Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Da li je moguce zasluziti nagradu od Tvorca ako si vodio skoro savrsen zivot, a uz to nisi prihvatio Hrista kao bogocoveka koji je okajao tvoje grehe?

 

Да, мислим да јесте. Не могу се позвати на неки конкретан пример или цитат, али мој Бог је врхунац милосрђа и не видим разлог зашто би Он некога лишио Царства небеског само зато што је, силом прилика, рођен на неком делу планете где се реч Божја, из ма ког разлога, није могла чути.

 

Konkretan primer koji mi prvo pada na pamet je Thich Quang Duc koji se spalio '63-e u znak protesta protiv tadasnjeg rezima u Juznom Vijetnamu koji je zabranjivao sve vere sem katolicizma. Njegovo srce je ostalo celo, cak i nakon naknadnog kremiranja posmrtnih ostataka, i danas se cmatra svetinjom.

Мислим да сам некада закачио на ТВ-у неку емисију о том догађају. Не знам да ли је његово срце чудотворно у смислу да "лечи", али сама чињеница да је остало цело говори о томе да је тиме требала бити пренета нека порука. Конкретно - да се угњетавањем и забранама не може ширити реч Божја. Међутим, сви знамо шта су католици радили и шта раде.

 

Ja sam vrlo retko ozbiljan.

Sto se tice Tita, on je meni do sise covek jer je on zaveo skoro celu populaciju SFRJ, i oni su mu se slihtali i obozavali ga, a njega je bas boleo ku*ac, i ziveo je punim plucima. Moje interesovanje za njega nije politicke prirode.

Допада ти се зато што је био манипулатор?

 

Sto se tice mog pubertetskog stava, on je tu iz razloga sto sam navikao da su ljudi oko mene glupi, ali vidim da se to promenilo. Priznajem da sam tu veoma pogresio. Ti mislis da si ti na nekom visem duhovnom nivou jer imas veru, ali ti si samo (najverovatnije) preuzeo to od svojih roditelja ili nekog drugog ko je imao uticaja na tebe. Moja majka je mene vaspitala da razvijam svoje misljenje i zato ja ne moram da se ogranicim na jednu veru (svaka vera ima vise mana nego vrlina), niti na jedan stav niti bilo kako da se ogranicim.

Та гордост ће те на крају убити. Чак и да имаш потпору да устврдиш да су сви око тебе глупи (искрено, ја из твојих постова нисам видео нити једну блиставу изјаву која одише дубокоумношћу, као што видим из скоро сваке Fiery-јеве, на пример), то је веома погрешно. Ако си већ, милошћу Божјом, бољи од људи около, онда их просветли, укажи им на грешке. Нико на мене није утицао, нити може, веру коју имам сам сам, уз Божју помоћ, градио. Мајка је на мене утицала само толико да смо постили и славили у оном класичном српском, традиционалистичком, маниру и што смо се клонили бежбожних комуњара и њихових "вредности". Постоје и неке ствари код мене које теже бесконачном, у питању су љубав према ближњима и милосрђе (трудим се, трудим)...

 

Niko ne moze stvarno da zna da li Bog postoji i ma koliko se ja i ti trudili da dokazemo svoje stavove, na kraju ce nasi stavovi biti potpuno isti.

Мени не треба доказ, ја ЗНАМ да Бог постоји.

 

Sto se tice cirilice, ona nije srpsko pismo (posto vidim da pises cirilicom). Cirilicari samo promovisu mrznju prema Hrvatima i ogranicenje na pravoslavlje, a ne shvataju da cirilica nema veze s tim.

Оно јес', Мирослављево Јеванђеље је написано латиницом, а и на печату (мој аватар) су махом латинични карактери.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Mr. Totem Smartass Moderator

Ja ne verujem nikome i ni u sta. Na TVu gledam samo crtane filmove (jer su do sise), ali to ne znaci oni mnome manipulisu, tome je za rukom poslo samo jednoj osobi koja se zove Vladica, zbog koje sam se osisao po poslednji put u zivotu pre 4 godine.

