Jump to content

Pravilna ishrana / zdravlje / gojaznost


Face Of Melinda

Recommended Posts

Često čujemo da nam je za dobro raspoloženje i odmor dovoljno osam sati sna dnevno. Međutim, Nacionalni institut za starenje u SAD-u je putem istraživanja raznih dobnih skupina, došao do zaključka da sati koje su nam potrebni za dobar san ovise o našim godinama.

 

Studija iz 2005. godine je potvrdila da potrebe za snom variraju te se provode dodatna istraživanja kako bi se utvrdio detaljniji uzorak prema kojem nekome treba više, a nekome manje sna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam velika spavalica i spavam u proseku 9, 10 sati, sve vise i manje od toga mi smeta.

 

То је нормалан сан.

Aman, kad spavam više od 8 sati dnevno, ne mogu se probuditi.

 

Има то своје зашто, само говори о томе колико си заправо уморна.

Т.ј КОлико ти је тело и колико су ти ћелије уморне.

Tj. isto se osećam ukoliko spavam 9 sati ili ukoliko spavam 12 sati, jer mi je previše i jedno i drugo. I mislim da nije za sve ljude isto.

1. Разлике нису сначајне.

2. Наше личне обзервације су минималне. Ми немамо појма шта се дешава у нашем телу.

3. Наш будан осећај не значи да нам је тело обновљено како ваља.

 

Često čujemo da nam je za dobro raspoloženje i odmor dovoljno osam sati sna dnevno. Međutim, Nacionalni institut za starenje u SAD-u je putem istraživanja raznih dobnih skupina, došao do zaključka da sati koje su nam potrebni za dobar san ovise o našim godinama.

 

Studija iz 2005. godine je potvrdila da potrebe za snom variraju te se provode dodatna istraživanja kako bi se utvrdio detaljniji uzorak prema kojem nekome treba više, a nekome manje sna.

 

Novija studija na osnovu koje su pomerili vreme pocetka skole. ;)

Zbog negativnih uticaja sna.

Kога занима детаљније.

Кда пренесеп неки текст остави линк.

 

Људи у развоју траже 9 и по сати сна. Дакле причам о свима до 25 година.

 

А те разлике у потреби за сан су минималне, као што већ рекох.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

po nekim israzivanjima treba spavati do 8 sati ne vise ali ne manje od 6-7. kazu da ljudi koji u proseku spavaju 7 sati najduze zive. i najbolje vreme za spavanje je od 10 uvece pa do 6 ujutru kao sto elitista rece tad se organizam najbolje odmara. fora je sto kad predjemo 8 sati sna uglavnom spavamo u prvoj fazi, sto ne doprinosi preterano tome da nam se organizam odmori.

i isto sto elitista rece za kafe i gazirane sokove + tokom dana sto vise vremena na suncu ako je moguce(smanjuje pospanost) + fizicka aktivnost, i onda se najbolje spava

 

i voda, dosta vode ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

po nekim israzivanjima treba spavati do 8 sati ne vise ali ne manje od 6-7. kazu da ljudi koji u proseku spavaju 7 sati najduze zive. i najbolje vreme za spavanje je od 10 uvece pa do 6 ujutru kao sto elitista rece tad se organizam najbolje odmara. fora je sto kad predjemo 8 sati sna uglavnom spavamo u prvoj fazi, sto ne doprinosi preterano tome da nam se organizam odmori.

 

Фора је што не испунимо потпуно све 3 фазе сна са испод осам сати. Кажу индивидуално - јесте али не у толикој мери. Другим речима, нико са испод 25 година не може да ме убеди да му је седам сати сна доста. Може човек од 40. Е сад ко хоће да мисли да му шкоди више сна, нека мало преиспита своје ритмове када леже и колико.

