Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

nego kakav je ovaj jackson,CMG Concert Bass,35000 u mitrosu mislim

 

user posted image

Pazi, taj bas se meni najvise dopao od svih stvari koje sam probao po nasim muzickim radnjama (doduse nisam probao stingray-eve i basove koji su preko 1000e icon_mrgreen.gif), drvo je dobro, emg magneti isto, ja imam kuci nesto slicno samo pasivno, tako da kontam da je ovo jos bolje, pogotovu sam se primio sto je bio izlozen neki zeleni, valjda se boja zove "dark forest" koji mnogo lepo izgleda. Samo, ja kad sam ga probao bio je negde oko 600 evra. Dakle ako imas love, ja ga najtoplije preporucujem, odlican bas za metal, mada mozes da sviras i ostale derivate roka na njemu. Inace, mislim da je taj u mitrosu japanac, sto je generalno ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde pogledati pojacala u gradu za bass, kombo i glave? Gde ima sta ? Gde ima hartke glava , nisam ih nigde video ?

 

p.s. koje radnje pogledati , gde je Mix music ? Pogledao sam u lira style,artist,mitros,sky cu pogledam,onda ona na zelenom vencu ,maric i koje jos ??

Edited by Bole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde pogledati pojacala u gradu za bass, kombo i glave? Gde ima sta ? Gde ima hartke glava , nisam ih nigde video ?

 

p.s. koje radnje pogledati , gde je Mix music ? Pogledao sam u lira style,artist,mitros,sky cu pogledam,onda ona na zelenom vencu ,maric i koje jos ??

jbg... decko.. hartke neces naci nigde u srbiji.. lepo odes na net najdes okvirno sta ti treba, pogledas karakteristike... ocene... kritike.. i sl.. skupis pare, odes do mega musica.. i kazes hocu to i to... i oni ti kroz mesec dana donesu to i to.. eto bar sam ja tako uradio...

 

inace ako oces neku drugu varijantu.. halooglasi.co.yu najbolje resenje..

 

mozes da nadjes uvek nekog trace eliota ili bassmena.. ili tako nesto..

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde se nalazi mega music ?? Bas steta sto niko to ne drzi , evo npr. Hartke 2500 Bass Amplifier Head (250 Watts) kosta 250$ sto je bas jeftino , ne znam valjda bi trebalo da je dobro pojacalo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde se nalazi mega music ?? Bas steta sto niko to ne drzi , evo npr. Hartke 2500 Bass Amplifier Head (250 Watts) kosta 250$ sto je bas jeftino , ne znam valjda bi trebalo da je dobro pojacalo...

ja imam HA 3500... a i cini mi se da si svirao na njemu jede prilike.. kad sam ga dovukao u filozof...

 

HA 2500 je ista ta glava samo je slabija... i totano je ok... jer ti ne treba jace.. npr.. ja sam se zajebao malo sto sam uzeo ovu moju jer nigde ne mou da je nateram da radi u optimalnom rezimu (na 70% snage)... a kad nagruvam na toliko, a to znaci oko 150W-170W, bukvalno raznesem sve instrumente, razglase i sl. zbog glasnoce... znaci realno za svirku i klubove ti treba od 50-100W... HA2000 ili HA2500 su bas prave za to...

 

 

@Livnica

mala digresija.. otkako je trace eliot prodat.. propao ili sta vec se dogodilo s tom firmom... nije to to... hartke je bas prevaziso tracea, kao i mnoge druge firme... to ne znaci da je danasnji trace los.. jednostavno nije vise dobar kao ranje.. ja znam ljude koji koriste ove glave ali su sve iz starijih serija.. a sto se GK tice to je valjano pojacalo ali skupo...

 

znaci u cenovnom rangu hartkea.. on je najbolji.. cak bilji i od skupljih... jednostavno nije on jos brand name da bi diktirao cenu.. a pravi dobra pojacala i kutije..

 

a inace koliko para toliko muzike!!!

