Jump to content

Gothic subkultura


Recommended Posts

Pazi ovo se odnosi na bilo koji muzicki pravac...

Zasto bi neko sebe trazio u nekoj subkulturi jer slusa odredjenu muziku. Dodjavola slusanje=uzivanje, muzika tako deluje na coveka, endorfin and stuff... Ja jesam pobornik ideje da citiram "video killed the radio stars". Sumnjam da bi se ljudi isto oblacili, furali kosu u istom fazonu da to negde vec nisu videli. A sto se poruke koja ta muzika nosi tice, ljudi je ili skapiraju ili ne, vazno je da u njoj uzivaju, jer je kao i sama umetnost sama sebi svrha, a ne peri pericu koji je slusa, jeste bas je napravljena da ga zabode u srce, dok se bedaci... Zato je meni totalno smesno tripovanje o gothic subkulturi, mozes da budes postovalac iste, ali da zivis po nekim njenim principima (ili bilo koje druge kulture) je imbecilno jer ubije tvoje individualno pod izgovorom da istice tvoju individualnost... crap :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

imao sam zivaca da procitam svih 26 stranica ove teme. :(

 

Neki ljudi su rekli par pametnih misli (onim sa "zhicom" koju neko ima a neko ne je maltene sve receno na ovu temu) , drugi su se prosrali za medalju (pogotovo me je fasciniralo kad je neko rekao za Bauhaus da je sranje......svasta) a neki su opet potpaljivali zanimljivim offtopikom.

 

Ja znam da licno nikada nisam video goticara kod nas, kada ga vidim javim vam. Poznajem gomilu klinaca koji su pod etiketom

"gothic" nosili majice sa popularnim MTV decijim fensi-metal bendovima, takodje poznajem shablonizirane izjave o mraku i depresiji

kao i to da se kod nas rade neki dancey-dancey nightovi koji se bave iskljucivo distorziranim San Remom a nikako nekim unutransjim mrakom.

 

Na ovu 26tostranu spiku bih dodao da je gotik stil trajao od 1977. do 1988. godine i da je tu prica zavrsena. Danasnji klinci, kao i svi normalni ljudi koji poshtuju neku stariju muziku/modu ili stavec, zhude za onim sto ne mogu da imaju danas i vestackim putem vracaju tu modu u zivot - ali samo u obliku mode, jer ta muzika danas nema vise taj prizvuk "drugacije struje razmisljanja". Ja u gotici vidim samo (kao sto bi David Lynch rekao) ljubav prema neobicnosti. Tu neobicnost bi mogao opisati recimo filmom "The Elephant Man" - iako Dzon Merik izgleda tako kako izgleda i mnogi ga ne razumeju, odbojan im je i stvar ismevanja - on je takodje covek koji voli pozoriste i poeziju i mnogo je vise oseca nego prosecan "obrazovani" lik. To je po meni definicija nekoga ko bi sebe mogao nazvati goth, gothic ili stavec. A to najbolje opisuje i termin angst koji su neki ovde uzeli za pravo da stave sebi u usta. Iako, licno ne volim termin gothic i bilo kakvo zanrovsko etiketiranje (pogotovo ako ne znas sta taj termin uopste znaci i ako ga posmatras kroz stripsku i trash horror estetiku punu betmena, starog groblja i slicnih nebuloza) moguy sa punim pravom da kazem da poznajem neke ljude kojima bih mogao dati neku etiketu slicnog naziva. To su uglavnom nacitani ljudi i ljudi koji imaju poseban "izgradjen" estetski ukus za ono cime se bave, ljudi koji uvidjaju problem da "ako ti se nesto servira na sva zvona" to ne moze biti ispravno, takodje to su ljudi koji duboko kopaju po muzici i samoj knjizevnosti i ne zanose se opsteprihvacenim stilom zivota koji ostatak populacije konzumira. Ti ljudi, vecinom, vole estetiku groteske i gaje veliku ljubav prema njoj poshtujuci je u svim oblicima umetnosti i zivota. Ono cime se ti ljudi bave obicno ne dolazi u dodir sa ostatkom sveta i onda oni postaju, kako je neko rekao, freakovi. A "normalni" ljudi se naravno boje svega sto ne poznaju i sto im se cini strano. Ostalo, ko je tr00, ko je pozer, ko je obukao ovo ili ono ili sta ko slusa - nema nikakve veze sa vezom i stvarno ne mogu da verujem da je bilo potrebno 26 stranica onakve rasprave. Koliko sam shvatio, rasprava se uglavnom vodila oko ljudi koji prenaglaseno ispoljavaju svoj "gothic" stil zivota. Takvih ljudi ima u svakoj oblasti ne vidim zasto je toliko vazno bilo istaci u prvi plan kako su oni ovakvi ili onakvi niti ih ismevati na toliko mesta. Oni i zele da budu predmet necije paznje a vi ste im, koliko vidim, neki su im posvetili i vise nego sto je potrebno i time se tacno "upecali" na njih.

