Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Tesko da mogu da verujem da je on izasao tri puta pred komisijom i da je pao zato sto nema vezu. Ajde jednom razumem, ali tolko puta moze samo biti u pitanju kvalitet. A jos je najgore ako on misli da pada sto nema vezu, a u pitanju je nesto drugo, jel ako tako kaze komisiji iznervirace ih i nece mu dati dalje da nastavi. Sve u svemu... ako mu je tolko stalo, moze da pita mene ili Zen za savete, pogotovo Zen moze da mu udeli par saveta koji ce mu definitivno pomoci i sa njenom pomoci sigurno ide dalje. XD

Share this post


Link to post
Share on other sites

E za montazu bar mogu odgovorno da tvrdim da ne treba veza. Em sam upisala iz prve bez veze, i bila druga na listi, em radim godinama na prijemnom.

Tako da ili nema kvalitet ili se ne trudi dovoljno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace FDU uglavnom voli da prima ljude koje vide da su interesantn i da mogu da pricaju, diskutuju i rade sa njima. Mozda se lose pokazao na intervju, jer kolko god neko kvalitetan ako pokaze arognaciju kada sedi i prica sa komisijom odma ga obore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zen

ne razumem sta znaci to da neke diplome VREDE (?) vise od drugih? u kom smislu? mislis da se sa nekim diplomama lakse ili teze nalazi posao ili nesto drugo?

 

na diplomi etf-a pise koje sam predmete polozio. od svega toga mi je ukupno u zivotu trebao JEDAN jebeni ispit. to sto sam naucio matematiku na nivou resavanja trostrukih integrala iz glave mi u zivotu nije donelo ni dinara. to sto sam programiranje polagao pomocu papira i olovke mi nista ne vredi. cak ni to sto sam dobio 9-ku jer sam zaboravio ";" na kraju reda me nije naucilo pameti, vec mi to editor upravo sad sam ispravlja. ali to je ono sto se ocenjuje i tako se odredjuje "vrednost".

 

zavrsis bilo koji faks u srbiji i jednostavno ne znas nista konkretno da radis. sve to sviranje kurcu o "dobrom obrazovanju" se svodi na tovarenje generacija da uce beskorisne stvari da bi matore prdonje i njihovi dupeuvlakaci imali posao. treba javno obesiti na trgu sve one koji su smislili i podrzavali takav sistem obrazovanja.

 

ljudi misle da je tezak faks - dobar, i da treba ceniti "tezak faks". a nemaju pojma da su ti teski fakulteti zapravo vestacki napravljeni "teskim" jer nastavnom kadru to ide u prilog. o sramoti ETF-a da ne pricam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ lunar

a ubedljivo je najgore ako cuti ili jedva prica, ili ne ume da artikulise ideju/recenicu

FDU je fax za ekstroverte i pacijente, introverti mogu da fasuju samo dramaturgiju, i to retko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@imaginos

Pricam o kontaktima i nalazenju posla. A na nekima i naucis nesto korisno. Imam bas koristi od vetsa, ono sto sam tamo naucila mal te ne mi svakodnevno treba, isto vazi i za fdu. Mozda ne toliko samo znanje sa fdu, koliko pomoc u kanalisanju kreativnisti i usmeravanje interesovanja.

 

To sto rece imaginos, zato ja pobegoh sa budzeta etf-a na vets...

 

Ako je stigao dotle, znaci da nesto konceptualno ne valja. Tipa, nije dovoljno timski igrac, ili je mnogo nervozan ili nesiguran, ili uplasen, ili "mutav", ili previse stegnut/konvencijalan. To mi pada na pamet na prvu loptu. U svakom slucaju, treci krug je potvrda kvaliteta, ostalo su finese koje su presudne.

Kod montazera se izuzetno ceni smirenost i stalozenist, panicari stop. Ipak treba izaci na kraj sa ludim rediteljima :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istina je ovo oko diploma. Ali jedna stvar, teski faksovi poput ETFa ili PMFa, napune te znanjem samo tako. Ali postanes kontenjer prepun nekih znanja, ali kontenjer koji nema prakticnu primenu. To je zato sto fali praksi i projekata nama i to mnogo. Sada to vremenom ljudi nauce sebe iz raznih praksi kako da budu produktivni i korisni, i uglavnom studenti koji su bili medju najboljim u gore pomenutim fakultetima i imaju srece da prodju kroz razne prakse posle fakulteta, postanu najbolji u Evropi. Ali tako bi mogli svi(tako jest ne svi, ali vecina koja je zeljna rada i znanja), i to odma posle faksa samo da nam je edukacija modernija i bolje razlozena kroz godine.

