Jump to content

Therion


Kakashi

Recommended Posts

Ne, mislim, gledajući ove slike, i slušajući utiske druga, koji je zaista sa velikim očekivanjima, kao dugogodišnji fan Theriona, otišao na prvi koncert, shvatila sam da mi je previše stvari vezano za Therion postalo krajnje odbojno.

 

Njihova muzika je strahovito prazna; njihova koketerija sa okultizmom, ezoterijom i religioznošću uvek je bila samo deo njihovog r'n'r šarma, a sada mi je krajnje ogavna, jer je Dragon Rouge internacionalni biznis; slike koje sam videla sa ovog koncerta, gotik kabala, itd. samo potvrđuju taj utisak.

 

Uostalom, 1800 dinara? 1800 dinara da bi mi bila dovedena ona menažerija odrtavelih prostitutki i lečenih narkomana?

 

Nije bilo potrebno da neko ode na koncert i da mi saopšti svoje razočaranje. Ovo je previše. Jedna kapitalistička mašinerija. Slušaću Theli, Jarab Aracq's Lucid Dreaming, Vovin, čak i Lemuria-Sirius B, ali iz drugog ugla.

Aj ne seri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda serem, ali to pripada mom ličnom utisku, i stoga, ne spada u domen sranja. :mhihi:

 

Ipak, niste mi jasni - mada, verovatno je reč o nekoj potpuno neobjašnjivoj, iraconalnoj, pobudi - zašto kritiku doživljavate tako emotivno? Kritika, negativna u ovom slučaju, ne predstavlja ličnu uvredu. Razmislite o tome. Razgraničite neke osnovne pojmove.

 

Što se tiče Theriona, rekla sam šta sam imala, i umesto smislene diskusije, kao i u 98 procenata slučajeva na ovom 'Velikom Bratu' dobila samo neartikulisane krike neodobravanja.

 

Uozbiljite se. Život čeka.

 

Srećno sa istim.

Edited by Yggdrasil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, mislim, gledajući ove slike, i slušajući utiske druga, koji je zaista sa velikim očekivanjima, kao dugogodišnji fan Theriona, otišao na prvi koncert, shvatila sam da mi je previše stvari vezano za Therion postalo krajnje odbojno.

 

Njihova muzika je strahovito prazna; njihova koketerija sa okultizmom, ezoterijom i religioznošću uvek je bila samo deo njihovog r'n'r šarma, a sada mi je krajnje ogavna, jer je Dragon Rouge internacionalni biznis; slike koje sam videla sa ovog koncerta, gotik kabala, itd. samo potvrđuju taj utisak.

 

Uostalom, 1800 dinara? 1800 dinara da bi mi bila dovedena ona menažerija odrtavelih prostitutki i lečenih narkomana?

 

Nije bilo potrebno da neko ode na koncert i da mi saopšti svoje razočaranje. Ovo je previše. Jedna kapitalistička mašinerija. Slušaću Theli, Jarab Aracq's Lucid Dreaming, Vovin, čak i Lemuria-Sirius B, ali iz drugog ugla.

Pazi kad se u velikom delu apsolutno slažem sa tobom. Činjenica broj 1~ Therion su "oduvek" bili glavni promoteri Dragon Rouge, koji je oduvek bio internacionalan. Samo, budući da sama napominješ da si dugogodišnji fan, kako to da ti je ta činjenica tek sada zasmetala? Zašto ne ranije? Činjenica broj 2~ njihova muzika nije prazna, naročito ne strahovito. To ti govorim iz iskustva [aranžiranja, osmišljanja strukture, komponovanja, itd.] A ako ti je već toliko prazna [sada], otkud želja za daljim slušanjem? I šta te je navelo da promeniš mišljenje? Jedno je reći da te nešto, jednostavno, više ne interesuje, a sasvim drugo tvrditi da je nešto, što si očigledno volela, naprosto prazno... Činjenica broj 3~ Oni ne koketiraju sa okultnim temama, oni su bend koji OTVORENO peva i priča o okultizmu, ezoteričnom i astralnom svetu. Oduvek bili, pa se prirodno, prosto samo od sebe postavlja pitanje, zašto ti baš sada zasmeta to? Činjenica broj 4~ 1800 dinara uopšte nije puno, daleko od toga, ukoliko voliš neki bend. Za lečene narkomane si u pravu, ali stoji fakat da su mnogi muzičari (ne)lečeni narkomani. Što se prostitutki tiče, tu ga baš pretera. Objašnjenje?

