Jump to content

Automobili


Nazzgul

Recommended Posts

ovo je njegova tema :) zna se ko je najaktivniji na automobilima... sve sami manijaci :D

 

@Eileen: ako ti nije bitna estetika onda taj Resho i nije tako losa varijanta, zato sto su jako jeftini kao polovnjaci. Mada recimo meni je jako ruzan, da sam cica meni bi se garantujem vise svidjali Pezo 206 ili recimo Citroen C1 ili pak Grande Punto. Nemci, na zalost, prave jako ruzne male automobile :(

 

š'a me briga što je ružan ako mogu da dogovorim na rate.

to nema nigde. ako mogu, ugovoriću, samo da malo leta prođe da vidimo dal' ćemo tad da dođemo do dna krize ili ćemo u novembru da kulminiramo kao što analitičari najavljuju. ne bih da se zaletim u investiciju koja će posle da mi bude balast oko vrata. jebeš to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Vudu Solo Vjerica: jebiga kad volem djunte :D

 

@Eileen: hehehe kazes "š'a me briga što je ružan ako mogu da dogovorim na rate" i vec vidim sledecu scenu, upoznajes decka i kazes "sta me briga sto je ruzan, bitno da me voli" ili neka od varijacija na temu :D

 

Pa mislim vazno je da zena zna da se sexa, kuva, podize decu, ali je i bitno da ima lepotu. Isto tako i automobil. Sta vredi sto on pici kao lud, ne kvari se ovo ono ako je ruzan kao vojni poziv, dzaba ti sve to ako ne uzivas i u lepoti dragoga kucnog metalnog ljubimca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se kaprija tice, brutalan je, nema sta :) Podseca me ne znam dal na alfu staru , na challengera, ili stanga.... na sve bre, a opet je svoj!

Lijepo si se sjetio Alfe, ako se ne varam, misliš na GTV stari. Baš opak pogled.

Mada, ovaj drugi autić - Chop Shop link je mrki medvjed naspram Kaprija.

 

Pogledajte ovu zver obavezno, ja licno mislim da vredi svaku paru:

 

http://www.kupujemprodajem.com/MERCEDES-35...26142-oglas.htm

Ovakav je kod onog komšije limara/lakirera što spomenuh prije koju stranu, samo što se meni učinilo da kod njega piše SEL, ali nebitno. Kad budem idući put prolazio pogledaću tačno, a i ako budem imao foto aparat da uslikam... Ali, to je taj auto i taj V8 motor.

Jedino što je razlika što je na ovom kod komšije rađena limarija pa nema hrom ukrase na blatobranima (možda ih nije imao ni serijski, ne bih znao), a i malo je opet probila rđa na zadnjim rubnjacima, ali je baš lađa. I da, kod njega je jednobojna unutrašnjost, smeđa koža, nije baš elegantno kao na ovom sa oglasa... i, naravno, nema ovako jake tepihe.

:D

 

Zeleo sam da vas pitam jos nesto :

 

Da li se isplati uzeti Reno lagunu 2001-2003godiste za 6-8 soma? Kakvi su servisi renoa kod nas?

Ja licno mislim da auto super izgleda a i da je ladja , komforan i udoban, pa reko da vas pitam... Molim vas samo da budete objektivni.

:pivopije:

Pogledah, prva se generacija proizvodila do 2001. pa ti vjerovatno misliš na drugu generaciju, a tu je onda u pitanju ovo što Routa kaže, "prvi se mačići u vodu bacaju"... Meni je prva generacija lijepa, a druga ne baš, to je što mogu reći, a kontam da od ponude motora realno najviše smisla ima 1.8 16V benzinac (kad bi se mogao naći neki primjerak).

Malo se plašim za servis jer naiđoh na jedan oglas gdje je na prodaju 1.8 16V automatik, za sitne pare, a u napomeni kaže da mjenjač predstavlja problem, "hoće u rikverc a neće naprijed"... a ja taman kontam super ponuda:

http://www.polovniautomobili.com/auto_ogla...guna_1.8/101128

:D

 

E, da, komšija ima tu Lagunu iz prve generacije, mislim da je 1998. godište, i neugodno iznenađenje jeste što zadnji rubnjaci lagano rđaju, iako je auto garažiran. Šteta.

