Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

sta znam, meni su ugradjivali magnete u bass i ama bas nista nisu ni izgrebali, pokvarili...kako se kome ubode izgleda

meni je sredio gitaru pre neki dan,jedino mi je malo ogrebao pickguard sad.gif

 

Lutrija... Da li je vredno nositi gitaru nekome ne znajuci da li ce da ti popravi gitaru ili ne...

 

 

Ja sam vise puta radio svakakve popravke i servise, i nikada nikakav problem nisam imao, sve je bilo do jaja, cak su mi jednom radili i neki mnogo zajeban poduhvat u vezi elektronike, nesto sto sam se ja istripovao i zamislio da napravim, i odradili su vrhunski. Ja za njih imam samo reci hvale...

 

zato sam na pocetku i rekao:

Sto se tice ljudi kojima je lepo uradio posao... Blago njima. Ja znam samo da mi je upropastio gitaru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda je stvar jasna-pravac Tasić.E sad,postoji jedan problem,ne znam koje potenciometre da kupim...Za Tone je oznaka A500K,medjutim ne mogu da vidim koja je oznaka na Volume potenciometru...Čitao sam neku temu gde se raspravljalo o potenciometrima,ali kako nemam nikakve veze sa elektronikom i stujom u opšte,ništa nisam razumeo.Dakle koji Volume pot da kupim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

zavisi kakvu gitaru imas? jel ih menjas zato sto ne rade ili? ja ti ne bih preporucio da uzimas iste te ponteciometre koje imas, osim ako si zadovoljan kakav zvuk ima tvoja gitara. koliko sam ja upucen ljudi koji menjaju potenciometre uglavnom uzimaju iste sa vise Hz.

neka pomogne jos neko, ne razumem se bas najbolje u gitarske potenciometre

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Za Tone je oznaka A500K,medjutim ne mogu da vidim koja je oznaka na Volume potenciometru...

B500K

 

Velik deo (pasivnih) instrumenata ima te potove od 500 kilo-oma.

Nije to sad neka mikrohirurgija. Biće i onaj od 470 dobar, ili bilo šta veće od toga.

To da li je A ili B ne igra neku bitnu ulogu ako potenciometar držiš uvek skroz odvrnut ili skroz zavrnut, naime i jedan i drugi se kreću između istih vrednosti (od nule do one koja je naznačena, u tvom slučaju 500 kOhm), samo različitom putanjom.

Kad bi nacrtao to grafički, obe linije bi imale početnu tačku u nuli i krajnju u 500, samo bi lin išao pravolinijski, a log po logaritamskoj krivi.

 

Po evropskom standardu A označava linearni, B logaritamski potenciometar, dok je po azijskom standardu to obrnuto.

...tako da cvrc...

Tvoj instrument je 99% pravljen u aziji, mada je opet moguće da su ga pravili imajući u vidu da će ga slati "preko".

 

Onaj za volume bi trebalo da bude logaritamski, jer ljudsko uho tako nekako čuje.

 

Generalno, bilo koji pot da staviš ne možeš zajebati stvar.

Ako staviš veću vrednost, ništa. Verovatno nećeš čuti nikakvu razliku. Teoretski bi ionako trebalo da ta vrednost ide između nule i beskonačno. Ako je prevelik, možda ti bude radio na panju čim ga malkice odvrneš.

Ako je manje vrednosti od potrebne, najgora stvar što će da ti se desi je da kad skroz odvrneš potenciometar, gitara i dalje bude malko stišana.

Dakle gitaru ne možeš zajebati time.

 

Išao sam u elektrotehničku, mada je to bilo jako davno i sve sam pozaboravljao već, ali mislim da te nisam zajeb'o.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potenciometri rade,ali su stari 20 god i krče!Inače u pitanju je Washburn KC-LTD,koji je,kako kažu momci sa Washbur foruma,pravljen krajem '80-ih u Koreji.Fora je što sam ja tu gitaru kupio polovnu i to pre 10-12 god. i nemam pojma gde je prvobitno kupljena,ali prepostavljam da je uvežena iz Nemačke.

 

Generalno sam zadovoljan zvukom same gitare,jedino mi je muka od WD-40,a i red je da se zamene posle 20 god.U celoj ovoj akciji,bojim da ne kupim neko sranje,pa da mi gitara zavija ko luda i da mi pravi mikrofoniju.

 

 

Edited by Goblin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Išao sam u elektrotehničku, mada je to bilo jako davno i sve sam pozaboravljao već, ali mislim da te nisam zajeb'o.

 

I ja sam isao u elektro, ali nisam zapamtio ni ovoliko, narocito kad sam sklonio poklopac s gitare da vidim potenciometre ("Wtf?!"). Uzivao sam u ovom tvom izlaganju, jedino bih dodao da mi je (druga) gitara imala 470K, a kada su se nesto ulenjili (zaprljali), stavio sam 500K i nije imala toliko agresivan izlaz kao ranije (nekako je vise testerila, a sad se nekako vise cuje drvo i onaj lepi "vintage" ton). Nadam se da ne tripujem i da ovo ima smisla, s tim da su novi potenciometri marke Seymour Duncan, a stari su bili neki italijanski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS: imam sledece pitanje za ljubitelje i strucnjake dobrog gitarskog rock zvuka.