 

da imam 1500EURa kupio bi ampega ili mesa boogie-a all in tube...al nemam.. jbg...

 

 

evo nekih zanimljivosti...

http://www.jacopastorius.com/features/writings/hartke.asp

 

ukratko... jaco pastorius je u saradnji sa Larry Hartkeom napravio prototip kabineta sa aluminijumskim konusima...

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro kazu da je tako samo sto bi ja ipak to proverio svojim usima.

Znas kako,svaki trgovac je isti,zeli da ti proda svoj proizvod po bilo kojoj ceni...

Mislio sam na Hartek combo-e i glave da su malo losiji, zvucnike nikad nisam probao sa nekim drugim pojacalom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego, ja kupih onog akusticnog-ozvucenog Oscar Schmidt-a...

Skroz je dobar, dopada mi se i na suvo i kad ga utaknem u pojacalo. Ovaj lik u artistu mi je samo preporucio da uzmem bronzane zice i onda ce kao jos bolje da zvuci... Jos sam nas'o crni biggrin.gif

evo slicice sa neta...

http://www.strummersmusic.com/images/ob100bClic.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cestitamo na acoustic bassu. Izgleda extra a verovatno se i cuje tako.

 

BTW. U zadnjem broju Bass Playera nalazi se intervju sa Steve Harrisom i tu sam procitao nesto sto me je zapanjilo, citiram:

 

Explain your right-hand technique.

 

I play with two fingers, except when I want to play a chord; then I splay out all of my right-hand fingers like a fan.

Kraj citata

Oh My GOD!!!

icon_confused.gif Znaci ja samo godinama ziveo u zabludi da on svira sa tri prsta....

Pa kako onda stize da svira galop na Troperu na primer??? icon_confused.gif Da li neko ima pojma? Koja je njegova tehnika za postizanje takve brzine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa nema tu neke filozofije

da bi svirao brze i u tom smislu zahtjevne stvari na basu, treba ti prije svega bas koji ti lezi i na kom mozes da sviras skroz opusteno, jer je to jedini nacin da se brzo svira

 

sviranje sa tri prsta u stvari najcesce i ne donosi neko preveliko poboljsanje u brzini

trecji prst je koristan za preskakanje zica, za sviranje double stop-ova i neko ko ima tu tehniku dobro uvjezbanu, moze da na taj nacin sebi ustedi energiju, ali generalno to nije neophodno, a nekad je i lose jer kvari zvuk - kad neko svira sa tri prsta nesto sto treba sa 2 to se cuje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po mom mišljenju Trooper uopšte nije tako brz. Ako mi dođe nalet želje da sviram Harrisa autentično, onda ga ladno sviram sa dva prista. Ništa specijalno. Pošto se radi o tri šesnaestine i šesnaestinskoj pauzi većim delom pesme, ta pauza je sasvim dovoljna za odmor prstiju, pa mogu i početnici da izvuku deonicu na trzaj.

Inače ga i ja najčešće sviram sa tri.

A druga stvar:

 

Pravilno korišćenje tehnike sa tri prsta ubrzava svirku za tačno 50%. Najveći problem zapravo je kontrolisati tu brzinu.

Primer:

Uzmimo jednog sasvim prosečnog basistu, koji može da izvuče šesnaestine u tempu 140 sa dva prsta. Ako uvežba pravilno tehniku sa tri, moći sa istim tim naporom da odsvira šesnaestine u tempu 210 !!!

Primera radi Sting of the Bumblebee je tempo 200.

Neće moći da kontroliše to. kao kad sa bicikla pređeš na raketu...

 

A fora kod tri prsta je da ih ne sviraš 1232 1232 1232..., već 3213 2132 1321... Malko zajebano na početku.

 

Pogledajte kako čika Sheehan to radi, i sve će vam biti jasno.

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo, pa rek'o da se i Ja oglasim povodom ovoga sa prstima.

