Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Bass pojačalo od 30W je kao pivska krigla od 1,5 dl. Krajnje neupotrebivo u bilo kakvoj varijanti osim kućnog vežbanja ili za ukras. Trace Elliot i Gallien Krueger imaju ta malecna pojačalca, koja imaju i sasvim lep zvuk, ali te neke srednje varijante su uglavnom bacanje para. Okej ti si i naznačio da ti treba za vežbu kod kuće, ali mislim da bacanje 150 evra samo zbog sprave za vežbanje nije baš neko lepo rešenje. Pojačalo od 20-30 nikada nećeš moći na svirci ili probi da koristiš.

 

Evo ti mog predloga: Skupi još malo para i kupi nešto od minimum 60W, poželjno je 100, da ti ne bi non stop prdelo pojačalo na probama.

 

Dok to ne skupiš, uzmeš Behringer Bass Driver BDI21 DIbox pedalicu sa kojom možeš dobiti jako lep zvuk štekajući se u računar, koji verovatno imaš. Ta sprava je 3000 dinara, i za vežbanje po kući ti je više nego dovoljna, a da ne spominjem koliko će ti biti korisna za snimanje demo snimaka i kasnije i na svirkama. Ja pojačalo jedva da i uključujem otkako sam to go'no pazario.

 

Eto, to bi bio moj predlog.

 

Cheerz! :pivopije:

 

edit:

zabole me što je "malecna pojačalca" pleonazam, meni ovako lepše zvuči, pa makar i sto puta bilo pleonazmično gomilanje viška suvišnih sinonima i reči sličnog značenja.

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja i kuci vezbam na krigli od litar heheheh (glava+qtija 150W i vozi)... I shto rece Invictus bez 8x10 nema 'leba...

Onda predlazem da mi vi i skupite pare za takvo pojacalo. :)

Ljudi ja vas potpuno razumem...ocu i ja ampega od 200 vati ...ali u nekom duzem periodu necu doci do tolikih para ,a i nemam bend i svirke i pojacalce mi treba za vezbanje kuci. Znaci,kupujem ono sto mi treba.

Bio bih zahvalan ako bi neko prokomentarisao ona sva pojacala koja sam naveo. :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa lepo sam ti rekao šta mislim o oba pojačala. Bacanje para, jer ni za šta drugo ne može da posluži osim za vežbu u sobi, sam, bez benda. A za to je glupo davati tolike pare.

Štekaj se u comp ako treba samo za vežbu.

Okej, nije to taj zvuk... A ti onda kupiš Behringer Bass BDI21 i eto ti tog zvuka. Imaš rešenje za vežbu u sobi koje ima tačno onoliko vati koliko i sprava na kojoj slušaš muziku a košta 3000 dinara.

 

Pogrešno si nas razumeo. Ja sam baš i išao logikom da ne bacaš pare uzalud, i uštedeo ti minimum 9000 dinara...

Sad ako ti baš hoćeš da uložiš u nešto 12000 ili 14000 dinara, što ti se nikad neće vratiti, i što možeš jedino vežbajući solo, bez benda da koristiš, onda izvoli. Pre ili kasnije će ti opet trebati pojačalo, a za ovo što bi kupio nećeš moći dobiti skoro ništa, jer je polovno, a i niko to ne kupuje. I onda će ti biti žao tih 9000 dinara.

 

Varijanta BDI21 je okej, jer će ti taj DIbox trebati i ako ozbiljnije nastaviš sa svirkom. I naravno, to rešenje je jeftinije četiri puta.

 

Okej, neću da ispadne da namećem svoje mišljenje. Uzmi pojačalo ako hoćeš. Super je taj osećaj, što je to ipak pojačalo, i sve to, ali da li je to vredno tih para? Razmisli. Nemoj bacati pare na nešto nepotrebno.

 

A ako baš hoćeš mišljenje o ta dva modela, evo ti ga: DEFINITIVNO Laney.

