Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Pa nogekako! Sto kaze moj profan jazz teorije: "Prokleta zelena knjiga!" icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

ahh icon_cry.gif pa moja je black & white -fotokopija, nemam ja boje! icon_smile.gif

ali sto bi Mare rekao: -Manje bi mi ispalo da sam je kupio novu u knjizari, nego da sam je fotokopirao!

I tacno! icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ahh icon_cry.gif pa moja je black & white -fotokopija, nemam ja boje! icon_smile.gif

ali sto bi Mare rekao: -Manje bi mi ispalo da sam je kupio novu u knjizari, nego da sam je fotokopirao!

I tacno! icon_smile.gif

I ja imam tu black&white verziju icon_smile.gif

 

Nego ljudi, po vasem misljenju, da li pri sviranju desna saka (pod uslovom da ste naravno desnjaci) treba da bude otvorena ili zatvorena?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja imam tu black&white verziju icon_smile.gif

 

Nego ljudi, po vasem misljenju, da li pri sviranju desna saka (pod uslovom da ste naravno desnjaci) treba da bude otvorena ili zatvorena?

Zatvorena u smislu saka-u-pesnici? Ja sviram otvorenom, slobodni prsti mi pomazu da akcentujem tonove i mislim da je tada opusteniji zglob ruke sto pomaze pri kontrolisanju snage kontakta zice i trzalice pri sviranju akorda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam procitao koji je bio na G.I.T da svako treba da svira kako mu je lakse

posto je njemu isto jedan profesor rekao kako bi trebao da drzi desnu ruku ali on je kasnije primetio da ima franica sta sve moze da radi sa takvim drzanjem zato sada svira kako mu je najlakse i kako je navikao!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

- Skine ceo solo od recimo Yngwie Malmsteen-a, tek da moze da ga odsvira a onda ide dalje, kao , to je sad to, umesto da: 1)Proanalizira solo uz harmonsku pratnju, da vidi zasto je koji ton ili fraza na kom mestu 2) Podeli solo na pojedinacne fraze i zatim ih provezba u razlicitim pozicijama i skalama da bi mogao da upotrebi svaku od njih u sopstvenim solo deonicama. U protivnom je solo posluzio samo kao vezba za prste i ima mnogo manje koristi od njega

To su neki problemi koji su mi prvi pali na pamet...Da li se prepoznajete u nekom od ovih primera?

Ajmo momci, samo hrabro icon_wink.gif

Nazalost sam se morao tu prepoznati!Mislim ucim ja modove,skale,arpedja itd!!Mada nikad se nisam sjeti da analiziram neki solo itd! icon_mrgreen.gifevotigana.gif

 

Kako bih trebao to da radim??!

Da li treba ritam da uopredim sa solom i ili e jebesh ga nemam veze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam inace svirao sa otvorenom, a profan mi je rekao da drzim zatvorenu...Ne bas stegnutu u pesnicu, ali da prsti budu skupljeni...A kako ti sviras, Marti?

Ja imam skoro indentican polozaj desne ruke kao Satriani icon_smile.gif ...ne ozbiljno...to sam bas skoro izvalio gledajuci neki dokumentarac...najverovatnije zato sto na istoj visini drzimo gitare...pre sam inace drzao zatvorenu ali mi je bilo nekako ruzno i ne prakticno...doduse primetio sam da kada dosta brzo "pickujem" ipak malo menjam polozaj sake tj. prstiju

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oba načina držanja ruke su OK, ali u nekim situacijama, otvorena ruka može da bude korisnija. Prsti mogu da daju oslonac i da prigušuju neke žice koje nisu svirane, a takođe mogu biti korišćeni za sviranje u kombinaciji sa trzalicom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li je potrebno menjati tehniku trzanja na akustari?

