Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

U postojećem sistemu Palmi je potreban Vučić da bi on (JS) imao 6 mesta u republičkoj skupštini, tj. 3 u vojvođanskoj (!). Možeš li zamisliti neku vrstu većinskog izbornog sistema u kom neko u Vrbasu glasa za lika iz Jedinstvene Srbije?

S druge strane, Vučiću je potreban Palma, tj. 10 stranaka u koaliciji da bi imao apsolutnu (2/3) većinu bez mnogo cimanja. Tj. svejedno mu je da li neko u Jagodni glasa za SNS, SPS, JS... U zamenu će im republika dati sve što treba (novac iz republičkog budžeta, odrešene ruke da krši zakon i sl.). Opet, u slučaju neke vrste većinskog sistema, ta izborna jedinica bi dobila možda tri mesta u parlamentu, od kojih bi SNS uzeo jedno ili dva bez obzira da li je Palma sa njim ili ne.

Ja ne kažem da i u drugačijem sistemu ne bi u Jagodni 20 godina jahao neki Palma, ali je pitanje da li bi mogao toliko da se bahati. Ako bi npr. kao u Švajcarskoj veći deo poreza ostajao na lokalu, a manji se slao u centralu, onda bi od republike dobio šipak. Ako bi npr. Pomoravski okrug bio jedna izborna jedinica, sa svojom upravom, onda džabe Palmi što je jak u Jagodini, ako se Paraćin i Ćuprija takođe pitaju kakva će se politika voditi u tom kraju.

Uopšte nije bitno šta je i kako bilo u Srbiji pre 100 ili 200 godina, šta je i kako bilo u Nemačkoj pre 20 ili 200 godina i slično. Bitno je jedino kako da promenimo trenutni sistem tako da minimizira mogućnost zloupotrebe i prekrajanje izborniih rezultata (kupovina svega i svakoga). Nijedno postojeće rešenje ne treba preslikati 100%, već treba dobro razmisliti kakvo nas uređenje može zaštititi od novog Vučića, Tadića, Slobe... i njihove apsolutne vladavine.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

to što pričaš nije decentralizacija. Kako će se birati predstavnici u zakonodavnom telu su jedna stvar, decentralizacija se tiče izvršne vlasti.

Ovo za parlament ti čak i nije loše, ali za početak ne može da reši neke stvari poput toga da su, kad već spominješ Vrbas, fabriku ulja komunisti premestili iz Leskovca u Vrbas i time direktno oštetili Leskovac. Dođe Čanak i pita di su njegovi novci, a ne pita za Leskovac. Pritom ne znam kako bi se nejednakost rešavala ako bi bogatije opštine zadržavale neoporezovan novac za sebe. Hajde da se Paraćin i Ćuprija i još neka siromašnija opština pitaju isto kao i Jagodina, ok, ali to je i dalje geografsko grupisanje, a npr ne može da odredi kako da Leskovac odlučuje šta se troši u Vrbasu, što je takođe bitno.

A to onda znatno komplikuje ono što centralizovani Beograd znatno bolje rešava, kada bi zaista imao snagu. Da ne pričamo da ti lokalni predstavnici moraju biti nepotkupljivi, što je teško za očekivati u Srbiji.

A naravno da jeste bitno šta je bilo u nemačkoj pre sto godina jer tada je Nemačka zapravo postala ekonomska sila. Nije postala prvo demokratska i liberalna već je prvo postala sila kao autoritarno carstvo, čak je bila sila i kao nacistička Hitlerova država, pa tek onda čula za ljudska prava.

Pa to je ključna stvar oko tranzicije. Jedni kažu prvo ekonomija pa demokratija (po cenu da ekonomiju sprovede diktatura - Čile, Singapur, Južna Koreja), drugi prvo demokratija pa ekonomija (što se nije nigde desilo).

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://rs.n1info.com/Vesti/a596487/Obradovic-s-pistaljkom-prekinuo-sednicu-Skupstine-obezbedjenje-ga-iznelo-iz-sale.html

 

Ništa posebno u principu, ali mi je interesantno kako su liberalčići u komentarima ovlažili na Boškića. 
Sve u fazonu "Nisam pristalica Dveri, ali svaka čast". To dosta pokazuje njihovu pravu ropsku psihologiju. 

