Jump to content

Velesova knjiga


Recommended Posts

Ljudi, priča o paganizmu je gotova. Spisi ne postoje, Čajkanović je izlapeo od naučne neosnovanosti, a sve što je ostalo je ovo malo Pravoslavlja sa šačicom paganskih običaja integrisanih sa Hrišćanstvom u neku morbidnu smesu dostupnu svima.

 

Sada nema nazad. Jer nema po čemu da se vraća, uzeli smo jednu civilizaciju, pomešali je sa jevrejskom verom i sve to gurnuli u lonac sa turskom zaprškom pa na kraju imamo ovo što imamo.

 

Jebi ga klinci, moraćete na nordijske pagane da se ložite...ovi vaši se nisu lomili da vam ostave pisanog materijala. AUM HA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Donekle je istina to sto pricas, ali SAMO DONEKLE!

Istina je da je malo pisanih izvora, ali ajde da ponovim, imamo velesovu knjigu. To sto ti nazivas sacicom slovenskih obicaja pomesanom sa hriscanstvom- to uopste nije sacica. To je, bre, korito! Ono sto se moze uraditi je da se skine tj hriscanski sloj, dakle imena svetaca i formalnosti, i onda moze da se vidi istina.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U to ime: :pivopije:

 

ne pazish na chasu :) , rekla sam da arijevska ideologioja ne ide sa hriscanstvom, nikako...mislim samo da je cela ta ekipa koja je radila na Velesovoj knjizi htela da dokaze Nemcima koji su ih zesce frustrirali sa svojim arijevskom ideologijom u vreme nalazenja Velesove knjige , dakle , da im pokaze da su i Sloveni Arijevci po svom poreklu i staroj religiji sto je, po meni , totalno bespotrebno , al' ajde...takvo gledishte je , dakle , dosta uticalo na prevodjenje Velesove knjige kao i na pisanje knjiga pod uticajem iste..shto se tiche neosnovanposti Chajkanovicevih teorija i izjave da paganizam stoji na klimavim nogama ne bih mogla da se slozim sa time...kakvi god da su uticaji drugih kultura na staru veru nashe krvno nasledje se ne moze izbrisati nikakvim spoljnim uticajima.jevrejska vera je infiltrirana u nash mentalni sistem ali ga nije u potpunosti izmenila....i sad da je ne bih tupila o tome kako je neprirodno da jedna religija koja je doshla iz pustinje i u svojoj sushtini obozava mushki princip ne moze da se nakalemi na psihu ljudi koji su ziveli u shumom prekrivenoj Evropi i poshtovali zensko u Prirodi ali i u sebi reci cu samo da nikave chinjenice ne mogu da izmene neshto shto nosimo u svojim genima..chak i da ne postoje nikakvi dokazi o staroj veri , nikakvi pisani ostaci ili obichaji ona je tu u nashoj kolektivnoj svesti itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a shto mislish da je Chajkanovic izmislio pola stvari koje je napisao...dokaz da je njegovo gledishte ispravno imash u svakom selu koje je u svojoj tradiciji ochuvalo stare obichaje, upravo onakve kave ih je dotichni opisao..evo , kod mene u selu se osim badnjaka za Bozic (koga danas pod stolom ima 2/3 Beogradjana by the way) praktikuje i zrtvovanje precima (u hlebu i ostaloj hrani koja preostane posle gozbe), bacaju se orasi na sva chetri ugla prosrorije itd...da ne govorimo o ostalim stvarima koje se praktikuju..hriscanstvo je sachuvalo obichaje i to u velikoj kolichini upravo zbog toga shto je isuvishe usmereno ka duhovnom i ima vrlo malo svojih sopsvenih rituala a svetini je potreban i taj materijalni aspekat religije , potrebni su obichaji , neshto sho ce biti osnova njihovog nacionalnog i duhovnog identiteta...volim da pricham sama sa sobom pa to ti je haha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj u našu zemlju danas,i naćićeš dosta dokaza za suprotno.

Kako ono kažu...hiljadu puta ponovljena laž postaje istina...

Šta je onda milion puta ponovljena laž? Hrišćanstvo?

