Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Hocu totalno przenje :rockdevil::rockdevil::muzicar:

DS-1 imam i ok mi je. Nije on pravljen za agresivnu mjuzu. Evo bas sada imam u planu da mu uradim onaj Kilijev sem/ultra mod iz zajebancije, kada budem imao vremena, da vidim kako zvuci.

Metal master mi je ranije pao na pamet, ali mi se ne svidja to sto ne moze da se menja kolicina gain-a.

 

Hvala na savetu u svakom slucaju. :pivopije:

 

 

Da li bi mi mozda koristio neki eq tipa ge-7 i sl. posle ds-1 ili u effect loop-u pojacala? (izvinjavam se ako je glupo pitanje, ali mislim da sam negde cuo za takvu kombinaciju)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li bi mi mozda koristio neki eq tipa ge-7 i sl. posle ds-1 ili u effect loop-u pojacala? (izvinjavam se ako je glupo pitanje, ali mislim da sam negde cuo za takvu kombinaciju)

 

Naravno. Pomaze vise od distorzije, cesto. Za przenje je neizbezan. Staviti u petlju za efekte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojacalo ima EQ, ili mislis na tonske kontrole? Ako vec ima EQ, koji ce ti externa pedala. Anyway, ako je pedala, mozes i iza dista da je stavis ali je bolje generalno u effect loop stavljati EQ (znaci iza pretpojacala, gde se formira karakter zvuka). Onda doteras taj zvuk jer sa EQ mozes i bitno da utices na karakter zvuka. Pedale sigurno imaju vecu ulaznu osetljivost od rack EQ uredjaja pa moze da se desi da klipuju signal malo, ako je signal prejak a pedala u loop-u. Experimentisi svakako. 5 minuta posla. Svi profi EQ idu u petlju, bytheway. Po pravilu, sva elektronika ide u petlju sem noise reduction systema, boost/dist i eventualno wah (dosta faca stavljaju i wah u petlju).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pitam posto ja prvenstveno koristim Metal Master i dosta ljudi ovde a i na forumima stranim su mi rekli da ako ikako mogu dobavim recimo GE-7 ili neki drugi dobar eq-uing jer tek tada ova pedala jebe kevu. Problem sa ovom pedalom je sto je gain uvek max i dok nisam naucio takoreci, imao sam dosta problema da namestim zvuk u studijima za probe( a posto smo cesto menjali doticne da vidimo gde je bolje, svaki put kada dodjes u novi - nove nevolje, kapiras). JA najradije kad se stekam u nepoznato pojacalo, namestim tonske kontrole na 12 sati da budu neutralne, mada uvek opet brckam po njima. Inace, ja sam mislio da su te tonske kontrole( volume, mid, bass, high) na pojacalu neka vrsta ekvilajzera....jel lupam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace, ja sam mislio da su te tonske kontrole( volume, mid, bass, high) na pojacalu neka vrsta ekvilajzera....

 

Ok. I jesu. Ali najprimitivnija. To su pass filteri (bass je lowpass a treble highpass, kad ih izkombinujes dobijes 'band filter'). Osnovna razlika je u pristupu 'korigovanja' tona. Ti filteri kada su u max polozaju (znaci dugme/potish skroz odvrnuto u smeru kazaljke na zidu :mrgreen: ) samo propustaju originalan signal sa ulaza (u filter), mada nesto signala i 'progutaju', nobody's perfect. Kako kreces da ga 'zavrces', u smeru obrnutom od kazaljke na zidu, ti efektivno sve vise utices na originalan gnalsi. Ako zavrces treble, skidas signalu komponentu visokih frekvencija (ode i malo basa jel'da, kazem, nobody's perfect). Kad zavrces bass, skidas mu komponentu niskih frekvencija (ode i malo visokih).

 

EQ sa druge strane, sadrzi i aktivne komponente za akanje signala. Drugim recima, dizajniran je da moze da izdize ili spusta nivo signala na frekvencija koje su ili fabricki odredjene (graficki EQ) ili ih odredi korisnik (parametarski EQ). Parametarski ima jos neke prednosti al da ne tupim. Mozes da fine-tune dB level na bilo kojoj zadatoj ucestanosti a ne samo na cut-off points. Spread 'em more nicely.

 

Ali glavna je poenta da mozes i da boostujes signal i da ga utisas, znaci radi bidirekcionalno (dvosmerno). Sa filterima samo 'kratis' signal, ako nije otpanjen potish do kraja.

 

Nekako, ideja je da su tonske kontrole napravljene za blazu i brzu (quick and dirty) kompenzaciju zvuka a EQ uredjaji su za kompleksnu 'restauraciju' zvuka.

 

EQ utice na zvuk do jaja. Hocu reci da ces i na nekom trulom setup-u (trula gitara, trula pedala, trulo pojacalo) moci da toliko utices na karakteristike (shelving envelope, generalno se to zove) audio signala da onda neke druge komponente tog signala mnogo bolje zvuce tvom uhu, dodju do izrazaja. Zato ce ti se i ciniti da dist 'radi bolje' iako fakticki uopste ne menjas njegove parametre. EQ je znaci, keva :da: .

 

Tallica - Master Of Puppets ti je odlican primer za recimo tu vrstu svirke. Jes' to Mesa Boogie IIC+, ali ga je baja Rasmussen EQ-ovao do bola tojt and focused. Sve EQ bato (sto ugradjen na samom IIC+, sto externi u rack-u).