Harrisa sam bas proucavao. Ali bas. Cak sam ga i tri puta gledao uzivo od cega jednom ispred prvog reda. Dakle, ako pazljivo pogledate jasno se vidi da covjek koristi sva tri prsta (npr, prvi bas solo u Rime of... na Live after Death, tu ga bas zumira). Sta god pisalo u intervjuu ne mora obavezno da bude tacno.

Oko 3213 konta cu samo da kazem da sam radio tako i da sam presao na 3212 i da je mnogo bolje i lakse (stavise to radim vec 12 godina) i jebes mu mater stvarno imam brzu desnu ruku. Cak sam gledao neku skolu Steve Bailey-a gdje isto to objasnjava.

Sto se tice Troopera, ono je samo kondicija, a i uopste nije tesko. Mnogo zanimljivije je recimo izdrzavati Caught somewhere in time ili Only thegood die young. Tu nema odmora. Mada i to je sasvim moguce.

Za bumbara ipak preferiram trzalicu zbog cisceg zvuka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, ono kako Harris koristi taj treći prst se po mnogima još ne svrstava u tehniku sa tri prsta. To je samo puka ispomoć ponekad, no svejedno...

 

Najveća nebuloza za njega (netačna, naravno) koju sam čuo je ta, da navodno koristi nokte za dobijanje tog zvuka... wallbash.gif

 

Nego, u vezi tri prsta:

 

Zašto 3213 2132 1321... a ne 3212 3212 3212...?

 

Ajde opet da uzmem primer. Tako je najlakše.

 

Basista svira sa dva prsta. pretpostavimo da nije neki ultratalentovani i recimo da mu je maksimum koji biološki može da odsvira sa dva prsta 150 (šesnaestine). Pretpostavimo da brže ne može.

Dakle njegov prstored je 1212.

Za vreme jednog takta on okine 16 puta (ili drukčije rečeno 4 puta za vreme jednog klika), 8 puta jednim, i 8 puta drugim prstom, naizmenično, naravno. Za taj navedeni tempo od 150 BPM to znači da on u sekundi okine 10 puta, dakle sa svakim prstom po 5 puta, znači jednom prstu mu je potrebno 2 desetinke da se odmori. Brže jednostavno ne može. Boli! Gotovo! Fajront! Dostigao je svoj biološki maksimum. Njegov prst ne može za manje vremena od 0.2 sekunde da okine ponovo.

 

Ako on pređe na tehniku 3212, time je ubacio prst 3, duplo rasteretio prst 1, ali prst 2 i dalje okida dva puta po četvrtini, iliti 8 puta po taktu, tačnije (ostanimo pri istom primeru tempa) 5 puta u sekundi. I njegov biološki maksimum opet zavisi od tog prsta, i opet je tu gde je bio i sa tehnikom 1212.

 

@ Invictus

Sad, ako si ti brži sa tom 3212 tehnikom, to je zato što si vežbao, i malo pomerio svoju granicu. Ili je moguće da ti je kažiprst bio sporiji, i ranije usporavao srednji, koji sad može da izdrži neka nadrkanija tempa, ali bilo kako bilo, nešto drastično nećeš odmaći od tempa koje si i ranije svirao.

 

Evo sada primera za 3213 2132 1321...:

 

Najbolje da uporedimo period od tri četvrtine, jer se posle sve ponavlja:

 

Pravilno: 3213 2132 1321...

nepravilno: 3212 3212 3212...

 

Sve se lepo vidi.

 

U prvom slučaju je u datom periodu svaki prst okinuo 4 puta, što ako se uzme obzir da četvrtina u tempu uzetom za primer (150) traje 4 desetinke, onda to ispadne da svaki prst ima tačno 0,3 sekunde da se odmori, što je 50% više od 0,2.

U drugom slučaju su prsti 3 i 1 okinuli po 3 puta, i tim prstima je ovo sada banja, jer im je napor kao da sviraju tempo 75, a prst 2 je čak šest puta okinuo. Isto toliko puta bi okinuo i da se svira sa dva prsta.

 

Mislim da je sasvim očigledno.