A ovamo još na oglasima imaš za 8000 i 2004-2005. godište, ali većina ih je 1.9 dizel što pomalo plaši kad piše da nijedan nije preko 150.000 prešao.

Ja bih ovako nešto kad bih birao:

http://www.polovniautomobili.com/auto_ogla...2.0_16_v/117256

A ima i jedan što je predviđeno da ga suvozač vozi:

http://www.polovniautomobili.com/auto_ogla...pression/121924

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Vudu Solo Vjerica: jebiga kad volem djunte :D

 

@Eileen: hehehe kazes "š'a me briga što je ružan ako mogu da dogovorim na rate" i vec vidim sledecu scenu, upoznajes decka i kazes "sta me briga sto je ruzan, bitno da me voli" ili neka od varijacija na temu :D

 

Pa mislim vazno je da zena zna da se sexa, kuva, podize decu, ali je i bitno da ima lepotu. Isto tako i automobil. Sta vredi sto on pici kao lud, ne kvari se ovo ono ako je ruzan kao vojni poziv, dzaba ti sve to ako ne uzivas i u lepoti dragoga kucnog metalnog ljubimca.

 

 

šta je s tobom vlado porediš muškarce sa automobilima?

 

osim toga nikad se nisam ložila na neke lepotane. nemam "tip muškarca". just for the record. tip automobila imam :da: kad bih mogla da biram vozila bih 1. nissan 2. subaru 3. alfu 4. seat leon .. ali to treba kupiti.. najpre. pa onda.. održavati.

 

muškarca ne kupujem njega biram (ili on bira mene! :) ) a automobil moram da iskeširam pa se prema tome i upravljam. to je bre stvar kao i svaka druga, a muško je nešto potpuno specijalno... pobrk'o si lončiće :) ili to, ili si mnogo pospan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa Vlajom, ako uzimas Resho uzimaj samo benzinca i nikako automatski menjac (ja ne volim automatik na bilo kom automobilu) ali ipak ponavljam, Resho brzo gubi na ceni i nema taj kvalitet kao nemci, mada taj problem sa korozijom su valjda resili u 21. veku, pa ni Dacija ne rdja ... za sad :D

 

Renoje u Sloveniji nacionalni automobil, imaju odlicno gorivo, ali i pored svega toga imaju jako mnogo problema sa dizelasima. Pumpe riknjavaju, dizne, jako je skupa popravka. Kum moje sestre vozi Megana, ali benzinca, kaze covek kad dodje u servis ne moze da dodje na red od likova sa dizelasima a kaze svaki ima po neki horor kvar za koji popravka kosta uzasno mnogo.

 

Znaci ako ti se bas svidja ok, ali brate onda benzinca, ovaj 1.8 16v bi trebalo da je zver

 

@Eileen: automobil je clan porodice, vazniji je od bracnog partnera. I zato je bitno da izgleda WOW, da ostavlja bez daha i posle vise godina veze :D

A ja da imam para, onako solidno, prva zelja bi mi bila Mitsubishi EVO X pa Subaru WRX pa onda tek mozda neki BMW M5

Edited by Routasydän

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma kakvi dizelaši

tromo je to bre

ako je veće, ugradiš plin i nema problema za potrošnju :)

 

vlado: mnogo bre visoko ponderišeš automobil.

sa takvim stavom, nikad se nećeš oženiti :) :) valjda ti je to i namera :)

 

TO JE SAMO AUTOMOBIL :) aman

 

 

pljujte me sad ajde. rekla sam šta stvarno mislim :da:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eileen, ovo sto zboris je svetogrdje!! Automobil je najvazniji clan porodice, mora da se pazi, neguje, redovno pere i napoji eurodizelom zelenijem :)

I ko jos u 21. veku zeli da se zeni, kome to treba, cica ima na svakom cosku .... pogotovo ako imas prigodan automobil :D

 

Inace gresis malena, dizelasi danas bas i nisu tromi, jako su brzi, tihi i imaju jebem obrtni moment, na niskim obrtajima razvijaju maksimalnu snagu sto im u mnogim siruacijama daje prednost u odnosu na benzinac.