 

Ал као што рекох, само шарујем информације, кога занима. Ко хоће да етра како му се свића нека тера.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aman, kad spavam više od 8 sati dnevno, ne mogu se probuditi. Tj. isto se osećam ukoliko spavam 9 sati ili ukoliko spavam 12 sati, jer mi je previše i jedno i drugo. I mislim da nije za sve ljude isto. Kafu reeeetko pijem i to uglavnom noću, zato što mi je hladno. xD

Eto, to hocu i ja da kazem. Ne pijem kafu nocu. U poslednje vreme je retko i pijem. A kada legnem u 10 obavezno se probudim u 5. A onda se chudim shta da radim. Jednostavno- da se ja pitam prespavala bih ceo dan, verovatno. Ali je moj organizam navikao na to ne spava vishe od 7-8 sati i obavezno se budim. Nastavim li posle toga da spavam teshko meni od glavobolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Elitista: e tu bih se slozio, ova knjiga koju sam citao je pisana najverovatnije za sredovecene ljude, deci sigurno treba mnogo vise od 7 sati, meni koji sam u 20oj je idealno oko 8 mozda neki minut manje. uppovacu ovu knjigu veceras ili neke grafikone iz iste ako se setim pa da prodiskutujemo, ne mogu sad mrzi me imam ispit uskoro :)

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto, to hocu i ja da kazem. Ne pijem kafu nocu. U poslednje vreme je retko i pijem. A kada legnem u 10 obavezno se probudim u 5. A onda se chudim shta da radim. Jednostavno- da se ja pitam prespavala bih ceo dan, verovatno. Ali je moj organizam navikao na to ne spava vishe od 7-8 sati i obavezno se budim. Nastavim li posle toga da spavam teshko meni od glavobolje.

 

Јер ућеш у трећу фазу сна зато имаш главобоље. Када би држалча то једно недељу дана, после недељу дана не да не би више имала главобоље већ би се осећала као змај.

 

meni koji sam u 20oj je idealno oko 8 mozda neki minut manje. uppovacu ovu knjigu veceras ili neke grafikone iz iste ako se setim pa da prodiskutujemo, ne mogu sad mrzi me imam ispit uskor

 

Нам што имамо 20 21 итд до 25 9 сати и 15 минута сна, просек.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.mojedijete.com/spavamo-li-dovoljno-2.html

 

Elem, od juna spavam oko 10 sati, ponekad dođem i do 12 (raspust, je l' te) i imam problema što mi se spava po ceo dan, umorna sam, dešava mi se da spavam 10 sati, popodne još 3-4... Organizam mi se totalno poremetio. Nemam snage ni za šta, jer se probudim umorna.

Kad idem u školu, spavam oko 7-8 i nemam tih problema.

Edited by Brynhildr

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo uppovao sam grafik. covek se odmara za vreme dubokog sna, koga kao sto vidimo nema pose 5 sata sna. ali kao sto rekoh ovo vazi verujem vise za sredovecne ljude nego za decu u razvoju

sleep.jpg

 

vimdomo kako na grafiku idu faze, duboki san svaki put traje sve krace i krace. naravno da bi se kvalitetno spavalo, mora se biti fizicki aktivno tokom dana, ako se mrcvaris nesto ceo dan, imace nekvaliteten san

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.mojedijete.com/spavamo-li-dovoljno-2.html

 

Elem, od juna spavam oko 10 sati, ponekad dođem i do 12 (raspust, je l' te) i imam problema što mi se spava po ceo dan, umorna sam, dešava mi se da spavam 10 sati, popodne još 3-4... Organizam mi se totalno poremetio. Nemam snage ni za šta, jer se probudim umorna.

Kad idem u školu, spavam oko 7-8 i nemam tih problema.

 

Mozda zato sto si 9 meseci pre toga svaki dan iscrpljivala svoje telo do maksimuma? Nisi razmisljala da je do toga? Da ti se pola tela josh uvek nije obnovilo od prosloh 6-7 sati spavanja ( a nekad i manje) zarad skole.

Koliko puta ti se prispavalo na casu? Ako ne svaki dan.

Sta mislis koliko ti vise vremena treba da naucis gradivo? Koliko vise energije treba da ulozis u paznju?

Nisi svesna.

 

Dalje ti kada kazes 7-8 sati, sumnjam da tachno toliko spavas. Ljudi 2 blage nemaju koliko spavaju.

 

evo uppovao sam grafik. covek se odmara za vreme dubokog sna, koga kao sto vidimo nema pose 5 sata sna. ali kao sto rekoh ovo vazi verujem vise za sredovecne ljude nego za decu u razvoju

sleep.jpg

 

vimdomo kako na grafiku idu faze, duboki san svaki put traje sve krace i krace. naravno da bi se kvalitetno spavalo, mora se biti fizicki aktivno tokom dana, ako se mrcvaris nesto ceo dan, imace nekvaliteten san

 

Odakle je taj grafik ko ga je radio?

