Jump to content

Velesova knjiga


Recommended Posts

Posto ne znamo kakvo je to pismo bilo, onda je opravdano pretpostaviti da je mogao biti neki oblik runskog pisma. Ne mozemo tvrditi da je to bilo rusnko pismo, al ine mozemo dokazati ni da nije.

Sto se tice zapisa nadjenog kod Sarajeva nemam pojma sta tu pise. Nesto je pisali i mislim d anije bilo nista od kosmicke vaznosti. Ali je cinjenica da je to tu nadjeno. Vikinzi su se Dunavm spustali do Crnog mora i nevidim u cemu je tu onda problem da sespustei u unutrasnjost Balkana? Pre jedno 20 godina u Beogradu je bio vikinski brod, replika naravno, sa posadom koja je isla "recnim putem Vikinga" i stali su kod Djerdapa ako se ne varam. Mislim da ih Rumuni nisu ni pustili da udju. Dakle, vVikinzi su stizali cak do obala Afrike, pa zasto onda ne bi stigli i do Sarajeva. A sta su opljackali i da li su ista verovatno nikada necemo saznati. Niti vidim zasto je to toliko tebi vazno? Jednostavno nasli su neki zapis i to je dokaz da se neko ko je pisao runama zatekao tamo. I to je sve sto o tome mozemo da znamo, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ma da, sloveni nisu ni postajali pre primanja hriscanstva.Bili smo glupe gorile koje nisu znale da pricaju i upale vatru.. icon_rolleyes.gif

 

Toteme---Nema tu " odbacivanja " nasih bogova.Objasnio ti je Tetragrammaton Cleric.

Paganizam--religija drevne Evrope. icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da, sloveni nisu ni postajali pre primanja hriscanstva.Bili smo glupe gorile koje nisu znale da pricaju i upale vatru.. rolleyes.gif

 

Toteme---Nema tu " odbacivanja " nasih bogova.Objasnio ti je Tetragrammaton Cleric.

Paganizam--religija drevne Evrope. icon_da.gif

Ama ljudi, paganizam nije bio samo u Evropi.

 

Ajde sta fali Egipatskim bogovima, da je Leon vampir tu on bi vam sad uterao text o tome kako su oni najbitniji i zasto. I koliko se secam otisli bi na Orion.

joj.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ama ljudi, paganizam nije bio samo u Evropi.

 

Ajde sta fali Egipatskim bogovima, da je Leon vampir tu on bi vam sad uterao text o tome kako su oni najbitniji i zasto. I koliko se secam otisli bi na Orion.

joj.

Ima razlike.

 

Meni je egipatska mitologija odbojna, ja sam evropljanin i postujem evropsku istoriju.

Egipatski bogovi imaju zivotinjske glave itd...

Mislim, postujem ja to, i stare egipcane, i inke, i sumere, lepo je to, ali zna se odakle mi poticemo.zna se da je Evropa nas dom i da smo vekovima harali njome. icon_biggrin.gif

 

normalno je da su SVI narodi imalu svoju staru religiju.Mi to sad nazivamo paganizam, mnogobozanstvo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima razlike.

 

Meni je egipatska mitologija odbojna, ja sam evropljanin i postujem evropsku istoriju.

Egipatski bogovi imaju zivotinjske glave itd...

Mislim, postujem ja to, i stare egipcane, i inke, i sumere, lepo je to, ali zna se odakle mi poticemo.zna se da je Evropa nas dom i da smo vekovima harali njome. icon_biggrin.gif

 

normalno je da su SVI narodi imalu svoju staru religiju.Mi to sad nazivamo paganizam, mnogobozanstvo..

icon_wink.gif

To je vec stvar vas pagana, ono sto ti hocu reci je to da sam sreo gomile ljudi koji vise znacaja daju drugim paganskim bogovima nego li Slovenskim (germanskim)

 

O tome ti pricam. icon_da.gificon_da.gificon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

icon_wink.gif

To je vec stvar vas pagana, ono sto ti hocu reci je to da sam sreo gomile ljudi koji vise znacaja daju drugim paganskim bogovima nego li Slovenskim (germanskim)

 

O tome ti pricam. icon_da.gificon_da.gificon_da.gif

Ma znam ja to.Loze se na piramide i orion. icon_biggrin.gif

 

Nego, zna li neko neku dobru knjigu o nordijskoj istoriji i mitologiji?