Retko ko danas ima bazičnog obzira i poštovanja prema elementarnim stvarima vezanim za našu drevnu veru.Priroda se uništava,narod se laže,narod ze gloži međusobno,jedinstvo,snaga,nema toga više,kao i u ostatku sveta,raslojavanje vodi do individualizacije i oslabljenja narodnog bića,dok se ne utopimo u jednan veliki uniformni obrazac kome npr teži američko društvo.Možda sam se malo pogubio po tezama,ali suština je takva kakva je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ja tako , svi bi vec bili deo tog unificirajuceg sistema, i svi bi se slagali sa principom globalizacije.ali , srecom nije tako, ljudi se i dalje bore za ochuvanje sredine , seti se sporazuma u Kjotou pa i u samoj Americi postoje antiglobalistichke snage a da ne govorim o paganskim pokretima koji su tamo najjachi (dodushe Ameri su i po pitanju paganizma povrshni ali su zato njihove neopagan organizacije najbrojnije).mediji ne mogu da isperu mozak ljdima do kraja . mije sva tako crno haha

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jesu sacuvane.... A u nemackim muzejima postoje dokazi o Arkoni koja je nestala.

 

 

 

Ja bas mislim da su oko 1941. izgubljene, i da su sacuvane sano fotografije nekoliko dascica, i prepis svih znakova........no cela ta VK je lingvisticki jako problematicna, i uglavnom je zbog jezickih nepravilnosti smatraju falsifikjatom.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...

a shto mislish da je Chajkanovic izmislio pola stvari koje je napisao...

ah, njegova uopstavanja su cesto neosnovana

ono od cega polazi su naravno cinjenice

 

 

hto bih da dodam misljenje diskusiji: knjiga velesova je falsifikat. ne mogu da dokazujem nista. samo mi ne deluje verodostojno. cini mi se kao namerno konstruisana. utisak jednostavno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primer njegovih uopstavanja?

vecina knjge "o vrhovnom bogu u staroj srpskoj religiji".. valjda se tako zove

svi silni atributi i funkcije koje pripisuje jednom bogu su lako mogli pripadati vecem broju bozanstava.

proglasavajuci boga podzemlja za vrhovnog boga zanemaruje cinjenicu da su srbi (sloveni) imali i bar jednog boga svetlosti illi nekakvog nebeskog vrhovnog boga koji je u potpunosti prekriven hriscanskim bogom. price o bogovima podzemlja se pak lako sacuvaju kroz price o демонџијама.

sveti sava je mozda u pricama o sebi sacuvao uspomenu na veci broj bozanskih bica. mada nema pravog dokaza za to nema dokaza ni da je suprotno... to ostaju neresiva pitanja... zato njegov rad u mnogom jeste uopstavanje, ponekad nedovoljno osnovano

 

znam npr za primer makedonske epske narodne o marku kraljevicu, kojoj postoji identicna prica kod rusa o svjatogoru. sve se tako mesalo... mi smo preuzimali i od okolnih kultura.. sta je zapravo srpsko itd..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po cemu to tvrdis?

ne smem da tvrdim nista, rekao sam

a ako bih hteo da diskutujem morao bih da citiram delove i da obrazlazem zasto sta izgleda kao da je napravljeno skoro i sa predumisljajem.. a uvek bi mi ostala tuga zbog nekih legendarnih delova

i ne verujem ni da bih bio dovoljno ubedljiv

 

u svakom slucaju, tu je misljenje kojekakvih naucnika lingvista

 

mozda nije sve falsifikat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Avaj, i ja se pre par godina odusevih saznanjem da postoji Velesova knjiga, pa resih da nabavim sebi jednu, sto me je na kraju dovelo u kucu pokojnog gospodina Pesica, gde mi je njegova uctiva supruga prodala jedan primerak. Tekst same knjige je jako zanimljiv, ali sa svakom narednom stranicom me je sve vise nagrizao crv sumnje, narocito zbog kreshenda gluposti koje je Pesic usput iznosio u komentarima, dok na kraju nisam ozbiljno posumnjao u celu pricu i resio malo da istrazim celu stvar, sto mi je bilo jako zanimljivo.

Suma sumarum, saznadoh sledece:

 

1. Knjiga jeste delo Ruskih kvaziistoricara i predstavlja propagandni materijal namenjen budjenju nacionalnog ponosa u doba svog nastanka. Potvrdu sam nasao negde na Ceskom univerzitetu, ne secam se gde tacno, davno je bilo.

 

2. U procesu njenog kreiranja su korisceni malobrojni dokumenti o Slovenima iz VII-XI veka (Slovo o polku Igorevu, Nestorov letopis, vizantijski spisi itd.) da bi delo bilo sto uverljivije. Imam Nestorov letopis i sam sam se uverio u povezanost.

