Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

@fiery:

razumem,ali bojim se da su 10 zapovesti,bez obzira sto su iz starog zaveta,bedem hriscanstva,kada se spoje sa besedom na gori.

 

Gresis kada kazes da nemaju toliki znacaj.

 

@Svarozic:

Bojim se da ovakve teme nemaju puno svrhe,sad ja treba nesto da branim/dokazujem ili ti mozda da radis to isto.

Beseda na gori,kao i ceo novi zavet nije izvrtanje plemenite ideje,vec samo njeno produbljivanje.

 

Elem,da samo resimo neke od zabluda koje vladaju o pravoslavlju/hriscanstvu.

Prvo Bog je pored toga sto kaznjava,Bog je i Ljubav.Znaci kaznjava da bi popravio.Dakle ne zaboravimo i drugi aspekt Boga pored kazne.

 

druga stvar,bes kao takav nije "satanski" i "zabranjen" bas uvek.Znaci prednost je kada je covek smiren,ali imamo gomile primera kada su pojedinci (sa pravom) bili srditi.Sveti Nikola,na primer.

 

takodje imamo i Mojsija u starom zavetu,koji je,revoltiran sto se ljudi klanjaju zlatnom teletu,slomio dve table na kojima su bile zapisane Bozje zapovesti.Pa je posle ponovo isao da ih dobije od Boga.

 

Btw @svarozic: dosta si opsirno sve napisao,tako da se moze pricati o raznim temama...

Izvinjavam se zbog dva uzastopna posta, opet ne poznajem materiju dovoljno, ovaj put citiranja na forumu icon_wink.gif

Slazem se za zapovesti, ako njih uklonis, sta ostane od religije... ogromna kucerina bez temelja...

Mislim da ove rasprave ipak imaju malo vise smisla, nego sto ga nemaju (eh), mozes da proveris gde su ti ideje suplje i malo bolje da upoznas materiju koja te interesuje.

To za bes i ljubav, ja koncept Boga razmisljam kao idealnu meru izmedju dva ekstrema, a ne izbor izmedju istih. Bog nema problem izbora, tj nikad nije prisiljen da bira bilo gde izmedju dva ekstrema, u ovom slucaju milosrdja (ljubavi) i besa. Bes je sasvim sigurno krajnji ekstrem, ljubav bi trebalo da bude univerzalni cement. Dakle, po mom poimanju nepojmljivog svi postupci Boga treba da imaju isti potpis uravnotezenosti, a ne da idu iz krajnosti u krajnost, kako kad. Primenjeno u praksi to iskljucuje masovne pokolje i stradanja, a sledstveno i individualne. Kao sto je decu zabranjeno tuci, nego ih se drugacije uci, tako i ljude ne treba ubijati da bi naucili.

Eh, jesam bio opsiran, al' prvi put sam video temu, pa sam morao da kazem svoje cenjeno misljenje, hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

То што је за нас крајност, за Бога можда није. Не можемо знати.

 

Стара Руска пословица каже- Ко бич штеди, децу квари. Наравно да се не мисли да се буквално бичују, али немогу се једноставно ,,пустити с ланца" што каже наш народ.

 

Док су деца мала, родитељи их сигурно некад мало ударе го гузи (ради њиховиг бољитка), и јел то значи да их не воле?

 

(о иживљавању не треба причати- то је поремећеност психичка- тј. душевна)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Svarozic: nismo se razumeli,ja nisam ni pomenuo da je Bog sastavljen od ekstrema,niti je ovo tema gde raspravljamo o tome sta je Bog a sta nije.samo sam pomenuo neke zablude,pa rekoh da to regulisemo,da ne bude zabune.Slazem se sa Celavim,uopste nisam hteo da povedem pricu u tom pravcu,jer nema smisla pricati o Bogu na taj nacin.

 

Inace na ovakvim temama ima uvek vise svadje nego price,pa zato se tesko dolazi do dijaloga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiery, ne mogu da se setim sta sam rekao pre nego da su svi vernici glupi, jer je to prvo sto sam rekao.

Cekaj, pravis se glup, ili si to ozbiljno pitao?

Hajde jos jednom procitaj:

"... seti se toga pre nego sto nazoves svakog vernika debilom i svaku veru losom."

 

Ali i ja i deadsy smo rekli: vi ste samo pravoslavci jer ste tako vaspitavani, ne bi vam na pamet padalo to da ste odrasli u islamskoj porodici (da ne bude opet Taoizama i ko zna cega).