 

Takodje mi ne idu u glavu metalci koji tvrde da ova sub-kultura ne postoji? Radi se samo o informisanosti. Ako ne poznajes neku materiju onda nemoj lupetati po njoj toliko da ti se ne obije o glavu, kako je neko lepo napisao - uzmi wikipediju u ruke i bar procitaj onaj uvod od 5 recenica.

 

Sto se tice one price o tome zasto gothicarke i metalke izgledaju isto kod nas i da ih je tesko razlikovati. Odgovor je jednostavan - zivimo u zemlji koja je siromasna, na takav stil oblacenja se pale ljudi do 27. godina a ne verujem da im je zarada tolika da imaju privilegiju da kupe neki ozbiljniji kostim preko neta - jednostavno ljudi pribegavaju jeftinijoj varijanti a i ja sam uvek vise za to da sa

nekim prvo popricam nego da ga na osnovu odece ocenjujem da li je ovo ili ono.

 

I jos nesto sto uocih - gothic, gothic rock i gothic metal razglabanja = DOS, Win 3.11 i Win Vista. Jedno sa drugim nema veze - kako su prva tri svrstana pod muzika, tako su druga tri svrstana pod operativni sistem i to je sve sto ih vezuje. To sto neki ljudi sebi daju za pravo da ove zanrove spajaju samo zato sto im prva rec zvuci isto - to je njihov problem neobavestenosti.

 

Za kraj - sta je zapravo GOTHIC?

Evo jedno zanimljivo Pikasovo prisecanje kada mu je prisla jedna zena na njegovoj izlozbi i rekla:

"Gospodine Pikaso, ja ovo vashe nishta ne razumem!"

Na sta je Pikaso dodao:

"Gospodjo, a razumete li vi kineski?"

Na sta je ona odgovorila:

"Ne"

i onda dolazimo do:

"Razumeli vi njega ili ne , kineski jezik postoji, kao i moja umetnost".

 

Ako ovo prebacite u gothic termin, sve ce vam biti jasno..... ili nece. :D

 

Ostatak rasprave je manje-vise bio potpuno nebitan i izgledao je kao nekoliko gluvonemih koji se sporazumevaju u mraku slusajuci Bauhaus. :D :D :D :D

Edited by duruman

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest NOXIUS

@ Duruman. Ne znas koliko mi je drago sto si ovo napisao, da ne moram ja... Jos samo da izbegavas psovke i direktne napade na klince sa majcama "decjih metal bendova" (ukusi su razliciti), pohvalio bih te :) Evo u cemu se ne slazem s tobom: Na pocetku teksta kazes da gotik stil ne postoji, sto je isto kao da sam ja rekao da su Goti postojali u 4. veku ili da je gotski period bio krejem srednjeg veka... Znaci nema veze, cim pricas o modi, stil definitivno postoji, samo predstavlja nesto drugo danas, na zalost pod istim nazivom kao i ono iz 70-ih i 80-ih. I ovo sto danas vecina ljudi radi, samo je vid pobune (protiv kulture, drustva ili oboje), tako da savremena "bad attitude" moda definitivno ne treba da se zove gothic, odnosno u pravu si oko zanrovskog etiketiranja... Poenta je da ti recenica "...klinci...zhude za onim sto ne mogu da imaju danas i vestackim putem vracaju tu modu u zivot...", nije bas ispravna, jer klinci definitivno ne zude za tim, nego stvaraju drugaciji oblik kulture od onog koji im je nametnut, a kako ce to da izgleda, nego tako kako izgleda - "gothic"... To sam naglasio jer su od tih goticara o kojima govorimo 99% klinci u periodu u kom je normalno da ako ne mogu da podnesu nametnutu kulturu, protiv nje moraju da se pobune (da se izrazim - maloletnici, tinejdzeri...). Samim tim, nema razlike izmedju goticarki i metalki, jer ni ne treba da je bude, to je jednostavno bad att rebellion subkultura, a zahvaljujuci terminologiji koja vlada, ne mozes da je ne nazoves "gothic", pa je jedina razlika u muzici (inace, ta razlika ne postoji nigde, na samo kod nas)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest NOXIUS
Pazi ovo se odnosi na bilo koji muzicki pravac...

