Jump to content

Pergament


dr.lecter

Recommended Posts

Nekoliko godina akon raspada Pergamenta, Steva okuplja Rosenkreutz. Nekih godinu dana nakon osnivanja, 1997-me, snimaju svoj prvi album "Ne volim nikome da gledam u ledja". Za razliku od zestokog Pergamenta, muzika Rosenkreutz-a je vise u klasicnijem hard rok maniru.

 

rosenkreutzprednjank8.th.jpg

rosenkreutzunutrasnja1da7.th.jpg

rosenkreutzunutrasnja2ng4.th.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Taker,bubnjar ex Pergament,Paklena Masina...na zalost nije medju nama od kraja prosle godine..

Evo citat sa jednog drugog foruma

 

"Jedan od mojih najboljih frendova iz Sombora je bubnjar Taker, okoreli metalac i nekadasnji clan ,,Pergamenta" iz Novog Sada. Ko njega nije upoznao, ne zna sta je izgubio. To je covek toliko originalnih fazona, a od osnovne skole ima dva velika odmora...i pored toga ga mnogi imitiraju i obozavaju.........Navescu vam samo primer da vrucu supu hladi sa fenom za kosu - namesti da duva ladno......kad se grebe za cigare onda kaze - ,,daj jedan nikotin stapic da iznenadim rakove........"

Probe Pergamenta su funkcionisale tako, sto bi vodja benda, gitarista Stiv, dolazio kolima iz Novog Sada po Takera i onda ga odvodio u Odzake gde su vezbali. Taker je rom, ali posten do korica, dobricina, ali izgubljen u vremenu da covek ne poveruje, cudo od coveka...Jednom prilikom Stiv nije mogao da dodje, pa mu je drugi gitarista Zoran, javio da ide na autobusku i krene na probu. Takeru se ta ideja nije bas nesto dopala i poceo nesto da izvoljeva, dok se Zoran nije iznervirao i trazio Takerovu zenu na telefon (koja ga je inace tretirala kao dete), i zamolio je da ga stavi u peglicu, odvede na stanicu, kupi mu kartu i jednostavno ga otprati za Odzake...Tako je i bilo. Barbara je nazvala Zorana i javila mu da ga je ispratila, a da je on ostao na stanici da saceka bus....................Vreme je prolazilo i prolazilo, momci iz benda su odlepili od cekanja, a onda je posle dva sata ponovo nazvao Zoran i javio da Takera nema!!.... Barbara odgovara da joj nije nista jasno i zove autobusku, ali tamo dobija odgovor da je autobus za Odzake uredno stigao na stanicu jos odavno............Telefoni zvone do kasno uvece, ali Takera nema........nit se javlja, niti dolazi....I onda dolazi vest - Taker je u Subotici i nema para da se vrati za Sombor!!!!!......

Kad se sve zavrsilo, i on se nekako vratio kuci, Taker isprica Stivu i Zoranu, sta se dogodilo -....,, Kuzis, Barbara mi kupila kartu za neki trubadurski autobus, prljav i nikakav, a pored njega stajao neki lacho (ciganski - super) autobus na sprat, sa klimom, wc-om i video-om i ja ti levat udjem u njega! Nisam ni gledao da ide za Suboticu....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. :sad:

 

Citat:

Početkom 80-ih godina, sada već prošlog veka, nekoliko kvalitetnih somborskih rokerana čelu sa inicijatorom ideje o osnivanju benda Mihajlom Farkašem, među prijateljima poznatijim kao Taker, okupljaju se pod imenom "Paklena mašina". Od nastanka pa do danas bend je u više navrata menjao postavu, ali ne i bubnjara.