 

A sto se tice plina ... pa za bilo koji autmobilmladji od 10-ak godina moras da ugradis sekvent a to zadovoljstvo kosta nekih 950 eur pa ti vidi koliko ti se isplati da investiras toliko novca u tu napravu, a da ti ne spominjem da su svi ti plinski uredjaji jako osetljivi, traze paznju gore nego razmazena a zapustena zena ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mustang

 

Slabo pratim forum, ali videh gore kod Vlaje Buraza tvoje pitanje. :bigblue:

Ako trazis Lagunu II, obavezno gledaj 2003. godiste i mladje. Ako mozes da se sastavis sto se tice love, fejsliftovana laguna II bi bila idealna varijanta, tj. 2005. godiste i mladje. Ne bi verovao koliko je stvari renault ispravljao u hodu... 2001. godiste je posebno katastrofalno sto se tice besmislenih kvarova i problema, posebno kod dizelasa (kako 1.9 tako i 2.2 dci). Nije jeftina za odrzavanje, ali u Beogradu ima dovoljan broj i ovlascenih i "neovlascenih" servisa da moze da se probere neki korektan.

Cale i ja smo pre tri godine trazili auto koji moze da zadovolji potrebe posla, i na kraju nenadano nadjemo odlicnu lagunu - inace, mrka kapa sto se tice dobrih primeraka, posebno laguna...

Edited by SlaughtererKralj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa Vlajom, ako uzimas Resho uzimaj samo benzinca i nikako automatski menjac (ja ne volim automatik na bilo kom automobilu) ali ipak ponavljam, Resho brzo gubi na ceni i nema taj kvalitet kao nemci, mada taj problem sa korozijom su valjda resili u 21. veku, pa ni Dacija ne rdja ... za sad :D

 

 

O kom tacno nemackom proizvodjacu pricas? Cak ni VAG ne drzi isti nivo kvaliteta na razlicitim brendovima, a kamoli da generalno vazi ta prica. Ako ipak hoces generalno, onda svabe odavno ne drze nivo kvaliteta kakav su imali npr. osamdesetih, i eventualno nesto kasnije. Japosi danas dominiraju listama pouzdanosti, a svabe su tu negde... pri kraju. Da ne navodim sad primere, ali recimo, Audi kao premium iz VAG-a sa losim aluminijumskim trapovima, TDI common rail motorima koji jos boluju od decijih bolesti koje su drugi proizvodjaci prevazisli pre 10 ili vise godina (kad su, jelte, i poceli sa CR ubrizgavanjem), BMW koji cak i u luksuznim varijantama X5 ili serije 5 ili 7 ima problema sa trapovima, menjacima, podizacima prozora... Pogledaj po netu listu kvarova i poseta servisu prosecnog golfa IV, ili 2.0 TDI motora... I naspram toga, lexus, Honda, Toyota koji briljiraju poslednjih godina...

 

U nacelu se slazem s tobom, Renault nema "taj kvalitet kao nemci", zato sto je poslednjih godina napredniji od njih. ;) Sto i nije preterano tesko, lako je boriti se s poslednjim na listi. Npr. Laguna III je nesto sto VW trenutno ne moze da dostigne, kvalitet, bezbednost itd... Cak je i jedna Alfa nakon dosta godina nepouzdanosti uspela da ispliva, i sad se, recimo, 159 kotira bolje nego neke nemacke ikone, po pitanju...svega.

Edited by SlaughtererKralj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo, svaka cast, statistika je zakon. I jeste, Toyota je pouzdana, ali je u zivotu ne bih kupio. Honda je odlicna, ali preskupa, Subaru takodjer. Toyota pravi najdosadnije automobile u svemiru! (izuzev Selike)

 

A posto su nemci tako ocajni i losi zasto se onda ceo "C" segment zove "Golf klasa"? Jer je najgori? Jer ima lose motore? Trap? Ili sad ces da kazes da zivi od stare slave od pre 20 godina? Zasto je Golf 5 godinama najprodavaniji automobil i klasi? Svi seru VW je preskup, ne dobijas nista za te pare, a onda bum, obori sve rekorde u prodaji. Aj da je to u BIH pada kazu glupi bosanci se loze, ali u celoj Evropi ima odlicnu prodaju, fantasticnu mrezu servisa.

