Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

Guest Bata Životinja

Aronax, daj tu pregršt ako ima... a i ovu astrologoiju koju je neko pominjao....

 

ja ne znam šta vama znači pregršt, ja sam samo na nepotpune tekstove nailazio, uvijek fali suština, tekstovi su pretežno deskriptivni i po tome smo najgori u Evropi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aronax, daj tu pregršt ako ima... a i ovu astrologoiju koju je neko pominjao....

 

ja ne znam šta vama znači pregršt, ja sam samo na nepotpune tekstove nailazio, uvijek fali suština, tekstovi su pretežno deskriptivni i po tome smo najgori u Evropi....

 

Slovenska astrologija Aleksandra Asova moze se poruciti na: http://www.pesicisinovi.co.yu/ :mhihi:

Eto ti, pa procitaj.

Verovatno ima i da se skine negde, ali ja imam samo stampanu verziju.

 

Koji tekstovi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Knjiga Marije Gimbutas "Slovereni-sinovi Peruna" je odlično štivo, činjenički potkovano a pri tom vrlo malo subjektivno obojeno, što je čest slučaj sa knjigama koje izdaju Pešići i sinovi.Što se tiče Slovenske astrologije, ja sam uradila kraći prikaz knjige pa će vam isti možda koristiti ili inspirisati da je pročitate u celini..

 

Poreklo slovenske astrologije, po Asovu, leži u magijskoj tradiciji Atlantide i Hiperboreje (tezu o hiperborejskom poreklu Slovena zastupao je kod nas Dragoš Kalajić). Slovenski magovi-žreci primili su astrološka znanja od boga Koleda i koristeći ova znanja oni su mogli da predviđaju ishod bitke, rezultate žetve pa čak i velike prirodne katastrofe.Svoja predviđanja žreci su zasnivali prateći promene Malog kola-odnosno godišnjeg kretanja Sunca i njegovog prolaska kroz sazvežđa Zodijaka. Pored Malog kola oni su proučavali i Veliko kolo tokom kog su se smenjivali zodijački ciklusi u trajanju od 2062 godina.

Sloveni su, dakle, znali za precesiono kretanje Sunca zbog koga ono «preskače» iz jednog zodijačkog sazvežđa u drugo, što znači da na početku svake zodijačke ere prolećna ravnodnevnica započinje u drugom sazvežđu.Veliko kolo starih Slovena činilo je, zapravo, dvanaest ovakvih zodijačkih era a ovaj period (koji traje 27000 godina) nazivan je i Godinom Svaroga.Važno je takođe napomenuti da se Veliko i Malo kolo kreću u suprotnim smerovima, tako da, dok u Malom kolu period Vodolije zamenjuje period Ribe, u Velikom kolu epoha Vodolije dolazi posle epohe Ribe Asov takođe raspravlja o slovenskom shvatanju planeta (planida) i ostalih nebeskih tela. Sloveni su planete smatrali samim Bogovima pa je tako Mars - bog Jarilo (Gerovit), Venera - Maja itd.Sunce je Božanstvo koje ima mnogo potomaka među Bogovima ali i ljudima (Bus Belojar) pa su mitovi i bajke o njima zapravo opisi godišnjeg kretanja Sunca.

 

Sami Sloveni sebe su smatrali unucima Sunca (Velesova knjiga) koji večito ratuju sa lunarnim silama i narodima koji poštuju lunarna Božanstva (Grci itd.).Slično shvatanje postoji kod Indusa koji takođe imaju mit o ratu između Sunčane i Mesečeve rase (Suryavansa i Čandravansa).Postavlja se pitanje nije li Asov, zapravo, preuzeo ovo hinduističko shvatanje i nakalemio ga na staru slovensku veru.

 

Obnovljeni staroslovenski kalendar zauzima najveći deo Slovenske astrologiije.Asov je svaki datum u godini preciznno analizirao i povezao sa odgovarajućim rasporedom planeta i sazvežđa kao i mitom koji opisuje taj raspored (tj. međusobni odnos planeta-Bogova).Uporedo sa slovenskim mitološkim tumačenjem dnevne zvezdane konfiguracije dato je i hrišćansko tumačenje tako da je dosta olakšano upoređivanje hrišćanskih i paganskih praznika.Originalna verzija kalendara nastala je u četvrtom veku nove ere a nju je ustanovio knez Anta Bus Belojar, koji je takođe bio i žrec.Ova zanimljiva ličnost i dan-danas ima svoje poklonike u Rusiji koji proslavljaju dan njegovog rođenja kao i dan njegove nasilne smrti.Godina starih Slovena počinjala je od prolećne ravnodnevnice (1. belojar) a pored ovog praznika Sloveni su takođe slavili i letnji i zimski solsticij kao i jesenju ravnodnevnicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

pa i to sam mislim negdje prelistao, na prvi pogled mi nije ličilo ni na šta...