 

@ Recoba

Bolje se informisi. Nemas pojma.

 

@ Fiery

NIsam se ogranicio na materijalni svet jer u njemu ne zivim i ponasam se kao da sam dosao ko zna odakle i zato me ljudi mrze. Sto se tice ovog ostalog, moze se reci da si u pravu, ali sve te religije su mi glupe i mogu da se porede sa Totemovim medijima i bajkama.

Tako je... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Ajde nemoj vise da se glupiras na temi, ne znam dal si dosao da se pravis pametan ili si rebel maloletni?

Moze sve to lepse, bez vredjanja...

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni se cini da je dosao da se pokaze kako je "tr00" i da se isere neargumentovano po svemu sto ima veze sa crkvom i hristom, a ovog totema napada jer ga je warnovao icon_da.gif

 

@Axeanosilas ok je to za delove planete gde se rec bozija nije mogla cuti...a sta je sa onima koji na primer nisu zeleli da prihvate rec boziju takvu kakva jeste, a vodili su "skoro savrsen zivot"? (pod hipotezom da nisu bili ni u jednoj sekti)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok je to za delove planete gde se rec bozija nije mogla cuti...a sta je sa onima koji na primer nisu zeleli da prihvate rec boziju takvu kakva jeste, a vodili su "skoro savrsen zivot"? (pod hipotezom da nisu bili ni u jednoj sekti)

Сам Исус је рекао: " Будите савршени као ваш Отац".

То о чему ти причаш је немогуће.

1. Ако неко води "скоро савршен живот", он је свесно или несвесно прихватио Јеванђеље.

2. Ако неко свесно не жели да прихвати Јеванђеље, онда сигурно крши нека правила.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiery je mudar covek. Ja nisam... jos uvek.

Ovo je sve besmisleno jer ni vi ni ja necete promeniti misljenje, a za razliku od vas ja mislim o tome sta drugi osecaju i misle.

Ako mislite da sam nekog uvredio, ne znate sta je vredjanje, a ja, verujte mi, znam vrlo dobro sta je vredjanje.

Cirlilica je nastala u Turkmenistanu ili Uzbekistanu ili tamo nedje, a i ja mogu da uzmem Japasnku Katakanu da ubacim ch u nju i da kazem da je to sad srpsko.

Mesije u Africi crncima govore "Biblija pa hleb".

Tito je sebi zivot ucinio savrsenim, sto i ja zelim sebi.

Da ste se rodili u Kini, sada bi promovisali Budizam, ali ja ne bih promovisao MaoCeTunga, nego bih opet imao neko svoje zasebno misljenje, koje se ni sa cijim ne bi poklapalo.

Sada vas napustam i bezim pre nego sto me Totem posalje u zatvor. icon_cry.gif

Edited by TowerdetH

Share this post


Link to post
Share on other sites

@the charmed one:hvala na informaciji,bas me je obradovalo da postoji nesto tako interesantno.

 

ne znam da li je pomenuto na ovoj temi,ali jedno od poenta pravoslavlja je da npr. oni koji nose krstic oko vrata,uvek nose uz sebe,a nikada tako da svi vide.

 

kao i da brojanica sluzi za molitvu,a ne kao narukvica za ukras.Cak je i Patrijarh Pavle govorio da po njegovom misljenju nije greh ako se neko ne moli na brojanicu,jednostavno su to onda bacene pare koje su se mogle utrositi u nesto drugo dusekorisno(ostaviti kao prilog u crkvi,udeliti milostinju,kupiti ikonica... itd)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se objasnjenja oko mratindana tice,pa to je narodni izraz.Sad ne znam tacno zasto tako,ali nije puno ni bitno.Vidis recimo imas i druge slicne nazive "velika gospojina","mala gospojina",takodje i praznik Svetih Apostola Petra i Pavla se zove u narodu "petrovdan",mada se slave dva svetitelja toga dana.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Међутим, акције човека чију слику носиш у потпису итекако те се тичу и не само тебе већ свих нас који живимо у Србији. Што је најцрње и најгоре, ја ти могу извести милион доказа како је тај човек (и његова духовна деца) уништио ову државу, њен дух, економију и све остало што је теби, човеку који има тај бедни, материјалистички, приступ животу битно.