Pristojna Srbija Saše Stanis Jankovića oduševljeno aplaudira klasično radikalskim trolovanjem skupštne. 

E moja Srbijo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi aplaudiraju cinu pobude, cak i kada je realno retardiran.

To vise govori o nasoj opoziciji i stanju u skupstini, nego o ljudima.

Edited by 23/16
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravski, 
jasno je koju paralelu praviš, i slažem se potpuno. 
Samo što se ne slažem sa nekim teoretičarima da je opozicija kupljena. Smatram da su Tadić i Sergej ispod intelektualnog nivoa da budu kupljeni. Oni rade na ruku Vučiću čisto iz sopstvene gluposti. 

Kad smo već kod afričkih diktatora, jedna od mojih omiljenih izreka je od Idi Amin-a: 
"Garantujem slobodu govora, ali ne garantujem slobodu posle govora" 

Zamisli lepog sveta gde to neko kaže Vučićeviću ili Danici Vučinić. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne mora čak ni biti personalno, iako se vidi da jedino brinu zbog Đilasa, ovi ostali ih ne plaše

dovoljno je i da napune opozicione stranke nekim svojim dilejama

kako ide ona priča Bernarda Šoa, o nekoj grupi anarhista, gde jedan od njih polako primećuje da su drugi anarhisti u grupi zapravo ubačeni agenti, i polako završi kao jedini koji nije agent, dakle čitava anarhistička grupa prerušenih debeovaca. I onda je kao rešenje našao da se i on maskira u anarhistu :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato je potrebno ograničiti prostor u kom će i izabrani i opozicioni predstavnici moću da manipulišu.

Najveći problem naše ekonomije je što ne može da funkcioniše u ovim uslovima. U slučaju drugačijeg sistema bi i ekonomija funkcionisala bolje. Mnogi ljudi koji beže odavde ili traže način da plate manji porez, ne rade to zbog ekonomskih razloga, već zbog politčkih. Da li će nam privredni rast biti 4% ili 7% to je manje bitno. Bitno je da postoji sigurnost i da možeš da praviš dugoročne planove. Mislim, ja u Kini ne bih živeo ni za švajcarsku platu i rast privrede od 8%

Meni je zaista ok da 40% svoje bruto plate dam državi, ako će taj novac biti potrošen na nešto normalno, a ne na novogodišnju jelku od 80.000€. Beograd neposredno pred kraj godine dobije 100.000.000 RSD iz republičkog budžeta i nikom ništa. I to ode za rasvetu i koncert uhleba. Zamisli poslanike iz Svilajnca ili Bajine Bašte kako (moraju da) glasaju za tu odluku i da se posle vrate u svoje mesto u kom 50% ljudi radi neprijavljeno, 12 sati dnevno, 7 dana u nedelji za 25.000 RSD, i da to objasne svojim glasačima.

Ja ne kažem da sav novac sa lokala treba tu i da ostane, ali da za republički budžet ide 15% a ne 85%. I da npr svake godine 5,10,15... najsiromašnijih opština dobije dodatani iznos u poređenju sa ostalima. Nešto kao pikovi za NBA draft :D Usvakom slučaju, mi treba da napravimo sistem koji nam odgovara, a ne da čekamo Vučića, Đilasa, Boška...

@Elf
Što se Boškovih akcija tiče, neprijatelj mog neprijatelja je moj? :D

Vidim ti bi da ukineš slobodu govora jer ti se ne sviđa ko šta priča? Sloboda govora ne podrazumeva da uđeš u prepun bioskop u vičeš : "Požar" (što radi Vučićević). A prilično sam siguran da Danica ili neki normalan novinar to ne radi. Kakve druge gluposti pričaju, to me ne zanima. Zato ih i ne slušam, tj . ne gledam. Kako je dobro kad čovek ima izbor ;)

