Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

@Toma

Masis poentu. Na drugom klipu on shreduje sa 8 godina. Kada je poceo da svira? Uzmimo na primer 4. Hoces da kazes da je detetu od 4 godine draze da drzi gitaru u rukama i vezba, nego da se igra/gleda crtace i sl.? Ne bih rekao. Ne kazem da on ne voli da svira, vec da se ta zelja VEROVATNO javlja u njegovoj podsvesti i da je zapravo zelja njegovog oca. A nijedno zivo bice ne bi trebalo da namece svoju volju drugome. Mada, nije ni bitno, skrecemo sa teme...

 

 

Anyway, nadam se da ce napraviti sledeci korak u gitarskoj muzici, a da nece biti upamcen kao Ginisov rekorder ili "cirkuska nakaza".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obzirom da ja najbolje 'poznajem' lika tojest ne poznajem ga ni ja licno ali je Leo sad vec sa njima prijatelj, mali je sasvim cool, hoce to da radi, oduvek ga je intereseovalo (to mu je igra), talenat je, mozda radije ne bi ucio istoriju rusko-turskih ratova, ali sta ce mora i to, ne da mu cale da otupavi). Kad neko ima takav talenta, jednostavno mu ne stojis na putu nego ucinis sve da mu omogucis, poguras stvari. Na kraju krajeva nije ni bitno da li je to mali hteo sa 4 godine, bice zahvalan sa 14, a sa 24 ce vec da odluci sam. Uglavnom, nevezano za muziku, njegov cale upravo radi ono sto cu ja svojoj deci. Van glupih skola, privatni casovi, a ako se ispostavi da su za ista specijalno talentovani, bilo sport, bilo gluma bilo rad u rudniku ili pod kesonom, extra pazanj ima tome da se prida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoces da kazes da ovo (quotovano ispod) nije pravilno usmeravanje?

ako se ispostavi da su za ista specijalno talentovani, bilo sport, bilo gluma bilo rad u rudniku ili pod kesonom, extra paznja ima tome da se prida.

Imas talenat, koristi ga, ne gubi se u pricama kojima ne pripadas, usavrsavaj se i budi sretan covek. Lose?

Aj, bas da cujem sta tu ne valja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko je pitao da li su se neki sastajali vise od Federera i Nadala. U finalu. Evo sad kazu ovi da jesu. Sampras i Agasi. Kao sto je taj neko i pretpostavio. 16 puta kazu. Moderator, budi ljubazan, rautuju di treba, kao u Brazilu onomad. Duni ga iz pluћa.

 

Haha, ja sam to pitao... al na temi o tenisu for the love of Christ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nove, od nekog najprihvatiljivijeg voxa......od 70, 80 evra, pa imas do 300.....verovatno ima i za vise.....Imas i standardni Cry Baby gcb95, oko 115evra, a jedan od najboljih wahova Cry Baby Q535 je oko 200......

 

 

Ok Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eo ovako.. ja sam sa teorijom nula..ali se koprcam i petljam.. Sinoc sam se neshto uhvatio da drndam uz neki Gilmour like backing track..i fino je to ishlo do momenta kada sam hteo da vidim shta sam ja tu zapravo svirao.. i momenta kada sam se istripovao da menjaju jedan durski sa molskim akordom.. [ ili sam jednostavno loshe skinuo ]

 

 

Evo : http://www.guitarbt.com/index.php?page= ... ke&ext=mp3

 

Koliko sam ja provalio progresija je Gm-C-Dm-D# i ovako neuk kakav sam svirao sam G dorski modus preko ovoga jer zvuchi lepshe nego G Eolski tj. prirodni mol.... I lepo zvuchi tim pre shto se melodijska pratnja koja ide kasnije poklapa sa tonovima ovog modusa.. ..Medjutim

 

1) kada sam probao to da rasturim na akrode.. nikako nisam uspeo da mi se poklapaju durovi i molovi..

2) U refrenu gadno tripujem da onaj Gm - C - Dm - D# postaje u izlasku iz refrena Gm - C CMOL !!! kako to ?

 

E sad ...moja neuka logika je sledeca.. G dorski modus je u stvari drugi stepen F dur skale.. je l' tako tako je..

 

Znaci

F - Gm - Am - Bb - C - Dm - E

I ii iii IV V vi dim ..

 

 

odatle sledi [ ako sam ja dobro skapirao ] dorski modus, koji se sastoji od istih tonova samo iz druge pozicije :

 

Gm - Am - Bb - C - Dm - E - F

ii iii IV V vi dim VII.

 

i to se ne poklapa sa Gm - C - Dm - D# momentom

 

Mozhe li neko da bude ljubazan.. skine backing track koji je mali.. 4.7 mega i poslusha .. Chisto za sluchaj da sam ja pogreshio.. i da mi objasni osnovnu teoriju iza soliranja na ovu progresiju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nemate preca posla, skoknite ovde pa pogledajte kako svira mali Anton. Posebno vi ljubitelji shreda, da ne kazem kosenja.

 

Anton je skoro potpisao za Gary Kramer Guitars tako da Dutja sad ima odlicno drustvo i nekoga da mu preda krunu kad resi da okaci kopacke o klin.

 

Nije ni ovaj naš momak loš a vidim niko ga ne pominje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pozdrav !!

NIIIGde ne mogu da nabavim neku valjanu skolu SLIDE-a.....

Interesuje me Eric Sardinas. Bilo kakvi tabovi, koji stim koristi....za sad znam da je otvoreni G i D...

ima li iko ISTA od njega ?!

 

tnx !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ni ovaj naš momak loš a vidim niko ga ne pominje...