bilo je vreme isusu da padne i ovde kod nas.... pochelo je vec izmedju dva rata, aonda je doshao tito pa svi sada za to mozemo da okrivljujemo komunizam

 

stvar je u tome da bi se pad vere desio i sa titom i bez njega... ovo u zadnjih 20 godina je prolazno napaljenje i sl i nema mnogo veze sa pravoom verom ni ovako ni onako

 

video sam telo kneza lazara kad su ga nosili po srbiji 89' za 500 godina kosovske bitke

izgledalo je pomalo kao najava necheg lepog i slevnog shto ce doci

sve lepe zelje i misli su nam pretvorili u sranje i sramotu

 

boze pomozi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja znam da ljudi koji su kao neki "vernici" znaju o religiji jos manje od mene, i misle da je pravoslavlje slaviti slavu, bozic, ubijati Hrvate, slaviti cetnike, slusati narodnjake, pisati cirilicom i vikati 'Srbija' na sav glas, ali jos nisam upoznao normalnu osobu koja ima prave razloge za svoje opredeljenje. I govorim samo o svojoj generaciji i pribliznim generacijama. Osim toga, Fiery, ja imam 15 godina i nemam pojma ni o cemu izvan svog sveta i pomalo sveta svojih vrsnjaka, a bio sam u manastiru na Fruskoj gori (nemam pojma kako se zove), na exkurziji i jedino sto smo culi tamo je dva sata pricanja, kako ako ne verujemo u Boga, gorecemo u paklu. Nismo culi nista drugo, kao na primer istoriju manastira, ili bilo sta lepo. I kako ja sada u svom klinackom "Kill 'em All" svetu, da pored svega toga vidim nesto dobro u Hriscanstvu? (katolici su jos gori, donation=salvation). I zasto nema ni jedan ravnodusni smiley...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja znam da ljudi koji su kao neki "vernici" znaju o religiji jos manje od mene, i misle da je pravoslavlje slaviti slavu, bozic, ubijati Hrvate, slaviti cetnike, slusati narodnjake, pisati cirilicom i vikati 'Srbija' na sav glas, ali jos nisam upoznao normalnu osobu koja ima prave razloge za svoje opredeljenje.

Такви су најгори! Али неки имају оправдања у томе што многе те ствари чине из мржње чији је извор дело лика чији си поштовалац. Hate breeds hate.

 

Писати ћирилицом значи бити православан!?!

 

Срби су народ три закона некад је написао Вук Караџић, иначе творац овакве ћирилице.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm... U svetu postoji puno religija, sta vas tera da mislite da ste bas vi u pravu?

Ono sto se vidi/oseca.

 

Sto se tice "imam petnaest godina price", seti se toga pre nego sto nazoves svakog vernika debilom i svaku veru losom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bilo je vreme isusu da padne i ovde kod nas.... pochelo je vec izmedju dva rata, aonda je doshao tito pa svi sada za to mozemo da okrivljujemo komunizam

 

stvar je u tome da bi se pad vere desio i sa titom i bez njega... ovo u zadnjih 20 godina je prolazno napaljenje i sl i nema mnogo veze sa pravoom verom ni ovako ni onako

 

video sam telo kneza lazara kad su ga nosili po srbiji 89' za 500 godina kosovske bitke

izgledalo je pomalo kao najava necheg lepog i slevnog shto ce doci

sve lepe zelje i misli su nam pretvorili u sranje i sramotu

 

boze pomozi

Исус није "пао" у Србији, пали су Срби.