Srbi: Narod koji misli da su visoke kazne i ukidanje osnovnih ljudskih prava dobra stvar za društvo i da će im doneti bolji život
Isto Srbi: Narod koji mrzi komuniste jer su streljali saradnike okupatora i slali ljude na Goli Otok zbog kritike
Mada, siguran sam da bi ovaj put to bilo drugačije. Sto posto. Mora biti.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

brate, ništa ne primeniš od kritike... ako je potrebno ograničiti poslanike, vala potrebno je ograničiti i ekonomiju. Neće biti da je tamo neki Mišković ograničen, pre će biti možda da neki sitniji preduzetnici imaju probleme, ali Mišković vrlo teško. Pa u Srbiji niko ne ubire progresivni porez, šta filozofiramo dalje od toga, čak i sada će im porez oprostiti "zbog korone". Mišković verovatno i krši zakone što se tiče monopola, a čak i da ne krši zakone, donose se odluke koje njemu pogoduju i sprovodi se politika u njegovom interesu.

I to se radilo i za ove i za one vlasti, no ljudi zaboravljaju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

34 minutes ago, Srbin Hamza said:

I to se radilo i za ove i za one vlasti, no ljudi zaboravljaju. 

Mislim da niko ne zaboravlja.

Mozda imam los dojam, ali kada citam tvoje poruke zakljucak je uvek isti - nece biti nista bolje ako se promeni vlast, dobro nam je i ovako.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 minutes ago, 23/16 said:

Mislim da niko ne zaboravlja.

Mozda imam los dojam, ali kada citam tvoje poruke zakljucak je uvek isti - nece biti nista bolje ako se promeni vlast, dobro nam je i ovako.

 

zavisi šta misliš pod tim "ništa bolje". Za početak, obe strane su desničarske, iako je jasno da je opozicija umerenija neoliberalna desnica. Ali umerenija neoliberalna desnica poput Obame npr je dovela Trampa. Umerenija neoliberalna desnica je dovela Mađarsku u stanje da izglasaju Orbana. U Britaniji došlo do Breksita.

i sad neko misli hajmo unatrag. Samo se vratimo nazad, premotamo traku, rewind i sve će biti kao pre, a to pre je dovelo do ovog sada. 

Dakle, sve vraćanje natrag je prvo kratko poboljšanje a onda i ponovni pad ako neoliberalna desnica ne bude eliminisana. A ja ne čujem da oni hoće da eliminišu svoju politiku od ranije. Pa Božidar Đelić je napisao knjigu i sve što je napisao u knjizi oko ekonomije sproveo je Vučić.

Zamrzavanje plata, smanjenje penzija, Vulinovo ministarstvo rada, sve je pod Vučićem pritegnuto i sprovedeno. A piše u knjizi Đelića "Kada će nam biti bolje". 

dakle, po meni je to nedovoljno, ljudi možda odahnu koju godinu ali problemi se neće rešiti. U stvari, deluje da neke baš i briga za suštinske promene, samo da ne gledaju Vučića na TV. Da se razumemo, ja bih glasao za NDBg ili za SDU, iako i kod njih mislim da ima manjkavosti, ne bih sigurno glasao za Vučića.

Samo to razmišljanje unazad me zapanjuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

31 minutes ago, Srbin Hamza said:

i hajmo unatrag. Samo se vratimo nazad, premotamo traku, rewind i sve će biti kao pre, a to pre je dovelo do ovog sada. 

Mislim da niko nece da se vratimo na staro. Niko ovde nije preterani ljubitelj saveza (ispravite me ako gresim) i svi smo za neku novu opciju.

Ja bih voleo da institucije pocnu da funkcionisu i onda me nece preterano zanimati ko je na vlasti.

Slazemo se valjda svi da se to pod Vucicem nece desiti. Da li ce se desiti ako savez dodje na vlast?

Pa ne znam, ali znam da cemo njih srusiti dosta lakse nego Vucica. Cak i ako se vlast promeni, necemo imati jednu stranku sa vise od 50%. Za mene je to dovoljan korak napred.

 

Opet, ja sam samo ubogi programer, ostavljam mogucnost da na stvari gledam potpuno pogresno 🙂 .

 

Edited by 23/16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da zakoni treba da budu takvi da odgovaraju manjima i slabijima, a ne megakorporacijama. Oni će se svakako snaći. A kod nas (a i šire) sve naopako.