No, konačno da se nešto zanimljivo dešava na temi! :meshuggah: Poz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne citiram sad sve, za LordHypnosa - potkrala ti se mala greska, ako smem da primetim, Yggdrasil je pomenula da je njen drug dugogodisnji fan Theriona, a ne ona sama...

 

A za Yggdrasil - nema tu neke "smislene diskusije" ako nisi bila na koncertu, ako se nisi srela ni sa jednim clanom benda itd. I ja se mogu nazvati dugogodisnjim fanom Theriona, pa mi je prvi koncert bio super, a drugi super na kvadrat. Znaci, nisam napaljen na njih, slusam ih dosta dugo i, kad me je vec pustilo interesovanje, oni su izdali odlican album i odradili odlicnu turneju, tako da su me ponovo pridobili...Koliko bi po tebi trebalo da kosta koncert benda kalibra Therion koji, btw, slavi 20 godina postojanja i odradjuje skoro 3 sata kvalitetne svirke? Nemam ni ja novca za razbacivanje, ali mi je 1800 din. za onakav spektakl bilo sasvim OK sakupiti, pa i vise od toga...

Narkomani (leceni ili ne), prostitutke? U cemu je poenta tih reci, sa muzicke strane? Neko bi opet rekao - okultisti (sa negativnom konotacijom), ali to nije prepreka da se uziva u njihovoj muzici...

Edited by EnKi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, zaista, nešto se interesantno zbiva. :meshuggah:

 

Redom:

 

LordHypnos: zašto mi je tek sada zasmetalo? Zato što sam, kao posle velikog praska, shvatila da je, u bilo kom obliku stvaralaštva, život stvaraoca neodvojiv od njegovog dela. Dosta smo se ponašali u skladu sa nekim izmišljenim bon-tonom, hvatali se takvih tema (metaforično, jašta) hirurškim rukavicama, u stilu ''jujujujuju'', itd. Šakom o sto, čaše o pod! :mhihi:

 

Šalu na stranu. Jednom sam na ovom istom forumu dobila sličan žučan odgovor od nekog člana, jer sam primetila kako Salvador Dali nikada nije bio umetnik, jer pravi umetnik mora biti skriven iza svog dela. A Dali je, u tom pogledu, vulgaran. Ni danas ne odobravam reakciju tog xyz člana, ali bih i svoje mišljenje korigovala. Ne treba biti skriven, ali treba postojati jedna celovitost. To nije isto.

 

Ovo je ilustrativan primer da je teško mladom čoveku da ono što oseća odvoji od onoga što mu se događa.

 

Formalno, ta muzika zaista nije prazna. Nije. Vrlo je složena, pompezna, bogata, odlične dinamike, puna, i zato ostaje privlačna.

 

Ali, cela mistika prethodnih albuma otisla je. I u krajnjoj liniji, ni sekta im nije zanimljiva, a uzima novac. :mhihi:

 

EnKi:

 

mislim da ima smislene diskusije. On je prema Therionu imao jedan drugačiji odnos. 'Slušalački staž' nam se, sve u svemu, ne razlikuje. Nije u tome stvar. Ja nisam fascinirana tim ljudima. Ni ranije nisam bila, ali sam ih cenila kao nešto aktivno, smelo, inteligentno. Mislim da sam ih precenila. Therion je postao simptom, to ranije nije bio. I danas sam se naježila slušajući i gledajući spot za 'To Mega Therion'. Ja taj bend više ne vidim. Bili su kritično zabavni na Lemuria-Sirius B, lepo smo se nasmejali, pomislili: dobro, plaćaju ceh slabije Crowning of Atlantis i The secret of the runes...ali onda. Buuuu.

 

Sada kad pogledam, Lemuria i Sirius B su odlični albumi.