Само људи могу да падну, вера ће увек бити ту, ако заиста мислиш да је ово поновно буђење Православног духа српског народа пролазно, онда много грешиш. Време ће показати да сам био у праву.

Ко нам је жеље претворио у срање и срамоту?

 

@Towereth

ja imam 15 godina

Па, како си ти, особа којој је глас мутирао прошле године, мислио да било шта смислено можеш рећи о овој теми? Читај, учи, живи, па ћемо причати за неколико година.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axeanosilas, citirao bih tvoje dvije izjave:

"ja znam da sam ja u pravu"

"meni ne treba dokaz, ja ZNAM da Bog postoji"

 

Cisto da kazem da je ovo osnovni argument 'ispravnosti' hriscanske vjere, kojim se pojedinci na ovom forumu sluze da nama "jereticima" objasne pravi smisao svega.

Svaka masovna religija lezi na onoj vrsti vjernika koji se toj vjeri uce od malih nogu. Djeci je najlakse usaditi bilo kakvo ucenje, jer su shodno godina veoma podlozna uticaju okoline. Medjutim, uzmite nekog ko je vaspitavan izvan tih vjerskih uticaja, i probajte onda takvu osobu (sa vec formiranim nacinom razmisljanja) na osnovu argumenta 'ja znam da je tako, jer sam u pravu" ubjediti kako je mass religija (hriscanstvo, islam... nebitno je) prava stvar za njega icon_smile.gif

Ili jos bolje - neki citat iz neke svete knjige (Biblija, Kuran, Crna knjiga satane...). To je vec umjetnost icon_smile.gif

 

Ne zelim sad ovim reci da je (da uzmem primjer) hriscanstvo losa religija (ovo govorim cisto zbog blondie, posto me onda okrivljuje da atakujem na hriscanstvo gdje stignem), vec su oni koji hriscanstvo brane i pokusavaju da sire izabrali pogresan pristup. A taj pristup kakav je, moze upaliti samo kod djece ili kod nekih nestabilnih (razocaranih, odbacenih, ocajnih) osoba. Najbolji primjer su sekte, koje svoje clanstvo upravo baziraju na takvima.

 

Da zavrsim... u osnovi, argumenti po pitanju religije se ne zasnivaju na znanju. Odnosno - religija je pitanje VJERE, a ne ZNANJA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axeanosilas, citirao bih tvoje dvije izjave:

"ja znam da sam ja u pravu"

"meni ne treba dokaz, ja ZNAM da Bog postoji"

 

Cisto da kazem da je ovo osnovni argument 'ispravnosti' hriscanske vjere, kojim se pojedinci na ovom forumu sluze da nama "jereticima" objasne pravi smisao svega.

Svaka masovna religija lezi na onoj vrsti vjernika koji se toj vjeri uce od malih nogu. Djeci je najlakse usaditi bilo kakvo ucenje, jer su shodno godina veoma podlozna uticaju okoline. Medjutim, uzmite nekog ko je vaspitavan izvan tih vjerskih uticaja, i probajte onda takvu osobu (sa vec formiranim nacinom razmisljanja) na osnovu argumenta 'ja znam da je tako, jer sam u pravu"  ubjediti kako je mass religija (hriscanstvo, islam... nebitno je) prava stvar za njega icon_smile.gif

Ili jos bolje - neki citat iz neke svete knjige (Biblija, Kuran, Crna knjiga satane...). To je vec umjetnost icon_smile.gif

 

Ne zelim sad ovim reci da je (da uzmem primjer) hriscanstvo losa religija (ovo govorim cisto zbog blondie, posto me onda okrivljuje da atakujem na hriscanstvo gdje stignem), vec su oni koji hriscanstvo brane i pokusavaju da sire izabrali pogresan pristup. A taj pristup kakav je, moze upaliti samo kod djece ili kod nekih nestabilnih (razocaranih, odbacenih, ocajnih) osoba. Najbolji primjer su sekte, koje svoje clanstvo upravo baziraju na takvima.

