Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

vec objasnih u postu iznad gore.. vjeru ne bih odbacila pa taman da je to posljednje na svijetu sto mi je ostalo. ni za sve pare ovog svijeta. jer u suprotnom to onda nije prava vjera i mogu slobodno stajati rame uz rame s novokomponovanim `crkvenjacima` s krstacom od pola metra oko vrata.

a ostala objasnjenja u postu iznad. nadam se da smo se razumjeli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

u vezi price o smrti, slazem se s axeanosilasom. naravno da je svima bauk kad cuju - jao smrt.. ovo i ono.. ne mislim da je smrt kraj svega, za mene je to samo pocetak nekog drugog i ljepseg zivota a to opet ne znaci da `mrzim zivot` - kao sto rece autumn. ni najmanje, i nece me nicija i nikakva filozofija ubjediti u to da mrzim nesto - pogotovo ne svoj zivot. da je tako, pa makar u tragovima, zivot bi mi zaista drugacije izgledao, kao i ja sama. istina je da nam dosadi ponekad placanje racuna, neimastina, situacije kad nesto ne mozemo imati ili uraditi - i mnogo puta u proslosti mi je vjera bila pokolebana. sada ne da nije, nego je bukvalno nista vise ne moze iscupati iz mene.

samo da iznesem par svojih misljenja o dva zivota, "ovom" i "onom". naravno, bez ikakve namere da iz tebe cupam veru. icon_wink.gif

 

verovanje u vecni zivot, "onostrani" zivot, zivot posle smrti ili kako vec zelis da nazoves taj fenomen... dakle to verovanje je, po meni, pokazatelj nezadovoljstva covekovog, samim tim i pokazatelj neke vrste revolta prema svemu sto postoji, sto zaista postoji. sam revolt, podrazumeva se, nastaje iz nemoci, inferiornog polozaja.

 

pokusacu da ti ovu misao, sto je moguce slikovitije, predstavim preko jednog primera. naime, i sama znas da za vreme bolesti dolazi do opadanja imuniteta, slabljenja organizma i, u krajnjem, ujedno i najgorem slucaju, do opasnosti po zivot. ukratko, dolazi do onog podredjenog polozaja, o kojem sam malopre pricao.

naravno, covek u takvom polozaju nece sedeti skrstenih ruku. napravice sebi "nadu", stvorice svojevrsnu sliku buducnosti, sliku na kojoj je on sam, u svojoj punoj snazi i zdravlju, i svom silinom ce verovati u tu sliku. drugim recima, dodelice svom trenutnom (bolecivom) stanju smisao, ucinice ga vrednim, napravice pobunu protiv vlasti koju mu je, tog trenutka, zivot nametnuo. ali pomenuti smisao bolesti nije i smisao zivota. vera u bolji zivot nije i sam zivot.

zivot ce nastaviti svojim tokom, na nekom drugom mestu ce iziskivati svoju moc. tom "bolesniku" su oslabili instinkti. neki novi, svezi, mnogo jaci nagoni su ga nadvladali. mozda, u skladu sa tim, nije pogresno reci da "bolesnikova vera" nije nista drugo do samrtni trzaj i poslednji prigovor, prigovor kojim on zapravo pokazuje da je nezadovoljan ovakvim epilogom.

 

e sad, postavlja se pitanje - zasto verovati u vecni zivot? sta to moze da ponudi vecni zivot, sto prolazni ne moze? sta je to za cim se traga u vecnom zivotu, a sto u prolaznom nije pronadjeno? zadovoljstvo? sreca? spokoj? sa druge strane, nalazimo samo nezadovoljstvo, nesrecu i nemir?