Zasto bi neko sebe trazio u nekoj subkulturi jer slusa odredjenu muziku. Dodjavola slusanje=uzivanje, muzika tako deluje na coveka, endorfin and stuff... Ja jesam pobornik ideje da citiram "video killed the radio stars". Sumnjam da bi se ljudi isto oblacili, furali kosu u istom fazonu da to negde vec nisu videli. A sto se poruke koja ta muzika nosi tice, ljudi je ili skapiraju ili ne, vazno je da u njoj uzivaju, jer je kao i sama umetnost sama sebi svrha, a ne peri pericu koji je slusa, jeste bas je napravljena da ga zabode u srce, dok se bedaci... Zato je meni totalno smesno tripovanje o gothic subkulturi, mozes da budes postovalac iste, ali da zivis po nekim njenim principima (ili bilo koje druge kulture) je imbecilno jer ubije tvoje individualno pod izgovorom da istice tvoju individualnost... crap :)

 

Poenta je da ljudi moraju negde da pripadaju, sto znaci da ljudi koji oce da budu drugaciji od vecine, moraju da pripadaju dovoljno maloj grupi da bude posebna i razlicita od main stream-a, a dovoljno velikoj da bude poznata i vidjena... To je razlog sto se ljudi bukvalno "traze" u subkulturama, pa cak i prihvataju odredjene stvari masovno (ali su vecinom sve te stvari individualne, samo se potrefe, cisto jer pobuna protiv postojece main stream kulture nema gde da odvede masu, negu u 1 istu subkulturu (ista alternativna muzika, moda...))... Banalan primer, koji otprilike oslikava pricu: Ja sad kad sam pustio kosu, ludim sto imam dugu kosu, jer se ne osecam dovoljno individualno, jer je sve vise ljudi pusta (i nervira me sto me svi momentalno povezuju s metalcima, na osnovu kose, iako to jesam, na vise nivoa :)), a opet, da je sam pustam, svi bi me gledali kao freak-a. To je nesto kao kad vidis metal bend gde svi clanovi imaju kratku kosu, pa izgleda QL sto su, na neki nacin, individualni...

Edited by NOXIUS

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Ako si deo subkulture onda nisi izgradjena licnost kao pojedinac vec nezreo i jos uvek se trazis. A bas zbog toga ti i trebaju vec opsteprihavaceni zivotni stilovi ne bi li preko njih nekako izgradio svoj. Ne znam ni jednog zrelog pojedinca koji se posle svoje 25 godine

izjasnjava kao pripadnik neke subkulture. To je odlika zrelosti. Ti ljudi naravno nastavljaju da slusaju mjuz koji vole i odlaze na okupljanja ali jednostavno vise nisu u adolescentnom periodu koji vapi za "look at me I'm troo" pogledom na celu pricu. To je sve neki normalan zviotni tok. Mi smo kao klinci (14) nosili crvene kreste, vristali na koncertima, pravili sutke, opijali se...jer to je odlika energije mladosti i treba je proziveti. Malo mi se povraca od danasnjih klinaca koji su kao vec smoreni od takvog nacina zivota a nikada ga nisu ni okusili. Jednostavno, ako si mlad onda i treba da se malo izivljavas i teras kontru jer, kad ces ako neces tad?

