Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Kada drzim prst izmedju praga 12 i 13

Da, ovo sam zaboravio, to nije izmedju 12 i 13 praga nego tacno iznad 12-og praga! Pazi, prag nije drvo, nego one tanke parcici metala sto "razdvaju" drvo na ono sto ti zoves pragovima.

Ja sam istu takvu zabunu imao kad sam pocinjao sa sviranjem...

Aj uzdravlje :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

e Hvala svima.........................

naravno uradicu sve da to uradim.......................

naravno glavni riff od Killers cu probati.....................i Tornado Of Souls.............

 

znaci moze na svaki ja sam pokusavao ali mi nije islo.....................sad sam video nesto i pokusacu (nadam se da cu nauciti)........................

sad cu da odvalim pojacalo do daske (20 W :D ) pa cu ubijem komshije............................... hahaha

 

E HVALA JOS JEDNOM MNOGO SVIMA............................

javicu vam dal sam uspeo............................. THX.....................................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto ne mogu da editujem post moracu jos jednom da napisem......................

 

probao sam to..............i utisci

 

znaci dobro je......................ovde samo treba vezba i samo vezba (kao i uvek naravno) da bi dobro to odsvirao.....

 

Tornado Of Souls mogu samo malo, znaci samo mogu da potrefim pocetak ----9-----

-----7----

znaci samo ovo mogu da uradim dobro ostalo tesko jako ne ide..................ali vezbacu........... (posto je pocetak brz i na 7 je baziran a treba i brzo da odsviram i u tom trenutku da prigusim zicu.......i tako stalno) ovo je teze ali jbg naucicu ja se uvek trudim maximalno..............

 

Killers naravno znam glavni rif.......................i to je malo teze i brzina i sve....................to cu vremenom nauciti.....

 

Hvala vam jos jednom...............................THX!!!!!!!!!!!!!!!!!..........................................

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi jbt, Tornado of souls ti je 3x laksi od Killers-a. Na Tornado, okines prvi B5 rif, onda ovlaz kaziprst ispruzis tacno iznad 7. praga kako bi napravio "podlogu" za prirodnu harmoniju. Ostavis prst tako i okidas zice ovim redom: E-E-E-E-D-E-E-G-E pa krenes od pocetka ali B5 okines 3 puta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nije problem to...................

 

nego ne mogu da odsviram to kao on.....................mislim na zvuk....................

ne mogu nikako da dobijem slicno a kamoli isto.................

 

a da nacuim kojim redom sta sviram to sam vec naucio..........................

 

samo vezba i nista vise......................to je to........................vezbacu stalno cu vezbati i nadam se da cu uspeti da dobijem bar priblizno..................................

HVALA JOS JEDNOM!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ne ocekujem bre........................nema te sile.....................:D ..................

a i parice trebaju...................

 

ali ja cu se truditi maximalno...............................

HVALA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SVIMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........................................

Share this post


Link to post
Share on other sites

e da vas pitam nesto (mozda je lgupo pitanje ali jbg interesuje me)......................

 

Kada drzim prst izmedju praga 12 i 13 cuje se kao zvono (ne mogu da se setim kako se to zove)...............

 

e sad glavno.................................zasto se (isto kada drzimo izmedju bilo kog praga (kao u prethdnom slucaju) ) ne cuje zvuk kao zvono????? samo se cuje kada drzimo izmedju 12 i 13 (prigusene zice)

 

 

Da se malo ubacim u diskusiju...

 

Ovo o čemu pišeš,ako sam dobro razumeo,zovu se flažoleti.Oni bi trebali da se (samo stavljanjem prsta na prag) čuju na 5.,7.,9. i 12. pragu.Na drugim pragovima je moguće izvoditi flažolete,ali ne svih žica od jednom (ne možeš da kao na 12. pragu staviš,recimo,mali prst preko svih žica,sve ih odsviraš i sve se čuju,tj. svi se flažoleti čuju).Ova tehnika sviranja flažoleta koji nisu na pragovima5,7,9,i 12 nije teška i traži samo malo vežbe.Probaću da objasnim,pa ako se ne budemo razumeli,vi recite pa da probam ponovo...

 

Recimo,hoćeš flažolet na F (prva žica,prvo polje).Staviš prvi prst na ton F(prva žica,prvo polje),a sa desnom rukom kažiprst (tj. prst "m") spustiš na 13. prag na prvoj žici (što mu dodje prag izmedju F i F#,samo za oktavu više) i domalim prstom,takodje desne ruke (tj. prst "a"),okineš žicu.Po tom ptincipu,teoretski, možeš odsvirati flažolet na svakom tonu na vratu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

H5, majku mu...