Gde moze da se nadje.. icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

У историјском спису о коме причаш стоји,да парафразирам:

Пре Ћирила и Методија СЛОВЕНИ чртјахи и гатјаху чртама и резама.

 

Дакле у питању је спис Црнорисца Храброг.Ако ико,па и ти сумњаш у веродостојност мојих речи,отвори(те) забога читанку за први разред средње школе па се просветлите.

 

Дакле писма које тупаџије који су чули само за руне потсећа на руне.

 

 

 

А на том чувеном историјском документу пише тачно шта?

,,Ми славни Викинзи на нашем славном походу на југ,дођосмо овде у овај од бога заборављени крај на нашим дракарима,не опљачкасмо ништа јер ничег ни нема,зајебасмо се грдно и ако ово читаш случајни пролазниче бежи главом без обзира."

 

 

 

Добро ме по`цети постоје и толкинове руне.

 

 

 

Из чега се може закључити да смо сви ми аријевци и виша раса и да све треба да побијемо.

Такве тезе једноставно не пију воду.

 

Не спорим ја(као запад(нордијци(германи))) да су Словени били писмени пре свете браће,али бре спорим да су они то називали рунама,аман.

 

 

 

Да је човек био египћанин назвао би их словенски(вендским) хијероглифима,зар не.

 

 

 

А сличност између руна и глагољице је толика да је то шокантно.Да,да кад мало боље погледам ове мађарске "руне" и глагољицу јасно видим везу.Да дефинитивно су Словени све,па и писма(и оно у време многобожачке вере и у време хришћанства) ћорнули од својих најбољих ортака са севера.

 

 

Здрав разум,шта то беше?

Da, zaista, sta to bese zdrav razum i zdrava sklonost ka istrazivanju?

 

Sloveni nisu ''cornuli'' nista od svojih najboljih ortaka sa severa, nego je poenta da je zaista postojalo pismo kojim su pisali narodi drevne Evrope, a koje se sastojalo od crta i reza, i za koje je opsteprihvaceni naziv rune.Moze da se napravi paralela sa pismima naroda Mezoamerike koja su bila razlicita, a opet vrlo slicna i koja se univerzalno nazivaju hijeroglifima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto ne znamo kakvo je to pismo bilo, onda je opravdano pretpostaviti da je mogao biti neki oblik runskog pisma. Ne mozemo tvrditi da je to bilo rusnko pismo, al ine mozemo dokazati ni da nije.

 

Па управо тако не знамо какво је било писмо,али зашто га не би окарактерисали као рунско.Чиста логика,нема шта.

Оправдано можемо пре`поставити и да је то нека врста клинастог писма,зар не.

 

Vikinzi su se Dunavm spustali do Crnog mora i nevidim u cemu je tu onda problem da sespustei u unutrasnjost Balkana?

 

Не видиш у чему је проблем?

Кад будеш наредни пут свраћ`о у Бгд,јави се да ти позајмим мој приватни дракар и посаду па их ти лепо отерај уз Саву и све редом тако па кад Миљацком стигнете до Баш чаршије,а ти попи једну на мој рачун.

 

Dakle, vVikinzi su stizali cak do obala Afrike, pa zasto onda ne bi stigli i do Sarajeva.

 

Можда зато што сасвим случајно Миљацка није довољно дубока и зато што у Сарајеву тј. на простору данашњег Сарајева не да није било ничег,него је била једна гомила блата у којој је животарио Прокопија питај ко.А у исто време су до Африке имали лепе и широке пловне путеве куда су `тели,у исто време су на афричкој обали имали богате градове и насеља који су нудили богат плен и `леба без мотике,за разлику од Сарајева у коме у то доба није било ни `леба,ни мотике.

 

Не да у то(викинзи у Сарајеву) не верујем,него је то смешно колико је апсурдно.

 

Sloveni nisu ''cornuli'' nista od svojih najboljih ortaka sa severa, nego je poenta da je zaista postojalo pismo kojim su pisali narodi drevne Evrope, a koje se sastojalo od crta i reza, i za koje je opsteprihvaceni naziv rune.