 

Ovo sve stoji naravno za ljude ali ne i za bendove. Bend koji propagira neku subkulturu ne sme da prelazi njene granice i menja svoj

vizuelni identitet pa cak i po cenu da izlgedaju smesni na sceni sa 50 godina. To je potpuno u drugom planu. Oni diktiraju zivotni stil

mladog pojedinca, oni diktiraju modu subkulture, ukoliko oni posle 20 godina napuste odredjeni zanr i napuste nit koju su gradili na

stejdzu - od vizuelnog do auditivnog dozviljaja - prosecni gledalac i fan njihove muzike ce ih itekako smatrati prodanim dusama. Zato je

vazno da subkultura zivi u njenim prezenterima kao sto rock muzika i dalje zivi u jednom Iggy Popu. Meni je naprimer veoma bezveze da vidim punk bend od nekih klinaca koje je mama obukla za neku svirku. Cemu onda punk uopste u celoj prici kad ga ja nigde ne vidim na njima, jel oni to onda mene lazu ili sta? Gde ja onda vidim da je njihov tekst o ulici i nemastini istinit? Ovo pravilo naravno vazi samo za bendove koji sviraju ozbiljno to sto sviraju a nikako za zajebantske bendove. Bend mora predstavljati subkulturu pa cak i u najpozerskijem stilu jer bez takvog obelezija subkultura na samom koncertu ne postoji a to i zurke su jedina mesta gde je zapravo vazno videti odredjeni zivotni stil. Jer ako mlad gledalac nema fetishizam ka bendu (ili performeru) onda je potpuno nemoguce ocekivati od njega da nastavi subkulturu koju bend propagira pretvaranjem samog sebe u klona odredjenog benda. Za zrele ljude ce vizuelno doterani bend biti predmet potvrde njihove mladosti kao i oblik ismevanja ili cak simptaticnosti dok ce mladi biti gladni koznih nitni i paukovih mreza. Koncert ili party treba da budu izlet u neki drugi svet, u svet u kom bi svaki fan subkulture zeleo da zivi, svet gde ce videti one slicne sebi kao i svet koji ce performer bar za 2 sata uciniti stvarnim i naterati ga da zaboravi surovu realnost u kojoj zivi. Da ne serem vise: Jebesh goth bend gde su svi u farmerkama i belim kosuljama a prodaju neki jeftini misticizam publici.....

Edited by duruman

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
. Dodjavola slusanje=uzivanje, muzika tako deluje na coveka, endorfin and stuff... Ja jesam pobornik ideje da citiram "video killed the radio stars".

 

ne svidja mi se ideja hedonisticko-hormonalnog pogleda na muziku,muzika ne znaci samo uzivanje ponekada muzika ume da stvori transcedentalnu patnju

 

mislim da su sve subkulture jako glupa stvar i da postoje samo da bi ljudi koji nemaju identitet imali gde da pripadaju.to isto vazi za gotik subkulturu takodje.pravoj individui nije potrebna subkultura uopste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si deo subkulture onda nisi izgradjena licnost kao pojedinac vec nezreo i jos uvek se trazis. A bas zbog toga ti i trebaju vec opsteprihavaceni zivotni stilovi ne bi li preko njih nekako izgradio svoj. Ne znam ni jednog zrelog pojedinca koji se posle svoje 25 godine

izjasnjava kao pripadnik neke subkulture. To je odlika zrelosti. Ti ljudi naravno nastavljaju da slusaju mjuz koji vole i odlaze na okupljanja ali jednostavno vise nisu u adolescentnom periodu koji vapi za "look at me I'm troo" pogledom na celu pricu. To je sve neki normalan zviotni tok. Mi smo kao klinci (14) nosili crvene kreste, vristali na koncertima, pravili sutke, opijali se...jer to je odlika energije mladosti i treba je proziveti. Malo mi se povraca od danasnjih klinaca koji su kao vec smoreni od takvog nacina zivota a nikada ga nisu ni okusili. Jednostavno, ako si mlad onda i treba da se malo izivljavas i teras kontru jer, kad ces ako neces tad?

 

cekaj ti sam priznajes da su subkulture nezrela stvar a opet zelis da omladina odrasta u istim subkulturama?ako su subkulture lose same po sebi sto onda ne pomoci omladini i uciniti da oni ne upadaju u istu tu zamku.razlog postojanja ovih subkultura su masovni mediji i raspad drustva.zbog nedostatka tradiconalnih vrednosti i pravih heroja kao idola danasnja omladina odrasta ugledajuci se ili na kojekave kriminalce ili na tamo neke debile iz bendova ili na bilo sta na sta naidju.i pritom u okviru odrastanja identifikovanjem sa subkulturama uzimaju subkulturalne dekadentne vrednosti koje propagiraju poroke i liberalan pogled na svet.jedino resenje za problem subkultura je izgradnja drustva koje je zasnovano na tradicionalnim vrednostima

 

Meni je naprimer veoma bezveze da vidim punk bend od nekih klinaca koje je mama obukla za neku svirku.