 

(Mislim da uvek možemo da razgovaramo. U tome nije problem. Ja ne pokušavam nikoga da 'preobratim'. Da mi je to cilj, tražila bih prvo članarinu. :meshuggah: )

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je. Biznis, ali fer. :D

Ma, svako ima pravo na svoje misljenje i to je to. I to je, svakako, ok.

Ja volim da ih slusam i sad, bas kao i pre 6-7 godina...

Meni prosto prija njihov zvuk.

E, sad ko je narkos, a ko nije me savrseno ne zanima, ja uzivam u muzici i to je sve.

A sekta ko sekta - jasno da uzima pare! Moraju ljudi od neceg da zive, sta ce... :)

I btw ne mislim da je 1800 dinara mnogo za onako vece. Ja sam bio pod utiskom nedelju dana!

Meni je bilo odlicno!

Edited by KinSlayer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zivot stvaraoca je itekako odvojiv od njegovog dela, samo sto to retko koji umetnik moze da shvati ili, pre, sme da prizna. Prava umetnicka dela ne pripadaju umetniku koji ih je "stvorio", jer on je samo dopustio da se kroz njega ispolji jedna visa energija, posluzio kao kanal, svesno ili ne, za istu...Nema nacina na koji bi mizerna ljudska stvorenja, prepuna mana, mogla da stvore takve lepote, takva savrsenstva u sferi muzike, likovne umetnosti...bez uticaja izvan nas...Ali to je samo moje misljenje, nista posebno.

Ne kazem da je muzika Theriona cisto savrsenstvo, to je metal, ljudi, takav je kakav je, bombastican, straight in your face, namenjen da prodrma ljude, tacno je da njihova muzika ima dosta elemenata klasike, ali to je ipak metal, tacno je da su tekstovi sa dosta simbolike, neko ce se udubiti u njih, neko mozda postati i clan DR, ali nije to najvaznije, najvaznije je da se popije koje pivo, oseti energija, covek se malo oslobodi, pa natrag u everyday life ;) Za istinsku meditaciju postoji druga muzika, za ispiranje mozga treca, za neki hate cetvrta itd. Mislim da su clanovi Theriona pokazali koliko su cool likovi, kao da hoce da kazu - ne shvatajte nasu muziku i tekstove previse ozbiljno, iza silne ozbiljnosti i misterije, ipak je sve ovo samo dobro zezanje. To je metal, to je rock'n'roll ! Ali, iza dobrog zezanja lezi najveca misterija :da: Ko shvati, ne da ce razumeti, nego ce shvatiti.

Ajd' uzdravlje !

 

I samo jos ovo da vam kazem:

Ziveo Therion! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zivot stvaraoca je itekako odvojiv od njegovog dela, samo sto to retko koji umetnik moze da shvati ili, pre, sme da prizna. Prava umetnicka dela ne pripadaju umetniku koji ih je "stvorio", jer on je samo dopustio da se kroz njega ispolji jedna visa energija, posluzio kao kanal, svesno ili ne, za istu...Nema nacina na koji bi mizerna ljudska stvorenja, prepuna mana, mogla da stvore takve lepote, takva savrsenstva u sferi muzike, likovne umetnosti...bez uticaja izvan nas...Ali to je samo moje misljenje, nista posebno.

 

Moram da priznam da sam, zapravo, saglasna sa većim delom ovoga.

Samo bi mi interpretacija bila drugačija. Niti jedan čovek, umetnik ili ne, nije samo medijum. Reč je o potencijalu i o tome da li će, svesno ili nesvesno, on biti upotrebljen.

 

:da:

 

Ne kazem da je muzika Theriona cisto savrsenstvo, to je metal, ljudi, takav je kakav je, bombastican, straight in your face, namenjen da prodrma ljude, tacno je da njihova muzika ima dosta elemenata klasike, ali to je ipak metal, tacno je da su tekstovi sa dosta simbolike, neko ce se udubiti u njih, neko mozda postati i clan DR, ali nije to najvaznije, najvaznije je da se popije koje pivo, oseti energija, covek se malo oslobodi, pa natrag u everyday life ;) Za istinsku meditaciju postoji druga muzika, za ispiranje mozga treca, za neki hate cetvrta itd. Mislim da su clanovi Theriona pokazali koliko su cool likovi, kao da hoce da kazu - ne shvatajte nasu muziku i tekstove previse ozbiljno, iza silne ozbiljnosti i misterije, ipak je sve ovo samo dobro zezanje. To je metal, to je rock'n'roll !

