Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

Pa nishta da vidim "koliko" si Srbin.

 

Ja se ne ponosim stvarima na koje nisam imao nikakvog uticaja. To mi je dato rodjenjem.

Ponosim se onim shto sam stvorim.

 

Можеш да ми верујеш на реч да сам потпуно Србин.

 

Кад тако кажеш, испада да је глупо бити поносан и на своје родитеље, јер и они су ти случајно "запали". А видиш, ја сам поносан и на то што сам рођен као Србин, што припадам том народу, поносан на његову прошлост, културу... То ми је некако нормално.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Можеш да ми верујеш на реч да сам потпуно Србин.

Ne mogu. Dok ne vidim dokaz.

 

 

Кад тако кажеш, испада да је глупо бити поносан и на своје родитеље, јер и они су ти случајно "запали". А видиш, ја сам поносан и на то што сам рођен као Србин, што припадам том народу, поносан на његову прошлост, културу... То ми је некако нормално.

Meni nije.

Mogu da budem ponosan na svoju decu jer su oni produkt mog znoja i vaspitanja - ali na roditelje? Teshko.

Isto vazhi i za proshlost i kulturu. Oni me samo blizhe odredjuju. Ali ja na to nisam imao nikakvog uticaja.

 

Nekako, to mi je kao da sam ponosan zbog toga shto u Srbiji ljudi uzgajaju paradajz, a ja uopshte ne uzgajam povrche.

 

Al' dobro - nebitno. Samo me je zanimalo tvoje mishljenje.

Pozdrav.

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu. Dok ne vidim dokaz.

 

Зато се и каже, веруј на реч. Не мислиш ваљда да ћу стварно некоме на неком форуму да пишем како ми се звала која прабаба? А на крају крајева, ни то ти пуно не би значило, зар не?

 

 

Meni nije.

Mogu da budem ponosan na svoju decu jer su oni produkt mog znoja i vaspitanja - ali na roditelje? Teshko.

Isto vazhi i za proshlost i kulturu. Oni me samo blizhe odredjuju. Ali ja na to nisam imao nikakvog uticaja.

 

Nekako, to mi je kao da sam ponosan zbog toga shto u Srbiji ljudi uzgajaju paradajz, a ja uopshte ne uzgajam povrche.

 

Al' dobro - nebitno. Samo me je zanimalo tvoje mishljenje.

Pozdrav.

 

Што се мене тиче, прошлост и култура мог народа не само да ме ближе, него ме скоро па потпуно одређују. Оне нису само неки спољни услови који су ето ту били и мало ме обликовали, него су и део мене и ја од њих не могу да побегнем па све ни да хоћу. То што сам Србин, што читам и пишем ћирилицом... је део мене, и не могу да се правим да бих са истим (не)успехом могао да будем и било шта друго. Ја искрено, искрено верујем, да је су за моје споство илити идентитет Немањићи и то неко национално наслеђе 1000 пута важнији него неки моји лични (не)успеси типа да ли сам испао леп на матурској слици или у осмом основне ишао на међуопштинско такмичење из математике. Капираш шта хоћу да ти кажем?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Што се мене тиче, прошлост и култура мог народа не само да ме ближе, него ме скоро па потпуно одређују. Оне нису само неки спољни услови који су ето ту били и мало ме обликовали, него су и део мене и ја од њих не могу да побегнем па све ни да хоћу. То што сам Србин, што читам и пишем ћирилицом... је део мене, и не могу да се правим да бих са истим (не)успехом могао да будем и било шта друго. Ја искрено, искрено верујем, да је су за моје споство илити идентитет Немањићи и то неко национално наслеђе 1000 пута важнији него неки моји лични (не)успеси типа да ли сам испао леп на матурској слици или у осмом основне ишао на међуопштинско такмичење из математике. Капираш шта хоћу да ти кажем?

Ne kapiram. Zato sam i pitao.