 

pank oblacenje je odbaceno u dobrom delu panka jos ranih 80tih,ne vidim nista lose u tome.ne vidim kako pocepana odeca menja sistem,lepse je biti nepocepan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tesho, uz duzno postovanje, kao neko ko nije deo takve price, vrati se na temu za 8 godina i onda ces videti stvari malo drugacije. Za neke stvari je jednostavno potrebno vreme.

 

A sto se tice price sa vizuelnim identitetom i pripadnosti odredjenoj subkulturi.. Jednostavno ljudima nije dovoljno da se rode drugaciji od svih ostalih pa dosta njih mora i da ide ulicom i da bode prstom u oko ostale da vide kako su posebni. To je sasvim normlana stvar kao i pubertet.

Ono sto je fakat je da ako si tinejdzer, tvoji stavovi jos nisu preziveli proveru vremena, tvoja prica je jedno, i mnogima je daleko lakse da prave izjave svojim izgledom nego pricom. Kada covek prodje tu fazu, mnogo vise pridaje vaznosti necijem iskustvu i onome sto neko ima da kaze nego onome kako neko izgleda.

 

Sa godinama prestane da govori stajling a pocnu da govore usta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tesho, uz duzno postovanje, kao neko ko nije deo takve price, vrati se na temu za 8 godina i onda ces videti stvari malo drugacije. Za neke stvari je jednostavno potrebno vreme.

 

A sto se tice price sa vizuelnim identitetom i pripadnosti odredjenoj subkulturi.. Jednostavno ljudima nije dovoljno da se rode drugaciji od svih ostalih pa dosta njih mora i da ide ulicom i da bode prstom u oko ostale da vide kako su posebni. To je sasvim normlana stvar kao i pubertet.

Ono sto je fakat je da ako si tinejdzer, tvoji stavovi jos nisu preziveli proveru vremena, tvoja prica je jedno, i mnogima je daleko lakse da prave izjave svojim izgledom nego pricom. Kada covek prodje tu fazu, mnogo vise pridaje vaznosti necijem iskustvu i onome sto neko ima da kaze nego onome kako neko izgleda.

 

Sa godinama prestane da govori stajling a pocnu da govore usta.

 

naravno znam neke stvari jednostavno se vezane za doba adolescencije i ne vidim nista lose u tome.ali mislim da ono sto subkulture pruzaju omladini je uzasno,vidim samo sve najgore u subkulturama.prirodno je da kada neko ima 16 da pokusava da nadje sebe i da formira svoj identitet ali problem nastaje kada se tu umesaju subkulture koje samo jos vise izkomplikuju zivot doticnog 16godisnjaka zato sto nude laki put stvaranja identiteta pomocu identifikovanja samo jednom malom grupicom ljudi.pritom se ta osoba skrece sa pravog teskog puta suocavanja sa samim sobom.to jedan bolestan nacin na koji deo danasnje omladine odrasta.danasnje drustvo je jako zapostavilo adolescente i prepustilo je medijima da ih odgajaju.a mediji po svojoj priorodi odgajaju ih da budu savrseni robovi.jadna deca prihvataju ta sranja koja im mediji plasiraju i stvara se neki mejnstrim omladine.i onda unutar tog mejnstrima omladina ispranog mozga pojavljuju se grupice koje pokusavaju da istaknu sebe ili tako sto ce se vizualno razlikovati(emosi,ovi pripadnici goth subkulture,neki pankeri,metalci) ili tako sto ce istaci sebe uzimanjem ekstremnih politickih stavova(anarhisti,komunisti,nacisti).i u osnovi sve je to samo privlacenje paznje na sebe.ja ne mislim da postoji nesto pogresno u tome sto tinejdzeri pokusavaju da se istaknu i da pokazu koliko su posebni ja mislim da je greska drustva sto im nije pruzilo vise sansi da sami sebe na pozitivan nacin istaknu.potrebno je njihovu tinejdzersku zelju za pronalazanjem sebe pretvoriti u nesto kreativno.ako to uspemo da uradimo onda cemo imati pred sobom generacije mnogo boljih ljudi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne verujem da ce se covecanstvo ikada okrenuti stvarima od opsteg dobra, na nivou grupe, drzave, zajednice....