Znam bar jednu osobu koja je od zakletog ateiste samostalno postala vernik. Dovoljno da vasa postavka padne u vodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, celavi, na komplimentu (ako se moze tako nazvati s obzirom da ne verujem u boga) Nisam ja glup, samo sam neinformisan icon_wink.gif

 

Recoba, propaganda ili ne, za vreme Tita se nije ni pomisljalo ko je koje nacionalnosti.

u skroz multietnickoj okolini u kojoj sam ja odrasla bilo je ravno skoro pa zlocinu ako se srpkinja uda za muslimana i sl.

u kojoj ti zemlji zivis, ja ne znam.. ali ako u jednoj enegleskoj, americi i sl. imas nacionalizma na kile (ok, dobar zakon koji to kontrolise pod parolom - svi smo jednaki), onda ga u bivsoj jugi ima tona.

 

 

ajde ti nama na snagu rijeci, i napisi neku pjesmu o bratstvu i jedinstvu.. biggrin.gif

 

 

 

 

edit: ok, procitah sve.. 15 godina nije lose da se krene s citanjem nekih knjiga. ostalo je rekao axeanosilas. i fiery (kako imas toliko zivaca hahah? ) icon_da.gif

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recoba, ne znam sta je AP.

Fiery, izuzeci potvrdjuju pravilo. Ja sam jednom sanjao da sam otisao u pakao i toliko sam se usr*o da sam verovao u Boga dva dana, a onda sam se setio da je pakao tome i namenjen. Jedan covek postane vernik iz mnogo razloga, ja, na primer, nisam komunista, ali gotivim Tita iz vec navedenih razloga i zato sto ga svi mrze.

Blondie, muslimani nisu narod. Zivci su nesto sto mi nikada nece faliti. icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresis. Znanje je nedostatak sumnje, a prava vera ne daje mesto sumnji. To je sve.

Prava vjera??? Nisam znao da postoji takva vrsta vjere, onda vjerovatno negdje imamo i krivu, polupravu itd. icon_smile.gif

Vidi, ti si pravovjernik u svojoj glavi, ali gledano sa mog aspekta... ne bih rekao. Gledajuci dakle to sa objektivnog aspekta, prava vjera ne postoji. Cak i sa subjektivne strane, skeptican sam povodom tog pitanja jer smatram da vjere bez trunke sumnje nema (jer u priodi covjeka je da sumnja). Odnosno, no fuckin' way Pablo icon_smile.gif Izvinjavam se sto upotrebljavam ove izraze objektivno i subjektivno, al ucim neke teorije u poslednje vrijeme tako da je postalo jace od mene icon_smile.gif

Covjek koji vjeruje, mora i da sumnja. Onaj koji ne sumnja, logicno - zna. Ako ti i dalje zelis da izjednacavas ta dva pojma, ok. Ja mislim da grijesis, al eto diskusija je na nivou pa mozes da obralozis svoje misljenje

 

Fiery>>Znam bar jednu osobu koja je od zakletog ateiste samostalno postala vernik. Dovoljno da vasa postavka padne u vodu

 

Prvo, nema "nase postavke" jer se one razlikuju. Moja postavka se odnosila na nacin argumentovanja tipa "ja znam jer znam, jer je tako kako sto ja mislim blabla". Takodje sam rekao da takvu pricu forsiraju mnogi vjernici onog momenta kad ostanu bez argumenata (koji se inace sastoje od metafora i citata preuzetih iz svetih knjiga). I na kraju, rekao sam da na takvu pricu mogu nasjesti samo djeca(zbog podloznosti usled godina) kao i nestabilne kao sto su ocajnici, ljudi razocarani u svoj zivot itd. itd (normalno, i glupani). Pametan, intelektualno napredan covjek koji je odrastao bez vecih vjerskih uticaja tome nece podleci. Takav covjek ce hriscanstvo preuzet eventualno ako se nesto u njemu prelomi sto ce ga natjerati da utociste potrazi u crkvi. Al tu dolazimo do poente svega - promjena treba da se odigra u nama, a ne da dodje spolja. Licne odluke ljudi uvjek postujem, i potpuno se slazem da i vjera/crkva mogu imati dosta dobrog uticaja na covjeka kao pojedinca. E sad, drugo je sto se ja ne slazem sa nekim postavkama religije pa to kritikujem...

