Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Eto, moj jedan prijatelj prodaje Action bass za neke male pare. Pitaću ga koji model i pošto, pa ako te zanima ću vas spojiti. Mislim da je neka Jazz bass varijanta.

 

Što se tiče kaiša, dovoljno je da uzmeš neki odgovarajuće širok. Problem je što se takvi teško nalaze. Najjednostavnija varijanta je da ti tašnar napravi. Nije jeftino, ali opet nije posao ugrožavati svoje zdravlje zbog nekih dvadesetak evra.

Tanak kaiš u kombinaciji sa teškim instrumentom može biti veoma opasan za kičmu.

 

Pogle' Harrisa, on ima baš širok kaiš, pa još tapacirani...

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na prosloj svirci svirao Action 2002,jedan precision magnet jedan jazz,nije lose ali nista spektakularno,mozda zato sto su mi zice bile lose.

 

Nego jel zna neko nekog da ima Rickenbacker i da prodaje?

Edited by Hail Metal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi stavi mu ili Rotosound ili Elixir zice znas kako zvuci za medlju,nema sanse da ti se ne svidi.Video si i sam da ima jako dobar i udoban vrat.

Jao ljudi ajde nek mi ga neko proda nema veze ako je cuknut vazno je samo da dobro radi

Edited by Livnica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opa bato. Imash li predstavu koliko to moze da koshta? Za originalnog Rickenbackera, moz' komotno da kupish dva dobra bassa i josh bolji amp...

Pa novi ne bih uzimao,1600 e je mnogo,ali mozda se neki star moze naci jeftinije,ako su nekom na primer potrebne hitno pare,recimo drug mi je nudio Fender jazz bass americki original,nov, za 700e,pa tako mozda se moze naleteti i na Rick.

Ali svakako bih morao da probam,cuo sam da su dosta neugodni za sviranje.

Edited by Hail Metal

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel probao neko BOSSov Chorus za bass???

Probao sam mada mi je bolji Digitech-ov multi chorus(mozda jedina Digitech-ova stvar koja je bolja od Boss-a po meni).Bossov je dobar ali mu je zvuk po mom ukusu malo previshe "plitak" dok Digitechov daje nekako masivniji ton koji mozesh puno da modelirash.Mana Digitechovog chorusa bi mozda bila samo u tome sto troshi baterije kao nezdrav tako da je najbolje da nabavish adapter ili da puknesh silne pare za baterije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isprobavao sam i ja CEB-3.

Što sam stariji sve me više privlače američki modulacioni efekti a japanski sve manje. Ameri su masniji, a japanci tanji. Sad zavisi kojeg uzimaš kao referencu, jel?...

 

No, bez obzira što je japanac, meni je CEB-3 sasvim simpatična pedala. Nemam nikakvih zamerki, a ni posebnih pohvala. To je to što chorus pedala treba da radi. Kad bih uzimao chorus pedalu, bih i ja na kraju izbor sveo na Boss vs Digitech najverovatnije. Digitech možeš navrteti tako da bude baš masivan, ali mu opet neke varijacije zvuče neubedljivo i sintetički. Boss jeste generalno tanji ali je pri svakom nameštanju definisan i jasan, čak i kad smanjiš level. Mislim da treba cena da presudi, a ne znam pošto su.

 

Uzeti u obzir da sam obe pedale isprobavao pre godinu ipo do dve godine. Sećam se svojih tadašnjih zaključaka i to sam napisao sada. Trebao bih opet da se poigram sa njima malo.

 

No, pitao si za CEB-3, i evo moje mišljenje je ukratko da je pedala dobra.

 

Modulacioni efekti standardno jedu bateriju, skoro koliko i prostorni. Nije ovo distorzija, pa da baterija dočeka i penziju.

 

Jebiga, standard... :)

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

thanx... :D

 

inace pazario sam LMB-3, mnogo mi se svidja njegova boja.... pa sam malo surfovao po bosovom sajtu i jedino sto mi se svidelo je ta CEB-3...

 

inace mi se svidja chorus na basu.. doduse svirao sam ga preko yamahinog mixa i dojajno zvuci...

 

nije mi bitno da li tanko zvuci, cak ni ne treba da mi bude masan ton.. bitnije mi je da li ima dojaja dobru frekventnu modulaciju, da moze dojaja da se izoblici.. lako cu ja nagruvati ton... a ni sam efekat nije za neku gruvacinu gde bi ga furao celu pesmu ili celu svirku.. on se prosto ne primecuje kada se gruva... samo bi ga koristio u tisim deonicama, solazicama i tamo gde mozes da se istaknes.... cisto malo da ofarbam i da se zezam..