 

"ovo oko nas i nije lose, ali nam je receno da postoji i "nesto bolje". zasto onda ne bismo verovali u to "bolje"? makar to "bolje" bilo i u suprotnosti sa zivotom, kojim zivimo. makar to "bolje" opovrgavalo ovaj zivot u svim tackama. makar to "bolje" predstavljalo i (ne)svesnu mrznju prema svemu postojecem. jer zaboga, postoji nesto "bolje"! hajde da svi skupa verujemo u to bolje! svi skupa verujmo u spasenje! spasenje, putem kog cemo zaboraviti stvaran zivot i nesrece koje isti nosi."

cudnog li spasenja kojim se ovaj zivot odbacuje i stavlja u drugi plan zarad nekog vecnog. zaista, cudnog li spasenja...

na ovom mestu bih mogao da se vratim na onu "sliku idilicne buducnosti" iz prethodnog pasusa, ali to mozes i sama uciniti.

 

izvinite sto ugnjavih, ali danas sam posebno raspolozena za finu pricu - krstio se mali Pavle. biggrin.gif

daleko od toga da si udavila, naprotiv. icon_wink.gif bilo je pravo zadovoljstvo procitati jedan tvoj ozbiljan post. icon_razz.gif

nego, tek sad videh ovu sliku Pavlakice sa "flasicom".

moram priznati, interesantan metod uspavljivanja bebe. icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog cega nas je onda i stvorio ako ce na kraju da nas kazni i baca u pakao?

 

Deluje mi pomalo..besmisleno, blaze receno.

Nije besmisleno, moj nigga..

Moras da se dokazes, pa necemo valjda svi da zivimo u lepoti i blagostanju, i sve lepo, bez iskusenja? Jer se na muci poznaju junaci nigga..

 

Takav ti je zivot u gHetu, meeeeeeeeeeen! :yo_yo_nigga: icon_rockdevil.gificon_wink.gif

 

Pa valjda Odin zeli da se dokazes, lebac ti nadzemisem? Nece valjda da te pusti ako samo znas 'the pricu' i tako to? Moras da das nesto da bi primio.. :camuga_smajli: :alah_daj_nam_snage:

 

P.S. Delujes mi kao neki undercover crkvenjak/obavezan potrosas vina na lokalnim slavama i krstenjima.. icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

P.S. Delujes mi kao neki undercover crkvenjak/obavezan potrosas vina na lokalnim slavama i krstenjima..

 

mhihi.gif

 

Pa valjda Odin zeli da se dokazes, lebac ti nadzemisem? Nece valjda da te pusti ako samo znas 'the pricu' i tako to? Moras da das nesto da bi primio

 

Naravno da moras da se dokazes.. icon_smile.gificon_smile.gif

A nagrada je borba rame uz rame sa njim kad dodje Ragnarok! icon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

nego blondie, zar ne mislis da je malo neposteno da krstite dete a to dete se nista ne pita??? Sta ako bude u fazonu kao 90% ljudi na ovom forumu da hejtuju matorce sto su ih krstili na kvarno dok su bili mali?

 

Cini mi se da je postenije da pustis dete da odluci o tome kad sazre da odlucuje....

 

 

?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nego blondie, zar ne mislis da je malo neposteno da krstite dete a to dete se nista ne pita??? Sta ako bude u fazonu kao 90% ljudi na ovom forumu da hejtuju matorce sto su ih krstili na kvarno dok su bili mali?

Pa na ovom forumu je 90% metalaca i Gota, a oni mrze Hriscanstvo. Ali tako nije van foruma. Satatistike govore da preko 80% covecanstva veruje u Boga, nije bitno kog ali veruje u neku visu silu. I danas u Srbiji imas oko 70-80% vernika.

 

Matorce mrze iz drugih razloga, bas njih briga da li su krsteni ili ne.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

tiha teznja ka smrti, koju pominjes, za mene je tiha mrznja prema zivotu. ljubitelj "vanzemaljskog" jeste mrzitelj "ovozemaljskog". naravno, vazi i obrnuto.

teznja ka spasenju i vecnosti, koju takodje pominjes, za mene je teznja "mrtvog" coveka.

i uveren sam da ti, za razliku od mene, sve ovo shvatas. stekao sam utisak, posebno iz nasih prethodnih rasprava, da si inteligentna i izuzetno harizmaticna osoba, nazalost i osoba suvise ogrezla u veri.