Imam Epiphone by Gibson Les Paul standard maple top iz 1993. godine made in Korea (Samick fabrika), mahagoni drvo, vrat lepljen. Pokusavam da je prodam za neku "normalnu" cenu (odlicno radi, ima niske zice, u savrsenom je stanju i lepa je k'o slika - "birdseye" maple top) u odnosu na ponudu novih Epiphonea kod nas made in sve i svasta, ali mi ne ide.

Interesuje me: da li da je zadrzim za sebe, ubacim 2 x Seymour Duncan Alnico II pro (ne znam koliko dobro ce raditi ova kombinacija) i sviram do kraja svog zivota ili da je dam prvom koji naidje za 500e?

Alnico II pro trenutno imam za 90e po komadu i nista drugo na gitari ne bih dirao - sve je u ekstra stanju.

Sta bi ste Vi uradili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne bih ja to prodavao. ugradio bih nove magnete i to je to. mislim da su ti alnico II magneti dobar izbor za neki klasicniji rok i blues, a ako je vise za neko przenje onda proveri i seymour duncan jb model.

Ja u sustini nesto preterano ne volim zvuk seymour duncan magneta, pre bih izabrao EMG. sta znam, stvar ukusa.

Ali u svakom slucaju ne bih prodavao gitaru nikako, samo bi magnete sredio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej, ljubitelju dobrih gitara!

Otkrij i eliminisi uzrok tvog iznenadnog jaceg stiska zica. Posto pises: "Poceo sam levom rukom da mnogo stistkam zice" To je bila sala!

Sad ozbiljno: mislim da na zvuk ne utice, ali utice na tonove koji izlaze iz gitare, tj. pojacala. To su one razlike vecini primetne za uvo, a svaki stimer ih prepoznaje. Ti tonovi (odnosno frekvencije) su negde izmedju dva susedna praga (na gitari) i umeju opasno da nerviraju. Mislim da to nema veze sa tipom pragova (jer sam iz zajebancije uspeo da napravim slican problem na par razlicitih tipova gitara, pa time i pragova) jer ce ti svaki instrument "proplakati" ako ga budes "koristio mimo propisanih - utvrdjenih normi", bilo da "mnogo stiskas zice", krivis vrat (da,da, ima i toga!), itd.

E sad, ako se tvoje pitanje odnosilo na nesto drugo, ja se izvinjavam i tebi i svima na komplikovanom i bespotrebnom odgovoru.

Ja sam seljak covek za gitaru zaradio na njivi pa priznajem da sam malo nepismen jbg:P E pa nekako mi je tesko jer na pojedinim lampashima moras da imas jak trzaj desne ruke da bi dobio DZ DZ i onda sto jace sviras desnom automatski vishe i agresivnije stiskas levom :( Mislim da bi se to NJIII koje se cuje eliminisalo smanjivanjem debljine pragova:( I izgleda da je doslo do nesporazuma posto sam ja mislio da je oznaka za fretove :jumbo,flat itd... ustvari debljina onog metala to jest praga a ne velicina samog praga na vratu???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam seljak covek za gitaru zaradio na njivi pa priznajem da sam malo nepismen jbg:P E pa nekako mi je tesko jer na pojedinim lampashima moras da imas jak trzaj desne ruke da bi dobio DZ DZ i onda sto jace sviras desnom automatski vishe i agresivnije stiskas levom :( Mislim da bi se to NJIII koje se cuje eliminisalo smanjivanjem debljine pragova:( I izgleda da je doslo do nesporazuma posto sam ja mislio da je oznaka za fretove :jumbo,flat itd... ustvari debljina onog metala to jest praga a ne velicina samog praga na vratu???

 

Jebote, ti si ustvari Miki iz "Velikog brata"! :rockdevil:

Ma, provalio sam da pises o sirini pragova, ali zelja za dz-dz te nece spreciti da na ne-znam-kakvim-pragovima gitara pronjisti i odgalopira u fals. Gitara ti je kao devojka - moras tacno da znas kada treba da stisnes.

A da probas drugu gitaru / dodas neku pedalu za dz-dz / odmoris malo ruke od njive i smeksas ih na gitari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko dođe Gibson Les Paul Studio u Beogradu? Tj. radnja koja je prodaje najjeftinije me zanima...Ili šta bi vi preporučili u tom rangu gitare?

 

Ono sto sam ja svirao (LP Studio) razlikovalo se od jedne do druge gitare. Bile su finese u pitanju (sustain, attack), a preporucujem ti da, ako si vec zapeo za LP Studio, probas sto vise takvih gitara na koje mozes da naletis i nadjes sebi odgovarajucu. Jedan tip iz NS ga je prodavao za 750e, malo je bio oguljen, nije imao kofer, 199x. godiste, wine red, neki drugi magneti (navodno bolji i skuplji) i za te pare je bio OK (ako te zainteresuje, mogao bih nekako i da nadjem br. telefona). Ono sto sam ja sve svirao, vise od 750e ne bih ni davao za taj model.

