Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

kad platite nesto paypalom na ebay-ju (na primer, ali isto vazi i za ostala placanja), po defaultu se sa kartice skidaju dinari (po nekom kursu koji njima odgovara).

 

nisam siguran da li paypal ili banka rade konveziju. mislim da je PP pitanju jer je moguce podesiti PP da skida u evrima sa kartice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako placas u evrima nema nikakve konverzije, skida ti tacno koliko si platio robu. Ako placas u dolarima onda banka radi konverziju evro-dinar-dolar, znaci tu banka radi duplu konverziju valuta i tu zaradjuje proviziju. Naravno deru zesce jer je raspon izmedju prodajnog i kupovnog, tipa 10 dinara, a u menjacnicama do 1 dinar.

 

kad platite nesto paypalom na ebay-ju (na primer, ali isto vazi i za ostala placanja), po defaultu se sa kartice skidaju dinari (po nekom kursu koji njima odgovara).

 

ne skidaju se dinari nego se vrsi konverzija u dinar, pa u dolar, ako se placa u dolarima a racun je u evrima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet ja o uštipcima

Ovo je primer računa koji daje PP

 

 

 

eGaUULI.png

 

 

 

Ako ja dobro razumem, ja sam njemu platio u dinarima, a on je dobio evre. Tako da sa moje strane, sve je po PS-u. Jedino ako on je registrovan u Srbiji, a ne može da dobije ovaj iznos u RSD, onda on ima problem

 

Znam kako izgledaju računi na PP, i ja ga koristim, pa kapiram da može biti zbunjujuće.

 

LoveHateLove je napisao kako to ide - vrši se konverzija. Ne može da se plati u dinarima preko PP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako placas u evrima nema nikakve konverzije, skida ti tacno koliko si platio robu.

 

zavisi koju karticu koristis, ali u opstem slucaju gresis. ako na primer koristis telenor karticu (koja je vezana za dva racuna, dinarski i devizni) - paypal ce ti po defaultu konvertovati u dinare i skinuti dinare sa kartice. dakle, platio si u dinarima i na svim bankovnim izvodima se ta transakcija vidi kao dinarska.

 

da ne vadim sad screenshotove ebankinga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, samo mi onda nije jasno kako Novinarnica posluje i kako im niko ne piše kaznu :)

 

neće niko da se zamajava s takvim transakcijama kad su mali iznosi u pitanju, besmisleno je

 

još jedno saopštenje NBS:

 

http://www.nbs.rs/internet/latinica/scripts/showContent.html?id=6835&konverzija=yes

 

Takođe, Narodna banka Srbije ističe da kompanija PayPal nema zakonske prepreke da svoj servis ponudi rezidentima za plaćanja u Srbiji u domaćem platnom prometu ukoliko dinar stavi na svoju listu valuta s kojima posluje, kao što je to učinila, na primer, s ruskom rubljom, češkom krunom, mađarskom forintom, malezijskim ringitom, poljskim zlotom, turskom lirom, filipinskim pezosom itd. Takva odluka isključivo zavisi od PayPal-a, njegove procene poslovnih interesa i namere da proširi broj klijenata u Srbiji.

 

dakle, plaćanje preko PayPal se ne može smatrati dinarskim plaćanjem ni u kom slučaju

 

svaka drugačija priča je igranje tumačenja propisa protiv NBS

Share this post


Link to post
Share on other sites

zavisi koju karticu koristis, ali u opstem slucaju gresis. ako na primer koristis telenor karticu (koja je vezana za dva racuna, dinarski i devizni) - paypal ce ti po defaultu konvertovati u dinare i skinuti dinare sa kartice. dakle, platio si u dinarima i na svim bankovnim izvodima se ta transakcija vidi kao dinarska.

 

da ne vadim sad screenshotove ebankinga...

 

Dobro, zavisi od kartice, ali vecina ima internet karticu vezanu za devizni racun u evrima. To funkcionise kako sam naveo. Mada i tu ima opcija da li ces da ti PP vrsi konverziju ili banka. Vise se isplati da banka to radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuruze, linkovu koje si kačio sa sajta NBS-a su iz 2013 i 2014, a zakon o platnim uslugama je iz 2015. Ne znam da li je u poslednjih godinu dana bilo još nekih novih propisa za tu oblast

 

Keramičar, Dule i Đovakova tašta se udružili

https://pistaljka.rs/home/read/541

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma dzaba se kreci sa svim ovim podacima, i da Vucic ima jos 5 stanova na njegovo ime, narod guta njegove gluposti i to je to. Ovoj drzavi ne treba reset vlasti, treba reset naroda, jedno kolektivno ispiranje mozga (mada ovi to vec rade u njihovu korist jelte) na suprotnu stranu. Ja sam se iselio iz Srbije i nadam se da cu uskoro prestati da pratim vesti ili bilo sta u vezi Vucica i ostalih govnara, pobego sam od toga a opet se drzim takvih gluposti i gledam kako da pomognem ostalima da se bore protiv budala na vlasti. Uzalud sve ovo izgleda

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuruze, linkovu koje si kačio sa sajta NBS-a su iz 2013 i 2014, a zakon o platnim uslugama je iz 2015. Ne znam da li je u poslednjih godinu dana bilo još nekih novih propisa za tu oblast

 

nema veze, PayPal nije stavio dinar na svoju listu valuta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zemun je bio problem u DJB, koliko sam skontao bila je neka svadja oko toga ko ce da predstavlja Zemun i dosta ljudi je izaslo iz DJB nakon te rasprave, ne znam ko je ova, ali realno, za tako jaku i zajebanu (politicki) opstinu, osoba kojoj je uspeh u zivotu da je prevodilac je smejurija.

  • Upvote 1
  • Downvote 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne lupaj. Samo sam kazao da mislim da je bolje da tako jaku opstinu predstavlja "jaka" osoba sa debelim CV-om, iskustvom, dostignucima, neko ko ce da lobira i da povuce ljude da glasaju za njega. Ko ce da glasa za programera ili prevodioca koji celog zivota radi samo to, i karijeru nije prebacio na mnogo visi nivo? Ne moras se sloziti sa mnom niti ocekujem.

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...