Da li bi nam bilo bolje da je SzS na mestu SNS-a? Verovatno da. Da li bi nam bilo dobro? Verovatno ne. Problem je što bi smenom SNS-a, a bez ključnih promena, za 5-10 godina opet dobili neku verziju SNS-a.

Evo sad se PSG premišlja da li da izađe na izbore. Čak i da izađu, čak i da opozicija dobije 30% glasova, šta onda? DJB, Dveri, DS... su 4 godine u Skupštini i ništa nisu uradili. Niti mogu išta da urade. Znamo da su davali neke dobre predloge, glasali protiv glupih, bunili se, i ništa nisu uradili. Nisu čak dobili ni nove birače. Ok, imaju redovna primanja i to je to.

I kao, ako sad ispušimo, čekaćemo sledeću šansu do 2024/2025. Ne, ako sad počnemo da radimo na promeni sistema, druga prilika će biti 2022. kada pola miliona ljudi dođe ispred Skupštine i donese predlog novog Ustava, po zakonu o narodnoj inicijativi. I to takvog da će ga prihvatiti i Ne Davimo Beograd i Dveri i DS. Oko politike i koalicije se nikad neće složiti, niti bi trebalo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni to zvuči kao da odeš kod zubara koji ti sjebe zube. 
Pa odeš kod drugog koji nastavlja da ti sjebava. 
Pa se nadaš ako opet odeš kod prvog, da neće da ti sjebe zube. 

Alooo... je l' se sećate vi načina na koji su birane sudije? Je l' se sećate Tadićeve izjave "ima nepristojno bogatih"? Je l' se sećate glasanja iz Bodruma i Labusove izjave "zar je jedan glas toliko bitan"? Je l' se sećate obećanja za 1000 evra, pa onda vađenje na ekonomsku krizu, iako smo imali najveću razmenu dobara sa Bosnom. 
Da li se iko seća koliko je DS-u pucao kurac da napravi samostalne institucije? 
Koliko im je odgovarao ovaj haos sa biračkim spiskom i isto su krali kao i SNS sada (da li se sećate slike kada su SNS i Dveri izašli sa džakovima ukradenih glasova). 
Jeste li zaboravil na Jelenu TRivan i ko je ona tada bila (najveći mrzitelj SNS) i gde je sada? 
Pa vaši su Vesić i Mali i Zorana Mihajlović. Vaš je Dinkić, gde DS-u nije ni palo na pamet da ga procesuira. 

DS bez Zorana je jedna velika nula od stranke, ništa bolja i ništa gora od SNS. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, 23/16 said:

Mozda imam los dojam, ali kada citam tvoje poruke zakljucak je uvek isti - nece biti nista bolje ako se promeni vlast, dobro nam je i ovako.

Mislim da niko nije u fazonu "dobro je i ovako". 
Ali vratiti vlast stranci koja je izmislila Sinišu Malog, Vesića i Bebu Popovića , je suludo skroz. 

2 minutes ago, 23/16 said:

Jbg, ako tako gledamo tvoji su i Sormaz i onaj Konan 🙂 .

Zamenio si me sa Kuruzom. :) 
Nikada ja nisam bio za Stanisa Koštunicu. :) 

3 minutes ago, 23/16 said:

Ako ti verujes u SNS dzakove...pa ne znam ni sto pokusavam.

Ne verujem u SNS džakove, ali verujem da je DS krao glasove i da nije želeo čisti birački spisak. 
Kao što sada ne bih verovao DS džakovima, ali verujem da SNS krade glasove isto tako. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, 23/16 said:

Pa ne znam, ali znam da cemo njih srusiti dosta lakse nego Vucica. Cak i ako se vlast promeni, necemo imati jednu stranku sa vise od 50%. Za mene je to dovoljan korak napred.

pa zar to nije uradio Vučić? Naspram sebe imao deset DOS opcija i SNS ih počistio. Još ih počistio kao opozicija, ne zaboravimo. Problem današnje opozicije je prvo što nemaju program koji je idejno drugačiji od SNS, sem što oni tvrde da će iste ove "investicije" i iste "fiskalne i monetarne politike" uraditi poštenije. Pa kakav je to program.

No, mislim da oni moraju napokon da kreiraju stranku većih dometa i reše se kombija sa sergejima, boškićima, jeremićima itd. To nisu kalibri lidera. Opozicija treba da ima jednu, eventualno dve velike stranke i gotovo.