(Ja opet i uvek) preporucujem ti da vidis neke dobre Epiphone, jer se oni razlikuju od modela do modela, a mozes da naletis na nesto gde ce ti se poklopiti ukus i cena. Pod uslovom da ne mora da pise "Gibson" na glavi gitare. U slucaju da si zapeo za Gibson firmu, toplo ti preporucujem Gibson Les Paul Junior. To je jedno cudo od gitare gde za uslovno male novce mozes puno dobiti. Njega treba znati svirati, ali pruzice ti mnogo vise nego sto ocekujes od komada drveta i jednog (eventualno dva) P-90 magneta.

U rangu Studio gitare, a "rang" kojeg preporucuju Ameri, je model iz 2007. pod nazivom "Gibson BFG". Ja imam takvog jednog, a ako znas slucajno gde bi mogao da ga probas i nabavis, navali jer je gitara odlicna i uzvraca sve ono sto joj dajes. Mozda ti se nece dopasti kako izgleda, ali sve ostalo je "u klasi" LP Studio, cak i vise, koliko sam ja mogao da skontam i istrazim.

Ako sam ti ista pomogao, drago mi je i srecno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto sam ja svirao (LP Studio) razlikovalo se od jedne do druge gitare. Bile su finese u pitanju (sustain, attack), a preporucujem ti da, ako si vec zapeo za LP Studio, probas sto vise takvih gitara na koje mozes da naletis i nadjes sebi odgovarajucu. Jedan tip iz NS ga je prodavao za 750e, malo je bio oguljen, nije imao kofer, 199x. godiste, wine red, neki drugi magneti (navodno bolji i skuplji) i za te pare je bio OK (ako te zainteresuje, mogao bih nekako i da nadjem br. telefona). Ono sto sam ja sve svirao, vise od 750e ne bih ni davao za taj model.

(Ja opet i uvek) preporucujem ti da vidis neke dobre Epiphone, jer se oni razlikuju od modela do modela, a mozes da naletis na nesto gde ce ti se poklopiti ukus i cena. Pod uslovom da ne mora da pise "Gibson" na glavi gitare. U slucaju da si zapeo za Gibson firmu, toplo ti preporucujem Gibson Les Paul Junior. To je jedno cudo od gitare gde za uslovno male novce mozes puno dobiti. Njega treba znati svirati, ali pruzice ti mnogo vise nego sto ocekujes od komada drveta i jednog (eventualno dva) P-90 magneta.

U rangu Studio gitare, a "rang" kojeg preporucuju Ameri, je model iz 2007. pod nazivom "Gibson BFG". Ja imam takvog jednog, a ako znas slucajno gde bi mogao da ga probas i nabavis, navali jer je gitara odlicna i uzvraca sve ono sto joj dajes. Mozda ti se nece dopasti kako izgleda, ali sve ostalo je "u klasi" LP Studio, cak i vise, koliko sam ja mogao da skontam i istrazim.

Ako sam ti ista pomogao, drago mi je i srecno!

Da, svestan sam da se razlikuju i da sve treba da se proba. Oguljeni, izudarani i sl. mi ne trebaju jer sam takve gibsone imao priliku da kupim. Za lp standard nemam para pa zato ta zagriženost za studiom..

Da, kod Gibson BFG-a mi se ne sviđa izgled...

Zanimalo me ako ima neka radnja u Bg koja ih prodaje pa da znam cenu..Jer sada mogu nabaviti za 1000 eu...

A hvala i na ovim informacijama :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogromni pragovi bi trebalo da te priblize onom osecaju koji npr. imas kad sviras skalopiranu gitaru - manje prsta dodiruje drvo. Naravno ne do te mere, ali verujem da je to jedini efekat koji moze da proizvede. Nista glasnije/tise/NJI :) Kapiram da je to do neceg drugog...

E pa taj osecaj kod skalopirane gitare nije uvek koristan jer kad pretisnes zicu na unutra(izmedju dva praga) Dobijes NJIII koje na velikim pojacalima znatno promeni ton...

Share this post


Link to post
Share on other sites

85 je po meni mnogo tvrd, cak, i po meni je 60 bolji. Tipa da ti objasnim, u master of puppets, da se oanko pod distorzijom cuje svaki ton jasno, to je 60-tka, znaci james je koristi. Tipa da imas neki ekvivalent, i james root iz slipknota ga koristi. Meni se vise svidja 60-tka, toplo bi ti preporucio, u kombinaciji sa 81

Share this post


Link to post
Share on other sites

85 je po meni mnogo tvrd, cak, i po meni je 60 bolji. Tipa da ti objasnim, u master of puppets, da se oanko pod distorzijom cuje svaki ton jasno, to je 60-tka, znaci james je koristi. Tipa da imas neki ekvivalent, i james root iz slipknota ga koristi. Meni se vise svidja 60-tka, toplo bi ti preporucio, u kombinaciji sa 81

 

Slazem se sa tobom, i meni se 60-ka vise svidja, ali vidim da vecina likova ipak vise fura 85

 

:pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...