 

Nisam siguran, mislim da znam tog klinca licno. Preko neta, tojest, licno. Od pre par godina. MAda, ovaj je mnogo mlad. Trebao bi da ima nekih 14-15 godina sad. Minimum. Kidao je mali. Odvaljivao. Nisam poslusao jos ovog malog sa linka, mozda je to on ali mi nesto godiste i slike nisu poznate. Da li je moguce da sam pukao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ranije su bili samo audio klipovi, i tako nekako nabasasmo jedan na drugoga. Ali ovaj mali koga ja 'znam' iz Svedije bi sada morao da ima jedno 15-16 godina, ne? Lupam, par godina vise mozda? Pre par godina smo imali neku korespondenciju, jer je taj mali kog sam ja cuo po meni bio najtalentovaniji nas lik kog sam ikad cuo. A tad je imao nekih...pa ne znam...sigurno nisam startovao 10-godisnjeg klinca. Mislim da je tad vec bre imao 15-16 godina. Prolupao sam, fakat...Problem je sto je mali bio iz Svedske as well, i imao je iste inicijale...ali nisam siguran da je Danijel, mislio sam da je Dejan S.... nesto. Stanojevic, tako nesto.

 

E da, zicer nije Dushan S, taj je matora kuka :da::rockdevil:.

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ni ovaj naš momak loš a vidim niko ga ne pominje...
Ima jako puno po youtube-u sad tih klipova sa klincima genijalcima. Ceo problem tu je što iako ume da bude fascinantno videti dete da izvodi nešto, uspeh se zasniva na nekim drugim parametrima. U klasičnoj muzici, ako će neko biti interpretator, prilično je značajno ako je krenuo od malih nogu i pokazao neverovatan talenat i posvećenost. Ali u rok muzici je drugačije. Neko može da ima sjajnu tehniku i da je mali. I onda naraste, i dalje ima sjajnu tehniku i šta? Nikom ništa. Kad se malo ostari neke druge stvari postaju bitne, harizma, inventivnost i originalnost, kompozitorski talenat, umeće projektovanja sopstvenih emocija kroz muziku, itd. U praksi, većina tih klinaca ne naprave ništa veliko kad odrastu. Tj šta tebi vredi što si bio talenat kad si bio mali, kad sad u svojim dvadesetim ti i još neko ko svira 4 umesto 14 godina imate istu situaciju, a ti sviraš kao super, a on izađe i ima muda do poda i zavrne četiri puta žicu ONAKO kao da ga je SRV pravio, i ima pesmu koja je dobra, a ti si robot koji svira lupam, fusion svirku isto kao i svako drugi ko to svira? Tako da mi onda cela stvar dolazi u domen "Igra mečka" varijante. Negde je najveći problem što pesme i emocije nastaju iz životnog iskustva, treba dobiti nešto što možeš izraziti kroz muziku, a šta to imaš da izraziš ako od pete godine samo sediš u kući i sviraš instrument, šta ti to možeš meni reći kao umetnik i poručiti svojom pesmom.... "Treba vežbati više"? :mrgreen: Zato su mi najomiljeniji ljudi iz sveta muzike Reznor, P. Gabriel i slični a ne neki gitarista.

 

Eo ovako.. ja sam sa teorijom nula..ali se koprcam i petljam.. Sinoc sam se neshto uhvatio da drndam uz neki Gilmour like backing track..i fino je to ishlo do momenta kada sam hteo da vidim shta sam ja tu zapravo svirao.. i momenta kada sam se istripovao da menjaju jedan durski sa molskim akordom.. [ ili sam jednostavno loshe skinuo ]

 

 

Evo : http://www.guitarbt.com/index.php?page= ... ke&ext=mp3

 

Koliko sam ja provalio progresija je Gm-C-Dm-D# i ovako neuk kakav sam svirao sam G dorski modus preko ovoga jer zvuchi lepshe nego G Eolski tj. prirodni mol.... I lepo zvuchi tim pre shto se melodijska pratnja koja ide kasnije poklapa sa tonovima ovog modusa.. ..Medjutim

 

1) kada sam probao to da rasturim na akrode.. nikako nisam uspeo da mi se poklapaju durovi i molovi..

2) U refrenu gadno tripujem da onaj Gm - C - Dm - D# postaje u izlasku iz refrena Gm - C CMOL !!! kako to ?

 

E sad ...moja neuka logika je sledeca.. G dorski modus je u stvari drugi stepen F dur skale.. je l' tako tako je..

 

Znaci

F - Gm - Am - Bb - C - Dm - E

I ii iii IV V vi dim ..

 

 

odatle sledi [ ako sam ja dobro skapirao ] dorski modus, koji se sastoji od istih tonova samo iz druge pozicije :

 

Gm - Am - Bb - C - Dm - E - F

ii iii IV V vi dim VII.

 

i to se ne poklapa sa Gm - C - Dm - D# momentom

 

Mozhe li neko da bude ljubazan.. skine backing track koji je mali.. 4.7 mega i poslusha .. Chisto za sluchaj da sam ja pogreshio.. i da mi objasni osnovnu teoriju iza soliranja na ovu progresiju...

Napisah malo duži odgovor ali se forum nije oduševio pa mi obrisa poruku. Šta ti je čudno? Šta bi rekao tek da sviraš Jazz pa da menjaš lestvicu svakih malo. Mešanje dorian modusa i običnog mola ti je redovna pojava u muzici. Dok je dorian sviraš tu lestvicu kad se promeni akordacija, a ti sviraš drugu, pojednostavnljeno rečeno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...