Jump to content

Vojska


Opera Ghost

Recommended Posts

PAzi, generalno gledano , nasha Vojska i jeste u veoma teskom polozaju. Ali poreski obaveznici Srbije izdvajaju 2.4% budzeta u tu istu Vojsku koja treba da bude oslonac gradjana u nemilim dogadjajima. Rekoh vec da je nasha Vojska bila i vishe nego neupotrebljiva sa onom borbenoscu koju je posedovala. Sada veci deo budzeta za Vojsku odlazi na reformisanje vojnih institucija. Ranije smo imali veliki kvantitet, a mali kvalitet. Sada se tezi da se postigne obrnuto. Plan u pripremi za godine posle 2010. ne bih sada da izlaem jer je to sada i dalje plan. Ali zamisli da za 3-4 godine nasha Vojska umesto 30 000 vojnika sa carapama za naoruzanje ima 12 000 extremno spremnih i obucenih vojnika . Shta mislish o tome?

 

То је прича за ћутуке. Увек треба наћи меру између квалитета и квантитета. Као што је кретенски правити војску од милион регрута, исто тако је кретенски очекивати да ће 12000 Валтера или рамбоа моћи да одбране Србију од спољне агресије. За оне који не знају, у модерном ратовању војиште није само место битке, ни фронт, већ цела територија земље. А да 12000 људи покрива целу територију је физички немогуће.

А што се тиче квалитета војске пре 7-10 година, довољно говори то што је 10-15 војно најјачих земаља успело да јој у рату уништи 6 тенкова и још око 20 комада борбене технике.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vojska nas je devedesetih dobro branila, imamo primere miliona raseljenih, tako a bi i ovakva kakva je napravila neko novo NjeSra na Kosovu!

Војска нас јесте добро бранила, али су политичари и плаћеници засрали ствар!

 

Да не забораивм да напоменем једну ствар. Југословенска народна армија је мислим била међу 5 најјачих војски у свету својевремено, а била је конципирана тако да може активно да води рат против једне од суседних земаља, а да се брани од напада свих осталих заједно. Сетите се само које су нам суседне земље биле и све ће вам бити јасно.

Edited by RNA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez obzira na gubitke nashe tehnike u bombardovanju, nasha Vojska je kapitulirala, a Sloba je poslao svoje ljude koji su potpisali KUmanovski sporazum. U tom Sporazumu je uneseno sve ono sto je poraz za svaku Vojsku.Mozda i chinjenica da cela Treca Armija mora da napusti Kosovo i MEtohiju i da se taj bataljon prebaci u juznu Srbiju. Samim tim od 20. juna 1999. juzna srpska pokrajina je bez vojne ali i bilo kakve druge kontrole. KAda pricash o tehnici, mi smo pre bombardovanja imali 16 aviona ig 29, a posle bombardovanja svega 6 koji su i dan danas prizemljeni. Tenkovi su bili garazirani, pa ih je zato unisteno svega 6!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije tačno da su tenkovi bili garažirani , a što se 29-tki tiče 9 ih je bilo u pogonu.

Uspešnost svake Vojske se najbolje vidi u priznanju koje dobije od neprijatelja , e pa taktike i manevri

kao i podizanje borbenog morala koje je vršeno za vreme agresije papskih pseta izučva se na njihovim vojnim akademijama.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne govorim o slavnoj Vojisci Zivojina Micisa, vec o sadasnjosti. Ako pricash o 29-kama znash valjda da je zadnja nabavka bila `89 i to cele eskadrile, i da su tek pre par meseci avioni prebacheni u Rusiju na remont. Tenkovi su bili garazirani , vecina tih tenkova je sada unistena, jer je zastarela a mnogo je kostala. Sachuvani su M-84 i josh par komada T serije za kasarne po Srbiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez obzira na gubitke nashe tehnike u bombardovanju, nasha Vojska je kapitulirala, a Sloba je poslao svoje ljude koji su potpisali KUmanovski sporazum. U tom Sporazumu je uneseno sve ono sto je poraz za svaku Vojsku.Mozda i chinjenica da cela Treca Armija mora da napusti Kosovo i MEtohiju i da se taj bataljon prebaci u juznu Srbiju. Samim tim od 20. juna 1999. juzna srpska pokrajina je bez vojne ali i bilo kakve druge kontrole. KAda pricash o tehnici, mi smo pre bombardovanja imali 16 aviona ig 29, a posle bombardovanja svega 6 koji su i dan danas prizemljeni. Tenkovi su bili garazirani, pa ih je zato unisteno svega 6!

