Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Zanima me kako se dobija ovakav efekat na bassu (EVO LINKA mp3 fajla) ..Znaci predpostavljam da je to tremolo pomocu one rucice sto je standardna na skoro svim gitarama a jako retka na bassu , ili se mozda to moze izvesti na neki drugi nacin i ako moze recite mi kako..Hvala puno na odgovorima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanima me kako se dobija ovakav efekat na bassu (EVO LINKA mp3 fajla) ..Znaci predpostavljam da je to tremolo pomocu one rucice sto je standardna na skoro svim gitarama a jako retka na bassu , ili se mozda to moze izvesti na neki drugi nacin i ako moze recite mi kako..Hvala puno na odgovorima

ja mislim da je to slajd na sledeci prag, pa nazad sa brzim i atackovanim vibratom na kraju... tremolo nije sigurno! mozda je koriscen fretless... ali i za to sumnjam s obzirom da je cist prelaz izmedju dva tona! +ako negresim ovo je jedna od standardnih jazz forica :)

Edited by cr33p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanima me kako se dobija ovakav efekat na bassu (EVO LINKA mp3 fajla) ..Znaci predpostavljam da je to tremolo pomocu one rucice sto je standardna na skoro svim gitarama a jako retka na bassu , ili se mozda to moze izvesti na neki drugi nacin i ako moze recite mi kako..Hvala puno na odgovorima

 

Ja sam video tremolo na basu samo na TV i na slici i to samo kod Les Claypool-a. Ovo što čuješ nije tremolo.

Ja bih rekao da je to najobičniji vibrato. Slažem se sa cr33p-om da je veoma moguće svirano na fretlesu.

 

Mislim da se sličan zvuk može dobiti i na pragašu, najobičnijim bendovanjem.

Evo ja sam probao da rekonstruišem. Taj brzi, nervozni vibrato mi je predtavljao problem, jer ja uglavnom imam drukčiji, a mislim da je vibrato kao otisak prsta, svako ima svoj neki specifičan. Whatever, moguće da nisam u pravu (za jedinstvenost vibrata), ali evo mojih pokušaja. Odsvirao sam nekoliko krugova, i probao da maksimalno zvučim (vibriram) kao onaj na snimku.

 

Obećao sam još ranije da ću postaviti neke klipove sa BDI 21 BassDriverom, pa sad pokušavam da ubijem dve muve jednim udarcem, pa imaš i verziju sa BDI a i onu gde je BDI bypassovan. Sa stanovišta pitanja vezanog za ovaj vibrato je svejedno koji klip downloaduješ, ja bih ti preporučio onaj donji.

 

U oba slučaja sam svirao Kramer 720 bass, sa žicama od pre Tutankamona, ali sveže očišćenim pomoću onog Dunlopovog sredstva, takođe spominjanog na temi malo ranije. Koristio sam i Bass Compressor pedalu Ibanez BP10.

 

Dakle:

Evo gruva na suvo - ovo je zvuk koji bih dobio i standardnim DIboxom.

Evo gruva sa BDI 21

 

 

 

Mene zanima kako je Secracon odsvirao harmonik na onom klipu. Naravno ako nije poslovna tajna :)

 

Nema kod mene poslovnih tajni, brate!

 

Jebemliga, nemam web kameru, a malopre sam probao da jednom rukom držim mobilni i snimam, a drugom okidam žicu proizvodeći pinch harmonic. nije baš uspelo. No, probaću još, kad ne budem bio mrtav umoran.

 

Evo opisa metode:

Okidam srednjim prstom, pritom kažiprstom dodirujući istu žicu. Malko i nakrivim ruku, (dlan prema napolje, ali samo malo) Pokret treba da je odlučan, da ne bi zvuk odmah nestao. Neki to rade pomoću nokta i palca. Ja nokat ne koristim. Na clean zvuku ne zvuči nikako. Za clean ti je ipak potreban nokat, ako ćeš tako agresivne pinch harmonike da dobiješ.

 

Postavio sam jedan klip gde uradim taj pinch harmonic na tom istom tonu G na kom sam i na snimku, prvo donjem, pa za oktavu više.

Prvo bez efekata, suvo ko barut, pa sa distorzijom, pa na kraju i sa oktaverom. Sve sam to iz jednog tejka snimio. Procesor mi je bio uključen preko BDI 21, da baš ne pršti kao nezdrav, mada je i ovo dosta smešan zvuk. Sve u svemu nisam se mnogo mučio (štaviše nisam uopšte) oko estetike snimka, samo sam utako Kramera (Onaj isti Peavey sa snimka mi je metar dalje na stalku pa me mrzelo...) u isti taj ART ECC koji sam i na snimku koristio i odsvirao, postepeno gazeći efekte. Ovog puta nisam ni kompresor imao povezan. ART mi prvo stoji na BYPASS, pa onda posle prva dva pinch-a uključim program gde ima samo distorzije (i noise gate), i onda mu na poslednja dva pinch-a samo dodam pitch shifter za oktavu na niže. Na snimku imam i delay, koji sada nisam koristio da ti ne bih razmazivao sliku.

 

Evo poslušaj:

Ovo je link

 

Cheerz! :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanima me kako se dobija ovakav efekat na bassu (EVO LINKA mp3 fajla) ..Znaci predpostavljam da je to tremolo pomocu one rucice sto je standardna na skoro svim gitarama a jako retka na bassu , ili se mozda to moze izvesti na neki drugi nacin i ako moze recite mi kako..Hvala puno na odgovorima

 

 

e to ti je FUNKY VIBRATO kako ga je Patitucci nazvao.. hehe.. uglavnom.. da bi ti tako ispao kao na snimku trebaju ti PRAGOVI.. dakle ne na fretlesu neces dobiti bas tako rezak ton (mada nije iskljuceno da ne moze da se dobije takav ton).. i radis upravo ono sto je cr33p rekao... prakticno slajdujes od praga do praga i nazazd.. tipa u 16tinama... i naravno odvrnes malo trable i middle... da bi dobio taj reskiji ton...