Volim npr., da vidim sunarodnike kada osvajaju svetska takmichenja. Onda se dobro osecham i chini mi se da sam u takvim trenucima ponosan.

Medjutim,

na kraju dana ostajem sam sa sobom i onime shto sam tokom svog kratkog bivstvovanja na ovoj planeti uradio. I kada dodje vreme da odem to che biti jedino shto che biti vazhno, chini mi se.

 

al' to je samo moje mishljenje. Da ne tupim vishe.

Pozdrav i srechno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kapiram. Zato sam i pitao.

Volim npr., da vidim sunarodnike kada osvajaju svetska takmichenja. Onda se dobro osecham i chini mi se da sam u takvim trenucima ponosan.

Medjutim,

na kraju dana ostajem sam sa sobom i onime shto sam tokom svog kratkog bivstvovanja na ovoj planeti uradio. I kada dodje vreme da odem to che biti jedino shto che biti vazhno, chini mi se.

 

al' to je samo moje mishljenje. Da ne tupim vishe.

Pozdrav i srechno.

 

Не знам шта да ти кажем. Што се мене тиче, ван заједнице живе само звери и Богови, а нација је највећи и најшири од свих оквира људског заједништва, барем што се мене тиче.

 

Ништа друже, жив ти мени био и све најбоље.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepo..aj sad da se vratimo na temu..

upravo sam nabavila jednu cool knjigu, zove se Bukvar slovenske duhovnosti.Pisao je jedan slikar (Momir Jankovicj) a ova knjiga je jedan od retkih pokushaja da se sistematizuje stara slovenska religija.Tebi cje se, "Svarozhe", svideti poshto je lik nacionalista a i vama ostalima mozhe biti zanimljiva zbog chega vam je toplo preporuchujem.. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Meni se lično ne sviđa preplitanje stare i nove vere, paganizma i hrišćanstva, u jedan sistem kao što to rade ''Rodoverni'' ili kako se već zovu. Ti ljudi nisu klinci blekeri kao što su neki pomislili (pisalo se o tome i na Asatru temi) već skup intelektualaca raznih profesija.

Ono što se radi jeste zanimljivo ali i dosta konfuzno. Npr. knjige Aleksandra Asova, kao što su Slovenske Vede i Slovenska Astrologija, su veoma konfuzne za nekog ko nije upućen u rad dotičnog reda (ili šta je već). Zapravo ne radi se, kako ja mislim, o autentičnom obnavljanju stare vere već o ''pravljenju'' nove sa elementima stare. Mnogo tu ima čudnih elemenata, kao npr. Bog Krišnji. (ruski naziv za Krišnu)

Što kaže Kveld, uopšte se ''ne oseća'' da je to neko slovensko božanstvo. Pre bi se reklo da se ti vedski elementi uzimaju da bi se slovenska religija-mitologija učinila starijom, kompletnijom i šta sve ne. Istina je da ima nepoznanica u vezi sa starim Slovenima i da zvanična Istorija mora još mnogo toga da dokaže i ispravi ali ne treba preterivati poput ovih ljudi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 vek i jeste vek ekstrema, pa mene nikakvo preterivanje odavno vise cak i ne cudi.

nemoguce je strpati 7 milijardi ljudi na zemlju i ocekivati red, rad, jedinstvo, progres, i sta vec jos ljudi danas fantaziraju.

slovenska mitologija vuce korene iz cega vuku i sve ostale religije, samo je bila i ostala

manje rafinisanija i organizovanija od klasicnih danas poznatih sistema(koji takodje, danas, u praksi,

pucaju kao zvecke), jer smo mi nerafinisana i neorganizovana gomila stanovnika ovog prostora(da ne izgovaram rec drzava, nekako mi ne zvuci haha).

 

...ned'o vam bog da se ja dam u politiku...