Тиха мржња према животу, коју помињеш, за мене је тихи страх од греха. Ванземаљско и овоземаљско могу бити у савршеном складу. Живот без тежње ка спасењу за мене је живот, како Господ каже, "окреченог гроба", који споља изгледају лепо, а унутра су пуни костију и свакакве нечистоте.

 

Хвала на комплиментима, и теби и Готичном, мислим да је сувишно рећи да мислим исто о вама, али немојте ме жалити што сам, како кажете, огрезао у вери. Да није тако, ни прва констатација не би могла бити исправна јер би ме зло, које изнутра вреба, сигурно појело.

 

pozivecemo valjda icon_smile.gificon_smile.gif Znas kako, delimicno taj stav dolazi iz porodice posto su jako malo njih i u uzoj i siroj familiji vernici. A svoja saznanja sam stekao uglavnom iz istorijskih dogadjaja, malo manje u "real-time"-u... Nisam aktivan tu, pa nije ni imalo sta da mi ostavi neki veliki utisak. Bilo je tu sitnijih zaprepascenja, tipa krstenje mog kuma u sabornoj crkvi i 3 popa ili sta su vec koji su bili mrtvi pijani i nisu hteli bez 100 maraka svakome da rade bilo sta (inace to natezanje se vodilo u onoj zgradi preko puta, gde im je valjda shtab ph34r.gif )... i tako...

Што се тог крштења тиче, ако се све баш тако збило, ја бих се окренуо и изашао напоље, отишао бих у неку другу цркву, а при том бих уложио неку жалбу Црквеном већу или некој сличној институцији.

 

Inace crkva mi nikada nista nije uradila ali jedna stvar mi pada na pamet koja bi me jako iznervirala. Naime, ja kao vencani kum nekome imam zakonsku obavezu da krstim njegovo dete ako to on trazi. Da bih krstio njegovo dete moram ja da budem krsten. To mi ne pada na pamet da uradim... Zanimljiva koalicija crkve i zakona protiv dela naroda.... Iskreno se nadam da do toga nikad nece doci.

Није све баш тако. Да би се дете крстило, родитељи би морали да буду крштени и венчани у Цркви, да би родитељи могли да буду венчани у Цркви, кум би морао да буде крштен. Значи, та ситуација коју наводиш је немогућа.

 

A sto se konkretno prepredenosti crkve tice, pa na prvom mestu to mogu zakljuciti iz toga sto crkva vrti jednu-te-istu pricu vec vekovima, a to je "verujte u boga, pokajte se (za sta majku mu icon_confused.gif ), slusajte crkvu". Mozda gresim ali meni se to skoro ni malo ne razlikuje od sektaskog vrbovanja i na neki nacin ucenjivanja. Crkva kao da preti i maltene osudjuje ljude koji ne veruju. Da su jos malo direktniji mislim da bi to zvucalo zapravo ovako "ne budite glupi, radite sta vam mi kazemo, i necete morati da razmisljate i da se plasite za svoj vecni zivot"

meni to stvarno, ali stvaaaarno deluje apsurdno.

Грешиш. Ти можеш да радиш шта хоћеш. Црква само упозорава. То ти је иста прича као са родитељима, ћале ти говори "Борисе, немој да се дрогираш, није то добро за тебе", а ти то радиш или не радиш, то јест, одлучујеш да ли ћеш послушати. Што се покајања тиче, да ли ти заиста верујеш да никада никоме ниси учинио нешто лоше? Да је све што чиниш добро, ако не са верског, а оно са људског аспекта гледајући, мада ја та два аспекта поистовећујем?