 

Isto vazi i za brata Petrucci-ja.

 

:pivopije:

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno ;)...kad se ima para i Mesa je blizu...nego te pitam, da nisi slucajno svirao Vader kabinete, to je novija marka, viodim da je hvale, a i nekosta puno( 600 i nesto $)? I Tech21 TM300 pojacalo, uopste kakv status ima ta firma, posto vidim na nekim stranim forumima da je hvale?

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

da nisi slucajno svirao Vader kabinete, to je novija marka, viodim da je hvale, a i nekosta puno( 600 i nesto $)? I Tech21 TM300 pojacalo, uopste kakv status ima ta firma, posto vidim na nekim stranim forumima da je hvale?

 

Vader kabinete nisam probao pa ne znam. Vidim da su sve popularniji ko i oni Avatar i ta novija ekipa. Meni su Boogie kabineti No. 1 (za Boogie-je anyway). Pravo da ti kazem ne gotivim preterano Eminence zvucnike. Ni Jensen generalno. Ni JBL. Gotivim veoma ElectroVoice i Celestion. Tim redom.

 

TM300 nisam probao niti cu, ne koristim tranzistorce pa to ti je. Tech21 je relativno stara firma, renomirana, secam ih se jos iz 80-tih. Mada, velika je razlika izmedju kreiranja booster pedale i full blown ojacaveca. Probaj ga ako mozes pre nego ga pazaris.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pazi, ne znam. Hteo bih da ako skupim kintu mozda i kroz par meseci uzmem neku glavu, ali su tube skupe, pa se raspitujem sto je vise moguce, da budem sto spremniji i profilisaniji kad budem kupovao. Recimo znam da Engl imaju dobra tube pojacala, onaj Fireball je oko 900jura, ali to je recimo 'prostija' verzija Powerball-a, jer ima zajednicki EQ za crunch i clean...da ne idem dalje, eto samo to je 900. A kako nisam samostalan tipa da zivim sam i to, ni ne gledam ono preko hiljadu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu zavisi za sta ti treba i kakav zvuk ti treba...Ja ti preporucujem Digitech GNX2 ,neki ga pljuju ali ja stvarno problema sa njim nisam imao i dobro me sluzi vec 2 godine....Naravn voleo bih ja Marshalla i da ne mislim o pedalama i procesorima,ali sta je tu je.... :)

Poz.... :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ljudi Koji proc preporucujete do 250 evra? :confused: Hteo sam da uzmem korg ax3000g,al su ovi u sky-u sve rasprodali .Sledeca tura im stize tek za mesec dana ,a meni proc treba za sledecu subotu!

 

 

Brate ako ti treba za sledecu subotu pozajmi od ortaka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hiwatte je koristio David Gilmour, i to upravo clean. Sva distorzija je isla sa pedala. Eto primera. Inace jedan moj ortak je na nekoj svirci svirao kroz matorog Hiwatta,. Nisam bio prisutan, ali kaze da nikada u zivotu nije cuo takav clean. Licno nisam imao iskustava, ali bih jako voleo. Koristili su ih jos i Pete Towsend (doduse samo uzivo), onda Alex Lifeson i mnogi prog rock bendovi (video sam sliku King Crimsona iz 70-ih, u Starless And Bible Back/Red eri, tj sa Wettonom) i Fripp i Wetton su imali Hiwatte, navodno je Red snimljen sa Hiwattom. Znam takodje da su ta pojacala izrazito dobre konstrukcije, da je lemljenje po mil-spec karakteristikama, da imaju jako lep kin i da teze pucaju, tj moras da ih puno odvalis da bi usli u klip. Znam i da su vraski skupi, bez 1000$ po glavi ne racunaj. Elem pre par meseci sam video u oglasima tipa koji je prodavao Hiwatta za 300 evra. Sta je to bilo, ne znam. Mada su prilicno retke zverke, pogotovo ovde. Proziveeni su u mnogo manjem broju nego Marshalli, jer se velika paznja posvecivala kvalitetu. Sve u svemu, iz svih izvora samo najlepse reci. Proizvode sei sad, skupi su i nema ih na ovim prostorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fine sprave, steta sto pukose. Neverovatno kako neke top firme puknu a trule ostanu da prave jos vise para. Isto se dogodilo u hi-fi audio tehnici. Nema vise fabuloznih uredjaja (proizvodjaca) koje si mogao da dobijes za relativno male pare. Ostale samo mass production i high-end firme, a ono izmedju otpalo. Slicno se desilo sa kolima u Americi.

 

Generalno se ne palim na antikvitete u elektronici, napredak ima svoj smisao, ali treba postovati besmrtne dizajne, kvalitetan rad itd, koji se prakticno ogledaju u tome da ukljucis spravu 20-25 godina kasnije i sljaka ko sto je i reklamirana.

 

Znaci, +1 za Hiwatt.

 

P.S. Imam te neke stare klipove Rush-a iz 75-6 gde ih Alex koristi. 'Fly By Night' era i kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma i ja sam prolupao. Hiwatt, vidim sad, je poceo da koristi na 'Hemispheres' turneji. A video mozes da capis na YouTube.com da ne kacim sad ja. Meni je to na DVD, ne znam kako ni da skinem.

 

Ovde jos koristi Marshall-a

 

Obaska sto sad videh da se Hiwatt ponovo pravi. E, svasta. (www.hiwatt.com)

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...