Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Covece, netreba cepidlaciti!! Za mene je B snizeno H, a uvek istim imenom( B ) nazivam i poviseno A. Jbt to je bar na gitari potpuno isti ton.

ЈебиGA zAn eKЕ јеi ПRaV0PNS He БНтаn.

I okej je ako im je nebitan dok god ne pokušaju da isteraju svoju logiku.

U prevodu:

"Za mene je B snizeno H" --> Argument ti je u dupe konja, s oproštenjem. Šta bi bilo kad bih ja sad upao u neku osnovnu školu i pokušao da objasnim da se za mene "PreCednik" piše sa "C", i da ja pišem "ne ću" i "ne ćeš" i "ne ćemo" odvojeno, jer mi je tako lakše, ili svejedno i štaveć...

Ko će tu ispasti glup? Ja koji se savršeno lepo snalazim u govoru i bez toga, pa insistiram na prihvatanju mog faličnog znanja kao normalnog, ili učiteljica koja pokušava da dokaže da ipak nisam u pravu? Sve više stičem utisak da je na žalost ipak učiteljica glupava... :D

Izvini ako sam sad zvučao kao seronja (što umem da budem), ili ako sam te uvredio, jer mi to nipošto nije bila namera.

Kada pricas sa nekim neces valjda reci Bebe?!

Nećeš REĆI "бебе", već "бе", ali ćeš NAPISATI "Bb".

E kad bih pisao neku kompoziciju ili nesto slicno onda bih svakako razlikova Bb od A#. Poz!

Lepo je što si naglasio da ne želiš da se upuštaš u pisanu formu muzike. Okej. Jedino što onda treba da si svestan toga, da će biti slučajeva poput ove nebuloze oko tonova H, B, i Bb, kada ćeš se naći u rebusu. :)

Mozda je bolje da mi pojasnite kako mi to Kvintni i Kvartni krug mogu pomoci prilikom sviranja.
Nikako.

Kvarti i kvintni krug imaju neki značaj u teoriji. Preko njih se tu kao nešto kontaju neki tonaliteti i te govnarije, ali kao i kod većine stvari u muzičkoj teoriji, najkomplikovanija stvar u vezi njih su izrazi, a sama primena je boranija, i na posletku cela stvar može ispasti krajnje nebitna i suvišna, jer su ogromna većina muzičara čisti empiristi, pa teorija gubi svoju vezu sa praksom.

 

Samo ti sviraj! :muzicar:

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vredjam se, ti si apsolutno u pravu! Ali koliko ljudi to zna?! Znam toliko gitarista koji ne znaju 2 skale a ne sta je snizeno H ili kako se to jos pravilno zapisuje, izgovara.. Inace, lepo je pisati ispravno i za mene ce od sada to uvek biti Bb :) :)

 

Nego jedan ortak mi je negde nabacio kako pomocu kvintnog i kvartnog kruga, kada nesto skidas, mozes na osnovu jednog tona da predpostavis sledeci, tj da sledeci ton moze biti samo "taj" ili "taj". Mada za to su dovoljne i skale. Solo najcesce pocinje osnovnim tonom tako da je sve sto treba da odkrijes, da li se radi o duri ili molu.

 

 

Jos jedna stvar. Kako se sviraju terce?! Da li to znaci da se svaki ton iz neke melodije, koju sviras, pomera za 3 tona?! To mi zvuci logicno, ali nisam siguran.. (kakvo blamersko pitanje)

Edited by Nazzgul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drago mi je ako sam bio od pomoći.

Nego jedan ortak mi je negde nabacio kako pomocu kvintnog i kvartnog kruga, kada nesto skidas, mozes na osnovu jednog tona da predpostavis sledeci, tj da sledeci ton moze biti samo "taj" ili "taj".

Nikad mi poznavanje kvartnog ili kvintnog kruga nije pomoglo na taj način, mada...

...svako ima svoje neke metode.

Desilo mi se da mi je poznavanje teorije pomoglo da pretpostavim neke manje razgovetne delove, ali to ne povezujem sa kvartnim/kvintnim krugom.

Kako se sviraju terce?!

Onaj suvi matematički "razmak" između tonova nije stalno isti, ako na to misliš. Svira se interval terce u datom tonalitetu.

Primer:

Pesma je u E-molu

Jedna gitara svira osnovu koja je: E-F#-G-H-C-A-D-E

Druga gitara svira tercu, što mu dođe: G-A-H-D-E-C-F-G

 

Bitno je dakle, da se zna u kom si tonalitetu.

 

Ako nisi skontao logiku reci, pa da probam da još pojednostavim.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Principijelno, nijedan 'alterovani' ton nekog osnovnog tona, i konvergentno alterovani ton susednog osnovnog tona nisu identicni, cisto fizicki, akusticki. Problem je sto instrumenti sa 'diskretnim' tonovima ne mogu da reprodukuju te razlike zbog dizajna.