Zašto? Zato što je ONO mnogo veće go'no od OVOG. Laney barem izgleda nekako, glasnije je, pa imaš više headrooma, znači više soničnih mogućnosti, deluje masivnije. A i nekako mi to ime Laney više uliva poverenje kad su pojačala u pitanju nego Ibanez...

 

Ja bih takvo nešto pazario samo u slučaju da imam para na bacanje.

 

Cheerz! :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno tačno. Čak sam i upozoren kad sam ga uzimao, da čuvam garanciju. Pazi, dobiješ godinu dana garancije, i možeš da ga vratiš ako ne radi, dobićeš drugi. Po mom mišljenju se isplati za te pare uzeti taj DIbox, pa makar kontao to kao da si ga IZNAJMIO na godinu dana, a ako izdrži i duže, super...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj dbox se koristi uveliko na svirkama koje organizuje radio 202 i pokazao se odlicnim!! Cak sam video da je par puta pao na pod i radi super.Dosta je masivan koliko primetih...Tako da toplo preporucujem svima takvu spravicu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

taj DI je odlican... a mala pojacala su prilicno beskorisna... i to ti kaze neko ko ima kuci jednog peavya od 25W i pali ga u vr glave jednom u dve nedelje... svo ostalo vreme sviram na komp ili na suvo! ako neces ni DI da kupujes, instaliras KX drajvere, nuendo ili cubase i guitar rig! i eto ti prilicno cool zvuka! a sto se tice DI-a! jednog dana ce ti sigurno zatrebati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanjce... Da li je DI u stvari XLR out koji sa moze naci na skoro svim novijim preampovima i pojacalima???

Ti gitaru prikljucujes direktno u DI box a odatle direktno u miksetu jel' da. I jel moze i pasivan bass da se prikljuci direktno na miksetu ili mora u DI box???

Edited by FILIP St.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasta. Samo nabudzen sa jos nekim gedorama da bi opravdali cenu. Neki su pasivni neki aktivni.

 

P.S. XLR sam po sebi ne znaci puno. Samo tip konektora. Pre nego zviznes signal na XLR izlaz, moras da mu podesis odgovarajucu impedansu i elektricni nivo (line level) za ulaz u sledeci stepen (obicno mixer).

Share this post


Link to post
Share on other sites

"skuplja i bolja" verzija DI boxa moze da kosta i vise od pojacala. :udri: tako da ako bas hoces da teras mak na konac to i nema nekog smisla. za nase potrebe (a i sire) dovoljan je goreopisani DI box...

 

inace, mislim da je bolje imati dedicated spravu DI box nego koristiti izlaz iz pojacala, mada to naravno zavisi od samog uredjaja. u svakom slucaju, ako se nema para, moze da posluzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

inace, mislim da je bolje imati dedicated spravu DI box nego koristiti izlaz iz pojacala

 

Mnogo stvari zavisi od toga shta ukljucujesh u DI Box... Ne moze gitara od 100€ da zvuci dobro ni sa jednim pojacalom (niti DI box-om), i da se vratimo opet na prste i trzalice... Neko moze da ima Ampega od 1000W i da zvuci kao da svira Jolanu na 35W... Najbolja stvar je u coveku, nijedan komjuter n moze da ga popravi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanjce... Da li je DI u stvari XLR out koji sa moze naci na skoro svim novijim preampovima i pojacalima???

Ti gitaru prikljucujes direktno u DI box a odatle direktno u miksetu jel' da. I jel moze i pasivan bass da se prikljuci direktno na miksetu ili mora u DI box???

 

Pazi, DI box je sprava koja služi samo za to da prilagodi impedansu. On od asimetričnog gitarskog pravi simetričan signal. Evo, tu je doktror za elektroniku imaginos, a i Dersu Uzala koji je doktor za sve, i mislim da su ti sve već objasnili.