 

Две изјаве које цитираш немају везе са исправношћу Православља, како тврдиш, већ са одсуством сваке сумње (код мене) да Бог постоји. То је мој став и само мој, ако га неко подржава, добро је, ако не, такође је добро.

 

Немам намеру да мисионарим, па ми, стога, није потребан некакав посебан приступ људима са којима дискутујем. Поред тога, сматрам да је апсолутно непотребно цитирати било шта некоме ко остави два смешна линка и каже да су Хришћани дебили. Исто тако, да је неко поставио неко питање, изразио неку сумњу, добио би аргументован одговор. У сваком случају, овде је само неколицина "неверника" заиста упућена у питање религија (самим тим и Хришћанства) и са њима понека, мање-више, аргументована расправа представља право задовољство. Остали су напаљена малолетна дечурлија и понеки старији безумник који је на менталном нивоу напаљеног пубертетлије.

 

Da zavrsim... u osnovi, argumenti po pitanju religije se ne zasnivaju na znanju. Odnosno - religija je pitanje VJERE, a ne ZNANJA.

Ако си већ извео овако епохалан закључак, како си уопште смео да се осврнеш на моје, горе поменуте, изјаве?

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poz, nisam procitao sve postove, dosao sam do preko pola i ljuto se smorio... Nadam se da necu ponavljati vec iznete stavove, ali Pravoslavlje jeste zanimljiva tema u Srbiji danas.

Prvo sto mi pada na pamet je da svako ima puno pravo da neuznemiravan veruje i praktikuje koju god hoce veru, sve dok to drugima ne cini zlo. A, pravoslavlje, cak i da izuzmemo njegove nosece elemente posrnule svestenike i monahe (pretpostavljam manja ili veca vecina i jednih i drugih) je stvar koje se ja sam najradije klonim. Takodje nisam ni pagan, mada i to, kao i hriscanstvo ima neke dobre momente. (nevermind the nick)

Generalno nisam pristalica organizovanih religija, i to je moj osnovni razlog, volim da sam dodjem do istine (uz tudju podrsku, ili bez), a ne da mi je neko tumaci i dogmatizuje nasuprot zdravom razumu. Dakle, zaklanjanje istine je glavni problem. Zna se sta treba a sta ne treba da se zna i to je to. U srednjem veku, je to mozda, i samo mozda, bilo ok, danas sigurno nije, a pravila su ista. Pravoslavlje se kao i ostale vrste hriscanstva poziva na neka meni grozna mesta. Kao vecni zagrobni zivot, a i dalje nije odluceno da li nase postupke vodimo mi sami, ili svevideci Bog odredjuje sta i kako? Mogao sam i da se ne rodim nego odmah da me posalje na vecno odrediste, sta je npr 70 god prema vecnosti...

Takodje, sranja (nemam bolji izraz) o milosrdnom Bogu koji malo mazi a malo macem proredjuje su potpuno suluda. Svaka zena je 'blagoslovena' da rodi coveka po uzoru na boga, tj svi smo radjeni po bozjoj matrici. Sta ima onda da me ognjem sazize kad sam em blagoslov, em po njegovom liku? I kako se to milosrdje poklapa sa masovnim pokoljima? Ovde negde sam procitao onu ogromnu pesmu (ok, litiju ili sta god) novoimenovanog sveca Nikolaja Velimirovica koji potvrdjuje da Stari Zavet nije toliko star, toliko milosrdnog ubijanja i orgijanja me tera da zinem u cudu.