 

3. Sto se tice price oko dascica, stari Sloveni jesu koristili linearne oznake na drvenim plocicama, mnogo ih je pronadjeno u okolini Novgoroda, ali sluzile su samo za trgovacke potrebe, nisu predstavljale pismo, vec zabeleske numerickog tipa. Nije bilo pravog pisma, sve dok nije kasnije doneto strano pismo sa severa (Dinastija Rjurikovica, Svedska, prvi Ruski vladari) i juga (kontakti sa Vizantijom). Nacuo sam da neki svezi nalazi opet otvaraju ovo pitanje, da se opet raspravlja o mogucnosti da su ove crtice bile nesto vise, ali stoji da oni definitivno NISU Velesovo pismo, i da su ti novi nalazi otkriveni tek posto je g. Pesic umro.

 

4. Gospodin Pesic je davno izbacen sa naseg univerziteta zbog falsifikovanja istorije. Vecina njegovih dela je nastala posle toga.

 

5. Vincansko pismo ne postoji. Sve sto je u Vinci nadjeno je par simbola na jednom komadu grncarije za koje se nikako ne moze tvrditi da su pismo, tek par nesto zanimljivijih slicica. Doduse, mozda buduci nalazi promene situaciju. Pesic je sebi jako cesto davao slobodu da pise i sudi o nalazima iz Vince (cak ga je Politikin Zabavnik jednom prilikom citirao!), iako je on tamo bio obican fizikalac. Za prave nalaze, potrazite dela Dragoslava Srejovica, naseg najveceg arheologa 20-og veka. Naci cete i slike i sve sto vam je potrebno da uvidite prevaru.

 

6. Velesovica! Jako zanimljivo. Morate priznati da pismo opasno lici na Cirilicu (malcice smuljanu sa runama), gotovo da ga je moguce citati sa slika "dascica" bez pomoci uporedne tablice. A cirilica je, svi znamo, nastala u IX veku, autori su Kliment i Naum, ucenici Cirilovi, i pismo je nazvano u njegovu cast. A to je bilo mnogo, mnogo kasnije nego sto Pesic tvrdi. Velesovica cak vise vuce na modernu Rusku cirilicu, koja je mnogo novijeg datuma. Mnogo sumnjivo. Pesic se jos usudio da uporedjuje pismo sa Etrurskim, i da navodi fonetske ekvivalente Etrurskog pisma. Ovo pismo je nerastumaceno i NIKO zivi ne moze znati izgovor njihovih slova sa sigurnoscu.

 

7...itd itd itd... Izvinjavam se ako sam u gornjem tekstu nesto lupio (a vi to mozete argumentovano da pobijete), sve sam pisao po secanju, ovim sam se bavio pre par godina i dosta toga je izbledelo u mom umu.

 

Jedna poruka za kraj: Prava istorija&arheologija su mnogo zanimljivije od budalastina kao sto je Velesova knjiga, ali se niko ne trudi da se malo njima pozabavi. To je uglavnom krivica domacih medija koji im ne posvecuju paznju, kao i nase retardne ekipe sa Filozofskog fakulteta, koja se, cast izuzecima, bavi svime osim naukom. Postoji mnogo litarature o starim vremenima, i svako je moze pronaci uz malo muke. Idite malo u biblioteke, dignite prasinu sa istorijske police, naci cete mnogo toga zanimljivog. Sto se arheologije tice, svako ko je studira, ili je studirao, moze vam naci ogromne kolicine literature. Samo treba da CITATE, sto nazalost malo ljudi radi.

 

A sto se tice vikend-pagana koje ovde vidim u velikom broju, nek se nose.

Share this post


Link to post
Share on other sites

glup si.suoči se s' tim.

1.oo da.

2.sve bolje i bolje

3.sloveni su bili retardi,neistorijski narod,davno je dokazano u akademskim krugovima

6.cirilica je kombinacija grčkog alfabeta i velesovice.ne obrnuto

7.vidim deluješ retroradioaktivno.

istoriju pišu pobednici.ne budi glup.

nosi se i ti.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

glup si.suoči se s' tim.

1.oo da.

2.sve bolje i bolje

3.sloveni su bili retardi,neistorijski narod,davno je dokazano u akademskim krugovima

6.cirilica je kombinacija grčkog alfabeta i velesovice.ne obrnuto

7.vidim deluješ retroradioaktivno.

istoriju pišu pobednici.ne budi glup.

nosi se i ti.