 

Dalje, sto se tice tog tvog ateiste - neko moze biti ateista, a da je opet bombardovan religijskim uticajima od malih nogu. Sve zavisi od podloznosti i od situacije u kojoj te stavi zivot. A zivot je nekom majka, nekom maceha biggrin.gif

 

I okle sad tito icon_smile.gif

Dok vam je copavi zagorac trp'o u dupe americke dolare, znali ste da kenjate o bratsvu i jedinstvu, Uvjek ste vozili dobra kola, karali najbolje picke. A sad kad se kita vise ne dize, e aj da se malo bavimo postenjem. E pa, iskenjam se ja na to vase postenje icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Lepa sela su kult, tu su najbolje pokazali sto nam je tito ostavio u nasledje. Seronja tenk.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prava vjera??? Nisam znao da postoji takva vrsta vjere, onda vjerovatno negdje imamo i krivu, polupravu itd. icon_smile.gif

Vidi, ti si pravovjernik u svojoj glavi, ali gledano sa mog aspekta... ne bih rekao. Gledajuci dakle to sa objektivnog aspekta, prava vjera ne postoji.

icon_uhoh.gificon_uhoh.gificon_uhoh.gif

To katolici kazu, kod Pravoslavaca se ne sumnja u veru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prava vjera??? Nisam znao da postoji takva vrsta vjere, onda vjerovatno negdje imamo i krivu, polupravu itd. icon_smile.gif

Vidi, ti si pravovjernik u svojoj glavi, ali gledano sa mog aspekta... ne bih rekao. Gledajuci dakle to sa objektivnog aspekta, prava vjera ne postoji. Cak i sa subjektivne strane, skeptican sam povodom tog pitanja jer smatram da vjere bez trunke sumnje nema (jer u priodi covjeka je da sumnja). Odnosno, no fuckin' way Pablo icon_smile.gif Izvinjavam se sto upotrebljavam ove izraze objektivno i subjektivno, al ucim neke teorije u poslednje vrijeme tako da je postalo jace od mene icon_smile.gif

Covjek koji vjeruje, mora i da sumnja. Onaj koji ne sumnja, logicno - zna. Ako ti i dalje zelis da izjednacavas ta dva pojma, ok. Ja mislim da grijesis, al eto diskusija je na nivou pa mozes da obralozis svoje misljenje

"Ако ли коме од вас недостаје премудрости, нека иште у Бога који даје свакоме без разлике и не кори никога, и даће му се"

"Али нека иште с вером, не сумњајући ништа, јер који сумња, он је као морски валови, које ветрови подижу и размећу"

"Такав човек нека не мисли да ће примити шта од Бога"

"Који се двоуми, непостојан је у свим путевима својим"

 

Верујем да верујеш да си ти син твога оца. Ако је твоја поставка тачна, посумњаш ли понекад да је тебе твоја мајка направила са неким комшијом?

 

Prvo, nema "nase postavke" jer se one razlikuju. Moja postavka se odnosila na nacin argumentovanja tipa "ja znam jer znam, jer je tako kako sto ja mislim blabla". Takodje sam rekao da takvu pricu forsiraju mnogi vjernici onog momenta kad ostanu bez argumenata (koji se inace sastoje od metafora i citata preuzetih iz svetih knjiga). I na kraju, rekao sam da na takvu pricu mogu nasjesti samo djeca(zbog podloznosti usled godina) kao i nestabilne kao sto su ocajnici, ljudi razocarani u svoj zivot itd. itd (normalno, i glupani). Pametan, intelektualno napredan covjek koji je odrastao bez vecih vjerskih uticaja tome nece podleci. Takav covjek ce hriscanstvo preuzet eventualno ako se nesto u njemu prelomi sto ce ga natjerati da utociste potrazi u crkvi.

Где су твоји аргументи? Где си ти видео да сам ја икоме било шта сугерисао, дајући те две изјаве које цитираш? Говорио сам искључиво у своје име. Поред тога, ако мислиш да ћеш овим понављањем добити на ефективности поста, грешиш.

 

"Не дајте светиње псима, нити мећите бисера свог пред свиње, да га не погазе ногама својим и вративши се, не растргну вас."

