Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Да ли неко има воље,времена и стрпљења да ми каже да ли постоји неки начин,односно неко правило,да ја направим акордну прогресију на основу скале . Тражио сам по јутјубу,али никако не налазим шта ми треба. Значи треба ми правило на по коме ја на основу интервала у некој скали могу да направим хармонију.Био бих захвалан.

 

Postoji jedno osnovno pravilo, to je kao neka uloga tona u skali. Npr, ako uzmeš C dur, koji ide C, d, e, F, G, a, b, C, svaki od tih tonova je dur ili mol. Tonovi koje sam napisao velikim slovima su durski, a malim slovima su molski, s tim da je zadnji ton skale ( b ), umanjeni. Primer neke najobičnije harmonije u tom C-duru bi bio I-vi-V, npr, što mu dođe C-a-G, i to ti je harmonija C dura, što znači da možeš da sviraš sve tonove te skale (C-dura), a to ti je ujedno i priča sa modusima kad se sve poveže. Manje više... :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji jedno osnovno pravilo, to je kao neka uloga tona u skali. Npr, ako uzmeš C dur, koji ide C, d, e, F, G, a, b, C, svaki od tih tonova je dur ili mol. Tonovi koje sam napisao velikim slovima su durski, a malim slovima su molski, s tim da je zadnji ton skale ( b ), umanjeni. Primer neke najobičnije harmonije u tom C-duru bi bio I-vi-V, npr, što mu dođe C-a-G, i to ti je harmonija C dura, što znači da možeš da sviraš sve tonove te skale (C-dura), a to ti je ujedno i priča sa modusima kad se sve poveže. Manje više... :D

Е тако нешто сам тражио,хвала ти пуно.Плус за тебе и бескрајна захвалност.
Хвала,и то сам тражио,сутра плус за тебе све сам сјебо данас на Сарму,и теби захвалност!

Fino je objasnjeno, ide covek po kvintnom krugu i zdravo.

 

Nesino objasnjenje razbija, sta kaze death metalac o muzickoj teoriji :haha:

Знам за круг,али га не волим,много ми је обичан,хоћу нешто самостално да направим. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nisam nigde rekao da treba kvintni krug (kvltni krug :haha: ) da ti bude orijentir da sviras po njemu, nego vidis bre jebo ga ti kako je u toj tabeli, kreces se po kvintnom krugu, i svaka sledeca skala ima po jednu povisilicu vise, C nema nijednu, G ima jednu, D ima dve, itd itd.

 

Zgodno da se nauci po tome, to je sve.

 

Ako neko misli da poznavanje muzicke teorije ne koristi u metalu, uporedite Morbid Visions od Sepulture sa Schizophreniom...

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Музичка теорија је неизбежна у било ком музичком правцу (бај д веј,зато техно и дубстеп нису музика).Ја се као музичар осећам сиромашно јер не познајем довољно теорије.У теорији лежи снага,не постоје срања као што су feeling the music itd. Ни ББ Кинг не би свирао како свира да не познаје теорију.

 

ЕДИТ: МИ НЕ МОЖЕМО У НАУЦИ ДА ГЛАСАМО ДА ЛИ СУ 2 + 2 = 4 !

Др. Проф. Мирољуб Петровић.

Edited by PajatheTrut
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

upravo. drugo, cisto sumnjam da su oni znali ista od teorije, pogotovo Max.

da ne spominjem sto je meni Morbid bolji album :)

ali i dalje ne kapiram sve i da su znali tada bolje teoriju, kako to objasnjava bogatiji zvuk sa Shizofrenije? pre ce biti da su ubacili dosta muzickih uticaja, nego da je to od poznavanja teorije.