 

U politiku ne ulazim, govorim o vojnom sudaru. Avijacija je jedina ispusila, zbog apsolutne premoci neprijatelja. Nije bitno sta je bilo s tenkovima, bitno je da su sacuvani (i garaziranje je deo maskiranja). Takodje, i pored apsolutne vazdusne premoci, vojska je odbila agresiju s kopna + neutralisala teroristicke snage iza svojih ledja.

Nasi oficiri su izvukli pouke iz rata u BiH, i odlicno ih primenili na Kosmetu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da kakvu ulogu imaju zhene u infrastrukturi izraelske vojske?

evo ovakvu: ;)

http://www.ljplus.ru/img/s/h/sholademi/37-w.jpg

http://www.ljplus.ru/img/s/h/sholademi/39-w.jpg

 

a sad ozbiljno: http://www.geocities.com/Wellesley/3321/win10b.htm

(ukratko, mala je sansa da ce se naci u borbi, mada prolaze sve obuke)

 

---

 

А што се тиче квалитета војске пре 7-10 година, довољно говори то што је 10-15 војно најјачих земаља успело да јој у рату уништи 6 тенкова и још око 20 комада борбене технике.

to jeste lepa i romanticna prica "unistila nam 5 tenkova", ali koliko ja znam uspeh neke vojske se ne meri brojem ocuvanih tenkova nego konkretnim vojnim pobedama i porazima. vojska srbije je porazena u nato bombardovanju 1999. kao posledica toga potpisana je regularno i fino jedna vrsta kapitulacije. nakon potpisa tog poraza, nasa vojske vise nema na teritoriji kosova. a to da li su nam unistili 5 ili 505 tenkova, to je potpuno irelevantno, jer iluzija je su tih 10-15 drzava angazovale svoj maksimum u bombardovanju 1999.

 

---

 

Да не забораивм да напоменем једну ствар. Југословенска народна армија је мислим била међу 5 најјачих војски у свету својевремено,

izem ti ja tu "snagu". jna je bila toliko jaka da nije mogla da ocuva teritorijalnu celovitost zemlje koju niko nije ni napao spolja. mogu da zamislim kako bi jna bila efikasna da je, ne daj boze, bilo spoljnog napada. mislim da su se ovde nama poturale price o mocnoj jna (secam se da su mi u osnovnoj pricali pricu o jna kao top 5), ali bojim se da su dogadjaji od pre 17 godina i kasnije, dokazali suprotno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

to jeste lepa i romanticna prica "unistila nam 5 tenkova", ali koliko ja znam uspeh neke vojske se ne meri brojem ocuvanih tenkova nego konkretnim vojnim pobedama i porazima. vojska srbije je porazena u nato bombardovanju 1999. kao posledica toga potpisana je regularno i fino jedna vrsta kapitulacije. nakon potpisa tog poraza, nasa vojske vise nema na teritoriji kosova. a to da li su nam unistili 5 ili 505 tenkova, to je potpuno irelevantno, jer iluzija je su tih 10-15 drzava angazovale svoj maksimum u bombardovanju 1999.

 

Mucni glavom. Uspeh vojske se ne meri uspehom diplomatije, sto si upravo i uradio.

 

@Elldamar

Pa sto su napadali skopna kad nisu hteli da udju?