 

Al tu dolazimo do poente svega - promjena treba da se odigra u nama, a ne da dodje spolja. Licne odluke ljudi uvjek postujem, i potpuno se slazem da i vjera/crkva mogu imati dosta dobrog uticaja na covjeka kao pojedinca. E sad, drugo je sto se ja ne slazem sa nekim postavkama religije pa to kritikujem...

Мене живо интересује са чиме се ти не слажеш, али гледај да будеш смислен у излагању и да се манеш оних сеоских аргумената:" Видео сам свештеника да једе пршуту на Велики Петак".

 

Dalje, sto se tice tog tvog ateiste - neko moze biti ateista, a da je opet bombardovan religijskim uticajima od malih nogu. Sve zavisi od podloznosti i od situacije u kojoj te stavi zivot. A zivot je nekom majka, nekom maceha biggrin.gif

Да ли је Fiery устврдио супротно? Не. Само је рекао да познаје макар једну особу која је самостално, без утицаја породице и околине, постала верник.

 

Поред овога, видим невероватан степен конфузије у твом мозгу. Ево ти доказа...

Прво поменеш синтагму "права вера".

Prava vjera ne dolazi od spolja, vec iznutra

Дан након тога, кажеш следеће...

Prava vjera??? Nisam znao da postoji takva vrsta vjere, onda vjerovatno negdje imamo i krivu, polupravu itd.

Објашњење за ово стање ћеш наћи у трећем цитату мог потписа.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Дуплиран пост.

 

Да не би зврјао праван, ево линка где се могу скинути фотке и видео запис силаска Светог Огња.

http://www.verujem.org/sveti_oganj_2005/si...vetog_ognja.htm

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Дуплиран пост.

 

Да не би зврјао праван, ево линка где се могу скинути фотке и видео запис силаска Светог Огња.

http://www.verujem.org/sveti_oganj_2005/si...vetog_ognja.htm

icon_smile.gif nemoj, sa`ce deadsy da ti salje pp da ti `nasamo` objasni da grijesis. biggrin.gif

 

 

 

ovaj mali s titom u potpisu: muslimani jesu narod i to stvaran (da ne bude da smo ratovali s duhovima), na zalost. a taj sto ga drzis u potpisu im je dao ime i neka `posebna` prava. moja prica se nije odnosila na njih samo nego i na hrvate.

cisto kao primjer, moj ujak je ozenio hrvaticu, njeni su je se isti dan odrekli preko sredstava javnog informisanja i zabranili zauvijek dolazak u Duvno/TOmislavgrad.

 

prestani da se palis, razumijem ja da hormoni divljaju ali saberi se prvo prije nego nesto kazes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

icon_smile.gif Ne diraj deadsy-a, nije se jos samospoznao!

Ajde da kazemo muslimani imaju manje vise zasta da nas mrze.Ali hrvati to je prevezbotina, uopsteno katolici, kolko su vekovima stvarali probleme nama pravoslavcima da smo se jednom verovali ili ne udruzili sa nekim sultanom kako bi se zajedno sa njim borili protiv katolika koji su silom zeleli da nas pokatolice i unijate.Ruku na srce velika je frka oduvek bila u katolickoj Crkvi, svi svestenici koji su bili pravi hriscani pojeo ih je mrak, jednostavno njihove zivotne price su pod X-files jer su vredeli.

blondie podsetila si me...

Bio je u starom udzbeniku istorije podatak da je jedan svestenik dao izjavu: ''braco hrvati idite koljite srbe i kada meni dodjete ja cu vam oprostiti grehe, ali prvo zakoljite moju sestru koja se udala za srbina. Klap klap evotigana.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa taj rad.. znam sta kazes, to je izjava, UKOLIKO SE NE VARAM - fratra Grabovca.. iz cuvenog ustaskog gnijezda iz okoline Tomislavgrada (selo Grabovci i jos neka sela).

 

i ta mijesanja katolici - pravoslavci, nemoguca su, a pogotovo jos kad ti koji to rade u neznanju kazu - ma sve je to isto.