 

najbolje je da vidis to uzivo.. ili uzmes skolu gitare pa pogledas i poskidas neke fazone... inace znam da Mirko iz FUZZBOXa dosta to koristi... a takodje mozes da cujes i na snimku Vasil Hadzimanov Banda album Kafanki pesma istoimenog albuma (bass - Vlada Samardzic) negne na oko minut i koji sekund....

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bi reko da tu nema pragova. Ili da barem ne igraju nikakvu ulogu. Nije to taj efekat. Kad prelaziš preko pragova je agresivniji zvuk. Ja barem tako mislim.

Ajde ako budem imao vremena ću i takvu varijantu postaviti demonstracije radi, pa upoređujte sa one dve gornje.

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako bre ista podloga? Pa zvuk ni nalik...

Znaš ja sam kolekcionar i strastveni korisnik muzejskog software-a. To je Native Instruments Battery pljugin za bubanj koji sam nakucao u Sonar 4.0 Producers Edition. Podesio isti tempo, ukuco, kopipejstovo i to je to...

Zvekno sam mu neki reverb na kompletan bubanj vođen filozofijom da je bolje da zapadne za uvo da zvuči ko iz klozeta nego da štrči time da zvuči ko plastika.

 

Imam ja i Native Instruments Kontakt i brdo semplova, i BFD i mamine mame, a i Steinberg Nuendo, ali iz nekog razloga, eto, volim da koristim matoro đubre od programa.

Ako ništa drugo, barem ne opterećuje računar.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam probao, ali sam probao gomilu drugih Behringer pojačala i ko'ekak'ih govana.

Prelistao sam malo po tim internetovima da vi'm šta kažu za taj pomenuti model, i mislim da se NE isplati. Evo ja znam jednog Trace Elliota na prodaju ovog trenutka za 400 evra. A tih 100 evra razlike je ništa ako uzmeš u obzir razliku ukvalitetu...

Trace-a navodim čisto primera radi, jer tih varijanti uvek ima. Prelistaš malo oglase, raspitaš se u ekipi...

 

Just an opinion.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa štajaznam. Kao prosečan combo Trace Elliot. Nije strašno. Meni smeta što je 15'' jer to nije po mom ličnom ukusu a i combo pojačala ne volem nešto preterano.

A jbg, sad bi ti i da ti zvuči "until eggs" i da ti bude 3 ipo kile a? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeste da nisam probao tog, ali iskreno ja dosad nisam cuo dobrog behringer-a! a svirao sam na 3/4 razlicita i slusao jos njih dosta! behringer uvek zvuci previse plasticno/digitalno sto nikako nije pozeljno za bass! pogotovo sto zna da ima glasnocu a nepravi nikakav pritisak i time dobijes da se instrument koji se inace najteze cuje, necuje uopste + samo doprinosi na buci!

a sto se trace eliot-a tice ni o njemu nemam neko misljnje, ali da je bolji od behringera - jeste! svirao sam i njih dosta i nikada nisam uspeo da dobijem zvuk kakav ja ocu, ali je u principu kvalitetno pojacalo!

po meni najbolje pojacalo te neke srednje kategorije koje sam do sada svirao je HARTKE, mada je i FENDER tu negde!

znaci moje misljenje je da bolje za te pare kupis neko dobro pojacalo (hartke/fender mozda cak i warwick) od 100w nego da kupis behringera od 300w koji nema tolko muda ko ova od 100w! znam da zvuci nelogicno da ce bolje da se cuje pojacalo od 100w nego ono od 300w ali veruj mi da je u ovoj prici tako!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da brate Hartke ima do jaja srednjeg kvaliteta pojacala...

Fender koji mi uvozimo je kineski,japanski ili sa Siama tako da se brzo kvari i nema neki kvalitet.

Behringer ljudi ima dobre miksete i zvucnike za njih i mikrofoni im cak nisu losi a pojacala verujte mi zajebite.

Tracevi imaju extra ton jedino oni malo stariji kao sto je bio u studiu 15 kod 3bg.gim.

Ampeg je i dalje moja daleko neprezaljena ljubaXD

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm.. koja se elektronika pa ne proizvodu u kini ili koreji... :ph34r:

 

moj hartke je koreanski.. i boli me dupe sto je koreanski meni radi... evo vec 2 godine.. i dalje radi kao nov...

 

a to da ces naci nesto novo a da nije koreansko ili kinesko.. tesko.. i mogu da kazem da oni umeju da naprave mnogo dobro ako cak ne i bolje... mislim setite se.. bar neki.. kad su fender-a poceli da rade japanci svi su govorili da je sranje... danas bi lizao dupe nekome da imas japansku gitaru... isto je to i sa kinezima i sa koreancima... za 10 god ces ces lizati lakat nekome da imas kinesku.. sve je stvar kompleksa... ja ne patim od toga.. jbg. razumem se u elektroniku pa znam sta je i kako se pravi i gde moze da se zakine... isto i kod gitara..

 

 

ej svirao sam behringer-a (ultrabass 1200) u jednom studio i iznenadio me je.. pojacalo sasvim solidno radi... ima dobar ton... naravno kad ga ja namestim... :bigblue: medjutim pre bi uzeo trace-a... takodje imam jos jedno dobro pajacalo za preporuku i za relativno male pare kog sam probao.. Fender Rumble 100.. ima bas onako dobar ton... eto bas se razmisljam da kupim njega (naravno u nekoj buducnosti, i naravno kad budem pazario jos jedan Cab)...

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...