 

Rezime:

 

Primer za tempo 150- šesnaestine:

 

3213 2132 1321 3213 - prsti su jednako zastupljeni, ravnomerno se naprežu, i između dva okidanja istog prsta prođe 0.3 sekunde.

 

3212 3212 3212 3212 - srednji prst je zastupljen duplo više nego domali ili kažiprst, on okida na svakih 0.2 sekunde. (Čime još konkuriše i za tendonitis)

 

I sad da se vratimo na primer basiste kome je biološki maksimum 150. Dakle njegovom jednom prstu je potrebno dve desetinke da se odmori i može ponovo da okine. Ako koristi tehnike 1212 ili 3212 ili bilo koju gde je bilo koji prst zastupljen dva puta po četvrtini, njegov maksimum ostaje 150.

A ako pređe na 3213 2132 1321..., onda sa istim naporom može da okine 15 puta po sekundi (to je onda opet 2 desetinke odmora po prstu) a to onda izađe tempo 225. I eto ga sad! Od jednom šonja koji je jedva izvlačio 150 može da leti u 220 tempu 'ladne vode...

...i Joey DeMaio može da pojede svoju trzalicu od muke. icon_smile.gif

 

I tu nastaje problem o kome sam govorio. To se jako teško kontroliše. Barem je meni lično to najveći problem u svemu, mada ja više ne vežbam koliko sam recimo pre 3-4 godine, a kasno sam počeo tehniku sa tri prsta da radim. No znam da je gradivo sasvim savladivo, jer sam milion puta stizao na korak do cilja...

 

Ne bih želeo da ispadnem seronja, i kako sve znam. Ne držim za sebe da sam neki überbassista, no mislim da umem da objasnim i ono što nisam sasvim uvežbao, i mogu ukazati na neki put. Na kraju krajeva, to mi je struka.

 

Srećno vežbanje!

 

PS.

 

Moje saučešće Steve Bailey-u ako on misli da mu je 3212 tehnika super. Očigledno ga je majka priroda obdarila sa manje dara za analitičko razmišljanje, mego za muziku. Nemojte me pogrešno shvatiti. Cenim ga jako, mislim da je zaista velik, ali ja lično uzimam ovo kao primer da i najveći greše.

Moguće da mu odgovara za neke kerefeke, preskakanja, nemam pojma, ali to da pomenuta tehnika ne poboljšava bitno brzinu sam upravo matematički dokazao.

 

Imate inače sve ovo na Billy Sheehanovom video kursu. Čovek to objasni jako jednostavno, direktno, bez matematike (i drvljenja u prazno, što je tipično za mene), i mnogo lepo i demonstrira.

 

A na kraju krajeva, tehnika uopšte nije primarna stvar. Ideja je bitna. A tehnika i ideje ili talenat su jako različite stvari.

 

Pastorius je napisao istoriju koristeći samo 1212 tehniku, a još jedan dobar primer je Jimi Hendrix, koji je bio sasvim prosečan tehničar, pa je ipak napravio čudo.

 

Mislim da je najbitnije vežbati i raditi na svom muzičkom izrazu, pa bilo koja tehnika da je u pitanju.

Na kraju krajeva, kome verovati?

 

Sheehan: 3213 2132 1321...

Bailey: 3212 3212 3212...

Pastorius: 1212 1212 1212...

Harris: 1212 1212..., ili 1x21 2x12 1x21 2x12...

DeMaio: dole-gore-dole-gore..., ili dole-dole-dole-dole...

 

biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

 

Neka svako sam za sebe proceni...

 

Cheerz! pivopije.gif

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

e vidis.. ja sam prvo vezbao 1231 2312 3123

pa sam kao gledao Steve B. 1232 1232 1232

 

i nikako nisam bio brzi sa tri prsta od dva...

 

i znam da negde gresim... jbg.. nemoguce da preko pola godine vezbanja te tehnike ne napredujem...

 

moram da probam ovo 3123 1231 2312.. samo promena pocetnih prstiju...