Verovatno su deset zapovesti sasvim ok, ali sve posle toga (ok, cca 96%) je surovo izvrtanje plemenite ideje. Pogledajte samo Nikejski sabor 325. i kako je Isus proglasen za Avatara! Kvalifikovanom vecinom podignutih ruku! i sta onda reci? To me podseca kad u Skupstini glasaju je li bilo kvoruma za rad u nekom bitnom trenutku, pa vecina odluci da jeste, ili nije, kako joj odgovara. Moze tu jos da se prica o drugim duhovnim razlozima protiv, al ajd neka bude dosta.

A ono sto je jednako veliki razlog mog protivljenja pravoslavlju je uticaj na moderni srpski narod. Crkva jeste bila u srednjem veku stozer oko koga se narod okupljao, slicno je i danas na Kosovu gde je crkva veoma angazovana, neki kazu i jedina institucija koja dole funkcionise, ali ne treba zaboraviti da crkva poseduje ogromna imanja u pokrajini, pa mozda deo motiva tu lezi. Ako se slozimo da je srednji vek davno prohujao i da motivi angazovanosti na Kosovu nisu potpuno altruisticki ostaje pitanje uticaja crkve danas na Srbiju. I to je po meni veoma pogubno delovanje. Crkva svojim delovanjem itekako doprinosi da Srbi vazda ostaju izmedju dva carstva, zemaljskog i nebeskog, Istoka i Zapada, 'tradicionalista' i 'gradjana', uvek raspeti i uvek izmedju, ostro podeljena po pola, bez mogucnosti 'trulog' kompromisa koji bi prevazisao jaz. To i nije cudo, nas grb sa dvoglavim orlom/vima koji su jedan drugom okrenuli ledja/glave mnogo govori. S obzirom da se crkva konstantno (samo)namece kao jedini svetionik u mraku naseg drustva logicno je i da ponese najvecu odgovornost za potpunu konfuziju glede glavnih zivotnih vrednosti nase nacije u celini (ne pricam ovde o ekonomskim kateogrijama tipa eskontna stopa Narodne banke, ili ucesce javne potrosnje u BDP). Ocigledno, crkva nece ili ne moze da premosti taj jaz, ali i dalje namece svoj neodrzivi model zivota, doduse, ako pretvorimo celu Srbiju u manastir onda je odrziv. Ne bih sada pominjao ulogu crkve u ratovima i politici devedesetih, ne zato sto je nebitno, nego sto mislim da sam dovoljno rekao i da ne komplikujem stvari...

Naravno, ima i svestenika i monaha i vernika koji su prave velicine dostojne dubokog postovanja (Sava Janjic npr), ali to ne menja celu sliku, pogotovo kad u njoj ucestvuje neki Filaret i slicne nakaze.

Dakle, pravoslavlje kao nesto namenjeno pojedincu je sasvim ok, a kao para-drzavna religija je glavno gorivo mog osecanja antihriscanstva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocigledno je da nisi shvatio sustinu mog posta. Ja ne pricam o ispravnosti hriscanstva, vec o ispravnosti argumenata kojima se sluze vjernici. To je velika razlika...

 

Sa drugim pasusom se slazem u potpunosti. Najezda gluposti na rmf-u je prevelika, potrebno je razaznati prave sagovornike sa kojima ze moze voditi neka normalna diskusija.

 

I za kraj, u vezi mog 'epohalnog zakljucka' icon_smile.gif

Opet promasujes sustinu... ja samo navodim da se do vjere ne dolazi saznanjem. Odnosno, kad nesto znas, nema vise potrebe da vjerujes. I ne vidim razlog zasto da se ne osvrcem na tvoje izjave kojima indirektno sugerises kako tvoji neistomisljenici nisu u pravu tj. ne znaju. To je licni stav, te stoga ne vidim razlog zasto ga iznosis javno (pokusavas nesto da dokazes???)

 

Prava vjera ne dolazi od spolja, vec iznutra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam sve citao, ali mi je ovo palo u oko:

"Verovatno su deset zapovesti sasvim ok, ali sve posle toga (ok, cca 96%) je surovo izvrtanje plemenite ideje."

