Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

Projekat iz "geografske genetike", kako si ti to simpatično imenovao već postoji. I nije donio nikakva revolucionarna otkrića.

Baci pogled malo na genetička istraživanja na nivou nacija po internetu, veze između određenih haplogrupa, zastupljenost istih kod nekih naroda itd. Lako se podatci pronalaze, ali ne obećavam senzacije. A i naučićeš ponešto o tome kako to narodi "tutnje" jedni kroz druge, kao i ko je "tutnjao" kroz koga. A i na kraju krajeva, bićeš manje sklon takvim paušalnim ocjenama ;). Naposljetku, uz malo sreće, možda više ne budeš sanjario o tome da si Viking, već prihvatiš da si to što si, šta god da si :da:.

 

Prvi put dobijam pravu kritiku na ovom mestu. Hvala!

 

''Geografska genetika'' nije moja, već izmišljotina Biološkog fakulteta. Samo napomena.

 

Priznajem da nisam pratila po mreži šta sve može da se nađe na tu temu, ali o genetskom mapingu znam ponešto, i mislim da je to nepotrebno rasipanje sredstava, vremena i ljudskih resursa. Pre svega. Umesto što se angažuju u takvim, donkihotovskim, avanturama, ti naučnici bi pre trebalo da budu posvećeni imunologiji, onkologiji u molekularnoj biologiji, neurobiologiji, i svemu što iz ove tri najvažnije za čovečanstvo oblasti proizilazi.

 

Rečju, da se posvete svom poslu.

 

Ovo je, po meni, prevelika apstrakcija, nešto na nivou romantičarskih predstava iz prve polovine 19. veka, nekakva filosofska palamudija ubačena da bi se, jednostavno, napravila senzacionalistička serija (našao sam direktnog potomka Džingis Kana), senzacionalistički članak u National Geographicu ( :udri: ), senzacionalistička emisija na Discovery-ju. Da mali Amer zine i kaže: ''Vau!''

 

Opet, to je sve, samo moje, mišljenje, i kao takvo, ne mora, niti može biti, potpuno tačno.

 

Ova aluzija na drvo života zahteva samo male korekcije:

 

Slika Drveta života stoji, jer je jedna od najlepših simbola kontinuiteta postojanja, i vrlo vedra, vrlo zdrava, i vrlo vitalna slika ljudske svesti. Kada pogledam, kolika je raskoš doživljaja drevnog čoveka, vrati mi se jedna vrsta optimizma.

 

Možda genetsko nasleđe nije presudno za nečiji doživljaj slovenstva (priznajem), ali ja poštujem sve i samo ono što je živo i što slavi život u njegovom neiskvarenom stanju. Tako da, čini mi se, i ja predstavljam nekog romantičara, nekakvog idealistu.

 

Samo, ipak, smatram da je ovaj neopaganski, neoslovenski, pokret, prazan. Da je vrlo formalan, i da je vrlo pomodan. Devetnaesti vek je imao praktično opravdanje: ujedinjenje svih Slovena, a šta, većina, tih samoprozvanih pagana ima da kaže?

 

Nekakv skok u prvobitno stanje, praslovensko?

 

Mislim, povratak u prvobitno stanje je razumljiv, nema ničega prirodnijeg, ali je smer pogrešan.

 

I opet, to je samo moje mišljenje i ono, ponavljam, ne mora niti može biti u potpunosti tačno.

 

Ko sam, i šta sam - to su pitanja na koja se odgovori ne dobijaju naprečac, već se kontinuirano grade i svakako ne izlažu na ovom mestu.

 

:da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje da voršipujemo Svetovida nego Big Mek. Dovoljan razlog za mene.

 

Obožavanje je neophodno. :da: Ali ne vraćanjem na stanje od koga nas deli jedan ontološki diskontinuitet. Ne možete restaurisati nešto što je mrtvo i nama, kao jedinstvenim pojavama, strano. Ipak, strano. Ko se odupire evoluciji koju predstavlja život, njegovom toku i njegovim zakonima, ko ih ne ceni, ko ih ne voli i ne povinuje im se, strada. Njega život odstranjuje od sebe.