Hahahaha neces mi verovati, ali napisao sam prvo H5 pa sam ispravio, jer momak verovatno uci imena po internetu, gde pise B5 pa sam mislio da ce mu biti jasnije. :)

Ja sam jos u osnovnoj skoli ucio, e-f-g-a-H-c-d, pa me je malo bunilo pri pocetku sviranja zasto ameri kazu B :no::rolleyes:

Edited by Piper...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se malo ubacim u diskusiju...

 

Ovo o čemu pišeš,ako sam dobro razumeo,zovu se flažoleti.Oni bi trebali da se (samo stavljanjem prsta na prag) čuju na 5.,7.,9. i 12. pragu.Na drugim pragovima je moguće izvoditi flažolete,ali ne svih žica od jednom (ne možeš da kao na 12. pragu staviš,recimo,mali prst preko svih žica,sve ih odsviraš i sve se čuju,tj. svi se flažoleti čuju).Ova tehnika sviranja flažoleta koji nisu na pragovima5,7,9,i 12 nije teška i traži samo malo vežbe.Probaću da objasnim,pa ako se ne budemo razumeli,vi recite pa da probam ponovo...

 

Recimo,hoćeš flažolet na F (prva žica,prvo polje).Staviš prvi prst na ton F(prva žica,prvo polje),a sa desnom rukom kažiprst (tj. prst "m") spustiš na 13. prag na prvoj žici (što mu dodje prag izmedju F i F#,samo za oktavu više) i domalim prstom,takodje desne ruke (tj. prst "a"),okineš žicu.Po tom ptincipu,teoretski, možeš odsvirati flažolet na svakom tonu na vratu.

 

THX.................znao sam za flazolete.........................

inace hvala za ovo..................isto je korisno......................

 

svaka rec je korisna (uvek)..........................

THX JOS JEDNOM SVIMA................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahaha neces mi verovati, ali napisao sam prvo H5 pa sam ispravio, jer momak verovatno uci imena po internetu, gde pise B5 pa sam mislio da ce mu biti jasnije. :)

Ja sam jos u osnovnoj skoli ucio, e-f-g-a-H-c-d, pa me je malo bunilo pri pocetku sviranja zasto ameri kazu B :no::rolleyes:

Ne samo Ameri. I u Evropi je to stariji naziv.

 

Ipak, kod nas se u označavanju nota za gitaru uglavnom koristi H, a B je oznaka za A#.

 

Zbunjujuće, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda se nismo dobro razumeli...Ja sam shvatio da ti trebaju informacije vezane za fležolete,ali sad je kasno! :zuba:

 

U zdravlje! :pivopije:

 

U Zdravlje.......................

svaka informacija je dobrodosla..................... i nikad nije kasno..........................

:rockdevil::pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...jednom za svagda. Originalno su (po latinskom alfabetu jelda) bile sledece note A,B,C,D,E,F,G (G je u stvari kasnije dodata) Kad je B onomad postalo temperovano nazvali su to temperovano be B♭ (Bflat) Onda su ovi neki nemci goticari kasnije koristili samo ♭ (flat od B♭) jerbo su u nacelu kapirali da za sve ostale flatove ima da se pise i osnovna nota, ali B♭ izgleda malo blesavo. Obicno B su poceli da pisu sa razresilicom (natural) i to je pocelo da im slici na H (pogotovu na Gotici) i ostalo je historija.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

...jednom za svagda. Originalno su (po latinskom alfabetu jelda) bile sledece note A,B,C,D,E,F,G (G je u stvari kasnije dodata) Kad je B onomad postalo temperovano nazvali su to temperovano be B♭ (Bflat) Onda su ovi neki nemci goticari kasnije koristili samo ♭ (flat od B♭) jerbo su u nacelu kapirali da za sve ostale flatove ima da se pise i osnovna nota, ali B♭ izgleda malo blesavo. Obicno B su poceli da pisu sa razresilicom (natural) i to je pocelo da im slici na H (pogotovu na Gotici) i ostalo je historija.

To sve znam. Samo što ništa od toga ne razjašnjava činjenicu zašto se u Srbiji H zove H a H♭ (osnosno A#) zove B. Znam čak i ljude koji studiraju muziku koji tako zovu note, znači C, C#, D, D#, G, G#, A, B, H, C. :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...