 

 

...:)...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bilo bi lepo kad bi se pomirila ta dva stanovishta, ono koje smatra Slovene inferiornim i ono koje smatra da su apsolutno superiorni.pan-slovenski pokret je postojao i ranije, chak i pre pan-germanskog tako da ovo shto radi ruska shkola nije nishta novo i jednostavno predstavlja prirodnu reakciju na nachin na koji se Sloveni tretiraju u danashnje vreme (shto bi rekao Putin, smatraju nas ljudozhderima i nakzama). s druge strane, teza da su Sloveni bili zhescje razvijena civilizacija koja je raspolagala ne znam kakvim tehnoloshkim izumima i okultnom tradicijom opet pada u vodu jer nema istorijskih dokaza.dakle, mora da se nadje neki srednji put, eto , ako su mogli Tadic i Dachic da naoprave vladu.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sad...koliko je pala u vodu ne znam. Ali bili su na zavidnom nivou razvoja i pre doseljavanja vamo. Mogu da kazem da su bili razvijeni bar kao kelti u to vreme (negde oko 1. veka). Tada je postojala matematika kod slovena, znali su za neke planete. Vid je bio covek misticar,matematicar, vidar i astronom, koji je svojim znanjima stekao zasluzeno mesto medju bogovima. Ne govori li to o tome da se kod slovena cenilo znanje i istrazivanje.

O ovim ''Rodoverni'' nisam nikad cuo. Ali sto se tice spajanja hriscanstva i paganizma mislim da nama Srbima to i nije nesto potrebno,jer je istorija ucinila to spajanje. Idite malo do nekih sela na jugu srbije,pa cete cuti price o vesticama, vampirima, vracevima, a pogledajte i vecina sta radi na grobljima u vreme zadusnica. U kom tacno delu hriscanstva pise da coveku posle smrti treba ostavljati hranu na grobu, jer mu treba hrana (treba mu dok ne stigne do svarge).Mi zapravo imamo religiju koja je prihvatila mnoge paganske obicaje. Mogu da kazem da je srpsko pravoslavlje sacuvalo deo paganske tradicije. Ono sto je tuzno da je to isto pravoslavlje u pocetku pokusalo da unisti sve pagansko,tek kad je videlo da je protivnik jaci,pridruzilo mu se i napravilo religiju koju danas vidimo. Ali nazalost vecina spisa iz 7-12 veka koji svedoce o srpskom paganstvu su u doba nemanjica i pocetkom pokrstavanja spaljeni.

Sad sto se tice retkih pokusaja sistematizacije religije...imao sam ideju (traje to vec koju godinu) da napravim i ja nesto, medjutim i dalje nisam siguran da imam dovoljno informacija,tako da bih voleo ko ima bilo sta da pomogne. Radio bi neko pdf izdanje, dakle nemam nameru da zaradim od toga,vec namera mi je da jednostavno se to okaci na internet gde god je to moguce i da sto vise ljudi bude upoznato sa ovim. Da jednostavno bude dostupno neko centralizovano stivo gde ce biti obuhvaceno sve,od bogova i mitskih bica do obicaja i pogledaom na trenutnu zaostavstinu. Ima nekih slicnih knjiga ali ni jedna nije dostupna za manje od 5000 dinara,sto je malo mnogo,ako neko hoce da se cisto informativno upozna sa temom. Bilo bi takodje lepo da neko uzme na kraju da to sve prevede i na engleski.

Edited by knight

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo valja pojasniti ovde neke stvari, posto vidim da se o rodnoveriu (odn. rodoveriu, kako god), govori na sasvim pogresan nacin.

Rodnoverie nije nikakvo spajanje slovenske drevne vere sa hriscanstvom, vec je obnavljanje slovenske RODNE VERE i kulture. Tacno je da rodnoverni sebe nazivaju "rodnovernim pravoslavcima", ali se to pravoslavlje ne odnosi na hriscansko pravoslavlje.