 

Rečju, ja ne verujem u renesansu slovenske religije. Ona je samo faza u prirodnom razvoju, i ništa drugo. Odavno je prevaziđena, ne nasiljem i ne prinudom, nego po prirodi stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Yggdrasil

 

Prokleti biološki fakultet, uvijek sam znao da će pokušati da mi pomrsi račune!

 

o genetskom mapingu znam ponešto, i mislim da je to nepotrebno rasipanje sredstava, vremena i ljudskih resursa.Priznajem da nisam pratila po mreži šta sve može da se nađe na tu temu, ali o genetskom mapingu znam ponešto, i mislim da je to nepotrebno rasipanje sredstava, vremena i ljudskih resursa. Pre svega. Umesto što se angažuju u takvim, donkihotovskim, avanturama, ti naučnici bi pre trebalo da budu posvećeni imunologiji, onkologiji u molekularnoj biologiji, neurobiologiji, i svemu što iz ove tri najvažnije za čovečanstvo oblasti proizilazi.

 

Dobro, naš problem je počeo kada si ti dala jednu paušalnu ocjenu o tome koliko srpsktva ili slovenstva ima u nama, a koliko nečeg drugog. Na to sam ja odgovorio da postoje određeni podatci prikupljeni genetskim istraživanjima koji pokazuju to i to, na šta ti odgovaraš ovo poviše. OK, imaš svoje mišljenje na temu korisnosti genetskog mapinga, ali nismo o tome govorili, niti smo se oko toga raspravljali ;). Poenta je bila da niko nije tutnjao ovuda, i da se naš genetski sastav (na nivou nacije) nije izmjenio mnogo. Jedino u čemu se razlikuju podatci iz Srbije od ostalih iz Evrope je u tome što je kod nas malo veće prisustvo gena onih naroda koji su živjeli na Balkanu prije naseljavanja (dakle, ne onih koji su došli kasnije). Naravno, svako može sam za sebe da ode i da provjeri, ako ga to interesuje, ali ovo je ono što je zabilježeno na nivou nacije.

 

Ovo je, po meni, prevelika apstrakcija, nešto na nivou romantičarskih predstava iz prve polovine 19. veka, nekakva filosofska palamudija ubačena da bi se, jednostavno, napravila senzacionalistička serija (našao sam direktnog potomka Džingis Kana), senzacionalistički članak u National Geographicu, senzacionalistička emisija na Discovery-ju. Da mali Amer zine i kaže: ''Vau!''

 

To što neko koristi rezultate na senzacionalistički način ne znači da je proces istraživanja loš, ili da su rezultati loši, a ponajmanje da je ta nauka loša.

 

 

Neo-slovenstvo nije niti malo pomodnije od neo-nordizma, asatrua, neo-druidizma, itd. No, opet, to nikako ne znači da su ti originalni pojmovi loši, niti da danas nema ljudi koje to zaista interesuje. Masovni mediji i novi način komunikacija su doprinjeli popularizaciji određenih stvari, i kao razultat toga privukli i određene ljude koje više interesuje imidž nego ideja, ali tako je sa svakom idejom koja je doživjela da se za nju čuje van užeg kruga ljudi. Nije to niti loše niti dobro, to je neizbježan proces.

Dalje, ne vidim zbog čega slovenska religija ne slavi život, pošto se to da zaključiti iz onoga što si rekla. Tačnije, uopšteno, slovenska religija (sa izuzećem konkretno srpske, koja je dosta mračnija i sličnija upravo nordijskoj) je jedna od vedrijih religija prošlosti. Možda ti to samo doživljavaš na drugačiji način.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi put sam čitala tvoj post iz čistog zadovoljstva kvalitetnom diskusijom.