 

У нордијскогерманској историјографији то можда и јесте опште прихваћен термин,али не и у другим.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па управо тако не знамо какво је било писмо,али зашто га не би окарактерисали као рунско.Чиста логика,нема шта.

Оправдано можемо пре`поставити и да је то нека врста клинастог писма,зар не.

 

 

 

Не видиш у чему је проблем?

Кад будеш наредни пут свраћ`о у Бгд,јави се да ти позајмим мој приватни дракар и посаду па их ти лепо отерај уз Саву и све редом тако па кад Миљацком стигнете до Баш чаршије,а ти попи једну на мој рачун.

 

 

 

Можда зато што сасвим случајно Миљацка није довољно дубока и зато што у Сарајеву тј. на простору данашњег Сарајева не да није било ничег,него је била једна гомила блата у којој је животарио Прокопија питај ко.А у исто време су до Африке имали лепе и широке пловне путеве куда су `тели,у исто време су на афричкој обали имали богате градове и насеља који су нудили богат плен и `леба без мотике,за разлику од Сарајева у коме у то доба није било ни `леба,ни мотике.

 

Не да у то(викинзи у Сарајеву) не верујем,него је то смешно колико је апсурдно.

 

 

 

У нордијскогерманској историјографији то можда и јесте опште прихваћен термин,али не и у другим.

Vidis, ako nisi znao vikinzi su imali i konje koje su em jahali em jeli. Ostalo ej zabelezeno da su Skandinavci kad bi se iskrcali sa brodova otimali konje i jahali po unutrasnjosti. Kako vidis konj sluzi za jahanje i tamo gde ne stize drakar stize konj. Da li ti to daje moguce objasnjenje otkud runski zapis kod Sarajeva?

 

Okruzenje Slovena nije koristilo klinasto nego runsko pismo. Zato je logicnije da pretpostavimo da su to bile rue, a kako smo videli tako su ga i onda okarakterisali, nego klinasto pismo. Da su Srbi ziveli u slivu Eufrata onda bi mogli da pretpostavimo da je bilo klinasto pismo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Da, ima dva dela i oba su izdali Peshicj i sinovi! Pretpostavljam da su kasnije preveli neke dashchice, pa su, samim tim, kasnije i izdate! Uglavnom, kolko sam chuo, unutrashnjost drugog dela se vizuelno razlikuje od prvog, shto cje recji da se u prvom delu knjige daje prevod svih dashchica, a kasnije ima i slika dotichnih dashchica.

 

 

Слава!

Edited by Svaroggh

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Iz cega se moze zakljuciti da je runsko pismo bilo zajednicko vecini evropskih naroda, pa i Srbima.Jer necim su morali da pisu i pre Kirila i Metodija.

morali?

 

 

zashto? icon_smile.gif

 

inache, citat iz cirilovog zitija, u veyi sa boravkom cirilovim na prostoru danashnje ukrajine, kaze

 

Ту нађе јеванђеље и псалтир, писане руским[66] писмом, и човека нађе који тим језиком говори; и разговарајући с њиме и овладавши снагом говора, преводећи на свој језик, установи разлику самогласничких и сугласничких слова...
podsecam, tada josh nije izmishljena ni glagoljica

 

a

66. Већина научника под овим изразом подразумева готска слова.

 

tamo se takodje kaze

Одговори им Философ:

 

- Не пада ли киша од Бога на све подједнако? Или сунце не сија такође за све?[156] Зар не удишемо ваздух сви једнако? Како се, дакле, не стидите да признате само три језика, а за све друге народе и племена хоћете да буду слепи и глухи? Кажите ми, да ли Бога сматрате тако немоћним да то не може дати, или тако завидљивим да то неће? Ми, пак, познамо више народа који су вични књизи и Богу одају славу сваки на своме језику. А управо су то ови: Јермени, Персијанци, Авазги, Иверци, Сугди, Готи, Обри, Турси, Хазари, Арабљани, Египћани и Сирци[157] и многи други. Ако ли на основу тога нећете да разумете, тада бар из светих књига упознајте судију.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

nazalost o staroslovenskoj mitologiji i predhriscanskoj religiji sa vrlo malo zna,tako da ti nestoji teorija o glagoljici,cirilici i sl.to se ne uci kod vas na filoloskom...

