Jump to content

Religija Starih Slovena


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
stav ti se zasniva na jednoj predrasudi i jednoj dezinformaciji.

 

Prvo, današnji čovjek ne zna ništa, bio on hrišćanin ili pagan, ali sigurno nije hrišćanstvo za to krivo, mi smo postkomunističko društvo, ma da smo i kapitalističko, ne bi nam bolje bilo. Dakle, prosto reći da neko ne zna značenja nije posljedica da tih značenja nema, već da se za to niko ne interesuje.

 

Drugo, reći da je slovenska slika bila nešto posebno cjelovita i moćna je opet predrasuda. Na tome nije ni zasnovan paganizam. Ono što ti tražiš u praslovenskoj religiji je u stvari hrišćanski opiljak tvoga uma, jer to paganizam nema. Paganizam nema Sveti duh, Suštastvo, Smisao i slično.

 

To je i problem neopaganizam, koji tumači klasični paganizam kao nešto mnogo specijalno, iako je u mnogo čemu inferioran sistem mišljenja u odnosu na hrišćanstvo.

 

Mi smo danas mnogo komplikovanija bića nego što smo bili prije 2000 godina.

 

Hajde malo da se ubacim i ja. Nije tacno da paganizam nema smisao, mozda nema Sveti duh, mada se neka bozanstva, kao recimo Rod moze protumaciti kao Sveti duh, ali dobro, tu se moze diskutovati, jer neki smatraju da Rod kao stvaralac sveta nije bas tradicionalno bozanstvo, iako po mom misljenju ima dosta dokaza za to da jeste. Elem, kao i svaka religija i paganizam ima smisao, a zapravo i kao i hriscanstvo pokusava coveku da da smisao. A nismo mi nesto mnogo komplikovanija bica, nego sto smo bili pre 2000 godina. I danas vecina znanja se zasniva na filozofiji i tehnici ili idejama tog vremena. Nesto se razvilo jer su dosla nova dostignuca, ali nismo mnogo daleko zasli. Pogotovu ako sagledate to da je Evropa na tom mentalnom nivou poprilicno nazadovala u vreme srednjeg veka, sve do renesanse. Slovenska slika sveta je bila slicna kao i kod drugih naroda tog vremena. A sto se religijske strane tice, ta slika do danas nije mnogo napredovala, cak skoro uopste nije napredovala. Hriscanstvo je isto kao i tad, pre skoro 2000 godina, veruje se u iste one stvari u koje su ljudi tad verovali. A kako neko pomenu bozic...on je posebna prica...prica o tri kralja je preuzeta iz jedne bajke za decu, poreklom iz Persije, datum hristovog rodjenja se ne zna, a obicaji koji se praktikuju...pa neki imaju veze s hriscanstvom, neki ne. Datum bozica je ustanovio je Justinijan mislim, i to je stavio da Bozic bude na dan njegovog rodjendana. A inace datum se poklapa i sa Keltskim, a po nekim i staroslovenskim praznikom posvecenom nepobedivom Suncu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da cuo sam i ja...neka likusa koja to organizuje me na facebooku dodala... i koliko sam ja shvatio oni to planiraju nesto da registruju kao nevladinu organizaciju ili nesto sl. Sto meni zvuci cudno...i malo glupo

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da cuo sam i ja...neka likusa koja to organizuje me na facebooku dodala... i koliko sam ja shvatio oni to planiraju nesto da registruju kao nevladinu organizaciju ili nesto sl. Sto meni zvuci cudno...i malo glupo

 

Hm..nevladina organizacija.

 

Znas kako, postao sam alergican na taj naziv, ali ako je nesto dobro i zdravo, sto da ne? Ako ce raditi na ocuvanju tradicije, istrazivanju i sl. podrzavam.

Edited by Váfuðr

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne verujem da ce biti registrovano kao nevladina organizacija...mene je taj jedan covek pozvao da dodjem u ponedeljak kada ce se i desiti osnivanje...posle sam ja pozvao Gocu(drugaricu) ali ona se malo previshe lozi na taj staroslavenski paganizam pa je eto kao shto si video to razglasila na facebook-u i ko zna gde i ko zna shta je pisala jer njoj nije ni poznato vishe od mesta i vremena osnivanja tako da ne znam shta je mogla josh tu dodati osim da ce se drushtvo zvati "Jarilo"...koliko ja kapiram to bi trebalo da bude jedno obicno drushtvo ljubitelja slovenske mitologije a kakvi su planovi videcu tek u ponedeljak...toliko o tome a ako bude josh neceg zanimljivog na ovu temu ja cu to svakako napisati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

brate, mnogo si ovo nabacao

 

Hajde malo da se ubacim i ja. Nije tacno da paganizam nema smisao, mozda nema Sveti duh, mada se neka bozanstva, kao recimo Rod moze protumaciti kao Sveti duh, ali dobro, tu se moze diskutovati, jer neki smatraju da Rod kao stvaralac sveta nije bas tradicionalno bozanstvo, iako po mom misljenju ima dosta dokaza za to da jeste.