 

Onda sam pomislila da treba samo da izdvojim ovo:

 

Ja ne verujem u renesansu slovenske religije. Ona je predstavljala samo fazu u prirodnom razvoju, i ništa drugo. Odavno je prevaziđena, ne nasiljem i ne prinudom, nego po prirodi stvari.

 

Ne možete restaurisati nešto što je mrtvo i nama, kao jedinstvenim pojavama, strano. Ipak, strano. Na taj način, i ponovno 'uzdizanje' slovenske religije, po meni, predstavlja hibridnu tvorevinu. To je neprirodno, i nije deo evolucije života.

 

Možda je i pitanje koliko široko treba definisati slovensku religiju. Jer, pošto je sada nastalo nešto novo, onda to, po svoj prilici, i nije slovenska religija. A čim se javi takav diskontinuitet, čim se uposli toliko dijalektike, to sluti na...meni, makar...na nešto što je neodrživo.

 

U svakom slučaju, da, izgleda da imamo potpuno drugačija i tumačenja i doživljaj ovo problema. Ja razumem jednostavnu potrebu za povratkom, ili odlaskom, to je čoveku, posebno u ovom vakuumu, u ovoj postmodernoj krizi, svojstveno - ali se ne bih vraćala tuda, tako i tamo. Osnovno razmimoilaženje.

 

Ipak, rečima grupe koje se odrekoh na jednoj drugoj temi: Time Shall Tell... :pivopije:

 

Gotovo. They put a spell on me, and the next thing I'll know, will be the initiation to Dragon Rouge. :ph34r::mhihi:

Edited by Yggdrasil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ;)

 

Inače, ne vjerujem ni ja u novu mladost starih religija, niti mislim da bilo koja od njih može odjednom da postane toliko masovna da se to ne može ignorisati. Sa druge strane, isto tako ne mislim ni da je masovnost nešto što je dobro, niti da je to nešto što doprinosi kvalitetu jedne religije, ili sistemu vjerovanja.

 

Sada nije nastalo ništa novo kada je u pitanju slovenska religija. Jednostavno, princip je isti, način komunikacije se razlikuje. Komunikacija ne samo među ljudima, u smislu prenošenja znanja i informacija, već i između viših sila i čovjeka. Ista stvar se desila i hrišćanstvu, a jedina je razlika ta što je hrišćanstvo vremenom evoluiralo, uključujući postepeno komponente sve modernijeg društva, dok se to u ovom slučaju desilo odjednom i iznenadno, pa izgleda kao da je promjena drastična, a zapravo nije. I čini mi se da nije danas mnogo zastupljenija bilo koja od ovih starih religija nego što je bila ranije, već su nam danas dostupnije određene informacije, spisi ili podatci, pa samo tako djeluje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pa sad kad ste vec pokrenuli genetiku oram da priznam da ste u pravu. Narodi su se na ovim prostorima mesali ozda vise negdo igde drugde. I verovatno je da od gena starih Slovena nije mnogo ostalo vec je to sve pretrpano raznim Turcima, Nemcima,Madjarima, Nemcima i ostalima. Ali za religiju to uopste nije bitno. Ne treba ti preporod i renesansa staroslovenske religije. Ta ideja mi zvuci stvarno glupo,kao i onaj trip jednog od clanova foruma da prilozimo za neki staroslovenski hram koji grade gde bese, u Poljskoj. Ali kad pogledas srpski narod danas, u sta on veruje, i kakve obicaje i obrede primenjuje lako ces zakljuciti da to bas nema skoro ama bas nikakvih veza sa hriscanstvom. I onda gledas sve druge religije koje su ovde bile,pa vidis da nema veze ni sa Islamom, ni sa Judeizmom i na kraju dodjes do religije koja je ovde bila pre svega toga, a to je ta staroslovenska religija. U tu religiju su ljudi verovali 2000-3000 godine,a u hriscanstvo su prvi presli pre nekih malo vise od 800 godina. Dakle ta religija je oblikovala zivote ljudi nekoliko hiljada godina i jednostavno je nije jednostavno izbrisati odjednom. Bio je Bozic,tj. jos uvek je 2. dan Bozica. Na Bozic se pali Badnjak,a kakve veze ima Badnjak sa Hristom. Nikakve. To je izvesno prinosenje zrtve bogovima, sloveni kada su prinoslili zrtve palili su te zrtve. I srtve su bile tipa Badnjak, hrast, veza psenice...