2 hours ago, Dead Man Drinking said:

Naravno da zakoni treba da budu takvi da odgovaraju manjima i slabijima, a ne megakorporacijama.

pa sad, šta treba a jeste i biće su različite stvari. Nije Srbija ni sada bogzna kako lošestojeća u pogledu nejednakosti 

npr

spacer.png

ali to nije dovoljno. 

Po meni samo šiptarska taktika uspeva. POd tim mislim trenutna vlast i opozicija se bore protiv dahija a u stvari je vreme za seču knezova. Srpskih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 minutes ago, Dead Man Drinking said:

U redu bi bio DS da su ljudi koji su ostali odlučili da urede svoju stranku tako da im se ne ponove Vesić, Mali, Krlo... A oni bi da se ujedine ponovo sa Tadićem, Živkovićem ili kime već. Bolje da se ugase, nego što se blamiraju ovako

Eto, recimo da se slažem. 
To je samo jedan primer, ima ih još . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 minutes ago, Srbin Hamza said:

pa zar to nije uradio Vučić? Naspram sebe imao deset DOS opcija i SNS ih počistio. Još ih počistio kao opozicija, ne zaboravimo.

Ti stvarno verujes da su uslovi 2012. uporedivi sa danasnjim?

 

12 minutes ago, Dead Man Drinking said:

A oni bi da se ujedine ponovo sa Tadićem, Živkovićem ili kime već. Bolje da se ugase, nego što se blamiraju ovako

Sa Tadicem samo, za sada.

To ni meni nije jasno. Mogli su Jeremic, Tadic i Djilas da se sklone, a da se isture novi ljudi (koji nisu Bastac).

Bas me zanima koliko ima ljudi koji ce da kazu - e sada cu da glasam za opoziciju zbog Tadica ili Djilasa 🙂 .

 

Edited by 23/16

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 minutes ago, kuruz said:

???

Ti si tu kokice? :) 

Pa ono Dinkić što je obećavao 1000 evra od akcija, pa je posle bilo "Jaooo teška ekonomska kriza pogodila Srbiju", kao da smo imali hiljade stranih fabrika i kompanija u Srbiji, kao da smo povezani sa svetom ne znam kako, a realno, imali smo najveći uvoz i izvoz za Bosnu. 

Na to sam mislio. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1000e od akcija je bilo obećanje prihoda od prodaje akcija, ako se dobro sećam, tj. Dinkara je obećao da će akcije podeljene građanima vredeti najmanje hiljadu evra prilikom prodaje
to je, naravno, bila budalaština, a znamo kako su sproveli privatizaciju

Share this post


Link to post
Share on other sites

41 minutes ago, 23/16 said:

Ti stvarno verujes da su uslovi 2012. uporedivi sa danasnjim?

ne, mislio sam na ovo što si rekao: "znam da cemo njih srusiti dosta lakse nego Vucica. Cak i ako se vlast promeni, necemo imati jednu stranku sa vise od 50%"

a to ti je vraćanje na 2012. Znamo da ćemo ih srušiti u stvari znači da će ih neki novi Vučić srušiti.

mislim da se na kraju sve svede da oni prosto ne znaju gde se nalazi moć: eo DMD priča da se moć nalazi u zakonima, samo doneseš reforme i sve će funkcionisati.

A ono moć u topuzu, moć u huliganima, moć u tajkunima, moć u medijima, moć u stranim korporacijama i ambasadama, sve i da imaš najbolje namere kad ti se popunu ovi na grbaču svaku reformu ćeš da zasereš

mediji na koje se najviše žale su direktno povezani sa svim ovim, hoćeš pošteno izveštavanje, kako ćeš to dobiti kad tajkun vlasnik TV sarađuje sa tajkunom koji nema TV na nečemu trećem, ili sarađuje sa bilo kojim od gore navedenih, i proizvodi sadržaj koji odgovara tim grupama, brani ili napada likove u skladu sa sopstvenim interesima a ne javnom interesu

to se ne menja zakonima, dobri su i sadašnji zakoni, samo treba nekoga strpati u zatvor

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...