 

nego blondie, zar ne mislis da je malo neposteno da krstite dete a to dete se nista ne pita??? Sta ako bude u fazonu kao 90% ljudi na ovom forumu da hejtuju matorce sto su ih krstili na kvarno dok su bili mali?

Нико не мрзи родитеље зато што су их крстили без питања. Ако неко каже да их мрзи, онда је то најобичнији позерај. Поред тога, ако неко мисли да се то није смело учинити без пристанка, а при том уопште не верује, онда нека лепо оде у Цркву, потражи свештеника и каже - одричем се Бога и не признајем крштење.

 

Pa na ovom forumu je 90% metalaca i Gota, a oni mrze Hriscanstvo. Ali tako nije van foruma. Satatistike govore da preko 80% covecanstva veruje u Boga, nije bitno kog ali veruje u neku visu silu. I danas u Srbiji imas oko 70-80% vernika.

 

Matorce mrze iz drugih razloga, bas njih briga da li su krsteni ili ne.

Није истина, оде мало људи мрзи Бога, све је то позерај, у најгорем случају клиначко истраживање разних езотеричних дисциплина.

 

danas sam posebno raspolozena za finu pricu - krstio se mali Pavle.

Нека је са срећом.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajde onaj prvi odgovor upucen meni da prokomentarisem prvo icon_smile.gif

 

Simple, nismo se mi tu nista pitali, ali smo ostali zgrozeni. Cale je sa kumom bio gore, a mi ostali cekali dobrih 45 minuta ako se dobro secam... iapk kum je odlucio da se to odrzi tu...

 

 

a sad drugi:

 

rekao si isto sto i ja, samo sto ja nisam naveo informacije. Naravno da bi kumovi morali da budu krsteni i vencani u crkvi. Mislim, sigurno nece krstiti svoje dete a da oni nisu krsteni icon_uhoh.gif A ja kao vencani kum imam zakonsku obavezu da krstim njihovo dete ako oni to zatraze. To je sigurno tako, nisam verovao pa sam proveravao icon_smile.gif Znaci ja prvo moram da budem krsten da bih krstio moje kumche, sto je slozices se neka vrsta ataka na mene i moja verovanja, tj. ne verovanja! A stvarno ne bih da odbijem nekog meni dragog prijatelja koji bi mi zatrazio da mu budem kum zbog toga. Ali sve govori da ce se bas tako desiti, posto su vecina njih vernici...

 

 

tuzno, nista drugo ne mogu da kazem. Ne mesam se u tudji izbor, ali ne zelim da mi nesto bude nametnuto

Share this post


Link to post
Share on other sites

au sranje, ima i treci odgovor icon_smile.gif

 

 

probaj da otvoris temu ovde recimo i na sve i svasta, i pitaj da i mrzite svoje roditelje jer su vas krstili dok niste mogli sami da odlucite o tome. ne kazem da sam ja u pravu, niti da si ti, ali stvarno bih proverio sta kaze populacija YU Metala na to...

 

 

ja licno, ne bi ih mrzeo, ali bih bio jako jako ogorcen na njih

Share this post


Link to post
Share on other sites

au sranje, ima i treci odgovor icon_smile.gif

 

 

probaj da otvoris temu ovde recimo i na sve i svasta, i pitaj da i mrzite svoje roditelje jer su vas krstili dok niste mogli sami da odlucite o tome. ne kazem da sam ja u pravu, niti da si ti, ali stvarno bih proverio sta kaze populacija YU Metala na to...

 

 

ja licno, ne bi ih mrzeo, ali bih bio jako jako ogorcen na njih

Pa imali smo tu temu, i kakve odgovore. Sta ocekujem da cujem od 80% maloletnika?

