Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

U poslednje vreme volim čorbe i sl. da jedem za ručak. Evo jednog recepta.

 

POTAŽ OD PEČURAKA.

 

Treba 2 pakovanja šampinjona, il ako imate uslova, nabavite neke vrganje. Odvojiti šešire od nogu ,iseckati, propržiti luk, na njemu i pečurke, dodati dve supene kašike brašna, propržiti još par sekundi, dodati 2l vode. Dok se ovo kuva jedno 40 minuta, pripremiti legir od 2dl slatke pavlake i 3 žumanca. Kad prođe 40 minuta, dodati čašu mleka i kuvati još 5-10min. Dodati začine , biber, so, peršun i još šta po želji. Staviti na sto, sačekati jedno 5 min da se malko oladi i dodati legir .. pojedinačno u svaki tanjir po 2 kašike il celu šolju u lonac (mada tad ima šanse da se malo zgruša) i gotovo.

 

 

I naravno, ne treba ništa bacati.. nogice od šampinjona i odvojena belanca sutra za doručak :)

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

bio deda u dalmaciji dve nedelje,naneo gomilu neke ribe...najjace mi je ono sto donese,kako on kaze"srdela",,,verovatno misli na sardele...elem,to je usoljena riba,jako slana,al jako ukusna...toga se ne jede buno...to se gricka jedna uz bevandu...stvarno treba probati...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

sutra je dan za povrce, pa spremam eggplant parm, low fat verziju (bez mocarele i samo sa mawom trunkom parmezana).

 

 

Ne volim ja taj eggplant. Spremila sam sa tikvicama po sopstvenom receptu i ispalo je odlicno. Evo vam i slika:

parmigiana1.jpg

parmigiana2.jpg

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunka, jaja, tikvice, sir koji se topi, paradajz... sta masim? :D

Za sad mi je najlepse kad napravim ultra tanku musaku od tikvica i krompira s mesom. Dajem sansu ovom receptu ako nije suvise fat&greasy :D

3x ura za hejt na patlidzan :rockdevil:

Edited by MissionVao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako jednostavno, evo da podelim s vama:

 

Sastojci:

3 vece zelene tikvice (bas ove)

5 jaja

1 casa pavlake 180 ml

150-200 grama prsute

oko 100 grama nekog sira koji se lepo topi (trapist, edamer, sta god imate)

1 pardajiz

vegeta, origano, so po ukusu

 

Priprema:

Iseci tikvice na kruzne kolutove, sipati 2-3 kasike vegete i ostaviti ih da upiju so i omeksaju oko pola sata.

Umutiti u jednoj posudi 3 jaja sa casom pavlake (ja ne dodajem so jer ne volim slano, ali po zelji posoliti)

Prsutu iseci na sto tanje listice.

Ocediti tikvice i pripremiti 2 tanjira, u dubljem tanjiru umutiti 2 jaja i na plitki tanjir sipati brasno.

Zatim podmazati vatrostalnu tepsiju maslinovim uljem.

 

Ocediti tikvice, uvaljati ih u tanak sloj brasna, potom u jaja i redjati ih da prekriju dobro celu povrsinu vatrostalne cinije.

Potom naslagati red tanko secene prsute, politi smesom jaja i pavlake i tako ponoviti jos jedan sloj tikvica i prsute. Nakon treceg sloja tikvica preliti po vrhu ostatkom jaja i pavlake i staviti da se pece pola sata na 250 stepeni oko 30 minuta.

 

Na kraju, iseci sir na tanke listice i 1 paradajiz na sitne kockice. Nakon 30 minuta pecenja povrsinu "parmigiane" prekriti najpre sirom i staviti u rernu jos 5 minuta, a zatim posuti seckanim paradajizom i zacinima po zelji i peci jos 10tak minuta. Sliku finalnog proizvoda ste videli :)Naravno, ako mozete sebi da priustite pravu mocarelu da stavljate po sloj uz prsutu i tikvice i parmezan po vrhu (ali ne onaj rendani iz kesice) tim bolje. Ovako, upotrebite ono sto vec imate u frizideru.

 

Ja inace insistiram na zelenim tikvicama jer su same po sebi sladje i mekse nego bele, tako da prethodno ne morate da ih przite, kao sto ce te naci da rade u brojnim receptima. Ako imate jos neka pitanja, tu sam da odgovorim :)

 

 

3x ura za hejt na patlidzan :rockdevil:

 

Ja ne volim patlidzan jer kako god da se spremi uvek je nekako gorak. Takodje ne volim kad ga dodaju u ajvar da bi ispalo vise, jer ne mogu da proizvedu/kupe dovoljno paprike. Klasicna "parmigiana" mi se ne dopada, jer nije nista drugo nego patlidzan zapecen u sosu za testeninu. Takodje, nisam ljubitelj krompira i ako ih spremam onda ih volim u kombinaciji s graskom. Sto se suhomesnatih preradjevina tice, ova prsuta nije masna i domaca je. Pohovane tikvice su super, ali upijaju mnogo ulja, plus mi se kosa napuni smrada od przenja, tako da uvek kada je moguce pravim ono sto se pece u rerni, nema mnogo masti i ukusno je. Dvoumila sam se da li da pravim meso ( i time se snabdevam iz seoskog domacinstva) u sosu od karija i mirodjije ili ovo, pa je ipak izbor pao na tikvice.

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala. :pivopije:

 

Uvek sam mrzela kad mama pece patlidzan za ajvar, smrdi toliko da ne moze da se podnese. :puke:

 

Pravi srpski ajvar se pravi od ulja, soli i crvene mesnate paprike. Mi smo prosle godine papriku proizveli u sopstvenoj basti i bila je bolja nego ikad. Sve ostalo gde se dodaje paradajiz ili patlidzan nije ajvar, vec pindjur ili tako nesto, makedonski specijalitet.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demonic as Grammar Nazi.

 

paradajiz

lol srsly

 

ontopic

bilo mi dosadno

 

skusa+cufte.jpg

 

- nekoliko fileta skuše

- kukuruz šećerac

- zelena salata

- 2-3 čena belog luka

- šargarepa

- 1 mali puter

- krompir

- čaša mleka

- prezle

- majčina dušica

- šareni biber

- so, ulje

- 1 jaje

 

Isto se može izvesti i sa filetima oslića.

 

U blender staviti rendanu šargarepu, kuvani kukuruz i filete skuše.

Masu staviti u posudu, zatim dodati sitno seckanu zelenu salatu i jaje. Ukoliko je masa suviše žitka dodati prezle i sačekati 5 min da upiju višak tečnosti. Posoliti i pobiberiti.

Vaditi male ćufte u zagrejan tiganj sa uljem i malo putera.

Ćufte obavezno ocediti od ulja posle pečenja.

 

Spremiti krompir pire sa dodatkom mleka (može i iz kesice) i putera. Dodati majčinu dušicu i šareni biber.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ima nekoliko odlicnih recepata sa zelenom salatom koja se przi, fora je u tome da se takve stvari prz na blic kako bi sacuvala krckavost sredisnjeg dela, ili u ovom slucaju ostaje krckava unutar cjuftice.

 

Posle 300+ kuvarskih emisija koje su mi prosle kroz sake, nauci se po koji fazon ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj i dalje ne kapiram - nesto potpuno bezukusno stavljas u nesto u cemu i dalje nema ukus? :D Samo zbog hrskavosti?

Mislim meni je to overkill, termicki obradjivati salatu...

 

Nema poente da ti objasnjavam ovakve finese kad je tebi salata sama po sebi potpuno bezukusna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...