Idite na groblje za vreme zadusnica, Koliko cete videti ljudi koji ostavljaju hranu na grobovima za mrtve. Mada i taj obicaj je malo izopacen. Nekada su mrtvima ostavljali hrane samo za put do svarge,a sad se to praktikuje svake zadusnice. Obidjite malo zabacenija sela, tamo ljudi i dalje veruju u sumske duhove, vampire, kucne duhove...

Dalje skoro svi slave slavu.To je vec ranije pominjano...

Ta religija iako se smatra mrtvom ona se zapravo vrlo primenjuje,sa ssvim svojim obredima. Cak je i srpska pravoslavna crkva poprimila neke paganske tripove. Meni je ovo interesantno jer zelim da znam odakle poticu svi obicau koji se primenjuju sirom Srbije. Neo-paganizam jeste glupost. Ujedinjenje slovena je cool stvar ali koliko znam neo paganizam ga ne zagovara, a na kraju krajeva neo paganizam je mnogo mracan i svodi se na ljude koji se tripuju sa black/death metalom. Tako ne treba. U to vreme ljudi nisu ni znali za metal. A 99% stvari opevane u pesmama ovih grupa su gluposti.

Slovenski paganizam ne treba sad odbaciti kao sto neki ovde zagovaraju. Jednostavno ga treba pogledati,prouciti. Videti sta je dobro sta ne. Pogotovu je on interesantan jer se mogu shvatiti mnoge naizgled besmislice koje ljudi ovde cine. Mnogi cine neke paganske obrede a zapravo i ne znaju sta rade i zasto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pa sad kad ste vec pokrenuli genetiku oram da priznam da ste u pravu.

Ko?

 

Narodi su se na ovim prostorima mesali ozda vise negdo igde drugde.

I ja isto mislim da je odokativna metoda najbolja. Ne znam zašto uopšte bacaju državne pare na takve gluposti poput genetskog mapinga, kada se sve ionako zna. Bolje da nam kupe neki luna park.

 

I verovatno je da od gena starih Slovena nije mnogo ostalo vec je to sve pretrpano raznim Turcima, Nemcima,Madjarima, Nemcima i ostalima.

Živa istina. Evo, ja na sve strane viđam gene nekih Turaka, Mađarara, Nemaca, Turaka, Nemaca, Nemaca, Mađara... da, i Nemaca, umalo da ih zaboravim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ozbiljno luna park bi bio mnogo bolji od genetskog mapiranja. Mada nesto ne verujem da nasa drzava baca pare na genetsko mapiranje.

 

Ok...lapsus,pomenuo sam Nemce 2 put ne moras toliko da karikiras. I da nisam pomenuo Bugare (koji originalno nisu Sloveni), Siptare... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego šta nego luna park. Međutim, pošto je izgleda ipak neophodno da se održava kakva-takva veza sa genetikom, makar zbog prestiža, ako ni zbog čeg drugog, evo ja predlažem tebe za vođu projekta istraživanja gena, porijekla istih i tako dalje, sa užom specijalnošću "ocjenjivanje nacija naprednom odokativnom metodom". Mo'š da držiš i kurseve iz popularne genetike - U dva laka koraka do duboke analize genetskog sastava Vaše nacije.

 

Zaboravio si u nabrajanju, između ostalih, i Inke, Crvene Kmere i Maasaije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
sve najbolje...

 

Исто. Мада ме нервирају панслависти који се убише од љубави према балијама и Хрватима. Нисам баш толики славјанофил да су ми они браћа.