 

Pajo, lepo je znati teoriju, ali teorija ne pise muziku, samo je objasnjava.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Музичка теорија је неизбежна у било ком музичком правцу (бај д веј,зато техно и дубстеп нису музика).Ја се као музичар осећам сиромашно јер не познајем довољно теорије.У теорији лежи снага,не постоје срања као што су feeling the music itd. Ни ББ Кинг не би свирао како свира да не познаје теорију.

hm, ne. Evo da se malo raspisem, samo nemoj me uzimati previse za ozbiljno(kao ni bilo koga drugog), ovo je samo moje vidjenje (nakon izvesnog razmisljanja i sklapanja ideja iz razlicitih izvora) a pritom verovatno nisam toliko mnogo napredniji od tebe,

 

Postoje itekako sranja kao sto su osecaj itd, i bluzeri su super primer za to, jer u pentatonici zapravo i nemas pogresnih tonova - svaki ton je DOBAR na svaki od akorada iz bluz progresije.

Tako da bi ja na tvom mestu uzeo (ako to vec ne radis), pa vezbao malo i soliranje preko bluz backing trackova. To ti je dobro da razvijes fraziranje soloa. (Neki na soliranje gledaju kao na pricu - dakle treba da imas nesto da kazes i da umes to da kazes na gitari).

 

E, posle u pricu ulaze razne šare tj. različite skale itd i itekako mozes da se sjebes sa tonovima. Onda imaš dva pristupa - uhom ili glavom.

 

Taj pristup sviranja uhom se nadovezuje na bluz, znači uključiš i ostale tonove iz durske lestvice u pentatonsku, i pokušavaš da soliraš sa svima njima tako da to ima smisla.

Više o onome što hoću da kažem (i to iz usta nekoga daleko kompetetnijeg od mene):

http://www.youtube.com/watch?v=y_7DgCrziI8&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=wDw1igyuvxk&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=NehOx1JsuT4&feature=relmfu

Drugi pristup je akademski (teorija) i on bas i nema velike veze sa bluzom jer je citav bluz samo jedna (I-IV-V) progresija i bluz skala u kojoj nema pogresnih tonova. Sa takvim, akademskim pristupom, ti kada soliras gledas u kakvom su odnosu ton koji sviras i akord preko koga ga sviras, koji je to tonalitet i koja skala, i tako dalje i tako blize. Npr. znas da si u molu, i odlucis da ces da sviras prirodnu molsku lestvicu (koja je strukture 1 2 b3 4 5 b6 b7), pa onda neki m7 akord (koji u sebi ima stupnjeve 1 b3 5 b7),... E sad, velika vecina kompetetnih ljudi na koje sam ja naisao tvrde da teorija treba da sluzi samo za analizu muzike, a ne i njeno stvaranje.

Evo i ovde neki video, spominju se i modusi i svasta, pa ako ne mozes da pratis nemoj na silu (ni ja jos nisam odgledao ceo video)

http://www.youtube.com/watch?v=t2txO_u2eNg

 

U svakom slucaju, dakle vezbas sporu svirku, da ti se razvije uvo (a i osecaj), kako ti se uvo razvija tako moze da cuje sve brze i brze melodije (soloe), pa i da ih stvori tako da imaju nekog smisla.

 

Primer za ono u sta ne treba da se razvijes (a ni ja) nek ti bude Vlatko Stefanovski. Covek svira po onom fretboardu 300 na sat, a nema ni trunke muzike u onome sto odsvira. Pretpostavljam da on solira koristeci teoriju, a ne usi (to jest misli o nekim slovama i brojkama umesto da zamislja melodiju u glavi).

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Музичка теорија је неизбежна у било ком музичком правцу (бај д веј,зато техно и дубстеп нису музика).Ја се као музичар осећам сиромашно јер не познајем довољно теорије.У теорији лежи снага,не постоје срања као што су feeling the music itd. Ни ББ Кинг не би свирао како свира да не познаје теорију.

Naravno da su techno i dubstep muzika, samo ti sada neupućeno pljuješ pomenute žanrove, najverovatnije jer je to isto pljuvanje sada u modi.

 

Osećanje muzike svakako postoji, a teorija u pogrešnim rukama je samo to - teorija. Ona treba da ti bude pomagalo pri stvaranju, tj realizovanju ideja, a ne vodilja prilikom komponovanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...