogicama - jer mu je taj tekst

totalna psihodelija, nepovezano,krajnje konfuzno.

 

Text u toj pjesmi mozda jeste malo konfuzan, ali tu sam stvar jos davno svario kao Dzonijev krajnje cinicni komentar na malogradjanstinu i dosadan zivot samoumisljenih ‘velikih faca’ i skorojevica, pa im on zbog toga kaze ono sto je u naslovu pjesme ;)

Uglavnom, mislim da postoje pjesme sa jos komplikovanijim tekstovima nego sto je ovaj, npr ‘Kao i jucer’, ‘Duboko u tebi’, ‘Obrati paznju na posljednju stvar’, ‘Ne prodajem nasmijesenog psa’ itd

:pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi Djonijevi tekstovi su dvosmisleni, trosmisleni, on nikad nije pravio plitke pesmice. Za neke pesme cak moras poznavati i neka desavanja u zemlji, svetu, Zagrebu u to vreme da bi totalno skapirao. Mene je prvobitno bunila pesma "Proljece je 13. u decembru" dok nisam procitao o Poljskoj revoluciji i shvatio sta je u stvari pesnik hteo da kaze.

 

Taj covek je genije i uzasno mi se svidja sto se drzi svojih principa pa ma kakvi oni bili :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...