 

ja i ne govorih o smislu, već o Smislu. Samo hrišćanstvo ima Smisao sa velikim S. Nisu pagani razmišljali o bivstvu i bivstvovanju i biću i nebiću, to jest oni koji su počeli da razmišljaju o biću i nebiću već uveliko nisu pagani, a poneki su i izbačeni iz sopstvenih Polisa, kao npr Anaksagora. Niko ne smatra Platona paganinom, a kamoli neke poslije njega.

 

A nismo mi nesto mnogo komplikovanija bica, nego sto smo bili pre 2000 godina. I danas vecina znanja se zasniva na filozofiji i tehnici ili idejama tog vremena.

 

cogito ergo sum

res cogitans

algebra

monada

transcendentalno

transcendentno

apsolutni duh

Volja

dijalektika

edipov kompleks

elektrin kompleks

analni karakter

heterotopija

ideologija

diskurs

liberalizam

komunizam

konzervativizam

anarhizam

sindikalizam

ekologija

atomska fizika

molekularna biologija

 

ovo su ideje kog antičkog mislioca?

 

Evropa na tom mentalnom nivou poprilicno nazadovala u vreme srednjeg veka, sve do renesanse.

 

a ni ovo nije tačno, već su te nakljukali propagandom u srednjoj školi, ali ovo nije tema za to

 

Slovenska slika sveta je bila slicna kao i kod drugih naroda tog vremena. A sto se religijske strane tice, ta slika do danas nije mnogo napredovala, cak skoro uopste nije napredovala. Hriscanstvo je isto kao i tad, pre skoro 2000 godina, veruje se u iste one stvari u koje su ljudi tad verovali.

 

a ovo si žestoko lupio

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja i ne govorih o smislu, već o Smislu. Samo hrišćanstvo ima Smisao sa velikim S. Nisu pagani razmišljali o bivstvu i bivstvovanju i biću i nebiću, to jest oni koji su počeli da razmišljaju o biću i nebiću već uveliko nisu pagani, a poneki su i izbačeni iz sopstvenih Polisa, kao npr Anaksagora. Niko ne smatra Platona paganinom, a kamoli neke poslije njega.

 

A sta su bili Platon i Anaksagora? Da nisu hriscani?

 

cogito ergo sum

res cogitans

algebra

monada

transcendentalno

transcendentno

apsolutni duh

Volja

dijalektika

edipov kompleks

elektrin kompleks

analni karakter

heterotopija

ideologija

diskurs

liberalizam

komunizam

konzervativizam

anarhizam

sindikalizam

ekologija

atomska fizika

molekularna biologija

 

ovo su ideje kog antičkog mislioca?

Ne razumem bas sta si mislio, ali nabacao si sve i svasta. I ono sto potice od antike, pa se razvijalo i ono sto je doslo kasnije. Ideologija je recimo uvek postojala, a komunizam i liberalizam su neke od njih, nastale kao neki sled, razvoj, ali nije su one neka revolucionarna otkrica, da pre toga nije bilo ni pomisli na bilo sta slicno. Algebra je postojala od kad je covek imao potrebe da prebrojava bilo sta, ovce, vocke... a integralni i diferencialni racun je nastao razvojom, a sve racunske operacije se mogu svesti na sabiranje i oduzimanje. Isto vazi za tobom preimenovanu atomsku fiziku...koju cemo na dalje zvati nuklearnom fizikom da ne bi ovde neko pomislio kako smo nepismeni...

 

a ni ovo nije tačno, već su te nakljukali propagandom u srednjoj školi, ali ovo nije tema za to

Nisam znao da srednja skola sluzi za propagandne svrhe. Ja mislio da se tamo ljudi nesto kao i edukuju. Jos mi reci da su sve skole jedna velika propaganda i da ljudi ne bi trebali da se skoluju, ako misle da zadrze zdrav razum. Mislim idijotizam :pivopije:

Edited by knight

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Škole služe reprodukciji sistema, imaju čisto funkcionalnu ulogu. Obrazovanje koje stičeš u njima pretežno je operativno, dakle nehumano.

 

Ne razumem bas sta si mislio, ali nabacao si sve i svasta. I ono sto potice od antike, pa se razvijalo i ono sto je doslo kasnije. Ideologija je recimo uvek postojala, a komunizam i liberalizam su neke od njih

 

naravno da nisu. Nijedno od pomenutog nije antička ideja, pogotovo ne ideologija. Ideologija nije ni 200 godina doživjela.