 

I tako nastade..khm, khm...izvestan broj bendova u našemu mikrookruženju. :D

 

Samo, što se tiče r'n'r, sve je to u redu bilo...dok nije prestalo da bude u redu.

 

Hoću narodnoga veselja, nepatvorenoga. Ovo nije to. Ja veću težinu dajem motivima kojima se oni, doslovno, igraju i sa kojima, kao Black Sabbath, koketiraju. Ali ovo nije više godina 1972. I to oni znaju.

 

Ali, iza dobrog zezanja lezi najveca misterija :da: Ko shvati, ne da ce razumeti, nego ce shvatiti.

Ajd' uzdravlje !

 

I samo jos ovo da vam kazem:

Ziveo Therion! :)

 

Šteta, zaista šteta, što su 'Pobesneli alkoholičari' svoje nastupe zaustavili na jednoj raspaloj svirci za ispraćaj metauranata, na bini od klupa u školskom dvorištu, i dve-tri probe fueled by Jelen Pivo.

 

'Sa Đavolom u kafani'...tekst je toliki kult, da ga ne smem izgovoriti, osim unatraške i sa obrnuto obuvenim opancima bez pertli, na mlad Mesec, pod šljivom. :mhihi:

 

Ma, živeli 'Pobesneli alkosi'! :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baba je lepo rekla:

 

Živeli alkosi,

 

šta e tu neasno? I nee konj, nego drveto. A cliffothi mu u korenju:

 

Lepaca seth

Lepaca seth

In the desert of Set the seeds of Pandaemonium lie

The darkened paradise under the sand awaits to rise.

 

Hell yeah! :rockdevil:

 

Pobesneli alkosi kvlt.

 

Mada, bitno da se deca volu... :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jeste izfilozofirali majku mu...

Therion nije sekta - samo je Christofer chlan DR-a koliko znam...

Niti je koncert pun narkomana i lezbejki - koliko znam samo je Piotr lecheni narkos,a ove su pokupili sa Nocturnal models-a...

 

Je l' bila tezga - NIJE!

Je l' bio losh koncert - NIJE!

Je l' kratko svirali - NISU!

Je l' losh album GB-a - NIJE!

Je l' loshi Sirius/Lemuria - NISU!

Je l' se komercijalizovao/prodao Therion - NIJE!

Je l' sam uzivao na koncertu - ITEKAKO!

 

Ajd' zdravo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da bez obzira na ukuse, o kojima realno ne vredi rspravljati, ne moze da se kaze da je muzika Theriona prazna iz razloga koje je Lord Hypnos vec naveo. Ako se analizira kompozicija, aranzmani, struktura vokala i instrumenata, melodije, objektivan posmatrac bi mogao reci da je muzika theriona veoma kompleksna. Ako se nekom tematika ne svidja, OK, stvar ukusa. Da li je neko alkos, narkos ili sektas, kako se ceslja, da li voli zivotinje i slicno, apsolutno mi je svejedno, dok mi se muzika svidja.

 

Ne svidja se svima Therion, naravno, ali OK je reci da ti se nesto jednostavno ne svidja jer ne kapiras taj fazon, a ne reci da je nesto prazno samo zato sto ne kapiras ili ne volis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoću narodnoga veselja, nepatvorenoga. Ovo nije to. Ja veću težinu dajem motivima kojima se oni, doslovno, igraju i sa kojima, kao Black Sabbath, koketiraju. Ali ovo nije više godina 1972. I to oni znaju.

 

Ovo je osnovno što smeta.

 

Kod njih, meni.

 

Ja zamišljam kako Vatikan osniva simfonijski metal bend i kreće na veliku turneju po Jevropi, pevajući o prvobitnom grehu i zabrani abortusa.

 

:ph34r:

 

Ekvivalentno.

 

jESTE!

 

nIJE!

 

Jeste!

 

Nije!

 

Jestejestejestejeste!

 

Nijenijenijenijenije!