 

Deset zapovesti, deo Starog zaveta, su ne tako bitan deo hriscanstva generalno, i samim tim i Pravoslavlja - najveci deo "plemenite ideje" dolazi kasnije - sto govori o tvom poznavanju materije. Samim tim, sve ostalo sto si napisao nekako gubi na snazi.

 

Edit: "Ne tako bitan" ne znaci i "nebitan", da pokusam da predupredim nesporazum.

Edited by Fiery

Share this post


Link to post
Share on other sites

@fiery:

razumem,ali bojim se da su 10 zapovesti,bez obzira sto su iz starog zaveta,bedem hriscanstva,kada se spoje sa besedom na gori.

 

Gresis kada kazes da nemaju toliki znacaj.

 

@Svarozic:

Bojim se da ovakve teme nemaju puno svrhe,sad ja treba nesto da branim/dokazujem ili ti mozda da radis to isto.

Beseda na gori,kao i ceo novi zavet nije izvrtanje plemenite ideje,vec samo njeno produbljivanje.

 

Elem,da samo resimo neke od zabluda koje vladaju o pravoslavlju/hriscanstvu.

Prvo Bog je pored toga sto kaznjava,Bog je i Ljubav.Znaci kaznjava da bi popravio.Dakle ne zaboravimo i drugi aspekt Boga pored kazne.

 

druga stvar,bes kao takav nije "satanski" i "zabranjen" bas uvek.Znaci prednost je kada je covek smiren,ali imamo gomile primera kada su pojedinci (sa pravom) bili srditi.Sveti Nikola,na primer.

 

takodje imamo i Mojsija u starom zavetu,koji je,revoltiran sto se ljudi klanjaju zlatnom teletu,slomio dve table na kojima su bile zapisane Bozje zapovesti.Pa je posle ponovo isao da ih dobije od Boga.

 

Btw @svarozic: dosta si opsirno sve napisao,tako da se moze pricati o raznim temama...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recoba, ako nisi znao Tito je promovisao jedinstvo medju narodima.

Fiery, ne mogu da se setim sta sam rekao pre nego da su svi vernici glupi, jer je to prvo sto sam rekao.

Axeanosilas, glas mi jos nije mutirao, vidimo se kroz nekoliko godina (kad ne budem bio maloletna napaljena decurlija).

 

Ali i ja i deadsy smo rekli: vi ste samo pravoslavci jer ste tako vaspitavani, ne bi vam na pamet padalo to da ste odrasli u islamskoj porodici (da ne bude opet Taoizama i ko zna cega).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam sve citao, ali mi je ovo palo u oko:

"Verovatno su deset zapovesti sasvim ok, ali sve posle toga (ok, cca 96%) je surovo izvrtanje plemenite ideje."

 

Deset zapovesti, deo Starog zaveta, su ne tako bitan deo hriscanstva generalno, i samim tim i Pravoslavlja - najveci deo "plemenite ideje" dolazi kasnije - sto govori o tvom poznavanju materije. Samim tim, sve ostalo sto si napisao nekako gubi na snazi.

 

Edit: "Ne tako bitan" ne znaci i "nebitan", da pokusam da predupredim nesporazum.

Tih deset zapovesti su jedino nacelno sa cim mogu da se identifikujem u hriscanstvu. Sigurno da ja mnogo toga ne znam, tj ne poznajem materiju dovoljno kao sto kazes, ali sve ostalo mi ne pije vodu, sem pojedinacnih akata (svetac uradio ovo, ili Sveti Avgustin rekao ono, npr), dakle do sada nisam naisao na neko vazno nacelo sa kojim jasno mogu da se identifikujem i da nemam spora s tim. A, ostalo ne gubi na snazi, jer je nije ni imalo, tj kad nisi procitao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...