 

 

i kad sam vec kod toga.. danas sam prosla pored koreanske baptisticke crkve i smijala se k`o budala dok nisam vidjela Neptunovo udruzenje Hriscana i sl. icon_smile.gif e to mi vec nije bilo smijesno, nego tuzno. da me ne shvatite pogresno, obje zgrade su bile super luksuzne, bogate, s predivnim dvoristem, mermernim stubovima i sa jako mnogo preskupih auta ispred..

svijet je posandrcao..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I na kraju, rekao sam da na takvu pricu mogu nasjesti samo djeca(zbog podloznosti usled godina) kao i nestabilne kao sto su ocajnici, ljudi razocarani u svoj zivot itd. itd (normalno, i glupani). Pametan, intelektualno napredan covjek koji je odrastao bez vecih vjerskih uticaja tome nece podleci. Takav covjek ce hriscanstvo preuzet eventualno ako se nesto u njemu prelomi sto ce ga natjerati da utociste potrazi u crkvi.

ajde de

 

ali nije sve tako jednostavno; najlakse je reci ovako je ili onako je i zavrshiti sa razmishljanjem

 

da bi stvarno shvatio hrishcanstvo, sve shto je isus radio i rekao i kakav to znachaj i uticaj moze imati danas, potrebno je dosta vremena i razmishljanja (valjda) ali i to da obavezno i sam budesh vernik bar pomalo

 

smesh li da kazesh da razumesh one veoma duboke ljude koji svoj pogled na svet mogu da osmisle isusom, one chija je vera neunishtiva nekakvim argumentima

 

osnovna razlika izmedju katolika i pravoslavaca je status svetog duha kao lica bozijeg; kod katolika ima manju vaznost

 

rezultat je izrazeniji misticizam pravoslavlja, snaznija i temeljnija vera

a katolici zauzvrat razvijaju veci broj dokaza za postojanje boga u okviru skolastike

pravoslavcima to ne bi palo na pamet

 

misticizam ljudi, ej znate li koliko je to zajebana stvar kada se spoji sa razloznim govorom... popunjava sve rupe... i daje snazniji, onaj pravi osecaj svetosti

i to ce neki zapadni razum da ritikuje, a da ipak bude hrishcanski, katolicizam se urushio sam u sebe igrajuci se filozofijom na neumeren nachin

 

znate li za prakse neke vrste meditacije kod nekih pravoslavnih monaha? ... podvrgnu se odredjenom podvizavanju, naporima molitve... i chekaju i dobiju prisustvo svetog duha

ako im se ovo ospori, mogu se nazvati samo ludacima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj, pravis se glup, ili si to ozbiljno pitao?

Hajde jos jednom procitaj:

"... seti se toga pre nego sto nazoves svakog vernika debilom i svaku veru losom."

 

 

Znam bar jednu osobu koja je od zakletog ateiste samostalno postala vernik. Dovoljno da vasa postavka padne u vodu.

apsolutno svaki extrem je besmislen, i tezi drugom extremu vise nego sto se cini. LJudi lako predju jednu liniju i budu na drugoj strani...

 

 

 

ipak mislim da je moj potpis tacan, a vi verujte u kojesta i dalje icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ipak mislim da je moj potpis tacan, a vi verujte u kojesta i dalje icon_da.gif

Zavisi koje znanje i kakvo, gde se upotrebljava i za sta. Vera je individualna stvar, i ona je veoma mocna sa strane svojih aspekta, ali npr. danas organizovane religije imaju ogromnu moc i znanje.

 

Vatikan ima najjace pravnike, politicare, doktore, istoricare, filozofe itd.

 

Mislis li da vatikan i naucnici (evolucionisti ) ne saradjuju. Saradjuju i to mnogo. Vatikan ima i njih pod svojim novcem, placa ih.

Primer: Desi se neko cudo, vatikan salje experta da preispita to. Ali cak i oni u svojim redovima i imaju takve exsperte. (Vatikan)

 

Eto kako se iz jedne vere moze izroditi, moc i znanje.

 

Mada po meni je to pogresan sistem jer katolici time dovode u sumnju svoju veru.

 

toliko.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axeanosilas, primjer za oca, majku i komsiju nije na mjestu, neko bi se cak i uvrijedio na ovo. Mogao si naci 100 drugih nacina da objasnis tvoj zakljucak. Al ko zna, mozda si bio ponesen licnim iskustvom.

 

blondie, od sad si vidim i prorok biggrin.gif

Mozda napises i neki novinski clanak o tome, cak i knjigu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi koje znanje i kakvo, gde se upotrebljava i za sta. Vera je individualna stvar, i ona je veoma mocna sa strane svojih aspekta, ali npr. danas organizovane religije imaju ogromnu moc i znanje.

 

Vatikan ima najjace pravnike, politicare, doktore, istoricare, filozofe itd.