 

 

 

Price oko JNA kao 5. sile na svetu su netacne. Tacno je da je u maju 1945. JA bila 4. sila na svetu, iza Crvene Armije, Americke vojske i Britanske vojske.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NAsha Vojska i jeste imala oko 8 miliona obuchenih i u svakom trenutku aktivnih vojnika. Ali tada se ratovalo drugacije i situacija u svetu je bila potpuno drugacija. NAsha Vojska se kako su godine prolazile izgubila u vremenu i prostoru, nista na njenoj modernizaciji nije radjeno skoro 20 godina. Tek se 2005. krenulo u malo ozbiljniju modernizaciju i transformacija. Ali da bi postigli punu borbenu gotovost da ocuamo ovu teritoriju koju mozemo da chuvamo trebace nam vremena!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da se vratimo na temu...... :blink:

 

u srecna vremena kada sam ja sluzhio vojsku....... (ironichna opaska)

bila su samo dva vikenda i redovno odsustvo na raspolaganju vojsci u 365dana sluzhenja vojnog rock-a

elem svako mi je odsustvo preselo

ali zanimljiv je trip kad posle 4meseca dodjesh iz stalnih zaseda i patrola kuci. deshavalo se nekim ortacima a i meni bogme da dodjem kuci pod jaaaakom anestezijom vina, vinjaka il brlje al ipak dojemo, nekako potrefimo krevet ili nas neko od ljubaznih ljudi tamo odnese. i probudim se usred noci, gledam plafon i nemam pojma gde sam, gde mi je pushka i sl.... posle par trenutaka po'vatash konce i skapirash kol'ko si trso i vratish se da spavash....

skroz 2 razlichita zhivota, treba vremena navici se posle vojske da neke stvai nemorash i da se vratish u kolotechinu. i naviknesh na kevino kuvanje :pivopije:

Edited by krezavy

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

to je tvoje mishljenje.

nasha vojska je slabo opremljena ali ipak medju opremljenijim u regionu. tachno i da nemamo ni jedan tenk ili avion haubica imamo za izvoz a i sitnog naoruzhanja. vojska je u fazi radikalnih reformi ali nikako propala. naj bitnije je da imamo kvalitetan struchni kadar na chije se shkolovanje potroshilo dosta para.

 

propala kategorija ljudi????

vojne shkole nisu gimnazije ili privatni univerziteti koji proizvode neupotrebljiv i nestruchan kadar kancelarijskih moljaca. program obuke obichnih vojnika je jednostavan proces disciplinovanja i obuchavanja i kao takav poveren podoficirima i oficirima nizheg china, podoficiri i ugovorci se obuchavaju drugachije od oficira i chesto ih vojska vidi kao glupe, stroge stareshine ali 99% nas ima problem sa poshtovanjem autoriteta shto objashnjava zashto stareshine i shefove mrzimo.

 

chini mi se da sam chuo skoro neshto o novom zakonu odbrane ili neshto slichno da ce biti organizovane ponovo institucije civilne zashtite i po potrebi se sprovoditi RADNA OBAVEZA pa kad sledeci put se upali neka shuma necemo chekati bacushke da je gase nego ce mo zajedno biti mobilisani i ici da gasimo pozhar il pravimo bedeme ukoliko se reke izliju opet. da a i u zakonu o vojsci je predvidjena aktivna i pasivna rezerva pa ce mo ipak ici dobrovoljno na vojne vezhbe i sl....

 

to ce dici sigurno moral malo klonulom narodu! jedinstvo u odbrani otadzhbine ce malo ublazhiti stranachke tenzije i neslogu medj narodom. ni radikali ni liberali nece spasiti nashe kuce i kosovo nego mi kao narod svi zajedno

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Josh do 31`. na ovoj temi, a onda diskutujte kolko vam guza vapi. Meni je sitno da razmishljam.

Lepo je videti da želite da se vaša zemlja diči vojnom silom, ali ljudi o čemu vi pričate!

O propaloj instituciji i propaloj kategoriji ljudi.

Ukazhi bar malo poshtovanja ljudima koji ti chuvaju guzicu....