Dokle god postoji ogromna industrija koja zivi od toga sto ljudima prodaje identitet i sto im objasnjava da je to nesto sto je nemoguce izgraditi sam vec ga morash kupiti, postojace i potreba za "robovima"...

No sad odoh sa teme ovime....

 

Ljudi su socijalna bicja, jel tako beshe pishe u sociologiji za srednju skolu (bilo davno) i normlano je odvajanje u manje ili vece grupe i pravce... Opet, svako ce se opeci na svoje neiskustvo na ovaj ili onaj nacin, u tome i jesu cari odrastanja.

Vaznije je ono sto dolazi "posle", kada to "prerastesh" i pocnes da kapirash sebe u ovom sada prostoru i vremenu. Mnogi ljudi koji su bili uzasno vezani za svoj polozaj i ideju same subkulture nisu u stanju da se oproste od toga vec na cudan nacin pokusavaju da implementiraju to u svoj "realni" "odrasli" zivot. To uglavnom ispada jako tuzno.

Jedno je ici na svirke i gotiviti nesto, drugo je pokusavati od te poze i manifesta subkulture praviti svoj zivot.

No, svako je kovac svoje zivotne srece....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne verujem da ce se covecanstvo ikada okrenuti stvarima od opsteg dobra, na nivou grupe, drzave, zajednice....

Dokle god postoji ogromna industrija koja zivi od toga sto ljudima prodaje identitet i sto im objasnjava da je to nesto sto je nemoguce izgraditi sam vec ga morash kupiti, postojace i potreba za "robovima"...

No sad odoh sa teme ovime....

da upravo zbog toga mislim da je kapitalizam zlo

 

Ljudi su socijalna bicja, jel tako beshe pishe u sociologiji za srednju skolu (bilo davno) i normlano je odvajanje u manje ili vece grupe i pravce... Opet, svako ce se opeci na svoje neiskustvo na ovaj ili onaj nacin, u tome i jesu cari odrastanja.

Vaznije je ono sto dolazi "posle", kada to "prerastesh" i pocnes da kapirash sebe u ovom sada prostoru i vremenu. Mnogi ljudi koji su bili uzasno vezani za svoj polozaj i ideju same subkulture nisu u stanju da se oproste od toga vec na cudan nacin pokusavaju da implementiraju to u svoj "realni" "odrasli" zivot. To uglavnom ispada jako tuzno.

Jedno je ici na svirke i gotiviti nesto, drugo je pokusavati od te poze i manifesta subkulture praviti svoj zivot.

No, svako je kovac svoje zivotne srece....

 

ne treba zamerati adolescentima ako tvrde da su deo neke subkulture jer u njihovim godina je to neka losa faza kroz koju prolaze ali najgori su oni koji nikada to nisu uspeli da prerastu i zauvek su ostali zarobljeni unutar tog sveta.ali ono sto pokusavam da kazem jeste da su sve ove subkulture produkt modernog sveta i da razlog zasto postoje je raspad drustva.normalno drustvo bi pomoglo adolescentima u pronalazenju sebe.meni je stvarno krivo ovih generacija koje su izdate od svakog segmenta drustva,krivo mi je kada vidim klince od 15 godina kako piju,puse i nose neke metal majce.u normalnom drustvu bi se takve stvari sprecile.i sto je najgore vidim odrasle osobe koje su isti takvi koji to sve promovisu..u osnovi ono sto pokusavam da kazem da na nivou mase subkulture se po nicemu ne razlikuju od ostatka sem po tvrdnji da su drugaciji.a u stvarnosti nisu.priznajem da su subkulture samo faza u odrastanju kroz koju neko prolazi ali nemogu da na subkulture gledam kao na nesto pozitivno jer u njima vidim simptom raspada vrednosti