Ja sam gore dao LINK za PREDAVANJE, coveka koji je DUBOKO u tim stvarima. Na ciju incijativu su POMERILI radno vreme skole, da bi ucenici mogli da imaju DOVOLJNO sna.

Nije tekst iz zabavne novine, niti grafik... ko zna odakle.

 

http://www.mojedijet...dovoljno-2.html

 

------------------------------

 

pa cak i ovde pise

 

K tome, adolescentima treba sna više nego odraslima – najmanje devet sati.

Adolescenti su do 22 godine ( prosecno )

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam se ja na grafik pozivao kao na ne znam koliko referentnu stvar, jer sam ga nasao u knjizi "Powerful Sleep - Secrets of the Inner Sleep Clock" Kacper M. Postawsk-og, to je jedna od onih e-bookova, a lik je svoja znanja stekao slusajuci strucnjake i iduci na razna seminare(koliko sam ja shvato, nisam siguran), pa ih sharuje sa svetom, tako da vise verujem ovom liku ciji si klip okacio.verujem da je grafik preuzet iz neke knjige, ne verujem da ga je on radio, ali samo kazem da su ovo bile informacije kojima sam ja raspolagao jbg, i kad sam poceo da se pridrzavam saveta iz njegove knjige(koje sam zueo sa rezervom), primetio sam izvesna poboljsanja. aj promenicu ritam sledece nedelje na 9 sati sna bas da vidim na sta ce da lici, zanima me :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam pojma, najbolje je kada se probudim kad je meni dosta spavanj anego kad mi zvoni sat. Nekad je to 6 sati nekad je to 10 sati. Organizma sam zna koliko mu treba.

 

Ontopic, kako su prestale vrucine zaboravila sam da pijem vode jer ne nosim flashu sa sobom. Ccc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ovo prvo vazi i za mene

 

 

ontopic: nabacio sam stomacic, tako da sad svuda idem peske :D. a i moram fizicku aktivnost da povecam od kad sam u bg dosao skroz sam se olenjio :haha:

 

pivo pijem, ali ne u velikim kolicinama, i ne nameravam da ga izbcujem iz upotrebe

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

3x0,75L dnevno, neću da prepopteretim bubrege, ali i kad 2 popijem, što trčim često u klonju :mrtav: Kako to vama koje ste navikle?

Hehe pa da, mora da se izbaci to nekako. I ja nekad trcim svakih pola sata u wc, nekad ne stignem pola dana da odem (na poslu nemam vremena bas za to) tako da kad dodjem kuci i pijem dosta vode, normalno da moram i da trknem cesto da izbacim visak :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navikne se bešika.

Kada sam imala beksrajnu upalu bešike koju sam na kraju morala da lečim samo čajevima i pomoćnim lekovitim sredstvima, morala sam da pijem OZBILJNE količine čaja.

 

Znači 6l dnevno. Bez zajebavanja.

 

Znači, prvo sam pišala na pet minuta, ali posle nedelju dana ili tako nešto jednostavno mi se bešika navikla i išla sam u WC normalno ko i sada koliko idem, samo što kad krene da teče ono ne staje :)

 

I nisam imala celulit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joj bio kod nutricioniste znaci ,skroz mi je promenila koncept zivota i mnogo je tesko znaci moram da menjam i vreme ustajanja :( Ali bih preporucio svakom ko se upusta u dijete da ide kod istog jer sam ja svoj organizam sjebao upravo dijetama ,ali idete samo kod onog koji zahteva da se vadi leptin i ostali hormoni vezani za gojaznost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se, meni ko god kaze da planira da ide na dijetu dobije odgovor idi kod nutricioniste, povecaj unos vode i fizicku aktivnost. :D

I ja sam poprilicno upropastila organizam dijetama koje sam drzala da bih smanjila grudi, mladost ludost. :)

Znam dosta ljudi koji su bili bas gojazni, sada su super gradjeni zahvaljujuci savetima nutricioniste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...