 

Mislis li da vatikan i naucnici (evolucionisti ) ne saradjuju. Saradjuju i to mnogo. Vatikan ima i njih pod svojim novcem, placa ih.

Primer: Desi se neko cudo, vatikan salje experta da preispita to. Ali cak i oni u svojim redovima i imaju takve exsperte. (Vatikan)

 

Eto kako se iz jedne vere moze izroditi, moc i znanje.

 

Mada po meni je to pogresan sistem jer katolici time dovode u sumnju svoju veru.

 

toliko.

upravo to.. koliko je njih finansirano samo od strane neke crkve.. ne mozes reci da ti ljudi nemaju znanje, ako su doktori fizike, matematike, psihologije, sociologije itd..... na NASA-inom sajtu ponekad daju zanimljive intervjue o tim stvarima, pa sam Hoking (vazi, nema on znanje) postavlja neka pitanja u svojim knjigama (ovim ne govorim da je Hoking vjernik da me pogresno ne shvtatite), da ne pricam o Tesli, samom Ajnstajnu itd... a pogotovo da ne ulazimo u domen knjizevnosti tipa Tolstoja, Dostojevskog, Tolkina, Luisa, Njegosa (i jos milion njih) ili jos dublje u slikarstvo i Van Gogha, dalje Mikelandjela (vajarstvo) blablablabla.........

svi su bili itekako upuceni, jakog uma, obrazovani, nadahnuti i sa hiljadu puta vise znanja nego mnogi danas koji barataju kompovima, programima i sl. a opet su imali jako postovanje prema religijama, vjeri samoj, neki od njih su izvodili teorije, itd..

 

i upravo to sto si rekao u prvoj recenici, pitanje je KOJE ZNANJE, KAKVO I CEMU SLUZI.

rezem diskove, citam stripove, jebem po stubistima, kuvam, snalazim se po prevozu, gledam tv - vodim obican zivot... o kakvom znanju govorimo?

 

 

 

 

Deadsy:

 

necu hvala. bar ne o tim stvarima, pa da budem ko vidovita corka icon_smile.gifbiggrin.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

blondie, vezano za ljude koje si spomenula - ja bih rekao da su oni prije imali postovanja prema Bogu kao vrhovnom tvorcu svega, nego prema nekoj religiji posebno. Ne iskljucujem ni ovo drugo, ali ipak mislim da je prevashodno u pitanju postovanje prema tvorcu univerzuma, jer naucnih dokaza o stvaranju svijeta nema...

 

Zanimljivo je kad spominjes Njegosa, jer je on u Luci mikrokozma pristupio prvobitnom grijehu na drugaciji nacin tj. ne kako to pise u starom zavjetu. Naime, kod njega nalazimo na tzv. praroditeljski grijeh, koji je nastao onog momenta kada se Adam priklonio satani u borbi protiv Boga, al se nakon pocetka borbe pokajao zbog toga. Kasniji rasplet - Bog je kaznio djavola na veoma tezak nacin, a izmedju ostalog mu je ostavio sjecanje na raj (kako bi mu bilo jos teze, znajuci sta je izgubio), dok je covjeka kaznio blaze zbog toga jer se ovaj pokajao, a kao jedna od kazni je bila ta da mu je izbrisao sjecanje na raj i preegzistenciju, zbog cega covjek luta na ovom svijetu jer nije u stanju da shvati samog sebe(kao i sustinu svog bitisanja). Cinjenica da je Njegos ipak naveo na kraju Luche grijeh jabuke, jeste taj da kao jedan vladika ipak ne bi smio da protivrjeci starom zavjetu. Ali, samim tim sto je grijeh jabuke bio predodredjen pra-grijehom Adamovim, postavlja se pitanje da li je Adam zaista imao slobodu volje kad je pojeo jabuku (ovo bi se moglo izvesti iz Luche...)

 

Inace blondie, kako je to prosla vidovita zorka biggrin.gif

 

Totem, objasni mi zasto vatikanu treba naucni dokaz po pitanju vjere???

Share this post


Link to post
Share on other sites

deadsy:

 

 

 

1. to sto si ispisao o Njegosu vec se koliko se sjecam negdje raspravljalo.. ne ulazi mi se u tu tematiku, nemam iskreno mnogo zivaca za to.

 

 

 

2. apsolutno, ti ljudi nisu imali samo postovanje nego neki (od nabrojanih) cak i jaku vjeru. hriscansku.