A top se vezuje i za ovo

@Axeanosilas, na zalost je tacno MNOGIMA je muzika isprala mozak. Pogotovo gotima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

user posted image

 

ovo gore za tueda icon_smile.gifbiggrin.gif

 

 

 

Gothic i Bezboznik: u pravu ste, to sto je neko krsten, ne znaci nimalo da ce biti dobar vjernik ili dobar covjek, pravoslavac, sta god. krstenje ima smisao, blablabla - moram li da objasnjavam sta je svrha krstenja?

dijete nije dovoljno roditi i krstiti ga. niti je smisao vaspitanja u `obuci ga, nahrani ga, tutni mu igracku u ruku, nek se sam igra`. cijelo domace vaspitanje, ponasanje, za hiljadu stvari mora da mu se posveti paznja. ako ga vaspitas u nekom normalnom duhu (ne mora biti vjernik ni pravoslavac), da bude covjek prije svega, da se zanima nekim normalnim stvarima i sl. sumnjam da ce poslije doci u situaciju da se izdrkava po nekom forumu u satanistickom maniru, ili ce praktikovati magiju, kao sto je bio slucaj s nekim starim clanovima na ovom forumu - skoro nisi smio krociti na religiju, ako nisi imao pentagram na avataru i sl.

iskreno mislim da nam je ta `sloboda` izbora napravila kursluz u svijetu, svako bira da bude sta oce. eno, imamo slucaj - oce co`ek da bude tigar. do jaja. oce da budu pederi, oce da budu tigrovi, oce da bude ovo i ono, slabo ko oce da bude nesto normalno - svi moraju na sebe skrenuti paznju nekako.

 

sve ostalo o cinu krstenja, objasnio je Axeanosilas.

sto se tice Pavlakice - hvala hvala, nek mi je ziv i zdrav, zaspao je dok je pop pjevao a dok su ga `kupali` izbezumio se od smijeha, ishaketao je popa posteno icon_smile.gifbiggrin.gif

 

populacija yumetala je nalozena na dimmu borgir `zivio satana` i slicne baljezgarije u koje ni clanovi benda ne vjeruju, a populacija yumetala je u pubertetskoj fazi vecinski - vidi te me, ja sam metalac, pojescu sve koji nisu opasni kao ja.

 

Forever*Autumn: lijepo sto si se isfilozofirao, ali pricu o `spasenju` i `vjecnom zivotu` ne mogu da ponavljam, postoji veliki smisao iza svega toga, a mene majke mi moje, mrzi pricati nasiroko o tome.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

user posted image

 

ovo gore za tueda icon_smile.gifbiggrin.gif

 

 

 

Gothic i Bezboznik: u pravu ste, to sto je neko krsten, ne znaci nimalo da ce biti dobar vjernik ili dobar covjek, pravoslavac, sta god. krstenje ima smisao, blablabla - moram li da objasnjavam sta je svrha krstenja?

dijete nije dovoljno roditi i krstiti ga. niti je smisao vaspitanja u `obuci ga, nahrani ga, tutni mu igracku u ruku, nek se sam igra`. cijelo domace vaspitanje, ponasanje, za hiljadu stvari mora da mu se posveti paznja. ako ga vaspitas u nekom normalnom duhu (ne mora biti vjernik ni pravoslavac), da bude covjek prije svega, da se zanima nekim normalnim stvarima i sl. sumnjam da ce poslije doci u situaciju da se izdrkava po nekom forumu u satanistickom maniru, ili ce praktikovati magiju, kao sto je bio slucaj s nekim starim clanovima na ovom forumu - skoro nisi smio krociti na religiju, ako nisi imao pentagram na avataru i sl.

iskreno mislim da nam je ta `sloboda` izbora napravila kursluz u svijetu, svako bira da bude sta oce. eno, imamo slucaj - oce co`ek da bude tigar. do jaja. oce da budu pederi, oce da budu tigrovi, oce da bude ovo i ono, slabo ko oce da bude nesto normalno - svi moraju na sebe skrenuti paznju nekako.