 

A sta su bili Platon i Anaksagora? Da nisu hriscani?

 

Pagani nisu bili. Hrišćanstvo se danas zasniva na platonizmu.

 

Svi navodno paganski filozofi su tvrdili da je ''mudro složiti se da je SVE JEDNO'', a to je MONOTEIZAM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cogito ergo sum

res cogitans

algebra

monada

transcendentalno

transcendentno

apsolutni duh

Volja

dijalektika

edipov kompleks

elektrin kompleks

analni karakter

heterotopija

ideologija

diskurs

liberalizam

komunizam

konzervativizam

anarhizam

sindikalizam

ekologija

atomska fizika

molekularna biologija

 

Mislis da se nista od ovoga ne bi razvilo da nije doslo do promene religija?

Ne mozemo nista tvrditi, sve sto mozemo danas da kazemo su samo hipoteze, ali cak i za vreme politeizma neke stvari su se menjale, bilo je napretka (npr. napredak u izradi orudja i orudja), verovatno bi se to svejedno nastavilo.

Mada ova prica je danas smesna. Sta god pricali i sta god mislili ne mozemo da se vratimo milenijum-dva unazad i da vidimo kako bi stvari tekle.

Ali moje misljenje je da bi razvoj nauke i uopste razvoj ljudske misli tekao slicno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Škole služe reprodukciji sistema, imaju čisto funkcionalnu ulogu. Obrazovanje koje stičeš u njima pretežno je operativno, dakle nehumano.

 

Ovo je vec mozda za drugu temu, da ne bude mnogo skretanja, samo cu reci da se ne slazem. A i da je tacno, opet svejedno, ne mozes da kazes da je ici u skolu glupo jer time potpomazes samo sistem, ne doprinosis sebi i svom usavrsavanju i da je sve to nehumano. O cemu pricamo. Gde bi i tebi bile ove ideje da nisi isao u skolu, odakle bi cuo za platonizam da nisi isao u skolu? Ako je nesto monoteizam, da li to znaci da to automatski nije paganizam? Ne pricamo o politeizmu,vec o paganizmu. Ovako je taj termin objasnjen na wikipediji:

 

Etimologija termina pagan izvodi se od latinske imenice paganus, pagani m. - stanovnik sela, farmer, koja izvorno nije imala nikakve religiozne ili uvredljive konotacije. Izvedeni pridjev imao je značenje „ruralan", „rustičan", odnosno „ono što je sa sela". Sinonim je za „seljak."

 

 

Paganizam u starom i srednjem veku

Tek rimskim uvođenjem sistema kolonata, koji je legalizovao vezivanje zemljoradnika za posjedničku zemlju, riječ „pagan" dobija negativne konotacije, tj. počinje označavati jednostavnu drevnu religiju seljačkog svijeta. Dominacijom abrahamskih monoteizama (hrišćanstva, a potom i islama), „pagan", zbog činjenice da su se običaji stare religije najduže zadržavali na seoskim područjima, počinje označavati osobu koja nije pripadnik

 

a.) ni hrišćanstva ni islama,

b.) hrišćanstva u očima muslimana i islama u očima hrišćana.

 

veujem da je i wikipedija nehumana, ali dobro, sta da se radi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Cuo sam od ortaka da se u ponedeljak u Zrenjaninu otvara nekakav klub ljubitelja staroslovenske religije, mitologije i kulture Jarilo. Nemam pojma sta je to, znam samo da neki istoricari tu ucestvuju, cim saznam vise javicu.

 

U Zrenjaninu??? :ph34r: :ph34r: :ph34r:

 

E sad sam sve cuo. :)

 

Bilo kako bilo, ako ga osnuju prvi sam tamo. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pa dobro, bolje je registrovati se kao NVO nego kao nesto sto bi se definisalo kao sekta. stvari tako stoje u danasnjem drustvu da cak ni u liberalnoj Vojvodini ne mozes tek tako da se deklarises kao paganin..sve u svoje vreme, anyway..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo lepse tu reklamu!

 

Dakle, nakon nekoliko meseci pisanja, crtanja, kodiranja i drugog drustveno korisnog rada, konacno je dostupan na internetu novi sajt posvecen staroslovenskoj mitologiji, verovanjima, tradiciji... www.starisloveni.com. (da lenji ljudi, kakvi uglavnom jesu, mogu samo da kliknu). Na sajtu se nalaze analize bogova, mitskih bica, osnovi staroslovenske gramatike, i mnogi drugi clanci. Mozete se upisati u guestbook i ostaviti svoj komentar ili nas kontaktirati na na sajtu navede mail adrese. Ukoliko je neko jos zainteresovan da nam pomogne sa prevodjenjem sajta na engleski jezik, nek mi se javi na [email protected]

Edited by knight

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...