 

I sad, voleo bih da mi objasnis prednosti CR motora naspram TDI ili ti pumpa - brizgaljka? Evo ja sam malo sam istrazivao i belezio podatke jer me zanima. Znas koja je potrosnja jednog 2.0 HDI motora? Koliko je odrzavanje tog motora? Ko u stvari ima profit od tog common rail sistema? korisnik ili proizvodjac? U krajnjoj liniji italijani su izmislili turbo dizel, ali su ga nemci usavrsili.

 

Francuzi kao imaju sarm, lucidnost, ali to govno se raspadne posle 5-6 godina, plasticurina odvrtna, i stano ne radi ovo, ne radi ono, e sad smo to resili na restilizovanoj varijanti .... serem im se na sharm! Italijani - lep ali ce te izdati kad ti je najpotrebniji.

 

A da je BMW toliko govno ne bi ljudi davali tolike pare za njega, nisu bas toliki mazohisti.

 

Mozda VW i Audi nemaju neki ludacki kvalitet, ali su za konkurenciju uvek klasa i po!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da obaraju sve rekorde u prodaji ne bi VAG grcao u dugovima godinama unazad, dok jos nije bilo ni reci o svetskoj krizi. :bigblue: Ti automobili od stare slave zive jos samo na balkanu, u ostatku sveta se ne gleda stara slava vec koliko kosta i sta moze da ponudi.

 

CR je neminovan, i to zato sto se jedino tako jedan dizel motor podvesti pod sve rigoroznije ekoloske standarde. Sta mislis zasto i VAG prelazi na CR? A buduci da sumnjas u CR, ne znam da li znas da se takav koncept ubrizgavanja odavno koristi u kamionima. Ili npr. da renault u svoje motore (recimo, 1.9 dci) ugradjuje bosch ubrizgavanje, tako da krivicu za eventualnu nepouzdanost ubrizgavanja svali na svabe. :)

 

Nije problem koncepcijski u common railu, vec u tome sto se danas stedi na svemu, pa tako i na diznama, delovima pumpe visokog pritiska i ostalog.

 

I da, VW jeste preskup, recimo, passat B5 je radjen na platformi na kojoj je radjen i tadasnji A4, te je imalo logike uzeti passat a ne Boru (tj. dzetu), passat B6 je radjen na platformi golfa V, tako da je to golf sa gepekom ... samo 10-15 hiljada evra skuplji. Ali to ne vazi generalno, niti ja pisem ovo samo da bih pljuvao VW ... Recimo, VW phateon je po svakom kriterijumu fenomenalan auto, ali je zbog VW oznake potcenjen, da je otisao kao AUDI bolje bi prosao... kvalitetan, udoban, pouzdan i ima odlicnu cenu s obzirom sta nudi.

Edited by SlaughtererKralj

Share this post


Link to post
Share on other sites

U nacelu se slazem s tobom, Renault nema "taj kvalitet kao nemci", zato sto je poslednjih godina napredniji od njih. ;) Sto i nije preterano tesko, lako je boriti se s poslednjim na listi. Npr. Laguna III je nesto sto VW trenutno ne moze da dostigne, kvalitet, bezbednost itd... Cak je i jedna Alfa nakon dosta godina nepouzdanosti uspela da ispliva, i sad se, recimo, 159 kotira bolje nego neke nemacke ikone, po pitanju...svega.

 

Istina,kod nemaca placas brend,gledam Megane III je bre avion spram Golfa 6,ja nisam mogao da verujem da ovaj auto:

8ccf_27.JPG

 

u fulu kosta 17000 evra,osnovna verzija je 13000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega Slaughtereru, poštovanje!

Drago mi je da ste se uključili u program, sa zanimljivim i nadasve korisnim podacima (toga nema baš puno na ovoj temi).

:pivopije:

 

A propos Renaulta, vidim da sad počinju da redizajniraju kompletnu gamu vozila prema novom Megane, što će reći da svi dobijaju očajan prednji kraj sa "buljavim" očima/svjetlima.

Tu bih ipak povukao granicu između lucidnosti/avangarde/inspiracije i čiste ružnoće.

Znači, plašim se te pometnje.

