Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

kao sto sam ti napisao u pp icon_wink.gif,

 

ako su ti trenutno bitniji efekti i zajebancije i klin gitar svirka od dobrog dista, onda uzmi neki proc pa se zezaj sa njim.

 

a sto se tice paralele Boss proc. vs. Behringer, to bi kolezi sa foruma mogli bolje da kazu, jerbo ja o Behringeru slabo znam. pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih ti preporucio da prvo uzmes bolju gitaru..bar malo bolju...i ne stavljaj bolje magnete u tako jeftinu gtr...to su i meni rekli kad sam pitao da li da stavim neki magnet tipa EMG, Di Marzi i taj fazon, a imam Ibanez GSA60 sto je ipak pristojna opcija icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oho-ho! Pa znas kako...onda stekaj kintu za nesto drugo, ne uzimaj magnet/e...cuo sam da Behringer V2 nije los...posto tebi treba ti delayevi i sl...a samo delay Boss pedala je 130€, i nije nista ekstra...def. do 150€ ja mislim da je najbolje Behringer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BaalBehrit

 

Kad me vec prozva, da odgovorim ukratko:

 

Ne znam nista o tome. Nikad nisam probao to cudo niti znam nekoga ko ga ima. Cenim da radi ko i sve te POD type sprave. A sad ih ima tusta i tma. Behringer ima solidnu reputaciju cak i u USA. Nisu to bas profi sprave al' kolko para tolko muzike. Cenim, probas pa vidis jel ti radi posao. Verovatno i bi, sudeci po onim mp3 klipovima. Srecno pivopije.gif .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gargi, javi se.

evo 'vako.

ovde mozes da cujes kako zvuci v-amp2, snimak direktno iz miksete u uzasnim uslovima zvanim "mala sala doma omladine - monitoring, sta je to - tonac spava za miksetom"? icon_smile.gif

 

http://www.geocities.com/inff/inumbro/Inum..._Loving_You.mp3

(moj bend i ja vrsimo nasilje nad jednom, inace lepom, pesmom)

 

e sad, nema leba dok ti to sam ne probas sa svojom gitarom. dzaba ja da ti pricam da li valja, da li ne valja. u svakom slucaju, ja sam sa tim svirao uzivo. zvuk je nekad bio dobar, a nekad los u zavisnosti od tonca. za snimanje je takodje ok ako govorimo o kucnim varijantama. ja ionako nikad necu ni dinara zaraditi sviranjem gitare, tako da mi je svaka veca investicija u opremu nepotrebna...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BaalBehrit

 

Promice mi sustina tvoje potrebe za VAmp-om ili POD-om ili bilo kakvim amp simulatorom. Da li tebi treba nesto sto ce da simulira raznorazna pojacala i kabinete ili ti treba multiefektor?

 

Pristup se u zavisnosti od gore navedenog izbora menja drasticno. Ovi amp simulatori sluze uglavnom za demo trake i brzo nabacivanje/nasnimavanje materijala u kucnoj radinosti kad nemas ili te mrzi da prikacis svu potrebnu opremu. Tek kad udjes u studio i/ili razradis materijal ili imas live svirku spojis potrebnu opremu za svoj zvuk. Druga, mozda i vise rasprostranjena upotreba u ovim kriznim vremenima, je da ekipa koja jos nije skupila za profi opremu (samim tim nisu jos ni profesionalci, debatuju kuda dalje) ima neki pristojan zvuk u kucnoj radinosti ili za manje svirke, svirajuci model pojacala po svom izboru. Znaci ne menjaju ljudi non-stop sve moguce kombinacije vec recimo zele Marshall-a, ne mogu da ga momentalno priuste i onda kupe POD-a koji ima ugradjene Marshall algoritme u DSP procesoru i to je to. Satro, imas Marshall zvuk.

 

Nekakvi studijski efekti (reverb, delay, phaser, chorus itd itd) nisu jaca strana ovih uredjaja, njihova prvenstvena namena je simulacija raznoraznih pojacala.

 

Da bi me bolje shvatio, da razjasnim malo pricu. Vidim da dosta sveta ne kapiraju konkretno kakav to 'svoj' zvuk traze i kako bi on jednog dana trebao da izgleda. Ili su ljudi u fazonu 'kako da dobijem zvuk ovoga i ovoga sa tog i tog albuma' ili su u fazonu 'ako kupim ovo sranje kakav zvuk dobijem'.

Generalno, ljudi greskom idu unazad pokusavajuci da kreiraju neki svoj zvuk (koji je na kraju krajeva retko originalan).

 

Pogresna racionalizacija. Ispravna ide malo drugacijim tokom, ko i svaki algoritam, metodom 'da/ne' eliminacija.

 

Znaci kreiras zvuk ne reverse engineering-om tudjeg zvuka nego analizom onoga sto hoces.