 

mora jako da se okine nema sta.sad,da li je pametno da recimo prilikom drzanja ruke na kobilici nasloniti mali prst na telo gitare.tako sam naviko na elektricnoj.cini mi se da to bas i nije pametno,ali opet gledam vlatka,on ima skoro identicnu tehniku i na el. i na akustari,znaci naslanja mali prst.opet,mclaughlin ne naslanja mali prst a ne mlatara rukom da bi postigao jacinu.kako vi izlazite na kraj sa sviranjem sola na akustari?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je slicno onome od malopre sto sam ja pitao u vezi sa polozajem desne sake - kako ti vise odgovara...Najvaznije je ono sto iz gitare izlazi...

 

Ja sviram sa zatvorenom desnom sakom, a na levoj ruci mi je palac sto blizi kaziprstu i trudim se da ga ne teram preko vrata (premda je to nekad nemoguce)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li je potrebno menjati tehniku trzanja na akustari?

 

mora jako da se okine nema sta.sad,da li je pametno da recimo prilikom drzanja ruke na kobilici nasloniti mali prst na telo gitare.tako sam naviko na elektricnoj.cini mi se da to bas i nije pametno,ali opet gledam vlatka,on ima skoro identicnu tehniku i na el. i na akustari,znaci naslanja mali prst.opet,mclaughlin ne naslanja mali prst a ne mlatara rukom da bi postigao jacinu.kako vi izlazite na kraj sa sviranjem sola na akustari?

Cccc...Petrucci pa akustara se svira prstima mhihi.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Root,tj.osnovna nota akorda je samo jedna nota tj.ako akord ima u sebi tri G note samo jedna je osnovna i to je uvek prvo G koje se svira(gledajuci odozgo tj. pocev od seste E zice)?

 

 

2.Tonalitet akorda...jeli to isto sto i osnovna nota,jer u skoli gitare Orba kaze da su svi ti G-ovi tonalitet?!?

 

3.Kada je Dusan rekao da ne moram da zaobilazim E i A zice kod sviranja D dura verovatno je mislio da mogu da ga sviram kao bare hvat?D dur moze da se svira tako da se okidaju sve zice ali samo kao bare hvat.

 

4.I jos nesto:root nota kod molova treba da bude najnizi ton u sazvucju?Isto i kod dureva?

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako smesno... icon_wink.gif

 

Pa nisu svi u prethodnom zivotu svirali klasiku kao ti!  icon_mrgreen.gif  ph34r.gif

mhihi.gif ...ruku na srce ja mislim da se na prste jedne ruke mogu nabrojati gitaristi koji su u stanju da prstima sviraju isto kao neki ultrabrzi elektricari icon_da.gif ...is prostog razloga zato sto je mnogo mnogo teze dovesti rad prstiju do nekog zavidnog nivoa u odnosu na neki jaci picking...nego juce sam imao prilike da gledam, ne uzivo vec na DVD-u icon_smile.gif ...koncert Bela Fleck and The Flecktones-a i bukvalno sam se zaprepastio kada sam video Belu inace mozda i najboljeg "bendzistu" (ako se to tako kaze icon_smile.gif ) na planeti...znaci onakav "rad" desne ruke nisam u zivotu video...bruka...lik inace svira trzalicom (onom sto se okaci na palac) i prstima...

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Root,tj.osnovna nota akorda je samo jedna nota tj.ako akord ima u sebi tri G note samo jedna je osnovna i to je uvek prvo G koje se svira(gledajuci odozgo tj. pocev od seste E zice)?

 

 

2.Tonalitet akorda...jeli to isto sto i osnovna nota,jer u skoli gitare Orba kaze da su svi ti G-ovi tonalitet?!?

 

3.Kada je Dusan rekao da ne moram da zaobilazim E i A zice kod sviranja D dura verovatno je mislio da mogu da ga sviram kao bare hvat?D dur moze da se svira tako da se okidaju sve zice ali samo kao bare hvat.

 

4.I jos nesto:root nota kod molova treba da bude najnizi ton u sazvucju?Isto i kod dureva?

mozda je bolje da ti neko sistematski izlozi malo teorije a ne da tako setas sa teme na temu icon_da.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...