Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Pa sad....kada pricas o vai-evim gitarama....JEMovi su ono sto njemu odgovara, u svakom aspektu, a sonicno nisu sport billy gitare koje uvek i svuda rade kao enterprajz. Naravno da su odlicni i da ne bih odbio jednu icon_biggrin.gif , ali nisu uber-royal gitare, bolje od svake druge.

Ruku na srce, isti SONICNI kvalitet se moze naci i za manje para, ali jem je jem zbog mnogo drugih faktora.

Bottom line je da bi Vai bi izvukao svoj zvuk i iz mnogo "losije" gitare, a sve zato sto ume da iscedi zdravlje iz svega a ne zato sto svira skupu i predrkanu opremu.

Krsh muzicar ce zvucati kao krsh muzicar i na satchovoj opremi.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@imaginos - Related to the topic

 

Ti i mlada gospoda iz tehnickih skola ili hobisti bi mogli solidnu kintu da uzmete kad bi organizovali kod nekog limara savijanje lima za lampase i kod nekog stolara drvenariju. Verovatno bi morao i transformatore da narucis spolja, mozda i podnozja (keramicka) za lampe. Ostalo brate sve ima kod nas. A sema imao okolo originalnih koliko ti srce hoce. Kakvih sve sranja ima okolo u opticaju i kolike su cifre, mogao bi komotno da uzimas za kopiju Marshalla 400-500 Eura, ne? Ne mislim pri tome na egzoticne modele. Pazi sam repromaterijal (tj elektronika) sa sve lampama ne bi izasao vise od 150-200 Eura u ludilu. Sa sve zvucnikom od 12" recimo. Jedino ne znam koliko limari i stolari krajcuju ovih dana (ne bi me cudilo da oni traze neku suludu cifru ali da se naci neko ko hoce da radi biZnis).

 

Jel' buncam ili sta. Dosta mojih poznanika je imalo po nekog Marshalla (bez kucista, onako 'visi u vazduhu' nakacen bukvalno na zvucnik (bez kutije, naslonjen za zid) iz domace radinosti. Radilo k'o mlijeko, jarane, k'o mlijeko  icon_da.gif .

postavlja se pitanje: ko ce to da kupi? nisam toliko u tim muzicarskim krugovima pa ne znam kakva je potraznja za pravljenim pojacalima. mozda gresim, ali mi se cini da je danas kupovna moc malo porasla i da je izbor robe u srbiji poboljsan, tako da nema nesto mesta na trzistu za majstorije. instrumenti i oprema su dostupniji nego pre.

 

ima danas ljudi koji u kucnoj radinosti prave perverzije, ali to se radi na komad, eventualno dva. dosta se polaze na izgled, prave se ultra lepe drven ekutije iz kojih vire lampe, plocice sa natpisima "volume" i slicno su gravirane, i dosta se ide na izgled, ali ne znam koliko se to prodaje... to su sve hi-fi uredjaji (sto sam ja cuo), ali ne znam da neko pravi gitarska/bass pojacala.

 

ono sto je strasno, to je koliko izgled prodaje elektroniku. ali neka, svaka neukost se placa. icon_wink.gif i tu nastaje problem. ono malo elektronike sto sam pravio me je naucilo da 90% vremena i truda ode na kuciste i pakovanje, 2% na projektovanje i ostatak na izradu plocice i slicno. meni je veci problem kako da lepo odstampam/ispisem na kutiji ono "in", "out", "treble", "vol" i slicno nego da iscrtam shemu, ecujem plocicu i zalemim komponenete. wallbash.gif kuburio sam sa najobicnijom limenom kutijom za pedalu. na kraju mi se vise isplatilo da se cimam da mi donesu limenu kutiju iz nemacke za onaj footswitch nego da dam limaru da je ovde napravi. odnesem limaru narcrt (po svim propisima tehnickog crtanja), i za svaki slucaj mu dam kartonski model (najobicnije kockaste kutije) i kaze mu "napravi ovo i izbusi rupe gde je naznaceno". covek je NA MOJE OCI burgijom promasio rupu. icon_smile.gif da ne pominjem kako taj lim izgleda, sav mastan i flekav (mora da se farba).

 

pretpostavljam da sa stolarima malo bolje stoji stvar, posto je trazeniji zanat pa je konkurencija veca, ali limari: wallbash.gif

 

jedino sto mozda moze da se isplati je da se radi neka egzotika po narudzbini ili tako nesto. ali i to je opet pitanje, koga danas zanima da da 500 evra za nesto sto na sebi nema ispisanu marku i sto posle nece moci da proda.

 

inace, imao sam ideju da pored celestiona vezem i subwoofer i to se ne bi radio croosover nego bi oba gruvala istovremeno (naravno, isao bi low pass pre sub-a). neko mi rece "pa jel ti hoces da razbijas kamen u bubregu ili da sviras". icon_smile.gif elem, to mi je na spisku cim se nadje dobrovoljac da mi pozajmi subwoofer. icon_smile.gif a u ovoj eri sedmozicanih gitara i dubokog oranja to bi mozda moglo da bude interesantno. icon_smile.gif

 

inace, kad si vec pomenuo Ei Nis, pre jedno 10 godina sam svirao kod ortaka na zurci jedno pojacalo pomenute firme koje je imalo sve kontrole regularno, samo sto je lepo cirilicom pisalo "distorzija", "jacina" i slicno.. icon_smile.gif lampas, naravno. ne da je zvucalo nego ubija (i to u kombinaciji sa nekim kramerom), a obican kombo, nikakva spektakularna velicina. secam se, dok sam svirao na tom pojacalu razmisljao sam: "e, da hetfild zna za ovo, ei nis bi profitirao samo tako". icon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

znate, ja se bavim sa dosta zanata, ali nije kao nekad. mastori ne biju vise cikicom u glavu, nego sakom malo zavrat... icon_smile.gif

 

mars na cose vas dvojica! icon_smile.gif

tebe tesla niko nista nije pitao... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

kad mi napravis brain-switch za les paul-a...onda mozemo da razgovaramo... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

tebe tesla niko nista nije pitao... icon_smile.gif  icon_smile.gif  icon_smile.gif

 

kad mi napravis brain-switch za les paul-a...onda mozemo da razgovaramo... icon_smile.gif  icon_smile.gif  icon_smile.gif

nisam siguran da ce brain-switch da radi u tvom slucaju, mozda bolje prvo da ti napravim dick-switch? icon_smile.gificon_smile.gif

 

 

edit: smradu jedan. zajebo si me i navuko si me da spamujem. icon_mad.gificon_smile.gif

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...