Pa da. S tim što sam ja nisam formalno muzički obrazovan a računam da ovde ima još takvih ili čak neobrazovanih pa ne bih da se gađam terminologijom. Pričam samo kako mi čovek reče, tako da svi mogu da razumeju. A ako jedan magistar muzike može da se spusti na taj nivo ne vidim zašto se ovde svi redom gađaju terminima. Osim ako nema doktora muzike ovde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Bemliga, evo najiskrenije kažem da se ja baš trudim da zaobiđem neke stručne ili na bilo koji drugi način nerazumljive izraze u svojim postovima. Često i kažem ono "sve što je iole teško u muzičkoj teoriji, su izrazi", i trudim se da približim materiju ljudima koji nisu formalno obrazovani, a koje zanima, i koji se nekada zadese ovde.

 

Ako se ikada desi da sam nerazumljiv, dajte mi to do znanja, i rado ću opet napisati, i ako treba ići do krajnje banalizacije. Sve te stvari koje se predstavljaju kao babaroge u muzičkoj teoriji su mnogo prostije no što deluju, a ja volim da demistifikujem stvari.

 

Možda se neki sećaju da sam još ranije dok je ovde postojala tema "muzička teorija", na njoj čak i funkcijke ose, i 12 stupnjeva u tonalitetu objašnjavao, i da su me uglavnom i razumeli. E, a neki to gradivo obrađuju za doktorate...

 

Kad malo razmislim, mislim da se sada definitivno ne bih upustio ponovo u takvo nešto kao onda sa funkcijskim osama, ali dobra volja i dalje postoji, možda uz malo manje strpljenja/viška pozitivne energije/slobodnog vremena.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

secracone jel si dao terce za prirodni, harmonski ili melodijski mol? :D

 

salim se malo. :D sve ono sto si pisao znam ali sam pozaboravljao. davno bese ta niza muzicka...

 

 

e, da - sacuvajte negde u .txt fajlu ovo sto je secracon pisao za snizilice/povisilice, korisno imati.

 

a korisno je i pocetnicima zbog toga da znaju npr. koje akorde sa kojim mogu da uklapaju (kapiram da se neki akordi kao npr. D# mol ne koriste puno pa je ovako lakse i preglednije kako "doci" do njih) da lepo zvuci

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Bemliga, evo najiskrenije kažem da se ja baš trudim da zaobiđem neke stručne ili na bilo koji drugi način nerazumljive izraze u svojim postovima. Često i kažem ono "sve što je iole teško u muzičkoj teoriji, su izrazi", i trudim se da približim materiju ljudima koji nisu formalno obrazovani, a koje zanima, i koji se nekada zadese ovde.

Ja, na primer, imam vrlo malo formalnog muzičkog obrazovanja, ali sam neformalno dosta proučavao teoriju i terminologija mi nije strana, tako da mi je vrlo jasno šta ti pričaš. Ali kao što vidiš ovde ima ljudi koji pitaju takve banalnosti kao što su "da li je terca kad se svaki ton iz skale pomeri za 3 tona". Šta bi bilo još da si mu u odgovoru na to pomenuo malu i veliku tercu, ne daj bože prirodne i harmonske modalitete koje pominje Buddha? Pa samo da sludiš čoveka.

 

Anyway, cheerz!

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod male terce treci ton je alterovan tj snizen. Tako da bukvalno dobijes razmak od 2 tona.

 

Znaci pomera se za 2 tona kod male i za 3 tona kod velike terce, u okviru tonaliteta u kome se nalazis, a ne matematicki za 3 stepena ili polustepena. Sve je to logicno. Samo mi je trebala podrska! :) :) Ustvari jedino tako i zvuci ta terca :) :)

 

Savrseno kapiram. Hvala Secracon!!

 

Inace po tonovima koji su gore navedeni, ovo je prirodni E mol..

 

Ne kapiram, zasto vam je fora da se sad pravite nesto pametni (Hudini, Buddha).. harmonski E mol nema ton D, a melodiski nema ni C ni D..

 

Valjda vam nije cilj da zbunite nekoga ko stvarno ovo ne kapira?!

 

P0zdrav!!

Edited by Nazzgul

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja vise volim da sviram a nek neko drugi uzme da pise i teorijski obrazlaze sta sam ja to natrabunjao na gitari

Hahahahahahaha... :pivopije:

 

I ja isto. Ali malo je zajebano kad treba bendu da objasniš šta sviraš, a niko od njih nema pojma sa teorijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nerviraju me ti ljudi koji misle da je "fensi" znati skale i to.. (TEORIJU). I onda kad pocnu da kenjaju, kao ma te solaze i to nema nikakvog, duha, smisla i tome slicno.. UH!!