 

@Soul: Reci tom svom drugu da se reguje ovde, nemora ni da pise, nego da tako ostane u kontaktu sa Zen. Definitivno mu moze puno pomoci. :D

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro ljudi pa razlikuju se fakulteti, neke stvari važe za sve, ali neke ne. Kod mene konkretno na PMF-u u NS na hemiji nema nikakvih problema sa profesorima eto, ne verujem da su dno jer rade, istovremeno predaju na faksu i bave se naučnim radom, a neki uspevaju i da svoje radove objave u inostranim časopisima, sarađuju sa nekakvim Japancima, Česima, Fincima; nije to nešto wow, ali nije baš ni dno.

 

Što se tiče mašinerije, vrlo jednostavno rešenje ali nikad neće doći do toga da nam fakulteti budu opremljeni. Vidim ljudi ovde mahom studiraju društvene nauke, ali sa prirodnima ste u startu osuđeni na skoro potpuno odsustvo prakse. Razlog je naravno što se koriste svakojaki uređaji koji su skupi, a država stalno nešto smanjuje količinu novca koji daje na obrazovanje. Da nam je 'samo nekih' 2-3 miliona evra pa da opremimo malo departman za hemiju, pa da je 2-3 miliona fizičarima, pa departmanima na FTN-u, pa tehnolozima, pa poljoprivrednom faksu, pa Beograđanima, pa Nišlijama, pa Kragujevčanima... Ogroman je to novac, država ga ima, ali je on u obliku plata ljudi koji su preko porodičnih/stranačkih veza zaposleni u državnoj službi, ta-da! Jedini aparat za koji uvek ima dovoljno novca je državni.

 

Ako studirate prirodne nauke, teorija ovde, praksa napolju. Javiću vam kako sam ja prošao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to je jedan od najlaksih ispita kod nas, i nije dosadan,pola vec znas iz zivota.

Verujem da ne bi trebalo da bude pretežak ni kod nas, raspitaću se kod kolega kada bude došlo vreme, ali mi je dosta takvih ubačenih predmeta.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mala cimerka kuka sad, ima ispit za 10 dana, vec ga uci neko vreme, a isti se sastoji od 6 ispitnih pitanja od kojih na ispitu bira jedno, drugo bira prof od preostalih 5, trece pitanje je nesto iz neke malecke skripte.

Kad se ne zagrcnuh od smeha.

Edited by soul wandering

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim ljudi ovde mahom studiraju društvene nauke, ali sa prirodnima ste u startu osuđeni na skoro potpuno odsustvo prakse.

Moram da se ubacim, budući da su neke društvene nauke itekako primenjene, te zahtevaju mnogo prakse, kao što je moja. Budući terapeuti pre tridesete godine jednostavno ne mogu da postignu da se bave tim poslom, jer su potrebni seminari, edukacije, kursevi, pri čemu svaki pojedinačno košta preko oko 1000 evra. Ja sam na privatnom fakultetu imao nešto malo "izlaska u svet" (prisustvovanje sastanku zavisnika, poseta ustanovi za osobe zaostale u razvoju), ali to je, opet, ništavno. Sa druge strane, radili smo na izradi studije slučaja, istraživanjima i obradi podataka za iste, što je korisno nekome ko planira da se bavi tom stranom psihologije. Takve predmete sam najviše cenio, jer sam imao priliku da primenim naučeno i učim kroz primenu. Sve ostalo je ili slabo upotrebljivo ili može da se koristi tek nakon dosta rada sa nekim drugim (u položaju savetnika, pripravnika) i zahteva mnooogo vremena i novca.

 

Mala cimerka kuka sad, ima ispit za 10 dana, vec ga uci neko vreme, a isti se sastoji od 6 ispitnih pitanja od kojih na ispitu bira jedno, drugo bira prof od preostalih 5, trece pitanje je nesto iz neke malecke skripte.

Kad se ne zagrcnuh od smeha.

Smejurija. Videh momka kako u autobusu uči sa listova - pitanja i odgovori pod abc. "Šta se podrazumeva pod vertikalnom pravičnošću poreza" i ponuđeni odgovori, po jedna prostoproširena rečenica. Pa, jebem mu mater.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...