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Sve je produkt modernog doba i nas samih. Mene samo nerviraju oni "gothichari" koji pokushavaju da svoje samozaljenje i nemoc provuku pod imenom "gothic". Kuku lele umrecu- ja sam goth! Uzas! Takodje- crno, ljubichasto, red i ne znam ti ja shta sve ne- to "mora" jedan "goth" non- stop da nosi. Kako da ne! Ono shto mi se svidja kod "pravih gotha" (sorry za etiketu) je njihova kreativnost i moc da prevazidju svoju nemoc i da rade ono shto im se dopada. Ok, slushash takvu muziku, ok pishesh takvu poeziju ili prozu, ali to je jednostavno inspiracija- treba li zbog toga da kukash i da se ubijesh? Lepo je videti ljude koji svoju inspiraciju razgranichavaju od stvarnog mishljenja. Jednom sam napisala pesmu "Bon voyage" (ima je na podforumu Snaga rechi) i sluchajno je ostavila na stolu. Moja mama je prochitala i uplashila se zena da nisam mozda izvrshila samoubistvo lekovima, a me drmala u krevetu da me probudi. Posle sam lepo svima objasnila da ja chesto hvatam razne talase, koje posle reflektujem na svoju poeziju, ali to ne znachi da tako stvarno mislim. Jednostavno, inspiracija za pisanje, crtanje i t.d. je jedno, zivot i njegov smisao su neshto sasvim drugo. Treba li da plachem i da se oblachim u crno, crveno i ljubichasto da bih bila goth? NE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
naravno znam neke stvari jednostavno se vezane za doba adolescencije i ne vidim nista lose u tome.ali mislim da ono sto subkulture pruzaju omladini je uzasno,vidim samo sve najgore u subkulturama.prirodno je da kada neko ima 16 da pokusava da nadje sebe i da formira svoj identitet ali problem nastaje kada se tu umesaju subkulture koje samo jos vise izkomplikuju zivot doticnog 16godisnjaka zato sto nude laki put stvaranja identiteta pomocu identifikovanja samo jednom malom grupicom ljudi.pritom se ta osoba skrece sa pravog teskog puta suocavanja sa samim sobom.to jedan bolestan nacin na koji deo danasnje omladine odrasta.danasnje drustvo je jako zapostavilo adolescente i prepustilo je medijima da ih odgajaju.a mediji po svojoj priorodi odgajaju ih da budu savrseni robovi.jadna deca prihvataju ta sranja koja im mediji plasiraju i stvara se neki mejnstrim omladine.i onda unutar tog mejnstrima omladina ispranog mozga pojavljuju se grupice koje pokusavaju da istaknu sebe ili tako sto ce se vizualno razlikovati(emosi,ovi pripadnici goth subkulture,neki pankeri,metalci) ili tako sto ce istaci sebe uzimanjem ekstremnih politickih stavova(anarhisti,komunisti,nacisti).i u osnovi sve je to samo privlacenje paznje na sebe.ja ne mislim da postoji nesto pogresno u tome sto tinejdzeri pokusavaju da se istaknu i da pokazu koliko su posebni ja mislim da je greska drustva sto im nije pruzilo vise sansi da sami sebe na pozitivan nacin istaknu.potrebno je njihovu tinejdzersku zelju za pronalazanjem sebe pretvoriti u nesto kreativno.ako to uspemo da uradimo onda cemo imati pred sobom generacije mnogo boljih ljudi

 

Teso, to jeste sve lose, ali retki su oni koji ostanu u toj prici i sa 25 godina. Inace, to sto neko od 15 godina pije i nosi metal majicu meni nije nista alarmantnije nego sto neko sa 15 godina pije i nosi fensersku majicu...

Ali da ne govorim sad o oblacenju, to je najmanje bitno... Ono sto smatram za problem u subkulturi je ogranicenost - po pitanju muzike, izlazaka, ili jos gore, drustva.

Smesno je kad, kao sto je vec pomenuo neko, u ime isticanja individualnosti kroz subkulturu, covek dopusti da mu ta subkultura proguta identitet.

Ali - to se prerasta, onaj ko ima preko 20 godina a smatra se pripadnikom necega na taj ograniceni nacin - to je osoba koja ima jaaaako mnogo problema sa svojim identitetom.

 

Konkretno gothic subkultura je zagadjena gomilom pickica, ali od poleta emo subkulture pickice su se nekako okrenule na drugu stranu :)

Jadno je gledati tu decu bez imalo ukusa sa 3 kg crne senke na podocnjacima, ali mislim da goth pokret u svojoj sustini ima neku dobru estetiku, mracnu ali iznad svega umetnicku (sto i sam naziv govori...). Najzad, gomila samoproklamovanih goticara danas slusa nesto sto nema veze sa goth muzikom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

.