 

sve ostalo o cinu krstenja, objasnio je Axeanosilas.

sto se tice Pavlakice - hvala hvala, nek mi je ziv i zdrav, zaspao je dok je pop pjevao a dok su ga `kupali` izbezumio se od smijeha, ishaketao je popa posteno icon_smile.gifbiggrin.gif

 

populacija yumetala je nalozena na dimmu borgir `zivio satana` i slicne baljezgarije u koje ni clanovi benda ne vjeruju, a populacija yumetala je u pubertetskoj fazi vecinski - vidi te me, ja sam metalac, pojescu sve koji nisu opasni kao ja.

 

Forever*Autumn: lijepo sto si se isfilozofirao, ali pricu o `spasenju` i `vjecnom zivotu` ne mogu da ponavljam, postoji veliki smisao iza svega toga, a mene majke mi moje, mrzi pricati nasiroko o tome.

Mala greska. Najveci broj "satanista" na Zapadu su bas odrasli u hriscanskom duhu zbog cega se, pobunivsi se. okrecu ka satanizmu. Ja licno hriscanski odgoj ne smatram zdravim, vec pre smatram da kreira ljude sa problemima. Naravno, ne mislim da hriscanski odgoj dece ima neke veze sa Isusom Hristom. To su odvojene stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To da ti bendovi po pravilu ne veruju u Satanu i saatanizam se potpuno slazem. To jesamo zvaka za lozenje ne previse inteligentnih klinaca. Poenta je u tome da je vera individualni cin i da se ovde pravi velika greska jer se raspravlja vera da ili vera ne? Ko veruje neka veruje i niko nema prav ada ga ubedjuje da mozda gresi. I ako gresi i ako ne gresi to je njegova licna stvar. Mozemo d araspravljamo o uticaju crkve na drustvo, dobrom ili losem, ali ne i o licnom odnosu vernika prema veri. To je u krajnjoj liniji nepristojno. Bas kao sto je nepristojno i to sto se ovaj forum koristi za nemuzicku propagandu, versku ili ideolosku, nebitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@blondie, veruj mi da ima veze sa muzikom, divine fire je odlican metal bend, ali ga mrze jer je hriscanski, bar vecina njih. Starija garda metalaca, ljudi koji vole metal, mnogi imaju divine fire, i veoma cene taj bend. Dok klincurija i njihov foliritis tezi ka "ziveo black i dragi sotona"

 

A posto mnogi i ne znaju engleski da i pustim divine fire i kazem da je black, 90% te klincurije bi reklo "STRAVA, SUPER!"

 

I sad neko kaze ovo je metal forum, i na kraju ima da ispadnem jedini iskreni metalc icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif jer mogu da slusam sve sto mi se svidi.

 

Metal grupe, na prvom mestu su lovatori, nasminkane face, lazno nabildovani, pevaju u slavu samoubistva i djavola sve samo da bi zgrnuli ogromnu lovu i karali male goticarke. (PAMETNI LJUDI, bole njih za satanu i ostale gluposti)

 

Tako ti je i u Hip-Hop, kriminal, pljuvanje ---------- svako ima neki svoj pravac i stil da bi marnuo parce kolaca.

 

Kao onaj tvoj post o Hari Poteru, ziva istina. Ali draga nam (kako se zove icon_confused.gificon_confused.gif ) ni malo nije glupa, pise one gluposti i zaradjuje pare na budalama. (Svaka joj cast)

Toliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@blondie, veruj mi da ima veze sa muzikom, divine fire je odlican metal bend, ali ga mrze jer je hriscanski, bar vecina njih. Starija garda metalaca, ljudi koji vole metal, mnogi imaju divine fire, i veoma cene taj bend. Dok klincurija i njihov foliritis tezi ka "ziveo black i dragi sotona"

 

A posto mnogi i ne znaju engleski da i pustim divine fire i kazem da je black, 90% te klincurije bi reklo "STRAVA, SUPER!"