Ne moze se zanemariti slicnost izmedju slovenske drevne vere i hriscanstva. Trojstvo, na primer je jedna od slicnosti. Mnogima je problem sa rodnoveriem u tome sto rodnoverni ne pokusavaju da sire anti-hriscanstvo, vec uvazavaju tu veru, znajuci da ne treba vredjati i omalovazavati ni jednu religiju, vec svako treba slediti PUT SVOJIH PREDAKA.

Takodje slovenska vera ima i veoma mnogo slicnosti sa drevnom vedskom verom, mnogo vise nego sa bilo kojom drugom verom. E, sad, istina je da, recimo, Miroljubov preteruje u tome pa kaze kako su one gotovo identicne vere, sto nije istina, ali je cinjenica da imaju puno dodirnih tacaka. Isvara kod Veda i Svarog kod Slovena...

Vedska se vera smatra jednom od najstarijih arijevskih (indo-evropskih za one koji ovaj termin ne vole da upotrebljavaju), a slovenska vera je samo nastavljac te drevne vere. Germanofilski istoricari pokusavaju da Slovene naprave primitivnijim od Germana, pa tako prikazuju i slovensku kulturu. Ni u jednoj religiji nema toliko tragova vedskog kao u slovenskoj, sto germanskim naucnicima, koji su odavno slovenofobicni, itekako smeta. Zato i ne zele da prihvate postojanje Velesove knjige i velesovice, jer to slovensku mitologiju uzdize na visi nivo. A onda bi se i doslo do jasnih rezultata koji bi pokazali sjaj slovenkse rodne vere i njenu razvijenost.

I, Varg, ne mozes ocekivati da se slovenska vera obnovi u potpuno autenticnoj formi kao sto je bila pre 1000 godina. Tih 1000 godina ostavilo je trag i u nasoj kulturi, pa i u drevnoj veri i ne mozemo se pretvarati kao da ih nije ni bilo.

Edited by VANDALICUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

:udri: :udri: :udri:

Da bi ti pitao!

Ajd napisao sam rodnoverie a ne rodnoverje, jaka stvar. Kao da ce smak sveta biti zbog toga.

+ ja sam Pirocanac, pa moje nepoznavaje pravopisa ide sa lokalnom pripadnoscu... :bigblue:

A i ovo je kopliko znam diskusija o slovenskoj religiji a ne pravopisu.

Edited by VANDALICUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

:udri: :udri: :udri:

Da bi ti pitao!

Ajd napisao sam rodnoverie a ne rodnoverje, jaka stvar. Kao da ce smak sveta biti zbog toga.

+ ja sam Pirocanac, pa moje nepoznavaje pravopisa ide sa lokalnom pripadnoscu... :bigblue:

A i ovo je kopliko znam diskusija o slovenskoj religiji a ne pravopisu.

Не бих ја ништа рекао (иако ми такве ствари боду очи), али је Кинетик почео :lol:...

Не ударај главом у зид, и то мало правописа што знаш ће заборавити...

 

Но, као што рече, не ћу више да причам о правопису, и пак је ово тема о религии. :mhihi:

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Неко рече ....s druge strane, teza da su Sloveni bili zhescje razvijena civilizacija koja je raspolagala ne znam kakvim tehnoloshkim izumima i okultnom tradicijom opet pada u vodu jer nema istorijskih dokaza.dakle, mora da se nadje neki srednji put, eto , ako su mogli Tadic i Dachic da naoprave vladu.....

 

Има прегршт доказа о пра-култури Словена пре миграција, само их треба прочитати ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istina je da slovenska civilizacija nije bila razvijenija od rimske, grcke ili egipatske, ali je ipak bila jako razvijena.

Razvijenost se dosta uocava u religiji, astrologiji... a manje u tehnoloskim izumima i materijalnim stvarima.

Mi (Sloveni) smo, uostalom, i danas takvi- uvek vezaniji za duhovne vrednosti.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...