Smesno je kad, kao sto je vec pomenuo neko, u ime isticanja individualnosti kroz subkulturu, covek dopusti da mu ta subkultura proguta identitet.

 

 

Ovo je sushtina. Kao i swaka owca koja tezhi tome da postane deo krda, oni uplowe u isto, ubedjeni da rade prawu stwar.

A zapravo ni ne znaju ko su, a josh manje zashto su tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram da pitam...Posto me oduvek zanimalo...Jel postoji i sta je u glavama riba koje se loze na gotik likove u crnim haljinicama i koznim korsetima? I kako se u psihijatriji naziva taj poremecaj? Unapred hvala

P.S. suBKultura...Zar tu ne dolazi do onog jednacenja po zvucnosti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto bi neko sebe trazio u nekoj subkulturi jer slusa odredjenu muziku.

 

Ovo je pitanje bez odgovora,a lepo si postavila stvari.

To je danas sablon,samo da se upadne negde,nebitno gde,ali da budes u manjini i da izgledas drugaciji od ostalih misleci da to stvarno i jesi,ali iznad ostalih :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram da pitam...Posto me oduvek zanimalo...Jel postoji i sta je u glavama riba koje se loze na gotik likove u crnim haljinicama i koznim korsetima?

Mislim da to ide ruku pod ruku sa poremecajem zvanim gubljenje identiteta u ime izgradjivanja istog, koji smo vec spomenuli. Rekla bih da to ide ovako:

"Okoreli goticari se oblace kao trandze, ne zato sto to jesu, nego zato sto su drugaciji i emotivni muskarci" + "Ja sam goticarka i to pokazujem na svim poljima svog zivota" =

"Lozim se na goth tipove koji se oblace kao trandze"

 

 

Ovo je sushtina. Kao i swaka owca koja tezhi tome da postane deo krda, oni uplowe u isto, ubedjeni da rade prawu stwar.

A zapravo ni ne znaju ko su, a josh manje zashto su tu.

Tacno, ali prodje to s godinama... I to je pozitivna strana celog tog utapanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da to ide ruku pod ruku sa poremecajem zvanim gubljenje identiteta u ime izgradjivanja istog, koji smo vec spomenuli. Rekla bih da to ide ovako:

"Okoreli goticari se oblace kao trandze, ne zato sto to jesu, nego zato sto su drugaciji i emotivni muskarci" + "Ja sam goticarka i to pokazujem na svim poljima svog zivota" =

"Lozim se na goth tipove koji se oblace kao trandze"

 

 

Mada vecina goticarki se lozi na druge goticarke a vecina goticara se lozi na druge goticare...Pa zasto onda nazivaju sebe gotik...Mislim cemu potreba da se izmisli ta rec kad vec imamo reci gej i lez...

Edited by BraniSlava-Nazi sponzorusa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teso, to jeste sve lose, ali retki su oni koji ostanu u toj prici i sa 25 godina. Inace, to sto neko od 15 godina pije i nosi metal majicu meni nije nista alarmantnije nego sto neko sa 15 godina pije i nosi fensersku majicu...

Ali da ne govorim sad o oblacenju, to je najmanje bitno... Ono sto smatram za problem u subkulturi je ogranicenost - po pitanju muzike, izlazaka, ili jos gore, drustva.

Smesno je kad, kao sto je vec pomenuo neko, u ime isticanja individualnosti kroz subkulturu, covek dopusti da mu ta subkultura proguta identitet.

Ali - to se prerasta, onaj ko ima preko 20 godina a smatra se pripadnikom necega na taj ograniceni nacin - to je osoba koja ima jaaaako mnogo problema sa svojim identitetom.

 

Konkretno gothic subkultura je zagadjena gomilom pickica, ali od poleta emo subkulture pickice su se nekako okrenule na drugu stranu :)

Jadno je gledati tu decu bez imalo ukusa sa 3 kg crne senke na podocnjacima, ali mislim da goth pokret u svojoj sustini ima neku dobru estetiku, mracnu ali iznad svega umetnicku (sto i sam naziv govori...). Najzad, gomila samoproklamovanih goticara danas slusa nesto sto nema veze sa goth muzikom.

 

slazem se sa svakom reciju u ovom postu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...