 

I sad neko kaze ovo je metal forum, i na kraju ima da ispadnem jedini iskreni metalc icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif jer mogu da slusam sve sto mi se svidi.

 

Metal grupe, na prvom mestu su lovatori, nasminkane face, lazno nabildovani, pevaju u slavu samoubistva i djavola sve samo da bi zgrnuli ogromnu lovu i karali male goticarke. (PAMETNI LJUDI, bole njih za satanu i ostale gluposti)

 

Tako ti je i u Hip-Hop, kriminal, pljuvanje ---------- svako ima neki svoj pravac i stil da bi marnuo parce kolaca.

 

Kao onaj tvoj post o Hari Poteru, ziva istina. Ali draga nam (kako se zove icon_confused.gificon_confused.gif ) ni malo nije glupa, pise one gluposti i zaradjuje pare na budalama. (Svaka joj cast)

Toliko.

slazem se... nisam slusala taj gore bend, cu da vidim o cemu se radi..

 

 

 

a hari poter mi je na kurac sjeo da prostite.

 

 

 

 

mudri panj: naravno da ima vjernika.. procentualno bas toliko, jebote - pa u 4 godini ja mislim iz sociologije smo to ucili, tamo bas u knjizi daju podatke (zavisi sad koje izdanje), e sad par procenata gore dole je nebitno.. takodje, ima ljudi koji se izjasnjavaju kao muslimani ili pravoslavci ili kojesta - a nemaju veze s crkvom, dzamijom. naravno. ja prva. ne sjecam se kad sam otisla posljednji put. moja privatna stvar. znam ljude koji sprovode sve obicaje i kazu da su vjernici ali nece ti mnogo prosipati filozofije oko toga, neki slave slavu vise kao dio tradicije i sl.. to je sad neka druga tema.. ima ljudi koji idu u crkvu samo da bi bili vidjeni ali vjeru u sebi niti imaju niti osjecaju ili prosto ih te neke `duhovne` stvari ne interesuju.. kako ko.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

na stranu statistika i sociologija, znamo oboje da srbija i nije bas 'jaka u vjeri' u danasnje vrijeme

hrvati je daleko nadmasuju, a i vecjina evropskih zemalja rekao bih

 

no u cemu vi uopste raspravljate na ovoj temi icon_confused.gificon_smile.gif

slazem se u tome..

 

 

katolici su stvarno druga prica i u tom konktekstu imamo mi stosta nauciti od njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

јесени, духовност коју си оцрнио није окренута само смрти него и животу

 

код неких људи, само животу

 

ваљда....

 

волео бих да упознаш неке такве људе

Share this post


Link to post
Share on other sites

rekao si isto sto i ja, samo sto ja nisam naveo informacije. Naravno da bi kumovi morali da budu krsteni i vencani u crkvi. Mislim, sigurno nece krstiti svoje dete a da oni nisu krsteni icon_uhoh.gif A ja kao vencani kum imam zakonsku obavezu da krstim njihovo dete ako oni to zatraze. To je sigurno tako, nisam verovao pa sam proveravao icon_smile.gif Znaci ja prvo moram da budem krsten da bih krstio moje kumche, sto je slozices se neka vrsta ataka na mene i moja verovanja, tj. ne verovanja! A stvarno ne bih da odbijem nekog meni dragog prijatelja koji bi mi zatrazio da mu budem kum zbog toga. Ali sve govori da ce se bas tako desiti, posto su vecina njih vernici.