 

Pogresno:

 

i) cujes neki vec postojeci sound

ii) vidis koju opremu baja koristi

iii) ne mozes da priustis tu opremu pa trazis jeftiniju alternativu

iv) pitas se da li jefiniji uredjaj moze da odradi ovo i ono i kako da se dotera taj zvuk

v) na kraju je sve bleda kopija jer u startu i nemas dojajne aparature kao frajeri sa originalnog snimka

 

Ispravno:

 

i) Koju vrstu muzike hocu da sviram

ii) Koja gitara u kojoj konfiguraciji mi najvise prija (drvo, magneti i sl)

iii) Gde da nadjem najjeftiniju djitru koja mi vrsi gore navedeni posao (bang for the buck, jel'da)

iv) Kakav gitarski zvuk gotivim u najgeneralnijem smislu. Cistak, blues, brown sound, tweed, British Crunch, jazz, California laugh.gif (heavy) itd. Cak i kad kazes recimo cistak, pitanje je da li je to Fender cistak, Vox, neki tranzistorac ili nesto peto. Koje lampe cine ta pojacala osobenim.

v) Kad si skapirao taj bazicni, najgeneralniji zvuk, procenis da li mozes da kupis to pojacalo, a ako ne kako da ga nadomjestis (da ne kazem amp-simuliras). Sto zbog cene, nemogucnosti, sto da se ne cimas okolo non-stop sa pojacalima.

vi) Ili kupis pojacalo u pitanju ili ga simuliras, ali ne bilo cime znaci, jer ti je bitno da to bude bas taj zvuk. Znaci ako recimo VAMP nema statijaznam Fender simulaciju a POD ima, a ti bas Fender zelis, tu nema razmisljanja. Nije ono, uzecu VAMP jer mogu da si priustim, pa cu da narokam ionako te efekte koje ionako zelim da ubudzim i niko nista nece ni primetiti. Ako nema, nema. Ides dalje, trazis onaj uredjaj koji moze da ti odradi zvuk koji si zamislio.

vii) Tek na samom kraju dodajes jebene efekte sa merom. Na vec izbildovan osnovni zvuk, TVOJ zvuk. Experimentises. Kad ti je tvoj zvuk kristalno jasan, u glavi, inkrementalnim promenama ga usavrsavas. Gledam ljude, ukljuce recimo delay, i onda jure neke akorde, nesto petljaju pa ako nesto i izadje kako valja onda kao do jaja ako ne, menjaj. Treba tacno da znas kakav recimo delay hoces, one najprostije stvari, delay time, pre-delay, mix %, feedback i to ti svira u glavi. Ne juris ti ton nego ga bildujes.

 

Znaci ton se bilduje od gitare bukvalno prema zvucniku, a ne obrnuto, rekreacija, ako me kapiras.

 

Naravno, druga stvar kad hoces tacno da iskopiras neciji zvuk, ali ko pametan (i profi) to radi. To je ok za vezbe i analizu, ali nema neku siru upotrebnu vrednost. Pomoci ce ti da instantno kapiras kako je baja mogao da dobije zeljeni zvuk (i prema tome moci ces da IZBILDUJES taj zvuk a ne da ga rekreiras) i to je to.

 

Nadam se da me kapiras, raspisah se a nisam puno napisao. Meni taj citavi reverse engineering ide zesce na jetru.

 

Da uprostim, za kraj: Ako recimo baja svira Les Paula kroz Vox-a npr, i koristi pun kurac kojekakvih efekata, ja uzmem Les Paula i Vox-a i izbildovacu prakticno identican zvuk ko njegov sa milion pedala cak i da koristim najgluplji multiefektor (ili neke cheap pedale nebitno). Medjutim ako mi baja da svoje efekte namestene tacno kako ih on koristi i kaze mi da koristim Stradzu kroz Boogie-ja recimo, nema sanse da to zvuci ni priblizno originalu. Osnovni nosac zvuka je dramaticno drukcije prirode.

 

pivopije.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaš kako.. Gitaru neću da menjam dok ne uzmem nešto stvarno bolje, a to je moguće sledeće godine, ne pitaj me kako, verovatno pazarim Gibson Les Paul.

Ja ti prvo savetujem da batalis taj zujavi post rock ako oces da sviras gitaru posto se u njemu vishe cuje efekat nego gitara icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sumnjao sam da je nesto slicno icon_smile.gif .

Mislim,dovoljno je samo nik pogledati i onda ime tog benda,i ima sve da bude jasno u istom momentu.Black i dath su isto sranje,samo drugacije pakovanje,joj sad kada se okome blackeri na mene icon_smile.gif ,mad oni i ne dolaze na ovaj forum.

Svima zelim prijatno veche i poslusajte Blue-Jason becker icon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...