 

Ajd da budem fin...

 

1. Da, itekako. Miroljubov je proteran sa Moskovskog univerziteta zbog ovih gluposti.

2. Pogledaj pod 1.

3. Sloveni su bili i jesu narod kao i svaki drugi, i daleko od toga da su retardi, ali stoji cinjenica da su negde do 7. veka bili nepismeni, i podaci o njima pre tog vremena su jako oskudni. Inace, zar nije malo sumnjivo sto je "Velesovicom" napisana samo Velesova knjiga i nista drugo? Mogli su, siromasi, da napisu bar necije ime na grobu ili tako nesto. Prasloveni dele sudbinu stotina drugih naroda cija je istorija nezabelezena i poznata samo po izvestajima istoricara antickih civilizacija koji ih uglavnom preziru i zaobilaze.

4. 5. Izgleda da se oko ovoga slazemo, zar ne.

6. To je nemoguce, iz prostog razloga sto Velesovica ne postoji osim u masti.

7. Ne razumem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

do 7. veka bili nepismeni

do 9. :) .. tj tad su delovali cirilo i metodije

 

ali moram ovo da citiram iz zitija cirilovog, kada je cirilo bio u danasnjoj juznoj ukrajini i rusiji, pre no sto je stvorena glagoljica:

"Ту нађе јеванђеље и псалтир, писане руским[66] писмом, и човека нађе који тим језиком говори; и разговарајући с њиме и овладавши снагом говора, преводећи на свој језик, установи разлику самогласничких и сугласничких слова, молећи се Богу, ускоро поче читати и причати на самарићанском, те су му се многи дивили и хвалили Бога."

 

a napomena 66:

"66. Већина научника под овим изразом подразумева готска слова."

 

 

hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd da budem fin...

 

1. Da, itekako. Miroljubov je proteran sa Moskovskog univerziteta zbog ovih gluposti.

 

 

 

 

deluje mi tako haha, ali ipak podrzavam to shto radi i on i Pesici...Pesici su kompenzacija sadashnjeg stanja stvari koje se tiche nacionalnog identiteta ovog naroda kome je mozak ispiran u poslednje vreme vrlo kvalitetno...jesam za to shto se Miroljubov trudi da vrAti stare obichaje i kalendar ma kakva sredstva koristio jer podrzavam vracenje stare vere bilo ona slovenska ili neka druga.GLORIA ANTIGA, VOLTA A NOS!!!!!!!!!! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

deluje mi tako haha, ali ipak podrzavam to shto radi i on i Pesici...Pesici su kompenzacija sadashnjeg stanja stvari koje se tiche nacionalnog identiteta ovog naroda kome je mozak ispiran u poslednje vreme vrlo kvalitetno...jesam za to shto se Miroljubov trudi da vrAti stare obichaje i kalendar ma kakva sredstva koristio jer podrzavam vracenje stare vere bilo ona slovenska ili neka druga.GLORIA ANTIGA, VOLTA A NOS!!!!!!!!!! :pivopije:

 

Ne mogu se nikako sloziti sa ovim. Cilj istoricara i arheologa je traganje za istinom. Zalazes se za vracanje stare vere. Prvo moras da saznas istinu o toj veri, a u tome Pesic i Miroljubov, kao falsifikatori istine uopste ne pomazu. U cemu je poenta zamene jedne lazi drugom? Ponovno ispiranje mozga. Da se sutra pojavi neko ko tvrdi da Srbi poticu od Eskima, i da treba da se bacimo na totemizam, da li bi ga podrzala? Pesici nisu nikakva kompenzacija, oni su obicni lazovi. :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

neke lazi mogu biti korisnije od drugih...lazi da su Sloveni inferiorni manje je korisna od lazi da su isti superioran narod..skoro uopshte ne verujem Pesicima i njihove knjige manje posmatram kao istoriju a vishe kao epsku fantastiku :) ...ono shto smatram dobrim kod njih je shto su posveceni tome shto prouchavaju bash zbog toga shto su nalozenu na pomenutu ideju slovenske superiornosti koja je , naravno , posledica slovenske isfrustriranosti haha..o staroj veri mozemo samo da nagadjamo , pogadjamo i da se nadamo da cemo naleteti na shto vishe informacija , Pesici tu niti pomazu niti odmazu...spomenu ponekad neke autore za koje se zainteresujem tako da mi oni samo postavljaju putokaze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...