Добри човече, чин крштења је Света тајна. Као и код сваке друге Свете тајне, кореспондирајући ритуал мора да се обави у Цркви, у екстремним ситуацијама на другом месту (на пример, исповест болесника на самрти). Исто тако, да би могао бити учесник у некој Светој тајни, мораш бити крштен, осим, наравно, Свете тајне крштења, из логичних разлога. Вековима су се у Србији људи крштавали онако како је Бог рекао, али је онда дошла банда комунистичка и крштење (термин је, ипак, остао) се спроводило у општинама и месним канцеларијама (кум је ту, ваљда, служио сам да детету, шатро, да име). Ако хоћеш некоме да будеш кум (то јест, ако неко хоће да му будеш кум), било на вечнању или крштењу, онда то буди онако како треба, ако нећеш, онда одбијај сваку понуду. такође, инсистирај да се те две тајне одраде на партизански, "у име народа", начин (што, хвала Богу, нико неће прихватити). Ја не знам шта друго да ти кажем. Нема ту атака на твоја веровања, већ има твог безобразлука, тврдоглавости и гордости у целој причи. Хоћеш да будеш партизан, буди, али не очекуј да ћеш крстити некога. То ти је иста фора као са џамијама, нећеш да се изујеш, нећеш ни ући унутра.

Share this post


Link to post
Share on other sites

probaj da otvoris temu ovde recimo i na sve i svasta, i pitaj da i mrzite svoje roditelje jer su vas krstili dok niste mogli sami da odlucite o tome. ne kazem da sam ja u pravu, niti da si ti, ali stvarno bih proverio sta kaze populacija YU Metala na to...

ja licno, ne bi ih mrzeo, ali bih bio jako jako ogorcen na njih

Мислим да је била једна тема. Знаш, у ова времена је помодно фурати се на фазон - хоћу ја нешто да се питам. Класичан клиначки бунт. Ако је неко замерио родитељима што су га крстили, нека то каже њима, а не да ми просипа неку безвезну причу по форумима.

 

@Axeanosilas, na zalost je tacno MNOGIMA je muzika isprala mozak. Pogotovo gotima.

Није тешко малоумнику испрати мозак. Ја слушам готик већ десет година, моја девојка мање-више, њена сестра интензивно. Сви верујемо, сви постимо, сви смо лепи и паметни. laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мислим да је била једна тема. Знаш, у ова времена је помодно фурати се на фазон - хоћу ја нешто да се питам. Класичан клиначки бунт. Ако је неко замерио родитељима што су га крстили, нека то каже њима, а не да ми просипа неку безвезну причу по форумима.

 

 

Није тешко малоумнику испрати мозак. Ја слушам готик већ десет година, моја девојка мање-више, њена сестра интензивно. Сви верујемо, сви постимо, сви смо лепи и паметни. laugh.gif

Pa o tome ti pricam, slusam sodom od kad se pojavio, slusam i samael (on je black) Pa slusam i ja therion gotik metal. Ali mi nista od toga nije ispralo mozak.

Ali nisam se odrekao Hriscanstva.

Znaci ono sto hocu reci, mnoga deca od 16-19 godina, oni su buntovnici, proci ce ih ta faza.

pivopije.gif

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Gothic Angel, vidi cesto sedim sa starijim drustvom i razglabamo o politici i cesto predjemo na neke filozofske teme, da ne gnjavim.

Znaci uglavnom se delimo na hriscane, na one koji veruju u neku silu i ateiste. U tom mom drustvu 90% njih je krsteno. NIKAD od njih nisam cuo da preziru ili mrze roditelje sto su ih krstili.

A i verujem da ovi sto su se odrekli hriscanstva bi umrli od smeha kad bi im postavio pitanje "da li mrzite roditelje sto su vas krstili?"

Znaci, ako im taj cin krstenja ne znaci nista, oni iskreno i ne veruju u hriscanskog Boga. A onaj (a ja te ne znam) koji iz gneva mrzi roditelje sto su ga krstili, taj podsvesno i priznaje Boga.

Znaci ovi sto ne veruju, ma bas ih briga da li su krsteni ili ne, bas ih briga da kad riknu, hoce li im pop biti na sahrani ili vojna brigada koja ce da gruva u vazduh. E takvi ljudi su iskreni u svom ne-verovanju.

icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...