 

Postoji udruzenje iz Nisa(ako se ne varam) koje se zove SERBONA,oni izdaju knjige koje imaju za zadatak da dokazu da je Srpski narod najstariji ...neke nesto i valjaju ,a neke su gomila gluposti...oni su izdali knjigu velesa -sto znaci da je mozda delimicno autenticna a mozda bezveze...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Just for the record,Велесову књигу су издали Пешић и Синови,фирма Радивоја Пешића и потомака.

 

Сербона је чини ми се са Философског факса у Бгд-у и дела под патронатом хер Љушића(или сам ја као у увек побркао ствари).

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Meni je egipatska mitologija odbojna, ja sam evropljanin i postujem evropsku istoriju.

evo ga, moj chovek icon_smile.gif

elem , prochitah skoro ovo trece izdanje Velesove knjige i povodim toga imam da izjavim sledece:meni se tu neke stvari ne uklapaju.ono shto mi se najvishe ne uklapa u sistem je Slovensko obozavanja Sunca i uopshte karakterisanje Slovena kao zemljoradnichkog plemena.ono shto meni tu ne shtima je njihov astroloshki koncept , dakle njihov kalendar koji je tako zamishljen da vi imate kosmichku , Svarogovu godinu koja traje 27 000 g. Svarogov mesec je negde oko 2160 a Svarogov dan-72 godine.Ovo je Solarni kalendar u kosmichkom planu , sa 12 meseci i 30 dana.kad se sve lepo prorachuna ispada da bi Svarogova godina bila vishe Lunarna nego Solarna tj . broj od 27000 g bi se dobio pre ako bi bilo 13 meseci od po 28 (kosmichkih )dana.Moja poenta je da su Sloveni sa strane primili ovaj Solarni koncept i tu zemljoradnichku tradiciju a da su oni u sushtini ratnichki narod koji je slavio Lunarni princip.(normalno je da ce zemljoradnici slaviti Sunce , jel' te).u Velesovoj knjizi a i u Slovenskim Vedama primecujem da je rat ipak bio za njih svetinja jer su ih sami Bogovi , a pogotovo Mater Sva vodili u isti.interesantno mi je bilo saznati da i Sloveni imaju svoju Valhalu a to je Perunova Zvezda i da pretpostavljaju postojanje drugih svetova osim Zemlje (ratnici posle smrti odlaze kod Peruna ili u druge svetove da nastave borbu).shto se tiche autentichnosti , mislim da je knjiga proshla kroz veliko filtriranje , shto od strane prevodioca shto od strane ove ekipe oko Pesica.koliko kontam Jurij Miroljubov je u tom Arijevskom fazonu i suvishe se trudi da dokaze da su Sloveni najvish i najchistiji od Arijevaca.ne znam samo zashto chijenica da je neko Arijevac chini nechiji zivot boljim ph34r.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

josh neshto , ne bih mogla proglasiti Vlesovicu Runskim pismom.Rune nose u sebi mnogo vishe od obichnih slova i pitanje je da li slova Vlesovice oznachavaju ono shto oznachavaju Rune.koliko vidim na kraju knjige se uporedjuje etrursko , Runsko , Vinchansko pismo i Vlesovica a ista se uporedjuju po principu vizuelne slichnosti a ne fonetske ili simbolichke.jeste da su i Madjari i Indoevropljani imali slichno pismo ali ja to ne bih nazvala Runama.jednostavno , ljudi su morali da pishu na takav geometrijski nachin jer su pisali po drvecu i kamenju a slichnost slova se objashnjava zajednichkim poreklom evrposkih naroda....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo: ne mesajte velesovicu sa slovenskim runama, jer su to dve potpuno razlicite stvari.

 

Drugo: Sloveni su imali rune, za sta danas ima dokaza. U selu kod Pirota, i dalje se u proricanju koriste dascice sa slovima. Ta slova su danas cirilicna, ali ceo proces podseca na bacanje runa. Ja cisto sumnjam da su stanovnici tog sela povezani sa germanima pa da su od njih preuzeli taj obicaj.