Jasno da nije JNA, al` za takvom vojskom vishe ni nema potrebe. A koliko su propali, mislim da bi trebalo da sudish tek kada ih upoznash...Stichem utisak da ovakva izjava govori o nepoznavanju...Postoji gomila kapetana i pukovnika sa doktoratima (nimalo sumnjivim) a o onima koji streme u tom pravcu je suvishno i govoriti.

to je tvoje mishljenje.

nasha vojska je slabo opremljena ali ipak medju opremljenijim u regionu. tachno i da nemamo ni jedan tenk ili avion haubica imamo za izvoz a i sitnog naoruzhanja. vojska je u fazi radikalnih reformi ali nikako propala. naj bitnije je da imamo kvalitetan struchni kadar na chije se shkolovanje potroshilo dosta para.

 

propala kategorija ljudi????

vojne shkole nisu gimnazije ili privatni univerziteti koji proizvode neupotrebljiv i nestruchan kadar kancelarijskih moljaca. program obuke obichnih vojnika je jednostavan proces disciplinovanja i obuchavanja i kao takav poveren podoficirima i oficirima nizheg china, podoficiri i ugovorci se obuchavaju drugachije od oficira i chesto ih vojska vidi kao glupe, stroge stareshine ali 99% nas ima problem sa poshtovanjem autoriteta shto objashnjava zashto stareshine i shefove mrzimo.

 

chini mi se da sam chuo skoro neshto o novom zakonu odbrane ili neshto slichno da ce biti organizovane ponovo institucije civilne zashtite i po potrebi se sprovoditi RADNA OBAVEZA pa kad sledeci put se upali neka shuma necemo chekati bacushke da je gase nego ce mo zajedno biti mobilisani i ici da gasimo pozhar il pravimo bedeme ukoliko se reke izliju opet. da a i u zakonu o vojsci je predvidjena aktivna i pasivna rezerva pa ce mo ipak ici dobrovoljno na vojne vezhbe i sl....

 

to ce dici sigurno moral malo klonulom narodu! jedinstvo u odbrani otadzhbine ce malo ublazhiti stranachke tenzije i neslogu medj narodom. ni radikali ni liberali nece spasiti nashe kuce i kosovo nego mi kao narod svi zajedno

Prvo rispekt i saucheshche za rod koji si imao. Vas gardiste inache zovu srndachima u plavljim krugovima (znash ono kad okrechesh chitav torzo da bi se okrenuo da pogledash nekog... :bigblue: )

e sad, malo o rechenom....

Vechina podoficira jesu blago retardirana sorta, ali u peshadiji to i jeste najefikasnije. Naravno chast izuzecima, a i to se naveliko menja...zadnji dezhurni podoficir mi je student filozofije.

Za ulogu askare u elementarnim nepogodama chu se obratiti kasnije jer sad nemam vremena. U svakom sluchaju mislim da je isp[od chasti vojske da chisti bazene, ali shto kazhesh kad udari visha sila, nema boljeg sredstva da se reshi kriza.

O moralu naroda chemo prichatio kad se skontamo o dugorochnoj orijentaciji...Ruje ili NATO. Ne kazhem da jedan S400 ne bi obradovao shiroke narodne mase, niti da che nas iskorenjivanje dugorochne tradicije u proizvodnji ubojitih sredstava Bogznakako obogatiti, ali to je vech druga i duga pricha....

Ajd pa chu se valjda pojavim.

Ajd zdr

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo rispekt i saucheshche za rod koji si imao. Vas gardiste inache zovu srndachima u plavljim krugovima (znash ono kad okrechesh chitav torzo da bi se okrenuo da pogledash nekog... :bigblue: )

 

hej!!!!!! ja sam bio granichar a ne gardista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko je pustio buvu da od decembarske klase neće više biti civilnog služenja vojnog roka.

 

Da li je to tačno?

 

Ako jeste onda super ( smrt medicinskoj braći ) ...

... da se vojska služi kao što se oduvek i služila: u cokulama & sa opasačem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...