:)

 

A što se tiče VAG grupacije, realno, Audi je premium na silu (da ne kažem "seljački premium", kako ga neki zovu), a svo to prepakivanje unutar koncerna mi samo govori da treba kupovati Škode i Seate (ako se već uzima iz VAG), a ne VW i Audi. Po mom nekom shvatanju, iako, naravno, ima zakidanja u kvalitetu izrade i obrade na račun manjih, mislim da je to ipak bolja varijanta.

Opet, zapade mi za oko danas, čitam ovamo da je lik radio generalku na 1.9 TDI motoru, Škoda Octavia, nakon 130.000 km, a isti taj problem je imalo par njegovih poznanika sa istim tim motorom upakovanim u A6. Fakat ću morati malo potražiti VW/VAG klubove i forume da vidim kakva je priča, da li se može tako nešto desiti ili je to bezobrazluk mehaničara (kakav Routa spominje), a i kad gastarbrata dođe iz Njemačku da vidim šta će on reći na tu temu - inače ne sarađujem sa okupatorom ali ću baš da ga ispitam. On je vozač za VAG, razvozi auto-dijelove a privatno vozi A6 2.5 TDI, to je trebao ljetos mijenjati za mlađe pa ne znam da li je...

 

Sva nada da će kriza natjerati govnare iz auto industrije da malo ulažu u individualni razvoj, nove ideje i koncepte i KVALITET, a ne samo puko udruživanje radi kresanja troškova/povećanja zarade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao prvo, naravno da SVE auto industije danas prave automobile koima nije bas radni vek 20 godina, namerno se obara kvalitet nekih komponenti da bi se automobil sto pre menjao i kupio drugi.

 

E sad, probleme na starijim Lagunama, Meganima i ostalim Renoima je ravila Lukasova pumpa, a ne Bosch, njih su nemci spasili sa Bosch pumpom.

 

Passat b6 na platformi Golfa V?!?!?!?!?! 10- 15.000 skuplji?!?!?!?! Jesi ti na drogama? Bora ista kao Passat B5?!?!?!? Jesi li ti ikad seo u pomenute automobile? Ili kao Staljin gledas slike i na osnovu iste donosis zakljucke sta je munja a sta sranje?

 

Ali najjaci su mi ti likovi sto kukaju da su radili generalku na 130.000km ... znaci baja kupi polovan Golf ili Oktaviju na satu pise 50.000km baja srecan sto je tako mudro za malo para kupio dobar automobil i ono opa, na 130.000km produva motor, i naravno krene pljuvanje po VW.

 

Kod nas precenjen??????? Ne moras bas da odes negde napolje na auto plac da bi saznao cene, danas u doba interneta mozes lako, ako zelis sve da saznas. Pogledaj malo cene VW, Audi, BMW polovnjaka napolju, a pogledaj i Reno, Citroen, Pezo... i malo uporei cene, samo nemoj posle da se jasvis sa pricom da su to tamo seljaci koji voze traktor i tako to pa im prija da posle sednu u Audi ili Golf, BMW.

 

Evo Vlajin buraz vozi TDI masinu i zivi napolju. A covek se jos radi u auto indusriji, znaci covek zna sta je dobro.

 

Danas se auto kompanije, ali i kompanije koje rade auto delove, udruzuju, prave monopole, nabijaju cene. Imam utisak da su namerno napravili, to jest izboksovali, takve nove ekoloske standarde da bi namerno svi morali da predju na CR motore. Jeste li citali sta je bilo sa proizvodjacima auto stakala iz EU? Pazarili su kaznu od 1.5 milijardi EUR jer su se udruzili i napravili monopol. Pogledaj proizvodnju motora, i tu se udruzuju, smanjuju troskove a naplacuj perverzija. Pa Fordov TDCI je isti kao i HDI PSA grupacije (zajedno su ga pravili) a isti motor u Mazdi samo nosi drugo ime.