 

Sad ja baš zbog toga što je imaginos napisao suprotno, veoma bojažljivo iznosim svoj stav, a to je da je taj DI izlaz na pojačalu apsolutno isti đavo, kao da si se šteknuo iz preampa u DI box koji ti je dao tonac.

Zato tonci i vole toliko XLR balansirane izlaze na bass pojačalima, jer ne moraju da postavljaju DIbox, a ako iko voli da ne radi ništa, to su TONCI.

 

To da li je aktivan ili pasivan bass je svejedno. Podesi se gain na mixeti.

 

@ imaginos

 

Ajde leba ti postuj neku šemu DI box-a, onog seljačkog što kod nas svi koriste.

Čisto da vide ljudi da to u suštini nije ništa posebno. Ili se varam? Jel ima tu neka filozofija?

 

Najbolja stvar je u coveku, nijedan komjuter n moze da ga popravi...

 

AMEN!

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde leba ti postuj neku šemu DI box-a, onog seljačkog što kod nas svi koriste.

Čisto da vide ljudi da to u suštini nije ništa posebno. Ili se varam? Jel ima tu neka filozofija?

zar nismo vec pisali na tu temu? ili su i te poruke stradale prilikom prelaska na novi sw? :mad:

poslacu sutra uvece ili prekosutra 2-3 sheme, kad sastavim par sati slobodnog vremena. :udri:

 

Sad ja baš zbog toga što je imaginos napisao suprotno, veoma bojažljivo iznosim svoj stav, a to je da je taj DI izlaz na pojačalu apsolutno isti đavo, kao da si se šteknuo iz preampa u DI box koji ti je dao tonac.

ima nekoliko nacina da se napravi DI box. u zavisnosti od koncepta i realizacije bi trebalo reci koji je bolji u datom slucaju. postoje di-boxovi koji su i aktivni i pasivni u isto vreme, postoje i totalno galvanski razdvojena resenja sa optokaplerima i raznim cudima, ali to ovde nije od interesa jer je rec o consumer elektronici i home recording/live varijantama, zar ne? tako da si u pravu kad kazes da treba pogledati ona jednostavnija resenje, njihove prednosti i mane. konkretno, najveca mana DI izlaza iz pojacala potice od napajanja koje cesto ume da unosi neka izoblicenja (narocito ako je pojacalo staro i izdrndano), da podigne masu ili sta vec (zavisi kako je vezana oprema), ali sa druge strane teze ce da klipuje signal jer je maksimalna amplituda signala veca (ako nekome treba)... itd, itd...

 

zato je nezahvalno dati apsolutni sud u stilu "bolje je uzeti line izlaz sa pojacala nego imati poslebnu spravu" ili obratno, jer to zavisi od:

1) potreba korisnka

2) prirode/karakteristika instrumenta koji je u pitanju

3) koncepta diboxa

4) realizacije

 

od ova tri poslednja paramtera jedino se a priori moze nesto zakljuciti o parametru br 4 na osnovu cene, mada ni to nije sigurno. ;) stavka br 1, utice na 3 i 4. :udri:

 

 

to je moje misljenje, naravno.

ako neko ima neka druga saznanja voleo bih da ih podeli sa nama.

 

 

pozdrav! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo dobrog clanka o di boxovima:

http://www.soundonsound.com/sos/jun02/articles/diboxes.asp

 

a ovo je specijalno za secracona: ;)

http://www.soundonsound.com/sos/jul01/articles/micdi.asp

 

 

p.s. koji je taj "seljacki" sto kod nas svi koriste? jel onaj sa opampom ili sa j-fetom ili neki treci, stvarno ne znam? :) :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji je taj "seljacki" sto kod nas svi koriste? jel onaj sa opampom ili sa j-fetom ili neki treci, stvarno ne znam? :) :)

 

'Naš onaj sivi, što ga meću kad treba bas d'ide u ono direkt, pa ga teraju s'otim kroz to. :bigblue::bigblue::bigblue:

 

Pa uglavnom onaj najjeftiniji Behringerov. :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...