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakako ti preporučujem da poslušaš i Digitechov chorus. Ne govorimo tu o nekoj "masti" kao kod distorzije, već o štajaznam... možda bi izrazi moćan, debeo naspram tanji, suvlji bili adekvatniji. Pazi chorus je efekat koji radi u paraleli. Dakle nije kao distorzija da se čuje samo efektovani signal. Chorus pedala, i kad staviš level (ili negde Effect level) na maksimum, uvek kombinuje "efektotvani" signal sa originalnim. Pri "effect level" na maksimumu taj odnos je 50-50. Dakle sve te filozofije oko samog chorusa se zapravo odnose na pola finalnog proizvoda u najdrastičnijem slučaju. (Okej, na rekovima i ozbiljnijim spravama možeš i 100-0 da namestiš, ali to se generalno ne koristi, osim ako hoćeš da praviš neke bolesne "detune" tripove) Chorus praktično dodaje još jedan signal, koji je modulisan (Slično kao kada okineš na primer praznu G i zajedno sa tim i ton G na petom pragu D žice, samo ovaj na petom pragu zavibriraš). E sad karakter tog signala je različit. Japanci ga urade da je u osnovi identičan kao clean, samo modulisan. Ameri mu još nešto urade, zamuljaju, ofarbaju, kao da se javljaju i neku drugačiji fazni pomeraji u odnosu na japance, nemam pojma, nisam toliko analizirao, ali često zvuči nekako deblje. Digitech je više na taj američki fazon.

Generalno, mislim da se nećeš zajebati bilo koji da pazariš, ali nisu sasvim isti.

Veliki plus ide na Low cut filter kod CEB-3. Tu neka te ne zbunjuje to "CUT". To se odnosi na sam efekat/chorus, dakle ako je taj filtar na maksimumu, tojest skroz seče bassove sa chorusa, onda bassovi najviše ostaju netaknuti i prisutni, i zvuče prirodnije. Kad se chorus stavi na ceo frekventni spektar, basovi umeju da se zamuljaju, ili čak i da se izgube u nekoj kontrafazi. Digitech ima fabrički podešen opseg na kom radi (dakle i on ima neko sečenje niskih na samom efektu, ali ne može da se menja), a na CEB je super što možeš da ga variraš. Kada je taj filter na FLAT podešenju, onda ti pedala radi kao gitarski chorus, sa efektom preko celog opsega. Što ga više pomeraš ka CUT, sve više ostavljaš basove netaknute, a to je kao teoretski odlika BASS chorusa...

 

:pivopije:

 

EDIT:

 

Već vidim kako Dersu Uzala seda za tastaturu i kuca kako ni kod gitarskog nije na celom frekventnom opsegu efekat itd... :D

 

Dakle moja naklapanja o tome su grubo generalizovana, i više nekog teoretskog karaktera. Matori vintage chorusi su efektovali na veoma uskom pojasu, praktično samo srednje, i dan danas ih mnogi vole, tako da se čitava filozofija može oko toga napisati. Eno na primer BOSS CE-5 gitarski chorus ima i LOW- i HI-cut filtere i možeš simulirati svakakve varijante time (pa ispada da možeš da ga namestiš i za bass kada mu ukuneš duboke). Mnogi se kunu baš u tu pedalu... :)

Generalno, bass chorus ime sečene basove na efektu. Teoretski. Praktično, mo'š ti i veš mašinu uvezati u effect chain ako radi ono što tebi treba... :da:

 

:pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazario sam LMB-3, mnogo mi se svidja njegova boja.... pa sam malo surfovao po bosovom sajtu i jedino sto mi se svidelo je ta CEB-3...

 

Dakle voliš plave pedale. Onda ti pored Digitech chorusa predlažem i BOSS CS-2, CH-1, CE-5, BD-2...

Gitarski procesori GT-5 i GT-3 su tamno plavi, pa su i oni super. Behringer gitarski V-amp je jako dojaja koliko je plav...

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::D:D:D

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avaj kao sto rekoh u temi potraznja muzicara(slucajno spamovanje,ustvari nije lako premestiti raspravu sa jedne na drugu temu).Schism je piece of cake,veruj mi Herr Wolf da Domaci Zadatak...ja sam 3 puta napustao ideju da ga skinem jer je stvarno zajeban,kad sam uspeo da dovedem sluh i kocentraciju na dovoljan nivo e onda sam uspeo da skinem,a za brzinu da ti ne pricam kolko vezbe je potrebno,stalno se vracam na sporije sviranje da ne bi zaboravio neku notu u brzom,imas tolko umetnutih nota koje traju jako kratko.I sve one pesme Balet je u istom rangu zajeban a da ti ne pricam onaj solo deo koji jos nisam skinuo.Ma lepo svi kazu da u Smaku sviraju manijaci od muzicara.Ali opet sto bi oni svirali tako jednostavno kad ima tolko tih koji tako sviraju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle voliš plave pedale. Onda ti pored Digitech chorusa predlažem i BOSS CS-2, CH-1, CE-5, BD-2...

Gitarski procesori GT-5 i GT-3 su tamno plavi, pa su i oni super. Behringer gitarski V-amp je jako dojaja koliko je plav...

 

haha....

 

pogledacu ih...

 

javicu ako mi se svidi neka nijansa... :D

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje za iskusne basiste :) :

Konacno sam skupio neki dinar da kupim neko malo pojacalo za kucno sviruckanje i okretao telefone radnji i trenutno jedino sto odgovara mom raspolozivom budzetu je:

 

Laney RB2 30 Watt Richter Bass Guitar Amplifier (14 200 dinara u mix musicu)

 

Ibanez SW20 Bass Amp (12 000 al ovo je u novom sadu :) )

 

Ajde ako nesto zna o ova dva pojacala napisite (napominjem da nisam neki zahtevan tip sviraca :) s obzirom da sam do sad svirao na nekom gitarskom hand made govnetu :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...