 

 

3. kako je zavrsila vidovita corka.. pa u corci valjda, otkud ja znam. icon_smile.gif

 

 

 

 

 

 

 

TOWERDETH:

 

omasio si decko opet. fieryija stavi u bilo koju grupu, ali vjernik defitnivno nije. biggrin.gif

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi koje znanje i kakvo, gde se upotrebljava i za sta. Vera je individualna stvar, i ona je veoma mocna sa strane svojih aspekta, ali npr. danas organizovane religije imaju ogromnu moc i znanje.

 

Vatikan ima najjace pravnike, politicare, doktore, istoricare, filozofe itd.

 

Mislis li da vatikan i naucnici (evolucionisti ) ne saradjuju. Saradjuju i to mnogo. Vatikan ima i njih pod svojim novcem, placa ih.

Primer: Desi se neko cudo, vatikan salje experta da preispita to. Ali cak i oni u svojim redovima i imaju takve exsperte. (Vatikan)

 

Eto kako se iz jedne vere moze izroditi, moc i znanje.

 

Mada po meni je to pogresan sistem jer katolici time dovode u sumnju svoju veru.

 

toliko.

pa smatras li ti Vatikan za mesto vernika? Za neki kao centar vere? ja ne... isto kao sto pola onih istripovanih klinaca na Bogoslovskom fakultetu ne smatram za vernike nego za istripovane klince.

 

Vatikan je nasao nacina da kroz veru manipulise ljudima i pribavi sebi moc. nemaju oni nikakve veze sa pravom verom. Ne zna se koga manje volim, kapiram vernike folirante...

 

 

Ovi sto su iskreni vernici su barem ubedjeni da su u pravu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. to sto si ispisao o Njegosu vec se koliko se sjecam negdje raspravljalo..

vjerovatno sam ja to nedje spominjao, i kolko se sjecam niko o tome nije raspravljao.

 

ne ulazi mi se u tu tematiku, nemam iskreno mnogo zivaca za to

 

Ti nemas mnogo zivaca, posebno za neku temu povezanu za hriscanstvom? Dobra fora icon_mrgreen.gif

 

apsolutno, ti ljudi nisu imali samo postovanje nego neki (od nabrojanih) cak i jaku vjeru. hriscansku

 

Hajde i da se slozimo sa tom konstatacijom. Al uzmi onda kontra primjer - kolko je bilo inteligentnih ljudi koji nisu imali jaku vjeru (hriscansku). I da li ih ta cinjenica cini manje pametnim od onih koji su imali tu jaku vjeru(hriscansku). Pretpostavljas sta hocu da kazem??

Po meni(opet naglasavam), vjera (religija) dolazi iz toga sto neke stvari ne mozemo da objasnimo potpuno i racionalno. Kad naucno(materijalno) zakaze, tad prelazimo na duhovno objasnjenje(veca sila)

 

3. kako je zavrsila vidovita corka.. pa u corci valjda, otkud ja znam

 

bas me zanima jel i to prorekla icon_smile.gificon_mrgreen.gif

 

A kolko mi se ucitavaju ovi tvoji potpisi, sto je ovo (jos malo ces pocet da stavljas citav film icon_mrgreen.gif ). Inace, dobra ova fora truth or dare icon_smile.gif

Edited by deadsy

Share this post


Link to post
Share on other sites

deadsy:

 

 

1. ne vjerujem da si bio ti, ali ajde, svejedno, i nebitno

 

2. imam ja zivce ali ih cuvam za nesto bolje, a i da se ne bi smarao saljuci mi pp-ove icon_smile.gif

 

3. ima izuzetno pametnih ljudi medju ateistima, to niko nije osporio. ovdje se radi vise o poznavanju umjetnosti zivljenja a ne samoj religiji. a kad kazem `zivljenje` ne mislim na izigravanje zidova i principa - ja sam bog ako imam pare i slicne nebuloze.

 

4. truth od dare ti je ziva istina. zbog toga su prekinuli snimanje 4 filma.

 

 

5. predji na brzu vezu icon_wink.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOWERDETH: kladim se u partizansku uniformu da nisi skontao ni 2% fieryijeve price icon_smile.gifbiggrin.gif

 

 

 

 

Gothic: Totem ti je lijepo objasnio, ja dodala. skrenuo si pricu u lude popove i fratre zeljne jebanja.

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...