 

Sledeca stavar - trziste polovnjaka: kada sm kupovao moj automobil, pre nekih 2,5 godine Megane je kostao oko 8.000 a sad ga mozes naci ispod 6.000, Laguna 2002. godiste je bila oko 10.500 - 11.000 (moj prvi komsha kupio) a sad evo koliko je cena, Mondeo je bio isto preko 10.000 neko 2002. godiste a sad mozes da ga nadjes cak za 6.000 .... ako su svi oni toliko dobri, zasto gube cenu? Cena Golfa je skoro pa ista kao i pre 2,5 godine. KOliko kosta Passat B5 iz 1998? A koliko Laguna iz iste godine? Da ne idem dalje. I samo neka neko ne kenja kako je to samo kod nas, pogledajte malo i cene napolju.

 

E sad, kod nas je Audi dobio malo epitet seljackog automobila jer vecina novopecenih seljaka bogatasa cim dodje do para hoce da djira Audi, nemaju svoj ukus, seljaci vec gledaju sta vozi drugi komsha. Evo, ja sam vec rekao pre par postova, da imam para kupio bih Evo X ili Imprezu WRX tek posle toga BMW M5.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav kolega Boro 100s, palmal, 69 i ostale stvari. :pivopije:

 

 

@Routasydän

Napisao sam ti odgovor i slucajno zatvorio prozor, tako da cu morati opet u malo kracoj i razbacanoj varjianti jer zurim.

 

 

Nismo se razumeli, izgleda, a i ti si nesto nervozan ovih dana. :bigblue:

 

Passat B5 je radjen na tadasnjoj VAG B5 platformi namenjenoj nesto vecim vozilima, kao npr. A4, S4, skoda superb i slicno, i taj B5 passat nije bio produzeni golf, iz prostog razloga sto je radjen na zasebno razvijenoj platformi koju je delio sa A4, i naravno da je u tom slucaju bila opravdana njegova cena. To vazi i za B5.5, tj. onaj koji se kod nas u oglasima uvaljuje kao B6.

 

Pravi B6 passat, tj. onaj koji je u produkciju usao posle, cini mi se, 2005. godine je radjen na jeftinijoj A5 platformi, koju deli zajedno sa citavom tom kompakt klasom VAG automobila: golf, golf plus, seat leon, skoda oktavija II itd...

Zarad ustede, B6 passat NIKAD nije radjen na novoj B6 platformi koja je namenjena vecim i skupljim VAG vozilima, kao npr. A4, vec je B6 passat radjen na jeftinijoj A5 platformi (srazmerno uvecanoj), i u pogledu voznih karakteristika, generalno kvaliteta delova vesanja itd. nije nista bolji od jednog golfa V, ili skode oktavije, a trebalo bi da je bolji s obzirom koliko kosta.

 

Nisam navodio linkove, ali potrazi po netu sam, VAGova A platforma je namenjena jeftinijim kompakt vozilima, B skupljim i vecim. Zasto B6 passat nije radjen na B6 platformi vec na osakacenoj A, kad je prethodni passat radjen na B? Samo usteda brale. :bigblue:

 

 

Sto se renaulta tice, nije njih nista spasio Bosch, vec je bosch jedan od proizvodjaca sistema ubrizgavanja, ne proizvodi renault dizne i pumpe, vec sam bira dobavljaca. Imao je i bosch svojih bubica...

Zarad ustede i ko zna cega, 1.5 dci motor je radjen sa delphi ubrizgavanjem i taj motor ne moze da dogura 200 000 bez havarije sistema ubrizgavanja, vec sam x puta procitao po forumima kako pumpa visokog pritiska nakon crkavanja natera opiljke u dizne pa cak i njih sjebe. To se kod 1.9 nije desavalo zato sto se nije toliko stedelo, i ugradjen je normalan sistem ubrizgavanja, da li je nalepnica bosch, delphi ili lukas, koga briga...

 

Jos nesto, 1.9 dci je odlicno uradjen motor, maltene stari provereni dTi kome je dodato CR ubrizgavanje, ima odlican Garrett turbo i odlicno bosch ubrizgavanje, ali je renault zasrao stvar sa interkulerom, cevima i EGR-om, i npr. desavale su se havarije turba i motora samo zbog toga. Pun je net primera lagune II sa havarijama turba. Kasnije je to ispravljeno, zato treba kupovati sto novije dci polovnjake, ili ne kupovati dizelase uopste... :zuba:

Edited by SlaughtererKralj

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovo je vec bolje. Da, tacno je to za 1.5dci motor, zato sam ono i napisao, citao sam malo slovenacke forume. I to za opiljke sam cuo i zapamtio sam jer mi je bilo shokantno.