Share this post


Link to post
Share on other sites

shto se mene tiche, kad bih bio u kontaktu sa hrvatima il boshnjacima koji dele moja uverenja, sigurno bi ih vishe smatrao bracjom neg raznorazne liberalne ljude srpskog porekla...

 

Не хвала. Либерали, левичари и остали празноглавци можда се једног дана и опамете, али Хрвати и муслимани ма која уверења имали и иза које идеолошке приче се сакривали не могу бити моја браћа.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja znam za vishe balija koji su preshli u pravoslavlje nego ljudi shto su izashli iz ldp-a.

 

Pazi, ja Turke nikad ne mogu da smatram za bracu, pa makar presli po hiljadu puta u pravoslavlje i pa makar se i na Ostrogu krstili. Oni za mene nisu Srbi i nikada ne mogu postati. Srbinom se radja, u Srbe se ne uclanjuje krstenjem. A sto se tice ldpovaca, sta znam, vecinu njohvog clanstva i onako ne cine Srbi nego razni polusani, mesanci i sta ti ja znam. To malo Srba tamo sto ima mozda se dozove pameti, a ako ne, pa Boze moj oduvek se znalo sta se radi sa izdajnicima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim, "Svarozhe",da tvoje ime ne odgovara tvojim religijskim ubedjenjima..shto se tiche pan-slovenskog pokreta, mislim da je koristan :mrgreen: ..u ovakvoj situaciji u kakvoj se sada nalazimo, Srbima je mnogo pametnije da se definishu kao Sloveni, imajucji na umu slovensku istoriju i duhovnost umesto da pokushavaju da budu nekakvi kvazi-Evropljani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panslavisti su isključivo uvek indo-jevrejski gubitnici, a možda i nismo za bolje, braćo. :D

Možda ovoga puta Obama sroka još par mostova, pa ćete tad biti srećni, u svojim malim zatucanim vukojebinama. :o

Živeo novi/stari svecki poredak. Yahoo! Mali zeleni, masoni i vladari iz senke u napadu na srpski ponos i čas'.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim, "Svarozhe",da tvoje ime ne odgovara tvojim religijskim ubedjenjima..shto se tiche pan-slovenskog pokreta, mislim da je koristan :mrgreen: ..u ovakvoj situaciji u kakvoj se sada nalazimo, Srbima je mnogo pametnije da se definishu kao Sloveni, imajucji na umu slovensku istoriju i duhovnost umesto da pokushavaju da budu nekakvi kvazi-Evropljani.

 

Чини ти се. Па и ја сам рекао дасе у Србе не учлањује крштењем, зар не? Ово за квази Европљане се слажем. Имамо ми своје. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, ja Turke nikad ne mogu da smatram za bracu, pa makar presli po hiljadu puta u pravoslavlje i pa makar se i na Ostrogu krstili. Oni za mene nisu Srbi i nikada ne mogu postati. Srbinom se radja, u Srbe se ne uclanjuje krstenjem. A sto se tice ldpovaca, sta znam, vecinu njohvog clanstva i onako ne cine Srbi nego razni polusani, mesanci i sta ti ja znam. To malo Srba tamo sto ima mozda se dozove pameti, a ako ne, pa Boze moj oduvek se znalo sta se radi sa izdajnicima.

Hmmm....

Bilo bi fino da ovde okachish svoj rodoslov za makar 7 kolena unazad.

 

 

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm....

Bilo bi fino da ovde okachish svoj rodoslov za makar 7 kolena unazad.

 

Imam i jedno pitanje za tebe. Jesi li ponosan zbog toga shto si Srbin?

 

Не знам само шта би ти са тим родословом? Јеси ти то неки "инспектор"?

 

Да поносан сам што сам Србин. Ти?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не знам само шта би ти са тим родословом? Јеси ти то неки "инспектор"?

 

Да поносан сам што сам Србин. Ти?

 

Pa nishta da vidim "koliko" si Srbin.

 

Ja se ne ponosim stvarima na koje nisam imao nikakvog uticaja. To mi je dato rodjenjem.

Ponosim se onim shto sam stvorim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...