Komplet slovenskih runa sadrzi 28 ili 18 runa, a njihova znacenja imate na nekoliko ruskih sajtova.

 

Trece: Sloveni i jesu po prirodi zemljoradnicki narod koji nije napadao i osvajao (osim kod jednog primera, kada su napadali Carigrad (sto je bila totalna glupost)). Rat je za slovene bio svetinja, jer su oni tim ratovima branili svoja polja, svoju zemlju. Pogledajte malo bolje kojim su bozanstvima Sloveni davali prioritet, Solarnim ili Lunarnim... Solarna bozanstva su vazda pominjana u molitvama, dok su lunarna pominjana samo u zlu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapiram , naravno, i vidim da su poshtovali taj Solarni princip u Suriji i da su sebe smatrali poshtovaocima Sunca-Jasunima.samo mi ne shtima taj njihov kalendar jer mi se ne slazu brojevi kosmichkih dana i meseci sa kosmichkom godinom.Maje su takodje imale ovakav kosmichki kalendar i cifra kosmichke godine je otprilike ista kao ova Svarogova godina ali je njihov kalendar Lunarni.nebitno , uzecu da chitam Slovensku astrologiju , valjda ce mi se neke stvari objasniti..neshto sam tako razmishljala ..evo uzmite za primer Makedonce , oni su bash solarni narod , zemljoradnichki i ne bash ratnichki uz to uvek stavljaju Sunce na svoju zastavu...a za Srbe se kaze da potichu od vukova..vuk je htonichna , nocna zivotinja a tu je i pojam vampira , usko vezan za Srbe a vampirizam je povezan sa noci i Mesecom.uz to Srbi i jesu ratnichki narod...koliko kontam, bilo je imedju Slovenima poklonika Meseca, bar tako kaze Velesova knjiga i oni su zrtvovali ljude Bogovima za razliku od onih zemljoradnichkih Slovena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate, Erik (1922). Sveriges runinskrifter, (online text in Swedish www.runor.se)

 

Düwel, Klaus (2001). Runenkunde, Verlag J.B. Metzler (In German).

 

Jacobsen, Lis; Erik Moltke (1941-42). Danmarks runeindskrifter. Copenhagen: Ejnar Munksgaards Forlag.

 

Looijenga, J. H. (1997). Runes around the North Sea and on the Continent AD 150-700, dissertation, Groningen University. (http://dissertations.ub.rug.nl/faculties/arts/1997/j.h.looijenga/)

 

Page, R.I. (1999). An Introduction to English Runes, The Boydell Press, Woodbridge. ISBN 085115946x. (http://www.boydell.co.uk/5115946X.HTM)

 

Robinson, Orrin W. (1992). Old English and its Closest Relatives: A Survey of the Earliest Germanic Languages Stanford University Press. ISBN 0804714541

 

Spurkland, Terje (2005). Norwegian Runes and Runic Inscriptions", Boydell Press. ISBN 1843831864

 

 

Nesto ne lice na slovenska imena ali ako neko nadje ikakav pomen slovenskih runa nek prijavi.

 

Uzgred, termin Rus prvi put u istoriji koriste Ukrajinci u 3-4 veku Nove Ere. Velesova knjiga je prepis uglavnom ukrajinskih paganskih usmenih predanja. Posto je zapadna Evropa oko 12 veka krenula da narode sa severoistoka Evrope, konkretno iz okoline Moskve (koje sami Ukrajinci zvase Muskovitima) zove istim imenom (Rusi), Ukrajinci, koji Muskovite smatraju varvarima, sa indignacijom odbacise svoje drevno ime i od tada koriste termin Ukrajina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ljudi, znam da ovo mozda nema neke veze s temom, ali prevodilac Velesove knjige, pokojni Radivoje Pesic, je takodje uspeo da desifruje i etrursku elementu uz pomoc slovenske fonetike. Navodno, naravno..... Tako da je on tvrdio cak i da su Etrurci deo tog slovenskog korpusa, a ako se ne varam, prema njegovom prevodu zapisa sa cuvene zagrebacke mumije, tu se i pominju "braca Sloveni".......

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...