 

S obzirom da u početku nismo imali svojih pesama, svirali smo obrade naših omiljenih grupa kao što su "Led Zeppelin", "AC-DC", "Deep Purple"... Nakon godinu dana počeli smo i sa sviranjem sopstvenih pesama, pa smo se prijavljivali na gitarijade koje su tada održavane u Somboru i Ratkovu. Uvek smo osvajali jedno od prva dva mesta. Nakon dve-tri godine "Paklena mašina" prestaje sa radom, a ja oforljavam bend "Pergament" u koji dolazi sadašnji pevač "Paklene mašine", Branko Badžić, poznatiji pod nadimkom Šlog - objašnjava Taker, i dodaje da je sa Šlogom svirao do 1990. godine u "Pergamentu", a potom sa još nekoliko muzičara nastavljaju pod imenom njegovog starog benda "Paklena mašina".

 

Izbijanjem građanskog rata na ex-YU teritoriji dolaze crni dani za rokenrol. Loše stanje u državi i ove muzičare je nateralo da da krenu "trbuhom za kruhom" i počnu da tezgare svirajući novokompanovanu muziku.

 

Početkom ovog veka stanje u državi se koliko-toliko popravlja, pa se grupa muzičara 2003. godine ponovo vratila na somborsku rok scenu - svakog četvrtka sviraju u kafe baru "Galerija" u sastavu Dragan Delić Delija, Branko Badžić Šlog - vokal, a bubnjeve, kao i pre 25 godina lupa Mihajlo Farkaš Taker. Prosek godina im je oko 44, a po Takerovim rečima, cilj im je da obrade sve pesme "Led Zeppelin- a" i "AC-DC-a" od prvog do poslednjeg albuma.

 

Tekst preuzet iz Somborskih novina

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

... и на моменте звучи као Алија Исламовић. Чак у неким моментима убацује ијекавски, али само на моменте (помињу се "сњегови" у песми 'Врућа линија'). Некако ми је то несхватљиво. Или пева скроз тако или уопште не.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Наравно, само што је и музика на том ЕП-у много чвршћа. Штета што се нису мало више потрудили око саме песме 'Mr. War'. Безвезе је што након онако фуриозног почетка, песма улази у колотечину и превише успорава.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako me sećanje ne vara Pergament sam gledao 3 puta u Novom sadu na Festivalima Hard metal ,Yu metal attack . Mogu samo reći da su bili jedan od najboljih grupa tada u Yugoslaviji mislim muzički najkvalitetniji . Pošto na tom jedinom festivalu tada u YU su se okupili grupe iz cele zemlje pored njih Bloodbath a i hellera ostali su bili mala deca .

Pergament bili su mnogo dobro uvežbani sa neverovatnim dobrim vokalom ,al eto posle Mr War su se razišli, ako sam dobro obavešten

imali su dovoljno materjala za celi novi album ali eto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Е, ово последње нисам знао. мени само жао што "Mr War" није урађен на диску и плочи као што је требало, него је остао само на касети, а и њу је данас тешко наћи.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Е, ово последње нисам знао. мени само жао што "Mr War" није урађен на диску и плочи као што је требало, него је остао само на касети, а и њу је данас тешко наћи.

 

Mr War da izdaju na disku sa samo pet pesama , Ma bolje da su izdali tada na ploči.

 

a te kasete mr war su se prodavali u Ns na najlonu koliko hoćeš a vidi sad koja potražnja za njim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па, јес' кад нико није знао за њих. А и није ни сада нека потражња, бар ја не знам никог ко је тражи осим мене.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Па, јес' кад нико није знао за њих. А и није ни сада нека потражња, бар ја не знам никог ко је тражи осим мене.

 

Tražena je i Mr war kaseta kod kolekcionara al ne baš toliko kao i Vruća linija Lp.

 

Kada smo već kod pomenute ploče .. Ako nekome treba VRUĆA LINIJA LP u jako dobrom stanju

Nek se javi

 

(ZAKI) ne sekiraj se ovo nije tvoj primerak :)

 

Da imam i HELLER kasete original izadnje jako očuvane (čuvane i kutiji )

 

f1_1.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мани Heller, хоћу "Mr War"!

 

Наравно да није толико тражена касета као плоча, касете генерално нису толико тражене.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...