 

 

sto se Steve B.. presao sam na njegovu tehniku jer je mnogo laksa... i brze se savlada.. ali ima tu nesto u Secracon-ovom postu... pa cemo da vidimo...

 

a ja sad idem da vezbam... cujemo se za pola godine... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

pivopije.gif

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odgovor na pitanje zašto 3213 2132 1321... a ne 1231 2312 3123... takođe imaš na Sheehanovom kursu.

 

Čovek kaže ovako:

Probaj da spustiš šaku i kobajagi nervozno lupkaš prstima redom. Videćeš da oni prirodno, sami od sebe kreću od malog, dakle 4321 4321...

dakle normalan rad šake je od spoljašnjih ka unutrašnjim prstima.

 

Neprirodni pokreti usporavaju. Zbog toga je recimo i ona tehnika tappinga (a la Satriani) pogrešna, kada prstom desne ruke trzaš na dole, praktično pokretom koji otvara šaku. Prirodnije i lakše i brže i stabilnije je kada prstom okidaš na gore, zatvarajući šaku.

 

Uuuuuuuuuuu, sad sam dirao u Satrianija... Najebo sam. Ne napadajte za ovo mene, već Sheehan-a. Čovek tako kaže. ja se samo slažem sa tim...

 

Cheerz! pivopije.gif

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta kazete za 1234 1234... sviram tako vec vise od pola godine.

Naleteo sam na tu tehniku na netu, zao mi je sto nemam link. Cak je lik koji je pisao lekcije i dao naziv - nesto kao paukov hod ili slicno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako ti je mali prst dovoljno dugačak i jak (ili ostali kratki), pa se ne razlikuje preterano u zvuku...

Čak i onda mislim da je 4321 4321... pravilnije i lakše.

 

Domali je po konstituciji uglavnom isti kao kažiprst, a srednji je malko duži, ali ako sviraš iz drugog zgloba (onog na samom prstu - opet Sheehanova fora), onda su skoro iste dužine, ali mislim da je mali i tada malko nespretniji, no moguće da se može navežbati.

Treba pokušati svakako. Ako uspeš, to u gore opisanom primeru znači tempo od 300 (!!!) BPM, pa ti vidi!

Tome bi i Šumaher zavideo...

 

To je već frekvencija OKIDANJA od 20HZ, pa bi i to trebalo već da proizvodi neki zvuk koji može da se čuje. biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

Da ne spominjemo to, da ta brzina nema smisla na bassu, jer H ili E žica ne bi stigle ni da zaosciluju, ti bi je već okinuo opet...

 

...WOW pizdarija!!!

 

icon_rockdevil.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

to secracon: slazem se sa skoro svim sto si napisao u velikom postu, osim sto ja mislim da poboljsanje u brzini nije 50%, nego nesto vise nalik na 20-35%

uostalom vjezbajucji tehniku sa tri prsta, poboljsava se primjetno i sviranje sa 2

 

nekim ljudima je prirodnije da tapkaju 1234 nego 4321, a nije ni bitno sta je prirodnije to, ogranicenje je sasvim beznacajno i lako za prevazicji, stvar je u glavi

ja recimo mislim da 1231... daje znatno bolji zvuk

mogu da sviram i 3213... jednako brzo

 

ja mislim da je znatno vecja prednost svriranja sa 3 prsta vecja pokretljivost, a ne vecja brzina

za brzo sviranje ipak vlada trzalica, a brzine preko 200 ionako nemaju smisla na basu

pivopije.gif

Edited by MudriPanj

Share this post


Link to post
Share on other sites

U glavnom sam saglasan sa Secracon,tj Sheehanom,imam taj video kurs,mislim za tu tehniku sa 3 prsta,ali na primer Sheehan je u tom kursu objasnio da kad svira sa dva prsta to su 3131,jer su odprilike iste duzine,a i ono sviranje iz drugog zgloba treba biti mudonja da se nauci.

 

Inace retko sviram sa tri prsta,josh mi nije treci ocvrsnuo kao ova dva pa ne dobijam dobar ton.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...