 

 

 

Postavlja se pitanje nije li Asov, zapravo, preuzeo ovo hinduističko shvatanje i nakalemio ga na staru slovensku veru.

 

tačno zato što mi je smrdilo na ovo... nisam zadovoljan bio uopšte....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preporuka-

 

Milanović Miodrag, Srpski Stari Vek, Vandalija, Beograd, 2008

 

Istorijska knjiga, Milovanović piše o Slovenima i Srbima pre primanja Hrišćanstva ali i o periodu nakon pokrštavanja. Veliki borac protiv ''bečko-minhenske'' škole koja je iskrojila zvaničnu istoriju koja se uči po školama i fakultetima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preporuka-

 

Milanović Miodrag, Srpski Stari Vek, Vandalija, Beograd, 2008

 

Istorijska knjiga, Milovanović piše o Slovenima i Srbima pre primanja Hrišćanstva ali i o periodu nakon pokrštavanja. Veliki borac protiv ''bečko-minhenske'' škole koja je iskrojila zvaničnu istoriju koja se uči po školama i fakultetima.

 

Gde se moze naruciti ta knjiga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde se moze naruciti ta knjiga...

 

Ja sam je kupio veoma povoljno kod nekih uličnih prodavaca, sad skoro kad sam bio u BG-u. To je tamo kod nekog trga, da li je Pašić? Nisam siguran, u blizini je skupštine i one fontane.. :confused:

Kažu da imaju više primeraka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima gomila tih skeniranih knjiga o slovenima na istoriji balkana(do the google), ali sve je to sranje. Arkticka pradomovina veda, haha, pesici i ekipa, zlatni su materijal za umiranje od smeha. Jedino par prezimenika je cool. I stara vjera srba i hrvata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brat moje drugarice ide u osnovnu, pre par meseci sam mu crtala nesto sto su im trazili (trebalo je da biraju izmedju nekoliko ratnika nacrtanih u knjizi, ja sam naravno crtala Slovena;) ) i usput sam bas prelistala malo to sto tamo pise o tim starim narodima.

A ono je grozno, kao - Sloveni su bedni, prljavi, primitivni, ne poznaju nikakav oblik kultivisanosti, nemaju pismo (ok, to je i danas cest kamen spoticanja izmedju "zvanisnih" i "nezvanicnih" istoricara)... Ali mogli su makar napisati da postoje i neke druge teorije, drugacije od te zvanicne...

Ono je otprilike da se postidis sto si Sloven. (ako u to sve poverujes, naravno)

 

A da ne spominjem da pored slovenskog ratnika, rimskog legionara i jos ne znam ni ja koga stoji Bavarac.

Alo, Bavarac, kao pripadnik Bavarskog naroda, pre 3000 godina??? Mozda sam ja totalno neupucena, ali vidim da se ta prilicno stara istorija promenila za manje od deset godina...

(A ni nas nicu ucili kako treba)

Edited by Милица

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

to je trg Nikole Pašića, ako nekoga zanima... dakle tu ima knjiga? SUper...

 

ali šta znači srpski stari vijek? To je dakle stari vijek i u politički korektnoj istoriji? :) prije raspada Rima? ne misli se na period od doseljavanja na Balkan pa do Nemanjića(za šta me takođe zanima literatura), nego još ranije?

 

 

što se tiče sajta Istorijabalkana.com on je izgleda otišao s bogom... registrovao sam se prije 7 dana, još nisam dobio konfirmacioni mail i ne mogu da se ulogujem i pogledam biblioteku... ima li sličnih linkova?

 

 

Najgore kod politički korektne istorije mi je što ne daju ama baš nikakav odgovor o Srbiji iz prvog ili ranijih milenijuma, i ne znam koji bolid bi time bio zadovoljan...

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najgore kod politički korektne istorije mi je što ne daju ama baš nikakav odgovor o Srbiji iz prvog ili ranijih milenijuma, i ne znam koji bolid bi time bio zadovoljan...

 

Baš me zbog toga i zanimaju svi radovi na tu temu, pa kasnije vidim koliko ima dubine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

dakle to je stari vijek... čisto kad neko napiše srpski stari vijek ne znam šta to znači... a valja li Relja Novaković za period od 7-12 vijeka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dakle to je stari vijek... čisto kad neko napiše srpski stari vijek ne znam šta to znači... a valja li Relja Novaković za period od 7-12 vijeka?

 

E stvarno ne znam, nisam ga čitao. imao je neke čudne teze o Zeti valjda..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Cenjeni,

 

ovim putem vas obavestavam da je dana 16.09.2008 godine zvanicno objavljena naucna hipoteza pod nazivom "Poreklo imena Sloven, Rus i Ledjan", autora Adriana Nedeljkovica. Kompletan tekst hipoteze, kao i prateci sadrzaj mozete pogledati na adresi www.hlada.com.

 

S postovanjem,

Adrian Nedeljkovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...