 

Znam da kod nas uvaljuju B5.5 kao B6 a to veze sa vezom nema, taj koji oni zovu B6 je u stvari restilizovani B5 i svako ko je jednom seo unutra to zna jer su gotovo identicni, samo je svetlosna grupa promenjena (i mozda par sitnica)

 

Sto se tice novog Passata, ili B7 kako ga ovde greskom zovu, necu da se ogresim i lupam gluposti jer zaista ne znam, moguce je da si za ovo u pravu, o njemu se nisam mnogo informisao jer ne postoji teoretska sansa da dodjem u posed istog u narednih X godina tako da se nisam nesto ni interesovao preterano. Ali mi je prosto neverovatno da bi on mogao da deli platformu sa Golfom, Oktavijom II .... to je kao kad bi ti nosio broj cipela 46 a pokusavao da udjes u 43 .... ali opet da ne gresim dushu moguce da je tako....

 

Znaci cena polovnjaka Renoa dizela je niska jer njegovi motori, bar ovi 1.5dci sigurno, ne mogu da predju 200.000. E sad ima jos jedna stvar koju sam zapamtio. Turbina! Naime imali su, ne znam jesu li resili, velikih problema sa hladjenjem turbine jer je postavljena blizu motora i desavalo se X puta da bukvalno eksplodira, pregreje a zamena je jako skupa, sto si vidim i ti napisao. I ja kad sam na nekim placevima obilazio i gledao Lagune (dobio sam svojevremeno ponudu da menjam Golfa za nju samo mladju) dobio sam savet da obratim paznju na dizele, da su jako zajebani, da turbina i pumpa prave probleme, iako kao ovaj 1.9 je bolje uradjen. Ali znas kako, kad cujes horor price od ljudi, bez obzira sto se radi o 1.5 motoru, frka ti je da se igras sa vatrom. Zato sam i momku napisao da ako se odluci za ovaj automobil ipak uzme benzinca. A spomeuo sam i problem sa bord kompjuterom Megana, znaci covek gurao karticu, auto vergla i ne vredi. Dosli ljudi iz servisa zamenili ceo bord kompjuter i uzeli mu, cini mi se, oko 1.500 eur .... ili je to opet bezobrazluk majstora ...jebem li ga.

 

A sto se tice polovnjaka tu se slazemo: kada kupujes automobil samo sto noviji i po mogucstvu benzince, da se opet ne ponavljamo svi zbog cega. A posto VW kao polovnjak jako dobro drzi cenu, a ja nisam neko ko ima pra i moze sebi da dozvoli luksuz da gubi mnogo na padu cene, ja se uvek rado odlucujem na sigurnu varijantu. A osim VW i Audija kod nas jako dobro drzi cenu i Opel, ima 5 generalnih uvoznika, jako dbru mrezu servisa, odlicnu ponudu delova i mislim da je i on jako dobra kupovina, bar u Srbiji.

 

Sorry za malo nervozan post :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još jednom da odgovorim Routasydänu, pa prestajem da kenjam. :)

Ja sam naišao na nekoliko objašnjenja riknjavanja turba kod 1.9 dci-a, i to uglavnom na na www.parkers.co.uk/advice/forum/ gde ima dosta prijavljenih takvih slučajeva.

Uglavnom, tvrdi se da je uzrok u loše dizajniranom interkuleru i cevima. EGR služi da se deo izduvnih gasova vrati nazad na (do)sagorevanje, i tako se istovremeno smanjuje temp sagorevanja i elminiše višak kiseonika (kod dizel motora kiseonika uvek ima više no što treba), e sad, poenta je da se iz nekog razloga u cevima i EGR-u skupljalo suviše čađi, što je dovodilo do zaglavljivanja EGR-a u zatvorenom položaju i to je povećavalo temperaturu (nešto ređe se zaglavljivao u otvorenom položaju, ali to nije uticalo na turbo već samo na nepravilan rad na leru) . Ni sam interkuler nije bio dovoljno kvalitetan tako da je i on vrlo brzo stradao i to je to... Sledeća scena je sagorevanje ulja uz ogromne količine crnog dima na auspuhu, i olakšanje džepa za par hiljada evra. :bigblue:

 

E sad, da ne ispadne da pišem ovo bezveze pošto takvih objašnjenja ima dosta po netu, poenta je da je renault nakon velikog broja takvih havarija REDIZAJNIRAO interkuler i cevi (na parkers forumu imaju slike redizajniranog interkulera, čisto ako nekog potencijalnog kupca lagune zanima) i naložio servisima da se EGR redovno čisti, i to je razlog zašto ne treba uzimati lagune II s početka proizvodnje..