 

I još nešto:

 

Formalno, ta muzika zaista nije prazna. Nije. Vrlo je složena, pompezna, bogata, odlične dinamike, puna, i zato ostaje privlačna.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dajte ljudi pa naravno da je u slucaju Theriona "umetnikov" zivot veoma uticao na delo. 99% textova na Therionovim albumima ima elemente Dragon Rouge-a, Christofer ili bilo ko drugi moze da izjavi u intervjuima sta hoce - ali ljudi nisu glupi... Sem toga textove ne pise on, vec Karlson...

 

Drugo... Umetnicko delo nije plod nekog Viseg bica i umetnici nisu samo medijumi nego stvaraoci... Mozda vam je u vasoj osrednjosti (bez uvrede) to tesko da shvatite, ali razumem vas - rodjeni ste u zaostaloj zemlji, zaostaloj kulturi, sa zaostaloom naukom, za pretezno osrednjom umetnoscu pa nije tesko shvatiti zasto neki tako misle...

 

Vi koji ste samo prevrnuli ocima na onome sto je Yddrasil rekla, nemojte se, molim vas, naprezati, a kamoli, o cuda, ponekad koristiti mozak... Ako me neko banuje kojim slucajem samo cete potvrditi svoju osrednjost... (u nepostovanju drugih misljenja)

 

Inace, bio na koncertu, lepo se proveo, imam oko 50 lsika napisacu review i postaviti nekoliko slika kad nadjem vremena...

 

 

PS. Zna li neko text Kali Yuge 3?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Yggdrasil i EnKi

 

Pročitajte ovaj intervju, tu malo Christofer spominje o toj "sekti" :pivopije:

http://www.theaebyss.com/intervjui/therion.shtml

 

Procitao sam ga ja odavno, hvala sto si ga izvukla iz tame ;) Mislim da se ono sto je Chris rekao u principu podudara sa onim sto sam ja komentarisao...Ali, sto se "sekte" tice, ipak je tu najveci autoritet Thomas Karlsson, koliko se secam ima tema na ovom forumu vezana za Crvenog Zmaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dajte ljudi pa naravno da je u slucaju Theriona "umetnikov" zivot veoma uticao na delo. 99% textova na Therionovim albumima ima elemente Dragon Rouge-a, Christofer ili bilo ko drugi moze da izjavi u intervjuima sta hoce - ali ljudi nisu glupi... Sem toga textove ne pise on, vec Karlson...

 

Drugo... Umetnicko delo nije plod nekog Viseg bica i umetnici nisu samo medijumi nego stvaraoci... Mozda vam je u vasoj osrednjosti (bez uvrede) to tesko da shvatite, ali razumem vas - rodjeni ste u zaostaloj zemlji, zaostaloj kulturi, sa zaostaloom naukom, za pretezno osrednjom umetnoscu pa nije tesko shvatiti zasto neki tako misle...

 

Vi koji ste samo prevrnuli ocima na onome sto je Yddrasil rekla, nemojte se, molim vas, naprezati, a kamoli, o cuda, ponekad koristiti mozak... Ako me neko banuje kojim slucajem samo cete potvrditi svoju osrednjost... (u nepostovanju drugih misljenja)

 

Inace, bio na koncertu, lepo se proveo, imam oko 50 lsika napisacu review i postaviti nekoliko slika kad nadjem vremena...

 

 

PS. Zna li neko text Kali Yuge 3?

 

Ma dobro, razumem ja da postoje visha bitja koja vide nesto sto mi zaostali ne vidimo, nego kazem, ne treba se time previse opeterecivati. Nekim chudom Therion je veliki bend i van nasih bednih granica i izazivaju odusevljenje medju prosvecenim narodima. Mislim da poticu iz visokorazvijene Skandinavije ... kolko sam upucen i tamo imaju veoma jak status. Albume su radili i sa Prashkom filharmonijom .. al ajd ne razumemo mi ti, zaostali smo.

 

Izgleda da nam treba 4 fakulteta da bi shvatili koja muzika je dobra a koja ne ...... treba nam Yddrasil koja slusa iskljucivo folk. ili neki lik sa 1 postom da nas prosvetli i pokaze kako smo neobrazovani ....

 

 

OK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...