Nije fensi, ali je korisno. Ali obično solaže odsvirane u nekoj "fensi" skali nemaju duha. Bluz je mama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Da li je iko ikada upoznao gitaristu (ili bilo kog muzičara) koji dobro zna teoriju, i koji se žalio kako otkad je naučio teoriju, ne svira tako dobro, i da mu je baš bezveze, te konačno da je shvatio da mu teorija nije ni trebala? Ja ne znam za takvog. Zar ne bi trebalo da postoje takvi, razočarani u bespotrebno ulaganje vremena i moždane mase, da nauče glupu teoriju koja ih posle iskvari i ubije im muzički instikt?

 

Ne reagujem direktno na bilo čiji post na temi, nego ono, asocijativno dodajem. Mislim da naravno, ko ne želi da uči teoriju ne treba, nek svira pa kako ispadne. Mož' da ispadne nešto, a možda i ne mora. Ali van toga, bilo kakva priča o smislu, validnosti, da li ima potrebe i slično za teoriju su ono... Trebalo bi na primer hapsiti i mesec dana u zatvor svaku osobu koja upita da li mu treba teorija, da li je baš to toliko važno ili ne daj bože, izjavi da misli kako oni koji znaju teoriju kvare sebi sviranje po osećaju i kako "zna lika" koji ide u muzičku školu i zna note ali džaba mu, ništa ne ume da improvizuje. Za ovo zadnje odmah godinu dana zatvora po kratkom postupku.

 

Dakle nije problem ako neko ne želi da zna teoriju, ali smara više to dovođenje "teorijskog" znanja (koje itekako može uticati na praksu pa je zato teorijsko pod navodnicima) u pitanje iz čistog animoziteta jer osoba koja je uzela teoriju u usta nema energije i volje da uči (čitaj: lenj) ali ima energije da omalovažava sticanje znanja (nama draga komunistička tradicija, bolje prost iskren seljak, nego prljavi iskvareni intelektualac koji mnogo razmišlja) Niko ne dovodi u pitanje da treba da se nauči čitanje pisanje, dobro poznaje gramatika, da ne govorim o tome da ste pročitali jako mnogo knjiga poznajete književnost i pravila pisanja, i da većina vrhunskih pisaca sve to zna. Niko ne dovodi u pitanje poznavanje "Teorije" kod nekog vrhunskog režisera. Ne srećete slikare koji mešaju boje od oka pa otkriju dve godine kasnije razlog zašto im ulje otpada sa platna na slikama i sve rade "po osećaju, pa dok ne dobiju nešto, i onda pričaju da je likovna akademija sranje i da ko to završi, ne zna da slika jer ga škola sprečava da izrazi sebe.

Muzičari, naročito pop-rock-šta već muzičari praktično jedini imaju ekskluzivitet da se bune kako je teorija napad na njihovo slobodno izražavanje.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja znam slabo teoriju......................... al' jbg.............................

nije mi toliko bitna a na sviranju sam totalno ok....................

e ja sam mislio da cu biti los posto ne znam bas teoriju a sad ste mi vi otvorili oci...................THX.............

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

vecina gitarista ima problem sa rukom kojom okida cize tojest drzi trzalicu, jer kad pocnu da sviraju rade sta im se cini prirodno, npr da je naslone na nize zice ili na bridge a upravo zato sto im se to cini prirodno i zato sto su pocetnici i nisu u stanju da izvedu nekakav "fast picking solo" neuvidjaju da je to upravo pogresno... i slazem se da je zelja 90 posto njih da sviraju kao malmsteen iliti tako kakav lik a nepoznaju osnove harmonije i ritma, pa ljudi nije malmsteen seo i svirao na 220 bpm kad je pocinjao... stoga iskulirajte, popijte pivo, tucite skale i tucite teoriju i ritmove! ziveli!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Moze li neko da mi preporuchi neku heavy distorziju oko 50, 60 jura...?!?!?! :confused:

A isto me zanima da li to treba da kupujem...Jer imam V-amp dva i prilichn mi je krsh jer bez obzira kako se namestim dobijam strashan feedback...Ubija od zujanja....

A shta mislite o sledecim distorzijama:

Ibanez DS7

Behringer UM300

Behringer HM300

Behringer XD300

 

Poznajem likove koji imaju ove distorzije(sve osim UM300XD) i niko od njih nema pojma shta pricha samo hvale svoje distorzije a josh uvek zvuche krsh...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Iron Maiden - Transylvania

 

primer1xp5.jpg

 

 

prvi deo mi je lak samo iskosim trzalicu i cepam gore-dole najbrže što mogu, međutim, kada treba da pređem na drugi deo nikako ne mogu da uskladim onu varijantu 5 - 4 - 2 da se čuju kao pojedinačni tonovi, a da ostanem pri istoj brzini.

Da li da vežbam tako što ću da usporim, promenim ugao trzalice i odsviram svaki ton zasebno ili da pokušam da zadržim brzinu a da mi se neki ton u početku čuje više puta?

 

primer2zk2.jpg

 

Da li ovde treba da se benduje samo treća žica ili obe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...