Malo sam smorio, ali pošto se potegnula priča o kupovini lagune a ćale i ja eksploatišemo jednu već malo više od tri godine, jedno vreme sam baš pratio ta dešavanja...

Dakle, ako nekog zanimaju polovne lagune, bežati od onih mlađih, kako benzinaca tako i dizelaša, a posebno dizelaša, a ako se i kupi noviji dizelaš obavezno čistiti EGR s vremena na vreme, budući da se za 30-40 000 km nakupi toliko čađi da često ventil ne može ni da se izvuče iz ležišta (slučaj s mojom lagunom). Eto, toliko.

 

Pročitao sam negde da je renault tih godina pukao mnogo više love od očekivanog na popravke pod garancijom, katastrofa dakle...

 

Evo na brzinu s vikipedije o B6 platformi, mada toga ima na tone po internetu. Ujedno imaš tamo i za B5.

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_B_platform#B6

"Confusingly, the current generations of Volkswagen's Passat are colloquially referred to as "B6", given that they are Volkswagen's 6th generation midsized sedan. However this model uses the PQ46 platform for its sixth generation, a slightly enlarged version of the Golf Mk5 and Jetta Mk5's PQ35 platform."

 

@Josif Visarionovič

Kakve slike, jebote. Kovčeg na točkovima. :icon_neutral:

Edited by SlaughtererKralj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa taj rad, i posle svega toga kako nekoga ubediti da kupi Rendzu? Kako da budem siguran posle svega toga da taj noviji ce da radi kako treba? VW nema tih problema, TDI radi odlicno, jedini cest kvar je protokomer koji se zaprlja od masne pare koja pici kroz iber lauf, mislim da je oko 150 eur zamena protokomera i to je to. Ume ventil na turbini da se zacepi, ali to je samo ako vozis kao baba i ne prelazis 2.000 obrtaja, sto je gotovo nemoguce. Mali su potrosaci, moj SDI trosi ispod 5 litara na otvorenom dok je neka prosecna potrosnja oko 5.5 - 6 litara.

 

Ali sve i da taj Rendza radi savrseno jednostavno previse brzo gubi na ceni. Sasvim dovoljan argument za mene da ga ne uzimam u obzir pri kupovini.

 

A sto se tice onog Audi A3 ... pa vidim da je to 1.8T, sa 180 ks ... ja bezim od takvih polovnjaka, bas zbog toga sto ljudi koji kupe takav automobil nisu ga uzeli da bi vozili 60 km/h vec da ga odvaljuju. Zato polovan GTI ili ovaj 2.8t ne dolaze u obzir. I jedan od razloga zasto sam svojevremeno kupio Golf IV SDI je to sto ljudi koji kupuju ovaj automobil nisu ljudi koji su zaljubljenici u brzinu i rally, vec ljudi koji voze laganica.

 

Inace ja sam bio donekle zrtva slicnog sranja, naime tek negde pred prodaju provalio sam da je Mazda 323f koju sam tad vozio imala var na patosu, i to opak var, jedan dobar deo automobila je secen i to je sve jako lose bilo zasticeno pa je korozija pocela da prozdire automobil. Pevao sam od srece kad sam je prodao i tad sam rekao, nikad vise polovan automobil sa sportskim karakteristikama.

 

A Golf II koji sad vozi moja sestra ja sam bio jednom opako sjebao, imao sam saobracajku, zadnji kraj totalno smrskan i morao sam da kupim na otpadu 1/3 skoljke koju je posle majstor vario po punktovima, zao mi je sto nisam slikao, kada je bila rasturena bila je slicna ovom Audiju :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...